Zpravodaj časopisů Zahradnictví a Floristika

Šel zahradník do zahrady s motykou,
vykopal tam rozmarýnu velikou.
Nebyla to rozmarýna, byl to křen,
vyhodil ho zahradníček oknem ven.

Kronika zahrady 2004-5
poslední úprava stránky 01.10.2008

Návrat na hlavní stránkuna úvodní stránku                     Zpět - na stránku zahrady             Stránka průběhu teploty během roku

Předpověd počasí ČHMÚ pro ČR až na měsíc 

kronika rok 2008

 kronika  rok  2007 a 20006   

 

rok 2005

19.12.2005 : Tak zima se nám již předvedla v plné parádě. Ne sice nízkými teplotami, ale sněhem a silným větrem.  Po páteční vichřici jsem posbíral odváté smrkové větve a bambusy opět zakryl. Včerejší sníh je přikryl a chrání je od nepříznivých vlivů. Vánoce zřejmě budou na sněhu. Bambusy se stále drží. Až na krtkem podryté oba Phyll. pubuscens jsou ostatní zatím v poměrně dobrém stavu. Obě rostliny Pseudosasy japonica mají stále vrcholové listy stočené a schnoucí. Přitom rostliny jsou od sebe vzdálené více jak 15 m a rostliny v jejich sousedství zdá se suchem netrpí. A to ani Phyll. heteroclada, který v porostu suchých afrikánů nyní zvláště vyniká. Suché zelené listy  se objevují i na Pleioblastu linearis, který byl rovněž navštíven krtkem a hnědnoucí suché listy má nyní i Hibanobambusa tranquil.Shiroshima - oba posledně jmenované druhy jsou méně zimovzdorné. Nijak nechráněné zůstávají již jen Sasa kurilensis, který by měl vydržet ze všech druhů nejhorší zimní podmínky,  Phyll. areoaulcata Spectabilis, který rovněž patří mezi nejotužilejší druhy a tak, jak se během roku silně rozrostl, by byl problém před větrem a sluncem ho chránit, když smrkové větve mi došly. Chráněn sám je již tím, že většina jeho stébel je skloněná k zemi. Bohužel nechráněná je i část jeden a půl metrových stébel Phyll. nigra v částí nad okolními suchými afrikány. I zde je jakákoliv ochrana již technickým problémem. Co jsem pro bambusy mohl udělat, to jsem udělal a i když některé - a to jistě mnohé - části rostlin zimu nepřežijí, rostliny jako takové by vymrznout neměly. Jsou již tak rozrostlé, zvláště ty druhoroční, že na jaře by měly i po tuhé zimě opět obrazit.

5.12. : Zima je již v plném proudu, připadal další sníh a bambusy přikryté smrkovými větvičkami zakryl. Občas je přes den nad nulou, sníh trochu taje a bambusům půdu zvlhčuje. Příroda se uložila k zimnímu spánku, snad jen kromě krtků. Ti pracují naopak velmi pilně. Každý týden přibyde víc jak desítka nových a pořádně velkých krtinců. Zřejmě krtkům se letos dařilo. Na zahradě se nic moc dělat nedá a tak mi zbývá čas na práce v interiéru. Každý chalupář to dobře zná.

29.11. : Celý týden mrzne, ani přes den teploty nevystoupí nad nulu. Sněhový poprašek zůstává stále ležet. Bambusy viditelně trpí suchem, což dávají najevo stáčením zelených listů. Navíc mi na zahradě řádí krtci. Během týdne přibyly další krtiny i u bambusů a bohužel nejslabší rostlinky v krtincích skončily. Půda je tak promrzlá, že krtince není možno sešlápnout. Pokud nebyly podryté kořeny, mohly by rostliny zimu přečkat. Naděje je však jen malá. 

21. listopadu : Tak již tradičně jako každý rok nás tento víkend překvapil příchod skutečné zimy. Předpovědi meteorologů se vyplnily a noční mírné mínusové teploty doplnil první letošní sníh.  Příjemné podzimní počasí nám letos vydrželo poměrně dlouho.Páteční a sobotní sníh během dne vždy roztál a trochu zavlažil.

1. listopadu : Mrazíky a sucho se na bambusových stéblech stále více projevují.  Zasychají jejich špičky,  žloutnou na nich listy. Rovněž nové bambusové puky jsou však již mrazy a suchem zničené - zaschlé. Celkově však mám z letošního růstu bambusů velkou radost. Až nepřiměřeně se rozrostly do šířky zejména Phyll. aureosulcata Spectabilis. Od jara rostl průběžně a jeho nejkrajnější letošní výhony jsou od sebe vzdáleny 3 m.  Phyll. bissetii z jara vytvořil hustý keřík a jeho další růst nastal až v průběhu srpna. Výhony má od sebe vzdálené 2 m.  Phyll. nigra vyrostl v hustém keříku do výšky cca 1,5 m. Phyll. humilis v poslední době vyhnal vodorovné výhony, které vyrostly do cca 10 cm výšky a dále již z důvodu nepříznivého počasí letos neporostou. Z letošní výsadby je největší Phyll. decora se stébly dosahující do 1 m. Rovněž Phyll. heteroclada se pěkně rozrostl jak co do počtu stébel, tak i do výšky více jak 0,5 m. Bambusy z loňské výsadby by měly již zimu přežít bez větších problémů, resp. i při velkých mrazech by měly přežít a stejně tak i Phyll. decora a heteroclada.  U Phyll. pubescens mám ze zimy obavy, neboť rostliny nijak silné nejsou a tedy ani kořeny nebudou mít vrostlé do větší hloubky. Před větrem budou chráněny okolními afrikány, ale je třeba půdu silně namulčovat a zakrýt mulčovací textílií. Problémy se zimou bude mít jistě i Pleioblastus linearis, neboť je značně choulostivý a navíc jeho stébla rostou vzpřímeně a nebudou tak chráněny jako polehlá stébla ostatních druhů bambusů.          

