Living.cz - diskuze

Zahrada.cz - diskuze

Šel zahradník do zahrady s motykou,
vykopal tam rozmarýnu velikou.
Nebyla to rozmarýna, byl to křen,
vyhodil ho zahradníček oknem ven.

Kronika zahrady r. 2006-7 motorest OASA, restaurace, nemovitost, prodej
poslední úprava stránky 01.10.2008

Návrat na hlavní stránkuna úvodní stránku          motorest OASA, restaurace, nemovitost, prodej           Zpět - na stránku zahrady             Stránka průběhu teploty během roku

Předpověd počasí ČHMÚ pro ČR až na měsíc
Lidstvo přibývá každou vteřinou 
příroda.cz 

ABECEDA zahrady   Encyklopedie psychotropních rostlin  

kronika 2008

pokračování  kroniky  rok 2005 a 2004 

rok 2007

28. prosince 2007 : Dva týdny nám již ve dne i v noci mrzne a sníh nikde žádný. Jen tak trochu poprašek za spadané jinovatky. Bambusy jsou zatím v pořádku, jen aurea tak trochu nabírá hnědou barvu a odkopky Sasy palmaty na sušším místě začaly schnout. Půda se zdá vymrzlá a vysušená. Tak jsem využil včera přes den teploty na nule a bambusy jsem zalil. Voda se dobře vsakovala a tak podle velikosti jsem dal k rostlinám 2-5 konví vody z potoka. Půda tedy nijak promrzlá není i když na jezírcích je silný led. Vody by se vsáklo mnohem víc, kdyby se mi chtělo vodu nosit. Začal jsem u těch nejmenších, aby neuschly a pak jsem dal vodu i těm velkým. Jistě jsem tím bambusům prospěl, aby lépe snesly nadcházející mrazivé období.

10. prosince 2007 : Tak již máme zimu. Stránka s obrázky ze zahrady z posledního listopadového dne .  Konečně jsem doplnil i stránky jednotlivých druhů bambusů a je dokončena stránka letos v dubnu vysazeného Phyllostachysu viridiglaucescens . Dosud  není a ani nebude stránka stejně vysazené Sasy veitchii. Ne proto, že by to snad nebyl hezký druh bambusu - naopak, je zajímavý tím, že blížící se podzim ohlašuje dekorativním zbělením okrajů listů. Je to však velmi odolný podrostový druh bambusu, dorůstající max. výšky 1m, v našich podmínkách patrně míň.

O málo později jsem  vysadil i nové fargésie - 3 trsečky, vyrostlé přes zimu z loňských semen.   Těm se však nedařilo. Zdá se, že od vysazení vůbec nepovyrostly.A to jsem jim stínil, pokud vyloženě nebyly na zastíněny jinými rostlinami a přiklápěl je tmavými PET lahvemi jako ochranou před větrem a sluncem. Zimní období pro takto malé rostliny bude hodně kritické. Šance na přežití je u nich skoro nulová. Pro porovnání snímky stejně starých sazenic z jiného místa: 

   

Letošní rok byl pro růst bambusů úspěšný. Při jarních mrazících sice dost nových výhonů zmrzlo, avšak po jejich pominutí narostlo mnoho nových dlouhých stébel. Jistou zajímavostí je, že letos většina mých druhů měla pouze jediné období růstu. Od konce června jim žádné další výhony již nerostly. To se netýká Phyll. aurea, kterému naopak  v srpnu narostly výhony delší než 2 m. Podzimní mráz jim poničil pouze část nejmladších listů. V září pak začaly růst nové výhony Phyll. nuda, heteroclada, dva výhony pustila aureosulcata a dva pěkné silné a dlouhé viridiglaucescens. Všechny tyto záříjové výhony jsou již mrazem zničené, až na ty, které jsem sám odříznul pro konzumaci. Bylo zbytečné je rostlinám nechávat, když ze zkušenosti vím, že zimu nemohou ve zdraví přežít. Na odkaze na snímky z posledního listopadového dne jsou kromě bambusů i celkovější snímky zahrady, zobrazující výsledek činnosti  neúnavné krtčí rodiny. V trávníku koná krtek dobrou službu prokypřováním a provětráváním půdy. V bambusech a pod ovocnými keři a stromy ho však vidím dost nerad.

V letošním roce mi opět stoupl počet rostlin méně obvyklých ovocných druhů vysazením dalších kamčatských borůvek, kiwi arguty a kiwi kolomikty. S ohledem na letošní nájezdy opeřených loupežníků jsem nařízkoval muchovníky, abych mohl příští roky vysadit dalších cca 15 rostlin do oplocení zahrady k velkoplodým dřínům. Rybízy a josty mi zakořenily z loňských řízků a nyní na podzim jsem je vysadil na stabilní místo.Vcelku velmi dobře letos povyrostla hrušeň Nashi, udržela se i moruše a z malého proutku jujuby je již větší keřík. Gingko biloba od vysazení nijak nepovyrostlo a ani později v létě vysazená smokvoň mnoho nenarostla. Sladkoplodá moravská jeřabina vyrostla ve větší strom, ale letos na rozdíl od předchozích let  nekvetla. Zato stromek i keř aronie přinesly obvykle bohatou úrodu. Ovocné stromy si letos od úrody odpočinuly a tak pokud se jim podaří na jaře úspěšně odkvést, mohly by si letošní pauzírování vynahradit bohatší úrodou.

Zahrada během zimy je mimořádně úrodná na mech. Několik desítek koleček mechu jsem na jaře zkompostoval do samostatného mechového kompostu. Nyní jsem připravil jámy pro jarní přesazení kanadských borůvek. Do každé o velikosti cca 60x60x40 cm jsem kromě normální kompostové půdy přidal dvě kolečka zkompostovaného mechu - namísto rašeliny. Ty dvě kolečka představují asi 6 koleček mechu nezkompostovaného. Předpokládám, že kanadským borůvkám i podrostovým brusinkám se na novém místě bude dobře dařit. Tak, jak mi narůstá počet vnoučat, musí narůstat i úroda ze zahrady.

Dobře se dařilo trávám. Miscantusy - i ty letos přesazené - narostly do mohutných trsů. Velmi bohatý trs vytvořilo jemné panenské proso. Ravenna má za sebou první rok a zdá se, že se stane příští nebo přespříští rok nejmohutnější rostlinou naší zahrady, větší než miscantus giganteus.

Co však příští rok udělají bambusy, to nemám vůbec tušení. Ať už průběh zimy bude jakýkoliv, tak ze současných cca 3 m by se při skromném odhadu mohly dostat na 4 m výšky.  To ty vyšší a ty nižší druhy na předpokládanou výšku v našich podmínkách.

16. října 2007 : Noční mráz uplynulé neděle ukončil vegetaci teplomilnějších rostlin. Odešly jiřiny, afrikány a poslední zbylá rajčata na rostlinách jsou rozměklá k nepotřebě, stejně jako šípky po předcházejících ranních mrazících.. Tedy je čas na podzimní úklid zahrady. Těch pár pěkných teplejších dnů, co ještě přijde, již našim rostlinám nepomůže. Nadále trvá houbařská sezóna, která v letošním roce byla velmi příznivá.    Stránka s podzimními obrázky letošní zahrady 

hřiby

10. října 2007 : Pěkná, teplejší část podzimu již definitivně skončila a od neděle nás podle předpovědi na delší dobu čekají ranní teploty pod bodem mrazu. Na záhonech již toho také mnoho nezbývá. Poslední červenající rajčata a zelenina, které mrazy neublíží. Vítr před víkendem značně probral i listy stromů. O to více vynikají kvetoucí růže, miscantusy s decentně zbarvenou ravennou a bambusy. Lísky již mají velké jehnědy a jako každoročně v posledních letech začínají kvést kamčatské borůvky. Toto kvetení však nijak zvlášť bohatou násadu jarních květů neovlivní. Některé rostliny minikiwi jsou již bez listů a lze provádět jejich řez, jiné usychající zbarvené listy drží a nejmladší rostlinky mají listy ještě zelené.

25. září 2007 :  Podzim se již mrazivě přihlásil i když během dne bývá stále ještě docela teplo. Občasné ranní přízemní mrazíky minulý týden zlikvidovaly  zbytky okurek a veškeré listy tykví i rajčat. Poškození části listů nezůstaly ušetřeny ani jiřiny, minikiwi,  klanoprašky a řeřichy. Postupně se stále víc a víc vybarvují do červena listy muchovníků. Ne těch nejmenších, ale jen starších rostlin. Houbařská sezóna je stále v plném proudu, smrkové hřiby rostou velké a zdravé. Hub je, že se nehledají, ale sbírají.    

14. srpna 2007 :  Po příjemné mírné zimě přišlo brzy jaro s přízemními mrazíky, které na naší zahradě zhatily naděje na alespoň průměrnou úrodu ovoce. O úrodném minulém roce se nám bude možná dlouho jen zdát. Přesto urodilo se drobné ovoce  - kamčatské borůvky, muchovníky, kanadské borůvky, rybíz, angrešt, maliny a poměrně dost je ostružin. A tak jsme měli radost, jak se vnoučata koncem července přecpou rybízem. a kanadskými borůvkami. Jenže přišla další přírodní pohroma. Rybíz, který v jiných letech vydržel na keřích až dlouho do podzimu, byl letos zcela sklizený již před svátkem Anny.  Stejně tak modrající kanadské borůvky zcela vymyzely i dozrávající bobule muchovníků. Dokonce i tmavé bobule aronie se záhadně vytratily. Pod révou se objevily opadané zrající bobulky vína a brzy se zjistil i pachatel, resp. pachatelé. Sucho a sklizená úroda na zoraných polí nasměrovaly do zelených zahrad žíznivé a hladové ptáky. Je sice dobré podělit se o úrodů s ptačími pomocníky, starajícími se o likvidaci všemožných housenek a brouků, ale vysvětlete ptákům, že by také něco měli nechat lidem. Různé plašiče jsou jen dočasná záležitost, než si ptáci zvyknou. Tak musely nastoupit sítě proti ptactvu, které jediné uchrání teď již jen révové hrozny a pár stále ještě postupně dozrávajících kanadských borůvek před pirátskými nálety. 
Občasný déšť během léta panující sucho příliž nezmírnil. Až déšť koncem minulého týdne pořádně zavlažil, aby aspoň pár dní nebylo zalévání nutné. 
Bambusy  vytvořily neproniknutelnou houštinu a stále jim rostou nové a nové listy na koncích větví. Nová stébla jsou však vyjímečná. Většinou jsou slabá a krátká, nepřesahující délku jarních stébel. Pouze Phyll. aurea vyhnal tři stébla, která jsou nyní již dvoumetrová a tedy značně přesahují jarní přírůstky. Nově zasazeným Sase veitchii i Phyll. viridiglaucescens se viditelně dobře daří. Jen sazeničky fargésie se zdají být stále menší a menší. Na slunci se jim nedaří.  Ani přikrytí barevnými PET lahvemi mnoho nepomáhá. Zato stejné sazeničky vysazené do stínu prosperují dobře a od jara se značně zvětšily.  Zřejmě malé fargézie potřebují velmi silné zastínění a hlavně větší vzdušnou vlhkost.