13. října : 
Klikni pro větší obrázek - stav 11.10.2005

Klikni pro větší obrázek - stav 11.10.2005

Od neděle každodenní přízemní ranní mrazíky uvozují pěkné počasí babího léta. Je to již několikátá vlna ranních mrazíků. Přesto rajčata červenají a rostlina se zdá mrazem nedotčená. Pro úplnost však musím dodat, že je to již poslední rajče v zahradě. Všechna ostatní podlehla během doby plísni a mrazu.

Další snímek je pampová tráva, vyrostlá ze semínek vysetých v letošním létě. Pokud přežije zimu, bude jistě příští rok kvést.

Bambusová stébla postupně poléhají, kromě těch, kterým v tom brání zasychající vysoké afrikány. Jimi k rostlinám proudí silnější světlo a sluneční záření. V současném suchu bambusy pravidelně jednou v týdnu musím zalít, neboť zřejmě více sucho než mráz již umořilo afrikány. V jiných částech zahrady jsou afrikány stále ještě svěží. Mráz bambusům viditelně nijak nevadí. Samozřejmě nízké teploty již neumožňují jejich další růst. U bambusů se objevilo značné množství žlutých postupně opadávajících listů. Podle odborníků a zkušených pěstitelů je to však v tomto období normální. Bambus jako stálezelená rostlina čas od času listy obnovuje, staré shazuje a nové vyráží. 
Suché afrikány v jednom směru působí na bambusové rostliny nepříznivě. Částečně brání přístupu vzdušné vlhkosti k listům.  Je to patrné zejména po ránu při mlze či námraze. O to více je třeba dodat bambusům potřebnou vodu. Navíc i proto, že bambusové rostliny jsem nyní naposledy přihnojil práškovým síranem draselným a je třeba, aby se vodou rozpustil a dostal ke kořenům.

Celkový náhled říjnového stavu bambusů je zde.

22. září : Meteorologové se bohužel nezmýlili, dny od neděle 18.září nám přinesly každodenní ranní přízemní  mrazíky a to nejen na naší chalupě, ale na značném území Čech. Proti minulému roku přišly mrazíky o dva týdny později. Ovšem několikadenním opakováním zničily všechny teplomilnější rostliny. Okurky již za moc nestály, z velké části byly již suché. Rajčata však ještě mohla vegetovat přes napadení rostlin plísní. Na jaře jsem je nestříkal - loni také ne a plíseň nepřišla - a to byla chyba. V největším rozvoji rostlin, když již začínala  rajčaty červenat, tak plíseň přišla. Abych aspoň něco zachránil, tak jsem rostliny zbavil skoro všech listů i napadených plodů a proti plísni jednou postříkal. Tím se šíření plísně zastavilo a sklízel jsem do poslední doby rajčata plísní nezasažená. Vodních melounů jsem se nedočkal. Přestože jsem v květnu koupil předpěstované rostliny a vysadil je do zkompostované zeminy, tak do příchodu mrazů udělaly pouze několikacentimetrové plůdky a mráz nyní všechny listy zničil. Nedočkal jsem se ani plodů africké okurky. Semínka jsem však sázel pozdě, až v červnu. Vzešly tři rostlinky. Postupně však nadělaly ohromnou kupu zeleně a teprve v posledních dnech rostliny začaly kvést a nasadily malé plůdky. Mráz sežehl také  všechny fazole, tykve a cukety a omrzly listy jednoho minikiwy. Kupodivu druhé, rostoucí o cca 4 m vedle, zůstalo z větší části nepoškozené. Nastává tedy podzim a podzimní úklid zbytků rostlin. Afrikány rostoucí kolem bambusů jsou mrazem ožehlé, ale ještě vydrží a budou nadále kvést. Kanadské borůvky stále ještě postupně dozrávají a na rostlinách drží. Bambusy mají množství  nových výhonů, teprve vyrůstajících ze země. Nakolik do zimy vyrostou jen těžko mohu odhadovat, spíš již mnoho ne. A tak je koncem října či v listopadu přihrnu zemí a mulčem, aby přečkaly do jara. Škoda. Phyll. humilis vyráží dvě nová stébla cca 150 cm od původní sazenice. Pseudosasy japonica již mají také nově rostoucí stébla rozvětvená. Letos zasazený phyll. decora má poslední stéblo delší jak 1 m. Nová stébla linearisu jsou již dvojnásobně vysoká, jak původní rostlina.

6. září : Psát o tom, že bambusy stále rostou, již považuji za zbytečné. Rostou a rostou naprosto všechny, kromě počátkem července přesazené fargésie. Ta skomírá. Během července a srpna jsem se pokusil bambusům vylepšit půdu. Všechny rostliny (tedy kromě letos vysazených, pro které jsem připravil již před výsadbou půdu obohacenou loňským kompostem), jsem okopal  Kolem rostlin jsem vykopal pásy cca 50 cm do hloubky a ty pak zasypával vrstvami posekané trávy a jiných rostlin a vrstvou vykované jílovité zeminy. Samozřejmě, že navršená zemina se během měsíce min. o 10 cm postupně slehla  Během okopávání jsem nacházel nově rašící výhony - rašící stébla. U sasy kurilensis je patrný na snímku rozdíl mezi kořenovým výhonem, ze kterého vyrůstají nejprve vodorovně špičaté puky, které po několika desítkách centimetrů se vynořují na povrch a stáčejí se do svislého směru. Většina nových výhonů však naprosté svislosti nedosáhne a nová stébla rostou pod větším či menším úhlem šikmo vzhůru a vyrůstají ve větší či menší vzdálenosti od původní sazenice. Jako hezký trs roste pouze phyll. nigra, dosahující již 140 cm a phyll. aurea. Všechny ostatní se rozrůstají bohatě do šíře. 

Pokud bych měl shrnout letošní růstovou sezonu bambusů, tak nevím, zda ji hodnotit jako dobrou či jako špatnou.  Střídání období tepla či vedra s obdobím studeným bambusům neprospívalo zejména v počátku. Od poloviny dubna bambusy vyrazily nové výhony v několika etapách.  Až do konce května však všechny výhony po několika dnech zašly, kromě nových stébel u sasy palmata a sasy kurilensis. Teprve červnové výhony se udržely a tak zbytky bambusových rostlin po zimě, kdy vše, co nebylo pod sněhovou vrstvou zašlo, vytvořily z nových stébel hezké keříky 60-80 cm vysoké. Nejvyšší stéblo 105 cm narostlo phyll. nigra. Phyll. aurea Flevescens inversa však v růstu dlouhou dobu stagnoval a žádná nová stébla nerostla. Pseudosasy japonica vyrazily nová stébla do výšky, které dosáhly již v loňském létě. Phyll. aureosulcata, kterému po zimě zůstaly pouze 2 malé lístky vyhnal jediné stébelko. Po této první úspěšné růstové etapě bambusy svůj růst zastavily. Pouze phyll. aureosulcata Spectabilis vyháněl postupně průběžně další a další stébla, nejprve po jednom a nové výhony přirůstaly i phyll. nigra. Zdálo se, že ostatní bambusy mají letošní růst za sebou. Až v průběhu okopávání bambusů jsem odkrýval tu dva, tu šest nově rašících vodorovných výhonů rostoucích těsně pod povrchem půdy, někdy i tak, že horní část rostoucího výhonu byla na nějakém úseku zcela na povrchu, jindy v hloubce cca 1-2 cm pod povrchem půdy

Rašící výhony jsou háklivé. Zvláště v počátečním období svého růstu. Škodí jim nejen mechanické poškození, ale mohou na prudkém slunci zaschnout. Nedalo se však nic dělat, odkrytý výhon byl odkryt a při zahazování výkopu jsem se snažil přihnout je směrem do země a navršil jsem na ně silnější vrstvu půdy 10-15 cm, která se pak slehávala. I tak však mnohé výhony toto zacházení přežily. Zvláště mě potěšilo 8 zároveň rostoucích výhonů u phyll. bissetii. Jediný výhon, který rostl od jediného stébla phyll. aureocalis, z něhož jsem obnažil cca 50 cm také přežil a vyrazil nad zem asi 1 m od tohoto stébla. V kratší vzdálenosti vyrazilo stéblo další, patrně mnou poškozené, takže roste ve více větvích. V současné době již poblíž vzdáleného stébla vyrazilo stéblo další. Nové výhony jsem odkryl rovněž u phyll. humilis, to však bylo v poslední době a zasypaná stébla ještě na povrch nevyrazila.

U hibanobambusy tranquillans Shiroshima nová stébla vyrážela v ostrém úhlu do stran. Při okopávání rostliny jsem nejdelší stéblo v délce cca 50 cm zasypal zemí a čekám, zda ze zasypané části stébla vyrostou stébla nová. Zatím neroste nic, byť je stéblo zasypané již jeden a půl měsíce.
Phyll. aurea, kterému od jara narůstaly pouze nové listy, konečně koncem srpna pustil několik nových výhonů. Ty nyní již dvojnásobně přesahují výšku ostatních stébel. 
Pseudosasy japonica drží stébla zatím pěkně pohromadě a konečně již vyhnaly i stébla, která se rozvětvují.

No a jak rostou letošní bambusy? Bohatý keřík cca 40 cm vysokého pleioblastus linearis vyhnal již před časem původně asi 6 nových stébel, která původní výšku rostliny přerostla min. o 10 cm. Protože rostlina má stébel nepočítaně, tak nárůst rostliny není nijak očividný. 
Zcela naopak je tomu u phyllostachysu decora. Ten z původních 15 cm nejdelšího stébla nyní několika stébly přesahuje 60 cm.
Phyll. heteroclada roste zastíněn hustou clonou vysokých afrikánů a několika stébly je ve výšce afrikánů, tedy 40-50 cm. Nejmenší zůstávají phyll. pubescens. Obě rostliny měly při vysazení po jednom stébelku cca 5 cm vysokém. Během času chráněné vysokými afrikány obě rostliny povyrostly. Nová stébla dosahují cca 20 cm.
Výsadba vysokých afrikánů kolem nových sazenic bambusů se mi zdá se osvědčila. Chráněné bambusy dobře vcelku rostou. Musím však průběžně větvičky afrikánů vylamovat, protože bambusům nyní již značně stíní. Bylo zbytečné afrikány vysévat při sázení bambusů, stačilo je vysít až v průběhu nebo koncem července, aby narostly do dospělé velikosti až v říjnu. Smyslem této sdružené výsadby je jednak zvlhčování bezprostředního okolí bambusové rostly během léta a hlavně ochrana bambusu před zimními větry v průběhu zimního období, příp. i stínění před silným jarním sluncem. No uvidím, jak se toto opatření osvědčí v průběhu zimy. Protože semena afrikánů mi od jary zbyla, rozhodil jsem je koncem srpna okolo všech bambusů. Termín výsevu je to již dosti pozdní, semena však již vyrážení a do zimy jistě afrikány narostou a i při malé výšce budou chránit půdu kolem bambusů při mrazech spolu s pozdním mulčem. Při zmrznutí afrikán nepolehne, nýbrž vytvoří ztvrdlé koště. Nic hezkého na pohled, ale účelné pro ochranu bambusů.

3 srpna : Během uplynulých měsíců bambusy využívají teplé dny a rostou jako z vody. Samozřejmě, že ne všechny stejně. V pěkném trsu roste phyll. nigra. Kromě více stébel do 80 cm má dvě stébla delší jak 1 m a další silné vyrazilo před několika dny. Phyll. aureosulcata, kterému po zimě jediné stéblo zaschlo a jediné cca 40 cm dlouhé narostlo, se rozhoupal k dalšímu růstu a kromě druhého výhonu vyhnal  dlouhý podzemní výhon cca 60 cm. dlouhý. Phyll. aureosulcata Spectabilis má stébel hodně a další silné stále vyrážejí. 

8. června : Tak se mi snad podařilo konečně udělat poslední zařazené obrázky trochu ke koukání. Ne, že by na nich bylo kdoví co k vidění, ale již by měly být natolik zřetelné, že lze vytušit, co by na nich asi tak být mělo. Pokud se některý obrázek nezobrazuje správně, tj. je z části nebo zcela překryt barvou jako přes filtr, tak mi prosím napište, abych se pokusil závadu odstranit. 