10. července : Léto je v plném proudu. Parné dny se střídají se dny chladnými, každou chvíli více či méně zaprší, což zdá se přírodě prospívá. Dozrávají pozdnější višně, rybíz, maliny, angrešty, muchovníky a začínají zrát kanadské borůvky. Na zahradě je proto stále co ochutnávat a sklízet. Trávy již vytvořily statné velké trsy a nová bambusová stébla zahustily rostliny bambusů do neproniknutelných houštin. Nejdelší stébla nigry a bissetii dosahují již výšky cca 3 m. O málo nižší je aureosulcata Spectabilis. Překvapivě velký je skoro již dvoumetrový decora. Sledovat nové přírůstky bambusů je v té bambusové džungli již prakticky nemožné. Patrná budou již jen nová stébla, rozšiřující plochu bambusy zabranou nebo stébla, která budou viditelně vyšší, než stébla dosavadní. Momentálně však taková nerostou  Kde jsou ty časy, kdy 30 cm dlouhá stébélka dávaly najevo, že rostlinka skutečně roste. Během tří let se ty keříčky sotva v trávě rozeznatelné změnily tak, že se v nich dospělý člověk zcela schová. Jistě k tomu přispěla i uplynulá mimořádně mírná zima, během které všechny bambusy vydržely zelené. Jaro sice bambusům u nás moc příznivé nebylo, protože nově vyrážející stébla opakovaně umrzala a v důsledku sucha bylo třeba dost zalévat. Přesto však letošní jejich růst je obdivuhodný. Děkuji paní Molkové z Českých tropů za tak životaschopné nádherné rostliny.
V současné době se mých 17 druhů bambusů (13 původních, v loni vysazený Phyll. nuda a letos Phyll. viridiglaucescens a Sasa veitchi a ze semen Fargésia nitida) tísní na cca 4 arech zahrady. Je však na čase jejich rozšiřování pomalu omezovat, aby nezabraly zahradu celou. Jednoznačně první na řadě budou všechny výhony podzimní, které vyrazí od počátku září. Ty stejně většinou zimu nepřežijí. V jarních výhonech bude třeba dělat průklest a ponechávat každému druhu jen pár desítek nejsilnějších výhonů. Ostatní skončí na talíři. Odkaz na recepty na kuchyňskou úpravu je na úvodní straně těchto stránek.
Je jen škoda, že letošní jaro nepřálo klanoprašce a drobnoplodému kiwi. Mohl být na zahradě ještě větší výběr ovoce. Opakované přízemní mrazíky první výhony zničily. Všechny omrzlé rostliny však nově obrazily a dobře rostou. Z omrznutí se mi dokonce vzpamatovala i moruše. I tak je nyní rajský čas, kdy stačí jen obcházet zahradu a  konzumovat a konzumovat, co příroda ze svých plodů člověku poskytuje.

 27. června  : Počasí se nám zdá se trochu umoudřilo. Vedle tepla - ba přímo horka - kromě momentálního několikadenního ochlazení, v posledních týdnech i trochu zapršelo. Sice jen přívalové srážky, které rychle odtékají, ale jsou skoro obden a tak aspoň něco ke snížení deficitu vlhkosti půdy. 
Kamčatské borůvky již jsou pár týdnů sklizeny, stejně tak muchovníky z muchovníku kanadského a dozrávají nyní bobule muchovníku olšolistého. Dozrál i rybíz černý i červený a maliny.
Z omrznutí se postupně vzpamatovaly arguty, kolomicty i klanoprašky a začaly již vyhánět nové liany. V posledních týdnech začala růst i jujuba a dokonce i moruše, která vypadala, že se již nevzpamatuje. Červenají pozdnější višně a pokud je ptáci neozobou jako višně ranné, tak bude i na ochutnání. Na pěti jabloních jsem napočítal celkem 6 jablek.
Z nových bambusových prutů se postupně stala košťata a nyní s listy je z nich hezká přes 2 m vysoká houština, ve které se stojící člověk schová.

31. května : Předpovídané přízemní mrazíky se tentokrát k velké radosti zahrádkářů nedostavily. Je tu však nová měsíční předpověď : Červen bude nadprůměrně teplý, přinese ale i srážky a bouřky.  Tedy žádné překvapení. Nadprůměrně teplé a suché byly všechny měsíce od konce minulého léta. Porovnání teplot a srážek v jednotlivých měsících posledních let s dlouhodobým průměrem uvádí ČHMÚ v tabulkách a mapách. Přesto mnoho zahrádkářů s letošním rokem nebude spokojeno. Průměrně sice bylo pěkně, ovšem občas se dostavily přízemní mrazíky, které z nadprůměrně pěkného vývoje jara učinily jaro pro letošní úrodu nadprůměrně nepříznivé. Rašící výhonky a květy choulostivějších rostlin pomrzly a co nepomrzlo, to uschlo. Co pak tyto nepřízně počasí překonalo, to napadli škůdci živočišní, plísně a viry, kterým mírná zima velmi vyhovovala.

stromková wistárie 
stromková wistárie na snímku z května 2006 v diskuzi na Livingu 

28. května : Příjemné letní teploty a v sobotu k večeru konečně po dlouhé době pořádný déšť. To zahrada již velmi nutně potřebovala. Nové bambusové výhony Phyll. aureosulcata Spectabilis, nuda, humilis a bissetii přesahují výšku 2 m a již se bohatě větví. Nové výhony mají již všechny druhy bambusů, včetně hibanobambusy. Déšť jim udělal dobře. Kdyby přišel dřív, tak možná výhony byly ještě vyšší.
Vzpamatovaly se po omrznutí již skoro všechny rostliny kiwi a klanoprašky. Rašit konečně začíná i Ziziphus jujuba. Dost pozdě na to, že na Jižní Moravě raší již začátkem dubna.  

jujuba na Jižní Moravě jujuba v Lednici na Jižní Moravě 

Jahody dokvétají a na sběr kamčatských borůvek nastoupila brigáda. Nejsou ještě úplně sladké, ale dlouhotrvající sucho hrozilo, že borůvky rychle opadají. Jsou menší než vloni a tak sběr je poměrně úmorná práce. Velmi bohatě kvetou ostružiny. Všechny stromy mají již znatelné přírůstky.Nové přírůstky angreštů umožňují roubování za zelena na meruzalku zlatou. Déšť prospěl také rostlinám rajčat, které během neděle přímo poskočily před očima. Stromy již viditelně ukazují na budoucí úrodu. Co nezmrzlo, to uschlo. Kromě hrušek bude u nás jen pár višní a velmi málo jablek. Bohužel naši meteorologové si nedají říci, že těch pohrom pro naše zahrady již letos bylo dost a na čtvrtek 31.5. opět předpovídají :  Vedro vystřídá prudké ochlazení a mrazíky. Ty již neohrozí vzrostlé výhony bambusů, ale mohou zničit rašící výhonky kiwi, klanoprašky, rajčata i okurky a především rašící jujubu, která by mohla dopadnout jako rašící moruše. Ta se z omrznutí nevzpamatovala.

21. května : Při příjezdu na chalupu nás čekalo opět nepříjemné překvapení. Ráno 18. května opět mrzlo. Nové výhonky argut, co vyrazily po minulém přízemním mraze, byly z poloviny opět zničené. Zajímavé je, že dva nové výhonky vedle sebe, jeden zmrznul a druhý se zdá zdravý. Omrzly dokonce i brambory, které nedávno vyrazily. Na klanopraškách a kolomiktách toho zatím ke zmrznutí mnoho nebylo a co bylo, zdá se, že mráz přežilo. Zizyphus jujuba ještě nevyrazil a smokvoň se aklimatizovala u zdi domu. Tedy až na jednu argutu, kde byl jediný nový výhon a ten zmrznul, větší škody současný mráz nezpůsobil. Snad již byl konečně poslední.
V týdnu také zapršelo a víkendové skoro 30° teploty podpořily růst nových bambusových puků. Ty ženou nyní prakticky všechny druhy bambusů. Pouze Pseudosasa japonica má jen puky dva. Ostatní jich mají nepočítaně. Phyll. humilis i aureosulcata Spectabilis mají mezi puky některé již poměrně silnější, které by mohly dosáhnout vyšší výšky. Meteorologové předpovídají na dalších 30 dnů pěkné teplé počasí, bohužel jen s malými občasnými srážkami. Bude proto třeba dost zalévat a to hlavně kanadské borůvky, které již tvoří bobulky i stromy, na kterých se ukazuje nějaké ovoce. 
Keře kamčatských borůvek se již modrají svými plody. Stále však v nich přetrvává trochu kyselosti - nejsou ještě úplně zralé. Plné slunce nedělá  jinanu nejméně do tří let dobře. Proto jsem mu musel udělat z několika prken zastínění. 
Nastal příhodný čas na množení keřů zelenými řízky. Kamčatské borůvky v době dozrávání plodů, kiwi v době kvetení. Řízky v substrátu by měly být skoro ve stoprocentní vlhkosti, zakořeňované ve vodě aspoň často mlžené. Nebezpečím pro ně je přehřátí.

16. května : Tento víkend, stejně jako předešlý již bylo pěkně, bez ranních přízemních mrazíků. Navíc i občas trochu zapršelo. Bambusy se rozjely. Prakticky všechno, co začalo růst do začátku května, omrzlo a nich z toho není. Omrzla i většina nových výhonů Sasy kurilensis, na kterých poškození nebylo hned viditelné. Nyní však rostou výhony prakticky všech druhů bambusů, kromě Hibanobambusy a Pseudosasy japonica. Největší - několik již skoro metrových, má Phyll. humilis, neboť ty vyrážely tradičně jako první. Pozadu nezůstává ani Phyll. aureosulcata Spectabilis. Prodlužující se články nových výhonu již začínají svítit žlutou barvou. I bissetii a nuda mají po několika i silnějších výhonech a konečně pořádné výhony začíná vystrkovat i Phyll. aureosulcata, trvale a opakovaně poddolovávaný podzemními živočichy.Sice mezi slabými je těch silnějších jen pár, ale aspoň něco pro začátek.  Phyll. nigra, který v minulém roce mnoho nerostl, má také již venku několik silnějších špiček. Po nedávno zmrzlých výhonech rostou u Phyll. aurea a decora nyní výhony slabší. Velmi dobře se rozjela Sasa kurilensis. Bezpočet nových výhonů je již viditelně vyšších, než byly loňské. Sasa palmata se zatím  moc nerozjela. Nových výhonů proti kurilensis je málo a nejsou zatím tak vysoké. Nový výhonek Phyll. viridiglaucescens zmrzl a další neroste a neroste zatím ani Sasa veitchi. Byly vysazené v polovině dubna a tak nejprve musí zakořenit.

Zcela omrzlé rostliny kiwi - arguty i kolomikty - i klanoprašky se začínají pomalu postupně vzpamatovávat a nově obrážejí. Zdá se, že i ziziphus jujuba se brzy probudí, protože na jeho stonku se začíná zelenat několik teček. Růst konečně začínají i miscantusy, ravenna i panenské proso.
Škody způsobené mrazy a suchem již začínají být zřejmé. Kromě meruněk a broskví nebude ani jediná třešeň. Ani květy obalená mirabelka nepřinese jediný plod. Višní bude o dost méně, než loňského roku a slív a švestek bude míň velmi výrazně, protože na některých stromech se plody letos nevytvořily. Jabloně, které kvetly až po mrazech, ukazují patrně v důsledku sucha také dost malou násadu plodů.
Radostné je, kromě růstu bambusových výhonů, že se již modrají kamčatské borůvky. Pár prvních sladkých jsem již o víkendu ochutnal. Bude jich sice trochu míň než vloni, ale i tak bude úroda slušná. Do úplného dozrání a potřebné sladkosti jim chybí již jen několik slunečných dnů. Do té doby právě kvetoucí jahody nestačí ani odkvést. Bobulky tvoří i muchovníky a zajímavé je, že kanadský se připravuje opětně vykvést.  Nebude to sice tak bohaté kvetení, jako před několika týdny, ale nejsou to květy jen ojedinělé.

2. května : Víkend přinesl ochlazení. Přes den obloha bez mráčku, ale studený vítr byl znát. Nejhorší však byla rána. Od neděle bylo každé ráno mrazivé.  A tak to má podle předpovědi pokračovat prakticky dvě dekády května. Ranní mráz opět poškodil rostliny, které se z předchozího víkendu začínaly vzpamatovávat. Magnólie opět přišla o všechny květy, zmrzla další vinná réva. Bambusy - phyllostachysy - během týdne vyhnaly mnoho nových výhonů. Mrazy však dokázaly prakticky všechny zlikvidovat. Ze země nyní trčí množství 20-30 cm hnědých na omak dutých výhonů. Během týdne cihlový kdoulovec dostával normální zářivou barvu. Nyní jsou již opět všechny květy zmrzlé a vybledlé. Dokvétají višně a kvetou jabloně. Poslední, co bude kvést, jsou arónie.
Tak to letošní jaro vypadalo slibně. Začalo brzy po velmi mírné zimě. Dubnové ranní mrazíky však poničily rašící výhonky teplomilnějších rostlin i květy meruněk a možná i dalších stromů. Pomrzlé liany - kiwi a klanoprašky jistě opět obrazí. Další mrazy nové výhonky opět poničí. Taková opakovaná poškození některé rostliny nemusí přežít. Ve svém výsledku je takovéto jaro horší, než pozdní krátkodobé jaro. Navíc letošní duben byl měsícem mimořádně suchým. Napršelo jen 14 % dubnového normálu. Půda po týdnech bez deště vysychá. Bohužel chalupa a zahrada jsou v mrazové kotlině. Mrazivý vzduch steče z okolní roviny k nám do údolí, kde se zarazí o les. Pak trvá dobu, než slunce vzduch a námrazu rozehřeje.