Jinak bambusové rostliny i přes nastalé chladno (ranní teploty okolo 5°C a přes den 15-20°C) rostou, ze stébel již vyrůstají další větve. Růst není tak překotný, jako v době uplynulých veder, ale alespoň se nezastavil a stébla opětně nezaschla, jak se to stávalo během letošního jara.  Ovšem nedovedu si představit, co by bambusy dělaly, kdyby teploty z konce května i nadále trvaly. 
Paní Kamila mě informací o opakovaném přesazování bambusů ve svém příspěvku přesvědčila, abych fargésii, které se na dosavadním stanovišti nijak nedaří, nejen přesadil, ale i rozdělil. Možná je v současné době již trochu pozdě, ale je chladno a tak to snad fargeska přežije.
Dále musím poopravit informaci z posledního mého psaní. Dvě minikiwi se pomalu rozhoupávají a zřejmě porostou. Keříky kamčatských borůvek se krásně modrají a přes postupnou sklizeň se ještě pár týdnů modrat budou. Dozrávají i jahody a tak obhlídka zahrady je spojená s příjemnou ochutnávkou. Prší skoro každý den a tedy není třeba zalévat. Příroda pracuje sama a zahrádkář jen dozírá a konzumuje. 

30. května : Tento víkend bambusům svědčil. 30° vedra udělala své. Co bambusy zameškaly od počátku letošního nepříznivého jara, to nyní dohonily. Teď již vím, jak rostou bambusy. Od pátku do pondělí narostl Phyllostachysům  bezpočet nových výhonů 40 - 50 cm dlouhých. Nejsou to zatím žádné košaté stromky, jen jehly zakončené dvěmi malými lístky ve špičce. Tedy, pokud je opět něco v růstu nezarazí, tak ještě porostou dál do délky. Jsou to letošní první výhony, které nezaschly. Již nemá význam je počítat, protože by se člověk ani nedopočítal. Pozorný čtenář těchto stránek ví, že moje bambusy mají se skutečnými bambusy zatím společné jen označení. Po zimě jsou to 20 cm vysocí zakrslíci, protože vše ostatní nad sněhem zmrzlo a uschlo. O to více potěší tak dlouhé nové výhony. A kdyby vyrážel výhon jeden nebo dva, bylo by to potěšení. Ale ono jich vyrazilo během  těchto dnů 4 a 5 skoro každé rostlině. Dokonce i Phyllostachys aureosulcata, který přes zimu skoro zašel - zbyly mu dva nepatrné lístky u země - má dnes již 40 cm nové zatím nerozvětvené stéblo. Dva výhony Phyll. humilis, o kterých jsem psal 18.5., se po dešti z 27.5. v růstu zastavily, ale vyrostly další dva 50 cm již dlouhé. O obou Sasách a Pseudosasách je zbytečné psát, protože výhonů mají nepočítaně a rostou stále další.  Prostě poslední 4 dny bambusy dělají přímo divy. Dnes odpoledne déšť opět zalil, ale bohužel přišly i kroupy a zůstala jich na zemi vrstva. Tak snad škody nebudou velké a růst bambusů nebude přerušen. Citelně se po dešti ochladilo, ale méně jak 24°C jistě není. Dá se už i trochu dýchat. Roste a klíčí naprosto všechno. Kromě kiwi, které mi všechny zmrzly. Jahody se již nalévají, kamčatské borůvky, byť se zpožděním, již modrají. 

27. května : Tak ten přívalový déšť některým rostlinám uškodil. Zejména Phyllostachysům, jejichž nové výhony se v růstu zastavily. Okamžitě však vyrazily výhony nové, které během 4 dnů již přerostly výhony dřívější. Jsou sice opět slabší, ale několik cm denně narostou. V posledních dnech jsem obdržel zásilku nových bambusových rostlin.  O tom píši na stránce o pěstování bambusů.

25. května -poznámka na okraj : jsem si vědom, že některé poslední obrázky se špatně zobrazují. Tak jsem využil možnosti Alba atlasu a obrázky jsou také tam na adrese http://album.volny.cz/bambusy/  Postupně doplním i popisy.

23. května : Je to dobré - všechno roste. Několik teplých dnů bambusy probudilo k dalšímu růstu. Starý (dubnový) výhon Phyll. bisetii mi sice zůstal v ruce, když jsem zkoušel jeho pevnost, ale roste již výhon nový. Oba výhony u Phyll. humilis se znatelně vytáhly nad všechny stará stébla. Nové výhony rostou prakticky všem bambusovým rostlinám, včetně Phyll. aureosulcata, kterému po zimě zůstalo jen jediné suché stéblo bez listů. Z tohoto nového výhonu jsem měl skutečně radost - rostlina žije a roste. I druhá Pseudosasa japonica se již rozhoupala a vyrazila nové stéblo. Zajímavé je, že některým rostlinám začaly růst nové listy i na starých stéblech a stébla se tím prodlužují. Pouze Bashania fargesii se zdá, že již nevyrazí. Naopak obě Sasy se rozrůstají přímo živelně. Prorůstají i trávník za vymezeným prostorem. Mrazy snad již definitivně pominuly (i když v průběhu uplynulého týdne ještě omrzla rajčata), ale nastává nová pohroma v podobě trvajícího lijáku. Už nyní se dešťová voda nestačí vsakovat a tvoří jezera. Pršet má ještě několik dnů, pak podle předpovědi počasí 30ti stupňová vedra a opět trvající lijáky. 

18. května
Rostou, jak rostou. Nové puky skutečně vyrazily. Vyrostly však do délky  10-15 cm a takové zůstaly po několik dalších týdnů. Tedy patrně jejich růst skončil. Snad je to průběhem letošního jara. Po sněhu teplo a sucho a pak opět chladno a mokro a to opakovaně. Phyllostachys bisetii má nové výhony dva. První silnější, o kterém jsem psal 11.4. a další delší, ale již slabší. Po jednom výhonu mají i Phyllostachys nigra a Phyllostachys aureosulcata Spectabilis. Fotografie jsou z 12.5. Od té doby nepovyrostly ani o milimetr. Nadějné jsou snad jen dva nové výhony u Phyllostachysu humilis, které jsou nyní nové. Jediné, co nadějně rostou, jsou letošní výhony u Sasy palmata a Sasy kurilensis. Výhonů je nepočítaně. Jsou sice slabé cca 2 mm, ale obrůstají novými listy. Podobné nové výhony rostou u jedné Pseudosasy japonica. Pro úplnost nový slabý výhon má i Hibanobambusa  tranquillans shiroshima. Ostatní rostliny Phyllostachys aureosulcata a Bashania fargesii a Phyllostachys aurea "Flavescens inversa" známky růstu zatím nejeví.

11. dubna : Už rostou ! 
   
Po dosavadních zkušenostech jsem začal uvažovat o přesazení některých rostlin bambusů na místa vhodnější, chráněná stromy a keři před prudkým poledním sluncem a větry. Přesazování je jistě vhodné (pokud se k němu vůbec musí přistupovat) brzy z jara, než rostliny začnou růst. Tedy po nedávno skončené zimě je teď ten pravý čas. Zima u nás fakticky skončila před třemi týdny. Přestože v nižších polohách jsou již zlatice v plném květu a švestky kvést začínají, u nás na chalupě mají do květu ještě daleko, nejméně 2 týdny. Nová místa jsem zatím nestačil připravit a tak jsem se dal do ostříhání suchých listů bambusů.  Těch od doby, kdy sešel poslední sníh, viditelně přibylo. U některých rostlin více, u jiných míň. Pouze listů, nikoliv zastřižení stonků, protože se zdá, že listy na některých stoncích začínají vyrůstat nové. Když jsem se však sehnul k Phyllostachysu bisetii, uviděl jsem černou špičku nového stébla.  Asi 10 cm dlouhé bodlo silné cca 1 cm, vyrůstající zatím ještě pod úhlem poblíž ostatních stonků. Tedy letošní první výhon. Žádná jehla, silná 1 - 2 mm, jako vloni, ale již řádný bambusový výhon. Zamrzelo mě, že jsem neměl sebou fotoaparát, abych první výhon zadokumentoval. 
    Ostatní rostlinky zatím nic, jen u jedné Pseudosasy japonica se zdá, že rovněž roste malé nové stéblo, silné cca 1 mm. Možná to tedy ani s tímto druhem nebude tak špatné, jak jsem původně předpokládal, když jsem viděl stav rostliny po zmizení sněhu.  Zato Phyll. aurea "Flavescens inversa", přestože sníh přežil zhruba s polovinou zelených listů, má v současnosti zelených listů již jen několik málo - většina zaschla. I v mírném mrazu se listy při pouhém doteku ulamovaly. 
    Přesazení, tak jak je mám naplánované, co nejdřív udělám. Čím dřív, tím pochopitelně pro rostlinu líp. Lépe se do zimy rozroste.
No a co ostatní zahrada? Na mnoha místech poddolováno. Místy se travní povrch dá prošlápnout i o 10 a více cm. Nikde však žádný krtinec. Zřejmě tedy jen myši a hryzci. Místa, kam jsem vloni v létě zasadil muchovníky ze zahradnictví Kruh, podzemní tvorové podhrabali tak, že vznikly boule zeminy vyvýšené proti ostatnímu terénu o 15-20 cm. Jeden muchovník se úplně ztratil. Po pečlivém rozhrabání hromádky nebylo po něm ani stopy. Patrně ho hzyzec spořádal celý. Na jiném záhoně v řadě kanadských borůvek jsem měl několik prutů hlohu k zakořenění. Po třech letech byly již asi 1 m vysoké. Tedy byly vysoké na podzim. Nyní na jaře ležely nebo se lehce daly vytáhnout, protože cca 5 cm. pod povrchem půdy byly užrané kořeny. Ještě že borůvky zůstaly netknuté. Že hryzci sežraly kořeny mladého hlohu ještě pochopím. Ovšem stejným způsobem odešel i velkolistý buk, který jsem do zahrady přesadil z lesa již před 5 lety. Již tehdy rostl nový prut ze starého ulomeného silnějšího kmínku.  Nyní po 5 letech pěstování to již byl kmen poměrně silný. I tak byl zřejmě ještě chutný.
    Vloni v létě mi zbyla kupka sena. kterou jsem si ponechal na zimní mulčování stromků. Již na podzim se však celá kupka nadzvedla, jak ji podzemní tvorové podhrabali. "Krtinec" na ploše 1,5 x 1,5 m. Seno i s nadzvedlou zeminou šlo již minulý týden do kompostu. Ovšem na podzemní nory jsem nenarazil. Co máme za tak pracovité sousedy na naší chalupě nevím. Když jsem léta nesekanou louku poprvé sekal, tak mi asistoval sousedův kocour.  Během chvíle zakousl 12 myší. Prvních pár spořádal, a dalšími si pak již jen pohrával, než je zakousl a nechal.  Vloni z jara jsem dělal druhé jezírko. Do vykopané díry v zemi vedlo i několik myších chodeb. Když jsem pak začal napouštět vodu, tak nesmírně zvědavý velký hryzec neustále vykukoval z některé z nich, vyběhl do prostoru, vlezl do jiné chodby a tak se bavil několik hodin, než ústí chodeb zaplavila voda. Moje přítomnost mu nijak zvlášť nevadila. Tekoucí voda ho přímo fascinovala. Dnes jsou jezírka plná života, to první již odchovalo několik generací žab a čolků a užovky si v něm také libují. Bohužel pro tyto malé vodní živočichy si jezírka oblíbily i divoké kachny, které zde pořádají výlovy. V zemních děrách žije bezpočet slepýšů a ještěrky, které obývaly okolí chalupy v době, kdy nebyla užívaná, se již také na svá místa vrátily. Ubylo však zmijí, kterým lidské vyrušování asi nesvědčí.  Jedna měla doupě v podrostu u plotu. Mnohokrát jsem ji pozoroval, jak se nehybně vyhřívá na slunci. Jen jsem však otočil hlavu, abych se podíval jinam, tak bleskurychle zmizela. Nikdy jsem ji však neviděl se pohnout. Když soused začal přistavovat, tak zmije zmizela.
    Z větších zvířat jsme měli za souseda hranostaje. Vidět byl jen na počátku zimy, když ještě nebyl sníh a on v bílém kožíšku svítil. U jeho původního bydliště jsem vysadil ostružinu. Zda na zahradě stále hospodaří v době naší nepřítomnosti nebo odstěhoval-li se kousek dál,  nevím. Jen kuny o sobě dávají vědět hlasitými skřeky. Co může žít v noře, široké cca 10 cm, kterou jsem po letošní zimě našel, skutečně nevím. Na hranostaje je to prý nora moc velká.
    Povídáním o zvířecích sousedech jsem odbočil od rostlin. Postupně kvetou jarní cibuloviny nyní již i narcisky a konzumní zralosti dosahuje pažitka. Kamčatské borůvky začaly rozvíjet své pupeny a připravují se kvést. Naběhlé jsou pupeny třešní, višní, hrušní a broskvoní, švestky, slívy, meruňky a jabloně zatím větší pokroky nevykazují. Patrně kvést se chystá i magnólie. Množství velkých pupenů má klanopraška čínská. Pupeny již rozvíjejí angrešty a zimolezy, připravují se rybízy a kanadské borůvky. Kiwy stejně jako réva a ostružiny čekají na teplejší počasí. Přestože se mi podařilo révu letos ořezat hned, jak sešel sníh, tak stejně v nižších patrech ronila mízu. Proti plísni jsem angrešty stejně jako vloni nepostříkal. Podle rady v televizním receptáři jsem opět jen ostříhal všechny  konce letorostů. Moc to proti plísni nepomohlo, protože angrešty stejně byly napadeny, možná že jen trochu míň, než obvykle. Přesto vyzkouším letos tento způsob znovu. Révu také ničím nestříkám a jak dobré hrozny rodí. Z ořezaných prutů jsem pro velký úspěch zapíchl k zakořenění další tři nové sazenice do na podzim připravených kompostem vyhnojených jam.