23. dubna : Sobotní mrazivé ráno bylo u nás pohromou. Nejenže omrzly květy magnólie, nové výhonky révy, klanoprašky i kiwi,  hortensie, ale dokonce částečně i výhony růží. Meruňky již začaly tvořit malé plůdky, ale mráz je totálně zničil. Naštěstí broskvoně ještě stále kvetou. Bohužel odešly i všechny nové listy moruše, což patrně bude její konec. Starší rostliny kiwi i klanoprašky jistě obrazí, nedávno vysazené, nedostatečně zakořeněné rostliny však budou mít problémy a možná nepřežijí. Líto mi je především kolomikt, protože jiné nemám a posledně koupené arguty, která byla narašená již hodně. Bohužel to je problém nové výsadby, kdy jsou z nižších poloh zakoupené již dost narašené rostliny a vysazené do míst, kde zima doznívá později. V minulém příspěvku jsem psal o novém výhonu Phyll. nudy. Bohužel ani ten sobotní ráno nepřežil. Mráz ho zničil uprostřed, v místech nejrychleji rostoucího pletiva.
V současnosti jsou v plném květu hrušně a vykvétají višně. Muchovník kanadský pomalu dokvétá a muchovník olšolistý se na kvetení připravuje. Příjemně mě překvapila asijská hrušeň NASHI, které jak se zdá, mráz nijak neublížil. Kamčatské borůvky již zcela odkvetly a tvoří zelené plody. V polovině května by již mohly dozrávat. Ty jsou skutečně mrazuvzdorné ve všech stadiích svého růstu. Cicimek - ziziphus jujuba - ještě rašit nezačal a tak mu mráz ublížit nemohl. Nově vysazená oskeruše má zatím pupeny  velké, ale listy jí ještě nerostou. Jak by dopadl jinan dvoulaločný nevím, protože jsem ho naštěstí ještě ven nevysadil. Ostatní letos vysazené rostliny - jedlé dříny, muchovníky a mirabelky mráz přečkaly bez poškození. Bambusy, jak se zdá, se již začínají probouzet. Nových špiček Phyllostachysů již vykukuje ze země pěkná řádka.

25.4. Výhony Sasy kurilensis i Sasy palmata se pěkně prodlužují, ovšem výhony phyllostachysů sobotní mráz nepřežily.  Jsou hnědé a při zmačknutí prázdné. Vyrážejí však nové jak u aureosulcaty Spectabilis, tak u humilisu. U samce kolomikty se již zelenají dva nové pupeny, takže ten jistě poroste.

18. dubna : Víkend (14.,15.) byl nádherný, nebe bez mráčku, příjemné teplo. Slíva Bryská byla již v plném květu, v neděli rozkvétaly ostatní švestky a hrušně. Bylo proto třeba rozvěsit bílé lepové desky o odchytu pilatky švestkové.  Stále kvetou broskvoně. Plně se otevřel první květ magnólie. Meruňky i višeň plstnatá jsou již odkvetlé, na meruňce se začínají tvořit plody. Mrazíky tedy všechny květy nezničily. Zelené bobulky se tvoří i na kamčatských borůvkách. Vykvetl také již muchovník kanadský. Muchovník olšolistý zatím jen vystrkuje z pupenů náznaky budoucích květů.
V sobotu jsem našel první nový  asi 10 cm výhon u Phyll. aurea a dvě menší špičky u Phyll. humilis. V neděli již humilis měl ty špičky 4. Jsou to zatím první ojedinělé výhony a v současné velikosti mohou kdykoliv růst zastavit. Před lety právě humilis takto pouštěl výhonky na etapy a až napotřetí výhony skutečně dorostly. V úterý (18.) jsem našel první výhon cca 20 cm dlouhý u Phyll. nuda. Sasy - kurilensis i palmata - mají kolem sebe nových špiček bezpočet. Na rozdíl od těch pozdně letních výhonů rostoucích šikmo ze země, ty současné všechny vyrůstají kolmo. Tři dřívější výhony u Phyll. decora jsou stále (již několik týdnů) stejně velké, resp. malé (5-10 cm) a je otázka, zda ještě budou v růstu pokračovat.
Během víkendu jsem jako v předchozích týdnech pokračoval v sázení, přesazování a rozsazování. Kromě okrasných keřů, které se v místě namnožení rozrostly, jsem přesadil na nová stanoviště malinoostružiny a hlavně klanoprašky. Ta starší, vysazená někdy v r. 2002-3 měla sice již liany dlouhé cca 2 m, ale dosud neplodila a letos opět měla pouze samčí květy. Výhonů - lian však měla mnoho, takže jsem z ní snadno udělal šest nových silných sazenic. Přestože klanopraška by podle většiny internetových článků prospívat v jakékoliv půdě, na plném slunci i v polostínu, dal jsem na informace z webu TROPIC Hukvaldy a nové rostliny vysadil do kompostu smíchaného s rašelinou, do míst s částečným stínem a větší vlhkostí. Je nyní i naděje, že na jaře se bude probouzet o pár dnů později a nebudou jí pravidelně omrzat rašící výhonky, jak na dosavadním místě na jižně orientovaném chráněném mírném svahu.
K velkým trávám - miscantusům a spartině mi letos přibyla statná  ravenna - erianthus ravenae, která by měla být odolnější a méně náročná, než rozšířená pampová tráva. Další pro mě vzácností je sazenička česneku medvědího. Rovněž druhy pěstovaných bambusů jsem nyní rozšířil o Phyllostachys viridiglaucescens a dvě sazenice Sasy veitchii.
V jezírkách se stále ještě honí žáby a čolci, žabí vajíčka hladinu ještě u nás nezdobí.
V úterý v noci nám po delší době opět trochu zapršelo a zároveň se i na několik dní výrazně ochladilo. Pokračování v opalování o následujícím víkendu patrně nebude. Pětadvacetistupňové teploty by se měly vrátit až po neděli.

10. dubna : Před 2 týdny rozkvetla první meruňka, před týdnem druhá a nyní kvete mirabelka a višeň plstnatá. Kamčatské borůvky jsou také v stále květu a na nich pracují čmeláci a včelky. Občasné ranní mrazíky jak se zdá, květy mnoho neponičily. Půda je ještě málo prohřátá a tak ještě mnoho rostlin neroste. Jen plevelům se daří. Tráva však ještě na sekání nedorostla. Ale roste, což se projevuje i optickým úbytkem mechu a mechových ploch v zahradě. Bambusy také ještě do fáze růstu nových výhonů nenastoupily. Stále je čas na sázení a přesazování.Toho jsem si letos - vlastně již od Štědrého dne - užil dostatečně. Zato jsem zahradu obohatil o celou řadu méně běžných stromů a keřů. Po velkoplodých dřínech a další odrůdě kamčatských borůvek v prosinci, dalších kiwi - argutách, kdoulovci a muchovníku hladkém před měsícem, jsem na výstavě Tržnice zahrady Čech v Litoměřicích koupil párek kolomikt (kiwi), oskeruši, bílou moruši, asijskou hrušeň Nashi a cicimek - ziziphus jujuba - (čínská datle) - a nyní naposledy i jinan dvoulaločný -ginkgo biloba. Zahrada, byť ne vzhledem, ale různorodou úrodou, může již připomínat zahradu rajskou. Není již mnoho dalších ovocných druhů, které bych ještě mohl do zahrady vysadit, aby snášely naše podnebí. I fíkovník-smokvoň již mám předpěstovaný, ale u něj bude problém s dozráváním. Snad již jen banán severu - muďoul (pawpaw), tomel a případně pekany, hikory, hikany.  Ze starých klasických druhů ovoce mi chybí již jen mišpule. Zajímavá by jistě byla i  šeferdie kanadská.

28. března 2007 : Josefovské sněžení dopadlo dobře. Mnoho sněhu nenapadlo a udržel se jen krátce. V té době ještě meruňka plně rozkvetlá nebyla a v napučených pupenech kiwi a klanoprašky byly nové listy před mrazem chráněny. Škody tedy nevznikly žádné. Nyní již je přes den zase hezky a teplo, jen ráno se teploty pohybují občas okolo nuly a okna aut namrzají. Výhled je, že do květnových zmrzlých bude již jen příjemné teplo s občasnými potřebnými přeháňkami.

15. března : Na další týden nám meteorologové předpovídají ochlazení, v noci občas i teploty pod bodem mrazu. Současné skoro 20 stupňové teploty však přírodu probudily. Jarní cibuloviny jsou v plném květu, některé (sněženky) již dokvétají či již zcela odkvetly, v květu jsou narcisky a tulipány začínají s poupaty. Kvetou i loňské měsíčky, které letošní zima nedokázala zničit. Rovněž keře a stromy  postupně vykvétají, po zlaticích, myrobalánu a kalinách již začíná rozkvétat i kdoulovec. Prakticky již v plném květu jsou kamčatské borůvky, kterým nevadí ani případný ranní mráz. Pro jejich opylení jsou potřebné jen včelky a čmeláci, kterých zatím mnoho nelétá. Loňského roku vykvetly koncem dubna a první borůvky začaly dozrávat počátkem června. Letos mají v květu zhruba 5-6 týdenní předstih. Problémem mohou být nízké teploty příštího týdne pro kvetoucí meruňky, pokud mráz bude i v nižších polohách.
Všichni bambusáři nedočkavě čekají, kdy začne jarní růst bambusů. U phyllostachysů jsem objevil první dva výhony - zatím špičky cca 5 cm - u decory. Ostatním zatím pouze narůstají nové listy a větve.U Sas je obtížné posoudit, zda vyčnívající bodce jsou letošní jarní, či přežívají v důsledku mírné zimy z podzimu. Nové 10-15 cm výhony má již také Pleioblastus linearis, jenže ten přežíval zimu za oknem nevytápěné dílny a tak není divu, že se má k světu. Od druhé poloviny února jsem ho přes víkend dával na slunce až jednou jsem na něj zapomněl a tak je již dva týdny venku trvale. Intenzívní jarní růst bambusů zatím ještě nenastal, což se zdá být dobře. Po několika mrazivých ránech v poslední době dostaly bambusové listy nezdravou nahnědlou barvu, jakou měli po mrazivých nocích koncem února. Nedovedu posoudit, zda je to skutečně důsledek mírných mínusových ranních teplot, či poměrného sucha a vysokých denních teplot. Skutečností je, že jsem viděl bambusy rostoucí jinde - v jiné lokalitě, mající zdravou sytě zelenou barvu. Může to být třeba jen tím, že onen zelený bambus roste v prostředí s větší vzdušnou vlhkostí na místě chráněném před větry. Lze však jistě usoudit, že ranní mrazíky by nově rašícím bambusovým výhonům nebyly prospěšné.
Nahlédl jsem, co nového nabízejí  naši bambusoví prodejci na svých webových stránkám pro tento rok. Překvapivě Kastnerovo Bambuscentrum na webových stránkách nabízí pouze semináře o pěstování bonsaí. V nabídce má údajně přes 25 druhů nespecifikovaných bambusů v různých velikostech. Ceník bambusů zveřejněn není. S ohledem na výši cen se ani nedivím. Naopak příjemným překvapením je zlevnění mnohých druhů nabízených bambusů až o 20% v pražském Rosteto. Většina vzrůstnějších bambusů se dá pořídit za částku menší než 1.000 Kč. Naprosto bezkonkurenční zůstává Bambusárium ing. Rezla jak množstvím nabízených druhů, tak základními cenami 360 Kč za rostlinu vysokou 1-2 m. Za poměrně příznivé ceny lze koupit (nebo vyměnit) bambusové rostliny v Praze také u Wufenga http://bambusy.info/?nabidka 