31. března : 
    Tak konečně se opět dostávám k pokračování. V sobotu 19.3. již konečně bylo po sněhu a mohl jsem udělat  pár fotek, jak bambusy přestály zimu.. Fotografie postupně přidám na stránky příslušných bambusů. Vcelku bambusové rostliny přezimovaly dobře. Ty části rostlin, které poslední měsíc byly pod sněhovou přikrývkou, mají zelené listy a vypadají zdravě. Části stébel vyčnívající ze sněhu zmrzly a listy na nich uschly. Celá stébla uschla pouze u Bashanie fargesii, která v průběhu léta nijak mnoho nenarostla a u Phyllostachysu aureosulcata, u kterého stébla jevila známky chřadnutí již od počátku zimy. Zajímavé v té souvislosti je, že Phyllostachys aureosulcata "Spectabilis", který by měl být choulostivější a méně mrazuvzdorný, zimu až na jedno zaschlé stéblo přežil se zelenými listy. Částečně zmrzly a zaschly listy u obou Pseudosas japonica, které by bez jakékoliv ochrany měly podle některých zdrojů ve zdraví přežívat mrazy do až - 25°C. Naopak Hibanobambusa tranquillans "Shiroshima", mrazuvzdorná do -18 °C, letošní zimu přestála bez sebemenšího poškození.
    Rostliny bambusů jsem částečně odbednil, aby k nim mohlo z východu a z jihu slunce, když mrazivé větry ještě mohou přijít. Stav rostlin je vidět přehledně zde anebo s automatickým převíjením zde (musí být povolen aktivní obsah stránky).

Jaro 2005 

15.března : Tak dnes k nám přišlo jaro.V noci bylo ještě na nule, ale přes den kolem 12°C.i více, přes noc poprvé po dlouhé době nad nulou a zítra a pozítří má být ještě tepleji  až 15°C. Sníh už skoro sešel. 
    Zato od pátku 11.3. do neděle byla čina.  Na vysušených silnicích náhle sněhové jazyky. Auta v příkopech - skoro na každém kilometru. Kolik sněhu přes den odtálo, tolik ho nového přes noc a při přeháňkách připadalo. Stabilní sněhová vrstva vydržela od poloviny února.  U bambusů cca 30 cm, na Pradědu v posledních dnech až 3 m. Nyní je sněhová vrstva u bambusů  cca 10 cm.

6. března :
   
Od minulé neděle do soboty nesněžilo. Tak mi to nedalo a vyšlápnul jsem opět  k bambusům.  Přestože přes den bývá okolo nuly a na slunci sníh taje, tak sněhová vrstva se nijak viditelně nezmenšuje. V noci teploty klesaly až pomalu k -20°C a tak sněhová krusta drží. Rozhrábnul jsem opatrně sníh a spatřil zelené bambusové listí v perfektním stavu. Je březen a bambusy by se měly pomalu chystat vyrazit nové výhony. Jenže podle předpovědí počasí sníh a mráz vydrží ještě nejméně do konce března. Ještě teď v následujícím březnovém týdnu by mráz mohl klesnout k -15 °C.  Odhrabáním sněhu bych možná bambusům při takovéto předpovědi  spíše uškodil, než prospěl. Takto je zem teplejší - nevymrzá a bambusové listy jsou chráněny před prudkým jarním sluncem, když náhodou mezi sněhovými přeháňkami vysvitne. V neděli přes den již zase připadly další 3-4 cm. sněhu. Ještě další dva týdny snad bambusy pod sněhem vydrží a pak již snad by sníh měl roztát..
    Ovšem s dalšími jarními pracemi jsem jako obyčejně ve skluzu. Měly by již být ořezány jabloně a hrušně a od ledna zaseta mrkev a petržel. Těžko však sít na hromadu sněhu. Za 14 dní snad již bude tepleji a budu moci prořezat  současně i peckoviny a také hlavně révu, aby při pozdějším řezu výronem míry nezaschla.

1. března 2005 :         Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem
se nám zřejmě letos naplní mírou vrchovatou. Žádné rozkvetlé narcisky na zahrádkách na MDŽ, ale mráz jak samec.

"Ještě nejméně první polovina měsíce bude mít zimní charakter počasí," řekl dnes ČTK pracovník ČHMÚ. Mrazivé počasí, které přinesla o víkendu studená fronta, potrvá ještě nejméně celý tento týden. I v poledne se dnes teplota na většině území ČR pohybovala mezi minus pěti a minus osmi stupni Celsia, ve výšce 1000 metrů na horách bylo dokonce kolem minus 14 stupňů. Na Lysé hoře dopoledne teplota klesla až k minus 18 stupňům.
První březnová dekáda by měla být mrazivá. Obloha bude polojasná až oblačná a ojediněle se sněhovými přeháňkami, v noci teploty budou klesat až k minus 13 stupňům Celsia, ke konci dekády k minus devíti stupňům. Denní maxima se mají pohybovat mezi minus třemi a třemi stupni Celsia.
Od 10. do 20. března bude více oblačnosti i sněhových přeháněk, postupně má ale srážek ubývat. V noci má být mezi jedním stupněm nad nulou a minus pěti stupni, při vyjasnění ještě mohou teploty klesat až k minus osmi stupňům Celsia.
Přes den by již mělo být jen nad nulou, maximálně mezi nulou a šesti stupni, při jasném počasí se teplota může vyšplhat k devíti stupňům Celsia. Druhou březnovou dekádu ukončí 20. březen, kdy ve 13:31 Slunce vstoupí do znamení Berana a na severní polokouli nastane jaro.
Posledních deset březnových dní by mělo být podle výhledu meteorologů oblačných s četnějšími srážkami, které budou dešťové a jen výjimečně ještě smíšené. Noční teploty budou ještě klesat pod bod mrazu, v noci by mělo být mezi čtyřmi stupni nad nulou a minus dvěma, při vyjasnění může teplota ještě klesnout až k minus pěti stupňům Celsia. Denní maxima by se na konci března měla pohybovat mezi pěti a 11 stupni Celsia.
http://lidovky.centrum.cz/domov/clanek.phtml?id=334060 

    Jak se daří mým bambusům skutečně nevím. O několika posledních víkendech se mi nechtělo šlapat ve vysokém sněhu a ne každý víkend jsem byl na chalupě. Ale nyní jsem to již nevydržel a bambusy obešel. To, co koukalo ze sněhu - a mnoho toho nebylo - je suché. Na stéblech drží svinuté suché bambusové lístky. Většina stébel zřejmě pod tíhou zmrzlého sněhu je ohnutá pod sněhem, který skoro každý den připadává.

24. ledna :
Opět nastala zima. Trochu sněhu a denní střídání mírně nad a v noci pod nulou. Obhlédl jsem bambusy - u všech listy hnědnou. Ztrácí zelenou barvu a přecházejí do takové průsvitné tmavě zelenohnědé. Známka toho, že patrně brzy odpadnou. U všech, kromě Sasy kuriliensis. Ta je stále stejná. Na to, že je konec ledna a v březnu by měly začít bambusy nově rašit, je to myslím dobré. Možná, že jsem k tomu přispěl tím zalitím minulý týden. Vrstva sněhu cca 5 cm a další by měl připadnout, je ochrání před vymrznutím.

16.ledna :
Po 14 dnech jsem opět některé rostlinky vyfotografoval. Přiměla mě k tomu především skutečnost, že u Phyllostachys aureosulcata "Spectabilis" zajímavě a nepochopitelně se zcela stočily listy na jednom jediném stéble, přičemž listy na ostatních stéblech jsou naprosto normální. Co může být toho příčinou, mě vůbec nenapadá. Je to však fakt, který je na fotografiích zcela zřetelně patrný. Obě Pseudosasy japonica dále shazují listy a rovněž u Fargesie  stáčení horních listů pokračuje. Přestože půda se zdá být dostatečně vlhká, tak jsem neodolal a v sobotu před ohlášenými nadcházejícími mrazy jsem všechny rostliny zalil. Zda jsem udělal dobře či nikoliv ukáže budoucnost.  Možná, že příčinou stáčení listů některých rostlin je skutečně sucho ve spodních vrstvách půdy. Mrazy by takový stav mohly jen zhoršit. Literatura k pěstování bambusů doporučuje zalévat i v zimě, avšak dát pozor, aby rostliny nebyly přemokřené. Tak co si z toho vybrat? Jaké vlhko je optimální?

    Na stránkách Meteopressu jsou grafy průběhu teploty v jednotlivých dnech roku. Z těchto grafů jsem sestavil přehlednou stránku, na kterou je výše odkaz. Přestože grafy se týkají pouze Prahy, tak mají značnou vypovídací hodnotu pro celou českou kotlinu.

10. ledna 2005:
   
Starý rok skončil a tak jsem jsem si řekl, že by bylo vhodné opět stav jednotlivých rostlin bambusů fotograficky zadokumentovat. Během vánoc bylo poměrně teplo. Od Nového roku se teploty v noci drží nad 0°C a přes den dosahují někdy až k 10°C a podle předpovědí to tak ještě pár dní vydrží. Pak by teploty měly v noci klesat k -10°C, ojediněle i níže. Tedy průběh zimy do současné doby zdaleka nedosáhl extrémů, které by mohly a měly mít na přezimování bambusů podstatný vliv. Přesto některé rostliny viditelně chřadnou jak je vidět na fotografiích Pseudosasy japonicaPhyllostachys aureosulcata a hlavně Bashania Fargesii. Bashania byla ze všech bambusů nejmenší jak při zasazení, tak také počátkem zimy. Tedy její současný stav se jistě dal předpokládat. U Phyllostachys aureosulcata "Spectabilis" je u některých stébel patrné počínající kroucení listů a podobně i u Fargesie a trochu také u Phyll. aurea "Flavescens inversa". Ovšem dalších rostlin  Phyllostachys bissetii, Phyllostachys nigra, Phyllostachys humilis, Hibanobambusa tranquillans "Shiroshima"  a obou  Pseudosas se zima zdá se zatím vůbec nedotkla.
    Ke kroucení listů bambusů by mělo podle literatury docházet z důvodu delšího sucha při vysokých teplotách v létě a při dlouho trvajících mrazech v zimě. To však nemohlo nastat při současném poměrně deštivém počasí, kdy půda při nízkých teplotách rozhodně nemůže vyschnout. Naopak předpokládat by bylo možné přemokření. To by se však týkalo všech rostlin zcela stejně. Rovněž tak ochrana před větrem je zabezpečena  všem rostlinám do stejné míry a všechny (včetně stínomilných pseudosas) mají i stejné oslunění.
Proč chřadnou ty nejmrazuvzdornější druhy bambusů a choulostivější dobře prospívají si nedokážu vysvětlit.