27. února :  Mimořádně teplý leden i mimořádně teplý únor  (Únor byl teplotně nadprůměrný, další oteplení přijde po víkendu) (pouhých 5 dnů, kdy teploty v noci klesly pod bod mrazu, v Praze dokonce jednou až na -3°C) nedočkavé zahrádkáře lákají vyrazit na zahrádku a jako každoročně co nejrychleji provést všechny potřebné jarní práce.  Včerejší sníh (15 cm) na jižní Moravě nás však  varoval před ukvapeným jarním počínáním. Vždyť je stále ještě teprve únor. Přestože žádné větší mrazy již rozhodně nehrozí, tak zima ještě neskončila a i vrtkavý duben vždy v minulosti dával na vědomí, že mráz i sníh se mohou kdykoliv na chvíli vrátit a teplomilným rostlinám uškodit.
Na rozdíl od minulých let, během letošního jara není třeba se honit, aby se všechny potřebné práce včas během dvou týdnů zvládly. Naopak. Letos budeme moci si pomalu a v klidu  vychutnávat postup jara, každý jednotlivý květ a kvítek, postupné rašení i kvetení všech jednotlivých druhů rostlin. A dokonce, když El Niňo v tichomoří ještě vydrží, můžeme se těšit i na další krátkou a mírnou zimu, jako je ta letošní.
Mírná zima není totéž, co zima příznivá. Jistě, ta letošní, ta bambusům prospívá. Otázkou však zůstává, nakolik prospívá i ostatním rostlinám, hlavně těm teplomilnějším, které by ještě měly být v hlubokém spánku. Březnové a dubnové přízemní mrazíky, které jistě přijdou, mohou hodně poničit nové výhonky kiwi a klanoprašky čínské. Ty sice zatím ještě neraší, ale jistě na sebe nenechají dlouho čekat. Co roste, jsou již nové listy angínovníku. Minulé tvrdé zimy a značné mrazy venku zdárně přečkal. Přežije i letošní jaro? Co jistě zimu zdárně přežije, jsou živočišní škůdci. S nimi bude třeba letos vážně počítat. Vyplatí se proto věnovat trochu času  přirozeným predátorům škůdců a pomocníkům zahrádkářů, zpěvným ptákům, různým těm včelkám samotářkámčmelákům i jinému hmyzu   lákat je do zahrady, pomoci jim obstarat umělé či přírodní úkrytymísta pro jejich potomstvo.

20. února : Jak se zdá, tak žádná větší zima nás již nečeká. Dny podmračené střídají dny slunečné, kdy se jaro již intenzívně hlásí.  Rtuť teploměru klesá pod bod mrazu jen občas v noci a jen mírně. Sněženky a krokusy již pomalu odkvétají a raší pozdější jarní cibuloviny. Kamčatské borůvky již mají první květy a pupeny muchovníků se podle druhu protáhly nebo zakulatily. Na zlatém dešti (forsýthii) se již objevují první květy, nalévají se pupeny broskvoní i meruněk. Lísky již kvetou dlouhou dobu a tak nutný předjarní postřik broskvoní proti kadeřavosti jsem již provedl o víkendu možná pozdě.Slunečné dny již lákají zahrádkáře k vytažení zahradního nářadí a k prvním jarním pracem. Zem je sice ještě mokrá, protože občas zaprší, ale slunce již má při modré obloze značnou sílu.

 

Bambusy letošní zimu přestály velmi dobře.

klikni pro větší obrázek 

6. února : Tak přece jen nějaké ty škody sníh a nízké teploty na bambusech zanechaly. Ne na všech. Nejchoulostivější Phyll. aurea má již omrzlé vršky stébel. Listy na nich jsou suché a zelené. Druhým nejvíce postiženým se jeví heteroclada. Na něm se však podepsaly říjnové mrazíky na čerstvých výhoncích a nových listech a pak i krtek. U obou Pseudosas japonica přibyly další suché listy - suché sežloutlé a Sase palmata se zvětšily žluté suché okraje listů. Překvapivě však sníh a mráz nijak neponičil stále nově rostoucí lisy Phyll. decora. Zelená barva listů prakticky všech bambusů již dostala trochu nažloutlý zimní nádech.
Po několika slunečných skoro jarních teplých dnech, kdy pak v noci teploty klesaly pod bod mrazu, je opět šedivo, občas spadne trochu sněhu, který se na zemi neudrží anebo leží jen pár hodin. Tedy jarní nálada opět ta tam. Pupeny a poupata kamčatských borůvek sníh, mráz i větry přečkaly jak se zdá bez poškození. V diskuzích na livingu  se dočítám, že zahradníci a zahrádkáři si i v této době pilně posílají sazenice stromků a keřů a ty hned pak sází na trvalé stanoviště. Půda zatím tuto zimu ještě neměla možnost zmrznout.

30. ledna : Tak jsme si užili v posledních týdnech několikrát silnější vítr, dokonce i tak silný, jaký pamětníci nepamatují. Škody nejen na odnesených střechách, ale i v lesích po celé ČR. Minulý týden nám napadl první sníh cca  20-30 cm - samozřejmě kalamitní - a již i pomalu roztál. Dokonce i trochu mrzlo, na některých místech i extrémě. Podobně, jako uplynulé měsíce i tento leden láme rekordy. Je nejteplejším lednem za posledních 46 let, ne-li více. Průměrná teplota je o 5,5°C vyšší, než je dlouhodobý průměr.
    Na rozdíl od mnohých jiných rostlin, dosavadní průběh zimy bambusům vyhovuje. Žádné poškození ani od mrazů, ani od větrů. Nanejvýš snad od mne, když jsem je v sobotu přihazoval sněhem - přece jen je teprve leden. Mokrý sníh mohl nějaké stéblo zlomit. Bambusy mají poměrně teplo, od tajícího sněhu vláhu a tak některé druhy i v této době rostou. Růst se projevuje v podobě nových listů, které však i mírnější mrazy mohou poškodit nebo i zcela zničit. Z mých druhů největší růst v současné době vykazuje Phyll. decora. 
    El Niňo má ještě nějakou dobu působit a tak snad i únor bude k bambusům příznivý a nenechá je omrznout. Pokud to vyjde, tak bychom se letos mohli dočkat i vyjimečně velkých přírůstků.
    To, že kvetou - a již dlouho - jarní cibuloviny a petrklíče, jistě není žádná tragédie. Horší je, že kvetou už i kamčatské borůvky a nové výhonky pouští růže. I magnolie má již značně velké pupeny. Mrazy, které se jistě v únoru dají čekat, by mohly značně poškodit budoucí úrodu nejen kamčatských borůvek, ale i raně rašícího kiwi a klanoprašky čínské.

10. ledna : aktuální informace : na horách je 43 cm sněhu

4. ledna 2007 : Tam jsme opět v dalším roce, o rok starší a o rok bohatší o získané zkušenosti. Jako každý rok si všichni přejeme, aby ten nastávající rok byl lepší, než uplynulý. Přání je jedna věc a skutečnost věc jiná, na našich přání mnohdy nezávislá. A to je mnohdy velmi dobře, neboť ovlivnitelné věci by jistě byly ovlivněny ke spokojenosti těch "rovnějších" mezi rovnými za použití prostředků k tomu účelu vhodných. Nemáme ani nemůžeme mít všichni přání stejná, tedy nelze vyhovět všem. I v tak neovlivnitelné záležitosti, kterou je počasí, se neshodneme na tom, co je dobré a co špatné. Zima, tedy opravdová zimní zima, je stále v nedohlednu. Nový rok nás přivítal sluncem a rekordní teplotou 12,5°C a i celý leden by měl být nebývale teplý (dosud 5°C nad normál).  Klimatologové prorokují, že rok 2007 bude patrně dosud nejteplejším rokem v zaznamenané historii, tedy ještě teplejší než rok 2006, který byl prohlášen v Británii za nejteplejší rok od roku 1659 a za šestý nejteplejší v globálních záznamech. U nás byl r. 2006  s průměrnou teplotou 11,29 stupně devátý nejteplejší od roku 1775, od kterého se vedou záznamy, tedy za 232 let. Vůbec nejteplejší byl u nás rok 2000 s průměrnou teplotou 11,93 °C. Samotný listopad  2006 byl od roku 1775 druhý nejteplejší s průměrnou teplotou 8,18 stupně, po r. 1963 s 8,6°C. Nynější El Niňo má  působit ještě nejméně 4 měsíce a nejdéle půldruhého roku.  Pěstitelé bambusů jsou tedy nanejvýš s mírnými zimními teplotami spokojeni, jiní zahrádkáři a zahradníci naopak nespokojeni s kvetoucími stromy, keři a petrklíči a jinými květinami v tomto ročním období. Ekologové se stále dohadují s ekonomy, nakolik jsou extrémní výkyvy počasí normální a v historii Země běžné, namísto aby společnými silami hledali možnosti, jak tyto extrémy záměrnou lidskou činností zmírňovat. Konečné slovo v tomto sporu náleží politikům, kteří podle svých kritérií rozhodnou, zda je účelnější společné prostředky věnovat více na  ekonomicky efektivnější činnost - zbrojení,  války a likvidaci nadpočetného nekonformního lidstva nebo na méně efektivnější činnost - ochranu životního prostředí a zlepšování podmínek života celého lidstva. Obojí má svá pro i proti, záleží na tom, z jakého pohledu se člověk na věc dívá.

Tak je sice podle kalendáře zima, ale nemrzne, zahrádkáři odpočívají a plánují co a jak na jaře a činí se pouze krtci. Další snímky ze zahrady jsou zde.

  

rok 2007

rok 2006

27. prosince 2006 :  Tak tu máme konec roku. Zima s příchodem stále ještě váhá. Sníh je zřejmě v nedohlednu. 

Praha - Podobné počasí, jaké panuje nyní, očekávají meteorologové do konce tohoto týdne, a tedy i do konce měsíce a celého letošního roku. Ranní teploty budou lehce pod nulou, nejvyšší denní několik stupňů nad bodem mrazu a obloha zatím skoro jasná, o víkendu začne být zatažená. S novým rokem přijde oteplení a příští středu se nejvyšší denní teploty mají opět šplhat až k deseti stupňům nad nulou.
Sobota a neděle mají být zatažené s denními i nočními teplotami kolem nuly. S prvním lednovým dnem má podle současné předpovědi přijít oteplení a srážky dešťové i sněhové. Protože se ale postupně bude oteplovat od pondělních průměrných maxim kolem pěti stupňů Celsia na středeční nejvyšší teploty pět až devět stupňů Celsia, sníh pravděpodobně nevydrží.

Prý 45 let nebyl tak dlouhý teplý podzim. Možná meteorologové tento údaj ještě upřesní a tu dobu prodlouží. Skutečnost je taková, že před štědrým dnem jsem sázel. Kamčatské borůvky, velkoplodé dříny, muchovník i višeň plstnatou a další rostliny od ostravského šlechtitele pana Jana Koly. Je na čase připojit další již 4.stránku ostatní zahrady.
Bambusům se daří dobře. Při teplotách v noci nad nebo mírně pod nulou přežívají a některé jako Phyll. decora se daly i na růst nových listů. Ty však jistě mráz brzy poničí. Bohužel i náhlé mírné mrazy po dlouhém období tepla, kdy rostliny růst ještě zcela neukončily, způsobují značné poškození některých rostlin. Poškození stonků kiwi mrazem je na vidět na snímku na http://forum.living.cz/read.php?154,1644633,page=6. Já jsem své kiwi letos pro jistotu zasypal kompostem stejně, jak se zasypávají na zimu růže. Nyní lituji, že stejným způsobem jsem nezabezpečil také klanoprašku. Naše zahrada se dá říci, že zimním spánkem již odpočítá. Těch pár desítek květů kamčatských borůvek a ojedinělých květů kdoulovce a zlatice nic neznamená. Jarním cibulovinám také vyrostly zatím jen listy - dosud nekvetou. V nižších polohách jsou však některé keře a někde i dokonce stromy (třešně) v květu. Plody nyní kvetoucích jahod se nalévají. Zvláštní, skutečně zvláštní je letošní dosavadní průběh zimy. A tak jsem před štědrým dnem opět zaléval - nejen bambusy a ostatní stálezelené rostliny, ale pro jistotu i některé mělce kořenící keře a kiwi. Přece jen nebezpečí zaschnutí těchto rostlin po suchém létě a podzimu hrozí. Stejně jako nebezpečí, že přijdou holomrazy.

13. prosince 2006 : Tak k nám zima stále ještě nedorazila. Tráva se vesele zelená a roste. Možná chce naznačit, že vánoční svátky bude vhodné využít k sekání. Kvetou jasmíny a zlatice, někde i jahody. Asi opět padne nějaký další rekord. Sběr jahod v lednu - to už tady u nás asi dlouhou dobu nebylo. Tak nevím, zda příroda vychází vstříc poplašnému nářku ekoteroristů o mimořádném oteplování klimatu nebo zda máme věřit seriózním vědcům, že nic mimořádného se neděje, všechno tady již bylo, a to zcela nepochybně již v době, než vymřeli dinosauři.  No tento problém tady nevyřešíme, jen je vhodné konstatovat, že konečně o víkendu po delší době zapršelo a na horách napadl i poprašek sněhu. Tedy aktuální naléhavost zalévání stálezelených rostlin se trochu zmírnila. Přesto bychom si této potřeby měli být vědomi. Vyšší teploty znamenají vyšší výpar a rostliny by nám mohly během i mírné zimy uschnout.

Blíží se vánoce a tak něco vánočního.

  

30. listopadu 2006 - zpráva z tisku : 

ČHMÚ Podzim je nejteplejší za posledních 45 let
Praha - Letošní podzim je v Česku nejteplejší od roku 1961. Průměrná teplota za září, říjen a listopad činí 10,8 stupně Celsia, což je 2,6 stupně nad dlouhodobým průměrem. Informuje o tom na svých internetových stránkách Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dosud nejteplejší podzimní měsíce byly od roku 1961 před šesti lety, kdy se průměrná teplota pohybovala 1,9 stupně nad dlouhodobým průměrem.
Teplý podzim panuje ve většině Evropy, například Francie zažívá nejteplejší konec roku za posledních 56 let.
Relativně teplé počasí má své výhody i nevýhody, lidé na jednu stranu neutratí za topení, lyžaři ale zatím bez velkých nadějí čekají na začátek sezony. Negativně se stav počasí odráží na kvalitě ovzduší, což může vadit mimo jiné astmatikům
Ani v příštím týdnu se patrně dosavadní charakter počasí nezmění. V pátek se do Česka vrátí inverze. Od pondělí očekávají meteorologové deštivé počasí a nadále teploty okolo deseti stupňů Celsia.
Autor: ČTK.

24. listopadu 2006 : Tak nám párkrát po ránu počátkem měsíce namrzla skla na autech, ale zima stále nikde. Na víkend až do poloviny příštího týdne je hlášena opět teplá fronta. Sníh je - snad někde na horách od umělého zasněžování, ale v nižších polohách zatím nebyl. Zhruba před měsícem byly pár dnů po ránu první letošní mínusové teploty (přes den pak kolem 15°C). Ty však způsobily, že zhruba měsíc či dva staré bambusové výhony namrzly, zvodnatěly a vítr je lámal. Během týdne pak na nich uschly všechny listy. Byl to žalostný pohled, protože nových výhonů bylo poměrně dost. Během dalších týdnů svěšené stočené zpapírovatělé listy opadaly a ze stébel zůstaly jen malé pahýly, pokud se neztratily docela. Přece jen by bývalo bylo vhodnější ty od září nově vyrážející výhony odřezávat a konzumovat, aby se rostliny zbytečným růstem nevysilovaly. Je to poučení do budoucna - k přírůstkům od září být nemilosrdný. V našich podmínkách nemají šanci na delší život.
A protože podzim je zatím příznivý, tak jistě každý již stihl na své zahradě dohonit všechny práce, které do té doby nestíhal. Minulý podmračený a mlhavý víkend (u nás - jinde byl i slunečný) jsem využil k poslednímu pořádnému zalití nejen bambusů, ale všech stálezelených stromů a keřů. Bylo to potřeba, protože při přípravě jam pro jarní výsadbu jsem pozoroval, že již ve 20 cm pod povrchem je půda naprosto vyschlá. Mnoho nám toho během podzimu po vyprahlém létě nenapršelo. Mrazy již mohou přijít kdykoliv a bude se zaléváním konec. Zkušení bambusáři  potvrdí, že bambus během zimy v našich podmínkách spíš uschne než zmrzne, pokud nejde o jen málo mrazuvzdorný druh..
Bohužel zalévání jak zjišťuji má i své méně příjemné dopady. Ve vlhčí půdě kolem bambusů se krtkům a myším zřejmě dobře hrabe. Poddolované a to důkladně, mám skoro všechny bambusové rostliny. Také i keře zahradních borůvek a jiné. Rozrostlým větším rostlinám to již možná tak mnoho neškodí, ale jednoleté poddolované sazenice mají jen malou naději na přežití zimy. Jistě jen myším (krtkům) mohu děkovat za to, že minulou zimu malé pubescens nepřežily. Letos však již všechny rostliny jsou  poměrně rozrostlé, silné a tak o ně nemám žádné obavy. Samozřejmě myší chodby jsem zašlapal a navezl do prohlubní kompost. Pět koleček pouze k bambusům. Neřádi skutečně řádí až moc. A to již jako každoročně porůznu po zahradě vyrostly desítky krtinců. Myší se zdá, že letos mnoho nebylo. Aspoň podle množství, které nanosil během léta kocour.

Zájemcům doporučuji Wufengovo zajímavé 40ti minutové rozhlasové povídání o bambusech k poslechu či ke stažení v MP3  (7,2 MB) zde.

1. listopadu 2006 : Meteorologové nám předpovídají, že v nejbližších dnech přijde skutečná zima, noční teploty budou pod nulou a napadne i první sníh. Růst bambusů se tak definitivně zastaví a dosud neolistěné nové výhony umrznou. Je jich takových ještě hodně. Tak mě čeká ještě přihození kompostu ke kořenům některých bambusů, aby jako loňského roku při tání bambusová stébla nestála trvale ve vodě a namulčování půdy kolem bambusů spadanými listy stromů. Zatím jiná opatření proti mrazům jsou předčasná, neboť podle zkušeností do prosince, resp. do poloviny ledna bambusy mrazy bez větších problémů vydrží. Ochrana bude potřebná až v době, kdy teploty poklesnou pod -15°C. První zimu mi nepřežil jeden druh bambusů a to Bashania fargesii, protože to byla jen velmi malá rostlinka. Loňská zima mi přinesla zánik obou rostlinek Phyl. pubescens, které rovněž byly velmi malé každá se dvěmi stébly. Nepřežila ani tříletá fargesie, které od přesazení pouze živořila a prakticky zanikla ještě před příchodem zimy. Bohužel nepřežila ani její druhá část v květináči, kterou jsem měl doma v teple. Přesazení a rozdělení jí zničilo proto, že již předtím dva roky pouze živořila v blátivém jílu. Letošní zimu by měly přežít již všechny bambusové rostliny, protože je předpoklad, že mají dostatečně rozrostlý kořenový systém. Phyll. aurea "Flavescens inversa" patrně opět na jaře přijde o všechny listy a stébla, ale pak z kořenů obrazí. Pleioblastus linearis v květináči může mít problémy, protože i pod střechou a chráněný před větrem může květináč snadněji promrznout anebo proschnout. Letošní zima podle dosavadních předpovědí by měla být mírnější než loňská a tím pro bambusy poněkud příznivější. Tak zbývá jen si přát, aby nepřišly žádné silné mrazivé větry, jako ten dnešní a aby zima byla pokud možno i kratší, než ta loňská.

11. října 2006 :  Tak léto (i pozdní) definitivně skončilo, při pondělku přišel první šedivák - zhruba o tři týdny později, jak loni. Co poničil zjistím až o víkendu. Mnoho jistě ne, protože  mráz nebyl nijak silný a od té doby se zatím neopakoval. Navíc na zahradách již toho v této době ke sklizni mnoho nezbývá. Tak snad nějaká ta rajčata, kterých jsme již jistě všichni přejedení. Ku podivu plíseň, která tradičně  nestříkané rostliny rajčat napadla, žádné velké škody nezpůsobila. V důsledku sucha napadené rostliny přežívají v poměrně dobrém stavu doposud a rajčata dozrávají či dozrávaly z velké části bez příznaků plísně. Možná ani jiřinám mírný mrazík mnoho škody nezpůsobil. Opakovaně si proto pochvaluji letošní rok, zvláště když i prognózy slibují zimu mírnější, než byla ta loňská.  Psal jsem o mimořádně dobré úrodě ovoce v letošním roce. Zemědělci jsou však asi jiného názoru, když nyní čtu v novinách, že obilí se neurodilo a tak pečivo podraží až o 30% a podraží i maso a vejce http://www.novinky.cz/ekonomika/pecivo-podrazi-az-o-30-procent_98134_3jaan.html . Je to pochopitelné. Neúroda vede ke zdražení potravin, nadúroda vede nikoliv ke zlevnění, ale  k uplatnění sankcí EU za překročení povolených kvót http://lidovky.zpravy.cz/eu-za-nadprodukci-mleka-firmy-zaplati-150-milionu-f5y-/ln_eu.asp?c=A061003_124533_ln_domov_fho  a http://lidovky.zpravy.cz/farmari-presahli-kvoty-eu-zaplati-167-milionu-fmu-/ln_eu.asp?c=A060502_191855_ln_eu_fho  Zdá se, že za nenaplnění výrobních kvót se zatím pokuta do pokladny EU platit nebude a tedy zdražení nebude vyšší. Neúroda zřejmě stihla i produkci brambor a tak současné ceny z 11 Kč nijak rapidně neklesnou http://www.volny.cz/arbia/CENIK.HTML  Jsou u nás oblasti, které letní tropická vedra vysušily  http://lidovky.zpravy.cz/panujici-vedra-vysusila-cesko-ded-/ln_noviny.asp?c=A060727_000013_ln_noviny_sko&klic=214375&mes=060727_0 .Dlouhé podzimní suché počasí rostlinám také nijak neprospělo a pokud nedostatek vody v půdě do zimy nenahradíme větším zaléváním, tak nám stálezelené bambusy nezničí mráz, ale sucho.

3. října 2006 : Prvním říjnem nám skončilo mimořádně teplé, mimořádně dlouhé a mimořádně suché (od r. 1961) babí léto a začal sychravý podzim, kdy k současnému velmi potřebnému dešti se během dalších dnů připojí i ranní teploty blízké nule. Po mimořádně příznivém létě (a chladnějším srpnu) následovalo mimořádně příznivé babí léto.Globální oteplování nám letos ukázalo svojí příznivou tvář. Samozřejmě, že ne ke všem plodinám byl průběh počasí stejně příznivý. Zahrádkáři a houbaři jistě spokojeni byli. Sucho se podepsalo na některých druzích ovoce. Třeba pozdnější meruňky připomínaly spíše vlašské ořechy. Ani hrušky letos nenarostly do své normální velikosti. To však kromě suchem mohlo být způsobeno jejich velkým počtem. Tyto dílčí ztráty bohatě převyšuje letošní nevídaná úroda švestek a pološvestek. 20. června jsem psal o velkém propadu plodů u švestky Stenley. Žádná katastrofa však v důsledku neprovedení postřiku nenastala. Větve se švestkami přímo modraly na dálku. Na stromě bylo před sklizní snad více plodů než listů. Stále ještě na některých větvích zdravé švestky zůstávají nesklizeny a přecházejí již do stadia napůl vysušených, ale o to lahodnějších a sladších. Sklizena jsou i podzimní jablka. Na každé jabloni jsem však nechat 4-6 jablek pro potěchu oka a případné ochutnání. Prostě aby stále bylo  na zahradě co utrhnout a vychutnat. Tak zůstává skoro nedotčen i jeden z mnohých keřů pozdního červeného rybízu. Bílý a růžový rybíz postupem léta zasychá, černý sám opadá, ale červený nikoliv. Ten jen sládne. Také kanadské borůvky stále ještě postupně dozrávají. Hlavní sklizňovou plodinou jsou v současné době hrozny révy. Ty vydrží až do mrazů a jen sládnou.Urodilo se jich jako každý rok - prostě hodně.
    Také bambusy mě letos narostly do solidní velikosti. Sice loňské 1 a půl metrové nenarostly do tří metrů, ale nových dvoumetrových stébel narostly větším trsům desítky. A to hned v první růstové etapě během května a června.  Srpnové a zářijové přírůstky jsou skrovné, stébla jsou slabší a kratší. Menší trsy z loňské výsadby naopak vyhnaly koncem léta výhony silné a dlouhé, stejně tak jako Phyll. aurea, kterému na jaře zcela umrzla nadzemní část. Ten  ke své škodě nyní roste velmi bujně. Předpoklad je, že ani letošní zimu nepřežije lépe, než tu loňskou a předloňskou a tedy současným růstem se jen zbytečně vysiluje. Ta starší a delší stébla již pomalu polehávají a tak mají dobrou šanci přežít zimní nepohodu a mrazy pod sněhem, pokud ho bude dost. Ta nová rovně vzhůru rostoucí stébla bude třeba položit násilím, tlakem větví, kterými je budu zakrývat. Ovšem podle zkušeností minulých zim bambusy budou zdárně prosperovat bez větších potíží do poloviny ledna, než přijdou skutečně tuhé mrazy. Do té doby se bez zakrývání docela dobře obejdou. Jen je potřeba se postarat, aby v zemi před jejím zamrznutím byl dostatek vláhy. To znamená ještě nyní v říjnu a příp. v listopadu zem pořádně prolít. Když promrzne do hloubky, tak zalévání při oblevě jen půdu rozbahní a bambusům spíše uškodí.    

 21. září 2006 : Čas pokročil a máme tu podzim. Po srpnovém chladu opět příjemné teplo.Celonárodní houbařskou sezonu nyní trochu narušuje dlouhodobé sucho. Listí na mnohých stromech již žloutne, červená a opadává. Sice někde občas zaprší, ale zalévání se zahrádkář těžko vyhne. Naštěstí není již toho mnoho, co zalévání nutně potřebuje, protože stromy se se suchem jistě nějakým způsobem vyrovnají samy a zelenina již pomalu svojí vegetaci končí. 
    Z mého pohledu je třeba letošní rok pochválit, protože byl mimořádně příznivý. Ovoce se urodilo kvanta. Především švestky se po několika desítkách let povedly. Snad jen jablka jsou o něco menší, pokud nebyla protrhána a i hrušky trochu scvrklejší, jak jiné roky. Stromy jsou však ovocem přímo obalené.
    Bambusům babí léto také přeje a ony toho využívají. Prakticky všechny vyhnaly více nebo míň nových výhonů. Pouze humilis má jen jediné nové stéblo a nigra jen stébla dvě. Z těch desítek malých špiček u aureosulcaty Spectabilis roste také jen několik stébel. Lépe je na tom bissetii. Překvapil mě však v zimě zubožený aurea, který vyrazil 5 silných stébel. Velmi dobře si také vede nuda, jehož nová stébla již svojí délkou dosahují stébel jarních. Tak jen ať nám to současné počasí co nejdéle vydrží

22. srpna 2006 : Tak jsem si pořídil kosu. A nejen pořídil, ale již jsem i učinil kroky k jejímu využívání. Jaký bude výsledek, se zatím dá jen obtížně odhadovat. Snaha z mé strany tu však je.

17. srpna 2006 : Čas opět pokročil, žhavé dlouhé léto je za námi. Nyní, po dvoutýdenním ochlazení (srpen 2006) mají opět teploty vystoupit ke třicítce. První růstová etapa bambusů již dávno skončila, z jarních bičů jsou pěkně obrostlá stébla, sklánějící se do stran. Druhá menší růstová etapa nastala u různých druhů bambusů nestejnoměrně.Některé jako Hibanobambusa, Pseudosasa japonica či Phyll.decora mají již nové rozvětvující se výhony v plné výšce, Hibanobambusa již i s novými listy, další druhy - Phyll. heteroclada a nuda mají již nové výhony v délce několika decimetrů a hustě rostoucí  Phyll. bissetii a aureosulcata Spectabilis teprve vystrkují v nespočetném množství teprve špičky výhonů, rostoucí ku podivu skoro vodorovně se zemí. Některé špičky se ohýbají vzhůru, jiné po pár centimetrech zamířily zpět do země. V mezidobí vyrostlo jen pár ojedinělých nových stébel. Protože nikdo neví, jaká zima nás čeká, je vhodné již nepodporovat silný růst dusíkatými hnojivy a přihnojit jen síranem draselným, aby stébla co nejlépe do zimy vyzrála. Tedy vyzrála v rámci dané růstové etapy, protože většinou vyzrávají zhruba tři roky.

    Dá se myslím říci, že letošní rok - letošní léto - byl pro bambusy velmi dobrý.Bissetii i auroeosulcata Spectabilis se rozrostly do hustých keřů, vyšších, než nigra, která v loňském roce dosáhla nejvyšší výšky ze všech mých bambusů. Ta v letošním roce mnoho nenarostla, byť i ona je vyšší, než byla v roce minulém. Oproti loňsku jsou všechny bambusy větší a košatější. Velmi dobře a bujně roste decora. Heteroclada možná trpěla nedostatkem vody a tak narostla méně. Dobře se rozrostl i Phyll. aurea, který po zimě ztratil celou svojí nadzemní část. Phyll. aureosulcata se rozrostl na několik keříků. Ukázkově roste Hibanobambusa, která  již má stébla výškou značně převyšující Sasu palmatu, byť by měla dorůstat do nižší výšky. Sasy palmata a kurilensis tvoří hustý, ale poměrně jen nízký porost.

    Mimořádně dobrý je letošní rok pro celou zahradu. Mnoho stromků mi letos vykvetlo poprvé. Sucho ovlivnilo jen později zrající meruňky (spíše minimeruňky proti ranějšímu druhu) a višně, které narostly také menší, než vloni. Na ostatním ovoci se sucho prakticky nijak nepodepsalo. Možná jen dlouhotrvající tropické teploty urychlily dozrávání. 

20. června 2006 : Současná vedra s občasným deštěm bambusům svědčí. Jen heteroclada stáčí nedostatkem vody občas listy. Svítící žluté stonky se zeleným žlábkem aureocalisu Spectabilis na slunci dostaly tmavou červenohnědou barvu. Velké bambusy již dosahují a některé přesáhly výšku 2 m a metly stonků se zřetelně zelenají novými listy. I přesazený linearis v květináči nabývá novými listy zelenější barvu. Nová sazenice Sasy  palmaty k dřívějším třem stonkům přidala další dva. Poslední poupě magnólie vykvetlo a přezrálé kamčatské borůvky začínají při dotyku opadávat. Zahrada nabyla letní ráz,  plody ovocných stromů a keřů začínají postupně dozrávat, třešně a rybízy se již začínají červenat. Jen jabloně a hrušně ještě čeká propad drobných plůdků a pak ještě protrhání, aby plody byly velké. Zdá se, že úroda bude skutečně mimořádná. Višni jako každoročně zasychá několik konců větví. Obě broskvoně, které jsem na jaře nestříkal, dostaly kadeřavost a po dvou postřicích začínají konečně obrážet zdravými listy. Tak snad přežijí. Rovněž nestříkaná švestka Stenley má dobrou čtvrtinu plodů deformovaných červivostí. Zřejmě některé postřiky jsou naprostou nezbytností, aby se rostliny a jejich plody udržely zdravé. Žluté lepové desky jsem vyvěsil včas (při začátku dozrávání) jen do koruny třešně. Bílé desky do korun švestek proti píďalce jsem včas ( v době kvetení) vyvěsit nestihl. Proti mravencům, kteří v korunách stromů roznášejí mšice, poměrně dobře fungují lepové pásy na kmenech stromů. Mšice sice na některých nových listech jsou, ale napadení není velké. Práce na zahradě sice je, hlavně sekání trávy a její kompostování a likvidace plevele, ale zbývá čas i na jiné činnosti. Ono také při 30°C ve stínu se kromě koupání v bazénu toho mnoho na zahradě dělat nedá.

12. června 2006 : Kobylky se opět sesypaly na kamčatské borůvky. Minulý týden si trhaly jen tak pro chuť, nyní již vyfasovaly misky, aby byly borůvky na koláč do knedlíků. Čtyři pětileté keře již dají několikalitrovou úrodu a i když dozrávají postupně několik týdnů, tak při každém sběru se dá nasbírat dostatečně velké množství. Jen kdyby to nebyla taková piplavá práce. Zároveň již začaly dozrávat první jahody, aby ta konzumace plodů zahrady nebyla příliš jednotvárná.
Bambusové biče u Phyll. bissetii a aureosulcata Spectabilis a humilis dosahují výšky 170 - 180 cm a začínají se odspodu rozvětvovat. O málo menší, ale o něco silnější jsou nové výhony phyll. nudy, který jsem před několika týdny zakoupil. Byl v 5 litrovém květináči a po vysazení do země nebyl o mnoho větší, než můj. phyll. humilis, jehož stonky přečkaly zimu rozložené na zemi pod sněhem. Během jara se opět napřímily a tvoří hezký keřík, nyní obrostlý novými dosud neolistěnými stébly. Koupený bambus se od mých dosavadních liší (kromě velikosti listů) snad jen tím, že poslední nové výhony má silnější a staré loňské listy jsou na okrajích zaschlé, což výrazně poznamenává vzhled celé rostliny. Výška nových výhonů je stejná jako u mých bambusů, jdoucích do svého třetího roku..
Minulý týden jsem vykopal a přesadil do květináče  Pleioblastus linearis. Minulý rok rostl jako hustý keřík, ale při jeho vykopávání jsem zpřetrhal mnoho rhizomů, jdoucích do na všechny strany. Mnohé jejich konce zůstaly v zemi a asi 4 cca 30 cm dlouhé jsem zahrabal do země opodál tak, jako jsem na jaře množil Sasu palmatu. Zdá se, že linearis přesazení přežije, protože nová stébla od minulého víkendu povyrostla.
Zdárně rostou i všechny ostatní menší bambusové rostliny. Phyll. aureosulcata se letos začal rozrůstat velkým množstvím nových výhonů stejně jako minulý rok aureosulcata Spectabilis. I nigra, který dlouho čekal, než pustil nové puky, již má bodců hodně i když jsou většinou zatím jen krátké. 

Nastávající horka by měla bambusům svědčit, pokud budou mít dostatek vody k růstu. Na Medarda nám nesprchlo a podle pranostiky by mnoho pršet v následujících týdnech nemělo. Ani meteorologické předpovědi deště neavizují. Tak bude vhodné zalévání - a pochopitelně opětné přihnojení. 

29. května 2006 : Tak již konečně i nigra se rozhoupala a žene první dva nové výhony. Ze všech druhů, co mám, jako poslední. Ze soboty na neděli trochu sprchlo a Berounka stoupla nejméně o metr. Zase již majitelé chat s obavami  postávají na břehu a čekají, kam až voda vystoupí, do jaké výšky jim chatu zaplaví. Dnes již sice voda pomalu klesá, ale v úterý má opět pršet a na horách dokonce padat sníh. Noční teploty mají klesat ke 3°C, což znamená, že u nás může přijít přízemní mrazík. Nepršelo nijak prudce, ale zřejmě vody spadlo dost. Po dešti stály na zahradě kaluže a půda byla do nedělního večera rozmáčená. Je však teplo a tak se snad růst bambusů nezastaví. 

magnólie stále kvete

magnólie

magnólie

8. května 

28. května 

   23. května 2006 : Tak již všechno roste ke spokojenosti. Jarní počasí se vydařilo, je teplo a dešťových srážek je přiměřeně. Snad jen v první polovině května bylo třeba trochu zalít. Nejprve začaly růst obě sasy. V druhém květnovém týdnu nastoupily do růstu phyllostachysy. Nejprve bissetii a asi za tři dny aureosulcata Spectabilis. Za dalších cca 10 dnů začal nové výhony vyhánět humilis. Každý má více než 10 nových výhonů, nejdelší dnes již pomalu 1 m dlouhých. Protože výhony vyrážejí postupně, jsou různě dlouhé. Překvapující pro mě je, že zatím se k růstu neodhodlala nigra. Ta nemá jediný nový výhon, přestože zimu přežila skoro polovina zelené nadzemní části. 
Z menších bambusů již rostou také skoro všechny. Těmi menšími mám na mysli rostliny vloni vysazené a rostliny, jejichž nadzemní části nepřežily loňskou zimu. Tedy Pseudosasy japonica, Phyll. aureosulcata, heteroclada, decora, které všechny mají po několika slabších výhonech. Phyll. aurea, který přestože zimu přežil částečně zelený, během dalších týdnů po odtání sněhu zcela zaschl. Tak i tomu již razí několik malých výhonků. Stejným způsobem odešla po zimě i nadzemní část Pleioblastu linearis. Dva nové výhony jsou dnes již cca 20 cm dlouhé. Hibanobambusa tranquillans Shiroshima přežil zimu celkem dobře a nových výhonů má několik. Nejmenší rostlinky – oba Phyll. pubescens, však po zimě zaschly a zatím se k životu nemají.
Po zkušenostech letošní i loňské zimy však bude vhodnější Pleioblastus linearis i Phyll. aurea přesadit do květináče a zimovat  uvnitř objektu, kde teplota příliš pod nulu neklesá. Pod širým nebem je to jen trápení těchto rostlin.
Kolem 10. dubna jsem jsem si vyhrábl od Sasy palmata dva rhizomy, dlouhé cca 40 cm, abych si palmatu namnožil. Rhizomy jsem na novém místě zahrabal do rýhy vedle sebe, špičkami na opačné strany, do hloubky 5-10 cm. Před dvěma týdny se objevil první lístek a nyní již nová palmata má na jedné straně dva výhony a na druhé jeden výhon. Jsem zvědav na rozdíly v růstu původní a nové rostliny, protože nová je na starém záhonu určeném ke zrušení, který je částečně zastíněn budovou a stromy. Na novém místě jsou pro palmatu .vhodnější podmínky a měla by zde proto růst lépe.
Silný růst rostlin si vyžaduje občasné přihnojení.  první přihnojení jsem udělal koncem dubna síranem amonným a další pak granulovaným cereritem, který živiny uvolňuje postupně. Posekaná tráva je zdrojem pro mulčování rostlin slabou vrstvou, která částečně omezuje výpar vlhkosti z půdy. Pro zajímavost jsem obhlédl bambus u Berounky. Také ještě nové výhony nevyhání.
Bambusy tedy rostou k plné mé spokojenosti. Radost z nich mi kazí pouze jediná věc a to že letos další nové bambusy z ČT nebudou. Podobně jako vloni se na jižní Moravě nejmrazuvzdornějí bambusy opět neurodily a tak nabídka je zredukována.

    Letošní jaro se docela vyvedlo. Všechny stromy bohatě odkvetly a žádný jarní mrazík kvetení nenarušil. Meruňky jsou obsypané malými či již většími plůdky, protože každá odrůda kvete trochu v jinou dobu. Neomrzly ani kiwi, ani klanopraška čínská. Ta však letos kvetla teprve pouze samčími květy, takže žádná úroda z ní zatím nebude. Poprvé mi vykvetly  muchovníky a tak již letos dají ukázkovou úrodu. Ukázkovou  nemyslím úroku malou, protože byly květy obsypány, ale skutečně na velikost rostlin a první kvetení mimořádně velkou. Na velkou úrodu mají nasazeny prakticky všechny stromy a ovocné keře. Blíží se konec května a tím i počátek sklizňové sezóny ovocnáře. Kamčatské borůvky již vytvořily množství velkých plodů, které čekají již jen na modré zbarvení, prokazující sklizňovou zralost. Nalévají se třešně a začínají i později odkvetlé višně.Kvetení končí i u nejpozdnějších jabloní. V plném květu jsou již jen jeřabiny a arónie.Co mě překvapilo, byla magnólie a to délkou kvetení.Od počátku května je trvale obsypaná rozkvetlými květy, přestože takový květ vydrží jen několik dnů. I nyní stále ještě kvete a má připravena ke květu další velká poupata.

28. dubna 2006 : Tak už to konečně přišlo. U Sasy kurilensis jsem napočítal 11 nových výhonů. které vyrazily od minulé neděle. Zatím jsou krátké - tak do 5 cm a bohužel stále jen slabé - 2-3 mm. Dvoumetrová stébla z nich nevyrostou. Několik nových výhonů má i Sasa palmata. Phyllostachysy zatím nic, resp. skoro nic. Sice u Phyll. aureosulcaty Spectabilis roste jeden slabý výhonek cca 15 cm dlouhý, ale ten bude patrně z konce loňského podzimu. Nyní mu začínají růst listy. Ostatním Phyllostachysům boční větve již také začaly přirůstat do délky a při zemi  vyrůstají z hlavních stonků nové boční větve. Radost nad bambusy nyní převyšuje moje radost nad první kvetoucí meruňkou, která je květy zcela obalená. Druhá - pozdější, má rozkvetlých kvítků zatím jen pár a do plného květu nastoupí během víkendu. Konečně rozkvete také magnólie, které v minulých letech vždy poupata omrzla. U největších poupat květy již z poloviny vylezly ven. Zlatý déšť - zlatice je již v plném květu, stejně jako meruzalka krvavá na slunné stráni. Další tyto meruzalky v rovině, se na kvetení teprve připravují. Divoce roste tráva, kterou bude třeba za dva týdny již začít sekat. Rozhrabané krtiny zarostly tak, že by dnes nikdo nepoznal, kde před 14 dny byla jen hlína. 

18. dubna 2006 : Tak máme po velikonocích. Docela se vydařily. Bylo poměrně teplo a přeháňky mnoho vody nepřinesly, jen zalily sadbu. Letošní jaro je samo o sobě dost mokré i v oblastech, kde nejsou jarní záplavy. Půda je již poměrně teplá a vše by rychle rostlo, kdyby noční teploty stále neklesaly k nule. Kromě trávy, které je již svěže zelená, kvetou jarní cibuloviny - po sněženkách a talovínech i krokusy. Poupata narcisů se nalévají a během několika dnů vykvetou také.
Bambusy zatím žádné velké oživení nepředvádí. Phyllostachys aurea "Flavescens inversa" během uplynulých již před týdnem ztratil  stejně jako loňské jaro všechny zelené listy. Stejně dopadly oba Phyll. pubescens. Pubescens byly malé a podryté a tak se to dalo čekat. Phyll. aurea však již byl větší a co slezl sníh, se jevil poměrně zachovalý. Je zřejmé, že pro svojí nízkou mrazuvzdornost se na naší zahradu nehodí. Ostatním bambusům začínají vyrůstat z některých zachovalých špiček větví nové listy. To však zatím jen ojediněle, nejvíce u Sasy palmaty, které se prodlužují loňská nízká stébla. Před dvěma týdny jsem bambusy přihnojil síranem amonným, aby do růstu nových výhonů mohly jít s plnou silou. Při jarním úklidu jsem zjistil, že Phyll. humilis vyhnal do všech stran cca 1,5 m podzemní výhony a tak lze očekávat, že za do šíře se rozrůstajícími Phyll. aureosulcatou Spectabilis a Phyll.bissetii letos nezůstane pozadu.  

sněženky

spartina
27. března 2006 : Tak konečně jsme se dočkali a jaro již je tady. Během následujících teplých dnů jistě zmizí poslední zbytku ležícího sněhu a ledu. Půda je ještě v hloubce promrzlá a na povrchu nasáklá vodou z tajícího sněhu a z deště. Bambusová stébla, pokud nemají ještě stále listy přimrzlé k zemi, tak se již narovnala. Teplo by mělo půdu rychle vysušit a rozmrazit, aby kořeny bambusů mohly začít pracovat. Následující dny během rozmrzání půdy ještě budou pro bambusy obtížné. Je třeba se smířit s tím, že stejně jako v loňském jaře, během tohoto rozmrzání půdy ještě trochu zaschnou. Předpovídané 18°C teploty by měly tuto dobu zkrátit. Dobře na tom jsou oblasti, kde půda již dřív rozmrzla a nyní se jen otepluje, aby bambusy mohly začít růst.
Bilance důsledků zimy nevypadá úplně nejhorší. Všechny bambusy přežily alespoň s několika zelenými listy ve spodních částech rostlin. Jen  u Pleiobastu linearis jsou všechny listy suché, ale nikoliv hnědé, nýbrž do zelena. Většina stébel u většiny rostlin se zdá zdravá, nezmrzlá a nevysušená. Samozřejmě vše, co nebylo pod sněhem, má listy suché hnědé. Některá stébla jsou jsou od sněhu přelámaná a tedy zajdou. Pozoruhodné je, že i stébla třeba Phyll. humilisu a jiných, která ležela jak placka zatížená smrkovými větvemi a sněhem, se již opět vzpřímila. Přežila i stébelka Phyll. pubescens,  zahrnutá na podzim krtinci. Starší stébla Phyll. bissetii i aureosulkaty Spectabilis přežila zřetelně v lepším stavu i se zelenými lity, než stébla vyrostlá v září a v říjnu. Ta jsou suchá. Celkový pohled na jednotlivé rostliny se suchými listy není zatím nijak povzbudivý. Suché listy však letos na rostlinách nechám, aby se jich rostliny samy zbavily ve větru  Jednak proto, abych rostliny případně ještě více nepoškodil a jednak proto, že suchým listů na větších rostlinách je nepoměrně více, jak na menších vloni a tedy jejich odstraňování by byla zdlouhavá práce. Konkrétně jak která rostlina po zimě vypadá bude patrné ze snímků na stránkách, věnovaných konkrétním druhům bambusů, až je tam postupně přidám.
Zvažoval jsem, zda bambusy již nyní přihnojit síranem amonným, ale nakonec jsem to odložil do příštího týdne, až led z rostlin zcela zmizí a půda trochu vyschne, aby případný déšť hnojivo od rostlin nevyplavil.

14. března 2006 :
Tak přes víkend jsme měli návštěvu. Sněhovou kalamitu. Takovou malou, drobnou, spíše jen kalamitku. Když se již v sobotu zdálo, že poslední zbytky sněhu zmizí, začalo padat. Krásné, několik cm velké vločky. A padaly a padaly, později drobnější, až do nedělního večera. Padaly vločky a padaly opět  i střechy.  Napadlo cca 20-30 cm sněhu - což bylo údajně nejvíce za jeden den od začátku zimy. Silničáři jezdili, pluhovali a již ani nesolili. Dokonce u nás ani na dálnici. Tak takto nás zima škádlí v posledních týdnech každý víkend. Podle předpovědí meteorologů jaro tak hned nepřijde, nejspíš nepřijde ani do konce března. 
Tak pro rozptýlení video
 z Tibetu a Číny
 
     V noci budou stále mrazy a přes den okolo nuly, či mírně nad. O zaznamenání taková událost stojí, protože podle pamětníků v televizi taková zima nebyla v posledních 50 letech. No a co bambusy? Ty trčí ze zmrzlé země, na které je cca 2 cm vrstva rozmrzlého bahna. Naděje umírá poslední a tak sem tam se nějaký zelený lístek u  země na bambusech stále ještě najde. Tak snad to nějak přežijí. 
      Nám nezbývá, než čekat na jaro a zatím či číst odborné příručky o tom, jak jsme v únoru měli sít semínka mrkve a petržele.Bohužel nebyli lidi, kteří by odhrabali sníh a do zmrzlé půdy vysekali majzlíkem řádky. Můžeme se těšit, že  třeba již v polovině dubna nastane příhodný čas, abychom mohli začít s únorovými pracemi na zahradě. Bambusy ke svému růstu vyžadují půdu vyhřátou na cca 15°C. To je zatím v nedohlednu i když v případě, kdy se slunci zcela mimořádně podaří vykouknout mezi mraky, je jeho síla je již znatelná.

27. února : Tak již je to zřejmé - letos nám opět na našich zahrádkách k MDŽ narcisky nevykvetou. A většinou nevykvetou ani sněženky.  "Ladovská zima za okny je" (zapni zvuk) a ještě nějakou dobu podle předpovědí bude. Skutečně sníh se drží jak helvetská víra, půda je stále zmrzlá na kost. Přes den nově napadlý sníh trochu roztaje, bambusy stojí v loužích a přes noc vše opět zmrzne. Teploty sice klesají jen asi k -5°C, ale bambusy nemohou transpirovat a vítr je vysušuje. Suchých listů stále přibývá. Naštěstí stébla zatím nejsou suchá a pokud ve zledovatělé půdě vydrží kořeny, tak budou moci z jara obrazit. Na odkazované stránce lze stáhnout písničky z letošních koncertů Jarka Nohavici.

22. února : Předpověď počasí se meteorologům vydařila, slibované oteplení a tedy rozmrazování se skutečně dostavilo. Naštěstí bylo pozvolné - u nás teplota tak do 5°C  (teploměr na slunci ukazoval až 20°C). O víkendu byly na pozemku sem tam již i menší fleky bez sněhu.Velká voda v potoce - tedy hnědá voda z polí tekoucí přes led v potoce - přišla až v neděli odpoledne.  Půda je stále ještě zmrzlá na kost a na ní přes den louže vody, no spíše jen slabé loužičky. I tak některé bambusy stály ve vodě. Ještě pár dní má být teplo a tak snad půda trochu rozmrzne a voda se vsákne. Smrkové větve kolem bambusů byly stále přimrzlé k zemi a mezi nimi vykukovaly pěkně zelené bambusové listy. Celkový pohled to však byl úděsný, protože mnohá delší  bambusová stébla se na podzim položila, na ně pak přišly smrkové větve a zatěžkal je sníh. Dnes tedy tvoří k zemi přimrzlé placky. Ještě měsíc to musí v tomto stavu nějak přežít, protože mrazy v posledních letech končí až v druhé polovině března. Potom přicházejí již jen občasné mrazíky. Již dnes je však nepochybné, že zima pro bambusy byla letos horší, než zima loňská. Přesto však v některých oblastech bambusy i nyní jsou stále v dobrém stavu. Zájemce jistě potěší pohled na současné snímky bambusů jiných pěstitelů na diskusním fóru http://forum.bambusy.info/viewforum.php?id=1 
Jaro se nám již blíží, což dosvědčují vykukující špičky listů jarních cibulovin na místech bez sněhu. Teplý a slunný víkend  nabízel ideální počasí  k jarnímu řezu stromů a keřů.

13. února : Tak si musím opět poplakat. Začátkem i koncem týdne napadlo pár (10-15) centimetrů sněhu, který přes den taje, ale přišlo to dost pozdě. Půda je promrzlá hodně hluboko. Zamrzly mi odpady z čističky i z okapů. Roury v zemi jsou plné ledu a voda nemá kudy odtékat. To se v posledních letech nestalo. Blížící se teplé dny způsobí tání sněhu, ale promrzlá půda neumožní vsáknutí vody. Nanejvýš se rozbahní svrchní vrstva, která pak bude zřejmě opět promrzat. Horší podmínky pro přezimování bambusů asi již být nemohou. Ty části rostlin, které mráz dosud nezničil, zničí teplo a slunce, protože ve zmrzlé půdě nebudou moci kořeny sát potřebnou vodu. Naděje na přežití nadzemních částí bambusů je velmi malá. Mnohem lépe letošní zimu přežijí bambusy tam, kde leží metr a více sněhu, příp. v nižších polohách, kde půda není promrzlá do takové hloubky. Bambus u Berounky je stále svěží.

6. února : Silné mrazy nám trvají již několik týdnů. V sobotu před další mrazivou vlnou konečně zase začal padat sníh. Napadly 1-2 cm. Zledovatělá sněhová krusta, která zbyla z vrstvy sněhu napadlého po Štěpánu, je jen nepatrně přikrytá, stejně jako na trávu prošlapaná místa. Silnější vrstvy sněhu, jak se zdá, se asi tak hned nedočkáme.Bambusové listy již ztratily jakýkoliv náznak zeleně. Tedy u bambusů na mé zahradě. Bambus u Berounky je stále krásně zelený.

4.2.2006 bambus u Berounky   4.2.2006 bambus u berounky

30. ledna : Tak během uplynulého týdne již zmrzly listy  i Phyllostachysu  nigra. Vydržely na ze všech bambusových rostlin nejdéle. Patrně proto, že Phyll. Aureosulcata Spectabilis i Phyll. bissetii měly nad sněhem jen ty poslední zřejmě ještě nedostatečně vyzrálé části stébel a proto zmrzly ještě před méně mrazuvzdornou nigrou. Není se co divit, protože během týdne v Praze bylo podle grafu na stránce průběhu teplot 2 x -16°C, u nás mráz klesal až skoro k -20°C. (Na grafech uvedené stránky je vidět, že dosavadní  letošní mrazy v Praze překonávají minulé zimy. Vloni v lednu byl pouze jeden den s mrazem -10°C  a v únoru byly celkem 4 dny s teplotou -10°C a nižší, max. -13°C. Celkem za celou zimu to bylo pouhých 5 dnů. Letošní leden nám přinesl již 9 dnů s teplotou -10°C a nižší, z toho 2 x -16°C.)  Umrzly listy nijak nechráněné. Pod smrkovými větvemi jsou listy nigry stále ještě v pořádku. Nyní již tedy nezbývá, než čekat na další průběh mrazů. Pokud by připadnul nový sníh, který sice byl a je i nadále předpovídán, ale nijak se mu v naší vesničce zatím padat nechce, tak by škody způsobené mrazy nebyly nijak velké. Ovšem je před námi celý únor a to bývají mrazy ještě tuhé. 
Zajímavé bude na jaře sledovat, zda omrzlá stébla obrazí novými listy nebo budou-li natolik poničená, že porostou již jen stébla nová. 
Na stránce o pěstování bambusů jsem se před časem zmínil o bambusech u jedné chaty na Berounce. Mé bambusy  mráz již spálil. Jak se podepsal na bambusu u Berounky? Ten roste v nepoměrně příznivějším prostředí, chráněn vysokými stromy v bezprostředním okolí a lesem a kopci o pár desítek metrů dál. Lituji, že bylo již šero, když jsem jel okolo něj a tak fotografie by byla horší než špatná. Bambusová stébla dosahují výšky okolních stromů a listy bambusu jsou stále v perfektním stavu. Naprosto žádné známky schnutí  či omrznutí.

23. ledna : ještě včera přes den byly bambusy dobré. Sice Phyll. bissetii a aureosulcata Spectabilis měli již listy na větvičkách nad sněhem zcela suché, ale Phyll. nigra byl stejný jako minulý týden. Tedy s listy sice nažloutlými, ale ještě dobrými. Páteční a hlavně sobotní tání s teplotou +4°C způsobilo odtání značného množství sněhu. Zbyla jen zledovatělá nesouvislá slabší vrstva, která již odhalovala ostatní bambusové rostliny či jejich dříve zasněžené části, které přežívaly do současné doby v pohodě. Noční pokles teplot pod -15°C ( k -20°C), což má trval celý týden, jistě porosty hodně poničí, zvláště pokud brzy nepřipadne nový sníh. Sněhem nechráněná zem promrzne do hloubky a slunce, které se konečně po 4 týdnech opět objevilo na delší dobu než jen pár minut v některý den, bambusové rostliny vysuší. Do čtvrtka předpovídané slunečné počasí s denními teplotami klesajícími k -10°C moc naděje na přežití nadzemních částí bambusů neslibuje. Holomrazy se sluncem je spálí. Ohrožena je především méně zimovzdorná Pseudosasa palmata, která je již zcela bez sněhu, stejně jako aerosulcata Spectabilis a bissetii.

Jedinou malou nadějí zůstává kryt rostlin ze smrkových větví na některých rostlinách. Do současné doby uchránily některé bambusy - heteroclada, decora - suché řídké metly z okolních afrikánů. Zatím ovšem ještě nebyly takové mrazy, jaké nastaly nyní. Letošní zima bude pro bambusy zřejmě horší, jak loňská, protože vloni před nástupem mrazů napadla vysoká vrstva sněhu, která vydržela souvisle až do polovina března. Pod sněhem listy všech bambusů vydržely svěže zelené. Pak u těch méně zimovzdorných druhů přemrzlé zelené listy opadávaly při sebemenším dotyku. Pokud tedy i letos některé části bambusu přežijí zelené, bude vhodné kryt odstraňovat až trvale přestane mrznout a půda se ohřeje.

16. ledna :  Celý týden za moc nestál. Inverse, přes den mírně pod nulou, v noci  -10°C i více. Namísto sněžení padala jen zmrzlá mlha. Bambusy se stále drží. nejlépe je na tom nigra, kterou se mi podařilo vyfotografovat, když na chvíli vysvitlo slunce. Nechráněná část stébel má nažloutlý nádech, stébla u země jsou stále sytě zelená. Listy Phyll. aureosulcaty Spectabilis již začínají prosychat. Zhruba v 50 % jsou poškozeny podélnými prasklinami, vedle kterých zasychají. O něco méně jsou poškozeny listy Phyll. bissetii. Dobře se zatím drží i Phyll. decora a o něco hůře je na tom Phyll. heteroclada. Vše ostatní je pod sněhem a co není, tak je suché. Hlavně Pseudosasa japonica a i nezakryté části stébel Phyll. aurea Flavescens inversa.

9. ledna 2006 : Přes částečné tání sněhová vrstva stále bambusové rostliny z velké části zakrývá. Je to dobrá ochrana před současnými nočními mrazy. To, co je v současné době vidět, jsem se pokusil nafotografovat. Snímky kvalitní nejsou. Z nějakého důvodu na některých dokonce sníh vytvořil namodralé pozadí. No přesto to podstatné na snímcích vidět je. Tedy většina toho, co je nad sněhem, je stále v dobrém stavu. I Phyllostachys nigra, o kterém jsem psal, že žloutne. Před několika dny jsem viděl jinou nigru jinde a i ta měla nažloutlé listy. Patrně to je normální zimní zabarvení. Presentace toho, co je v současné době z bambusů vidět, je zde.

2. ledna 2006 : Tak Vánoce i Nový rok máme za sebou. Vánoce sice nebyly bílé, sníh začal padat až na Štěpána a během týdne stále připadával. Nyní na všem leží sněhová peřina silná cca 30 cm a tak ani současné mírné tání nás sněhu rychle nezbaví. Tak jsem bambusy jen tak obešel a přihrnul k nim sníh. Phyll. aureosulcata Spectabilis i Phyll. bissetii zatím přežívají zimu ve velmi dobrém stavu, Phyll. nigra má již listy silně nažloutlé, ne však suché.  Suché listy na špičkách stonků mají obě rostliny Pseudosasy japonica, Phyll. decora i Phyll. heteroclada. Mrazy -11°C a silnější studené větry  si již zřejmě vybírají svojí daň. Vše ostatní je pod sněhem a smrkovými větvemi.  Rozhrabávat sníh a ničit tak přírodní izolační kryt  se mi nechtělo. 

rok 2006

kronika 2008

pokračování  kroniky  rok 2005 a 2004 

 Zpět - na stránku zahrady

Nahoru

NAVRCHOLU.cz