    Bezmrazých dnů koncem prosince jsem využil a obě jezírka hadicí propojil, jak jsem se o svém záměru zmínil v posledním příspěvku. Funguje to tak, jak jsem zamýšlel. Oběma jezírkům a hlavně břehům horního propojení prospělo. Co mě při obhlídce zahrady překvapilo je skutečnost, že stromek broskve, sázený loni z jara, má již nalité zelenavé pupeny. Broskev sázená na podzim zatím spí. Od konce listopadu mají nalité pupeny kromě černého rybízu samozřejmě již i kamčatské borůvky (které již v květnu přinesou chutné plody) a dokonce i magnólie.

rok 2005

rok 2004

21.prosince 2004 :
   
Tak ty vlny arktické zimy zatím dosahovaly  tak sotva do  -10 °C. Také sněhu zatím bylo pomálu - sem tam jen poprašek. Pouze jednou v listopadu napadlo sněhu trochu více a jak spadl ze střechy, tak vytvořil hromádky. Jen z nich jsme po příjezdu na chalupu zjistili, že nějaký sníh  padal. Bambusům se zatím proto daří docela ucházejícně. Zelené listy ještě neopadaly a dokonce narostly i na stéblech Phyllostachys humilisu, která jsem z počátku považoval za zaschlá. Snad je to zásluhou obednění (ochranou před větrem), že dosud bambusy neztratily ani lístek. Jen u jedné Pseudosasy japonica se začaly již před časem kroutit listy. To zpravidla bývá v létě ze sucha. Měl jsem chuť ji zalít, ale půda se mi zdála vlhká a tak jsem odolal a nezalil ji. Pak zapršelo. Chtěl jsem jezírka ještě před zimou propojit hadicí v zemi, aby mi horní nepřetékalo, ale tak dlouho jsem s tím otálel, až již je pozdě. Nyní již je povrch půdy zmrzlý  a i na jezírcích je již po několikáté (od listopadu) vrstva ledu. Silnější  mrazy určitě ještě přijdou, když ne v lednu, tak určitě v únoru. Ale to snad již bude krátce před březnovým oteplení. Ovšem to bude teprve ta pravá zkouška mrazuvzdornosti bambusů.

25. října 2004 :
   
Tak obě nová stébla bambusu Phyllostachys humilis jsou již zaschlá, nevydržela.Zřejmě vyrostla velmi pozdě. Na fotografiích ze 4. října nejsou ještě viditelná a tedy musela vyrazit až v průběhu října. Nová stébla obou dalších bambusů se zatím drží dobře. Všechny bambusy již jsou obedněné ze tří stran, jen z jihu jim stále ještě dopřávám slunce. Až začne mrznout, obedním i jižní stranu. V mrazivých dnech je pro stálezelenou rostlinu, kterou je bambus, slunce často horší než mráz.

16.října 2004:
   
Tak zmrzlo již skoro všechno, včetně afrikánů. Jen ocúny a měsíčky nerušeně kvetou, nedoznaly žádné úhony. Trochu pomrzlo i listí révy. Bambusy zůstaly mrazem nedotčené.Ovšem na Phyllostachys humilis si musím postěžovat. Nyní v polovině října vyhnal dokonce dvě nová stébla, která již přesahují výškou všechny ostatní stébla. U podrostových bambusů Sasa palmata a Hibanobambusa jsem se již smířil s tím, že nové stébla vyhánějí v září a v říjnu. P.humilis  by ale nemusel. Jako by mu stále nedocházelo, že se blíží zima a podle předpovědí arktické mrazy mají nastat již v listopadu.

Meteorologové varují, kruté mrazy přijdou ve třech vlnách
Připravte se, zima bude arktická!
Počasí zřejmě chystá další šok. Původní odhady, že nadcházející zima bude mírná, se boří jako domeček z karet. Nejnovější prognóza zní: arktická zima a sníh!
Dorazí letos v několika vlnách. Jedna z nich zasáhne střed Evropy patrně už v listopadu, další začátkem prosince. Vánoce ale mohou být klidně na blátě. Další ledové počasí má totiž udeřit až ve třetí dekádě ledna. Zima by měla být nejstudenější za posledních deset let. První mrazivé rekordy už padly i u nás.
S tvrzením, že zima bude nebývale mrazivá a plná sněhu, přišli britští meteorologové. "V poslední době jsme měli štěstí na spíš mírné zimy, ale nyní se vracejí ty klasické. To znamená mrazy a záplavy sněhu," tvrdí Andrew Bond z meteorologické společnosti Metcheck.
První studené dny už zaskočily i střední Evropu. V úterý padl na východě Čech místní, 52 let starý "mrazivý" rekord. V Hradci Králové naměřili minus 2,8 stupně Celsia. I pranostiky napovídají, že zima by mohla být opravdu krutá. Jedno z lidových mouder například říká: "Neopadá-li v říjnu listí ze stromů, bude tuhá zima." A stromy? Přes listí nejsou vidět větve!
Západ Evropy, hlavně Británii, má podle tamních odborníků zasáhnout první vlna tuhých mrazů už příští týden. Střed Evropy by ještě ovlivnit neměla. U nás v té době bude průměrně 12 °C. Na 22. až 27. listopadu a 4. až 11. prosince si ale chystejte kožichy, ledový vzduch sem vtrhne plnou silou. Mrazivé Vánoce se ale přesto asi konat nebudou. Kolem 24. prosince přicházívá oteplení a i Britové v předpovědi říkají: "Další nápor mrazů čekáme až 22. až 25. ledna.Co na to naši odborníci? Klimatolog Vít Květoň potvrdil: "Mrazivá období se mohou vyskytnout." Někteří znalci zároveň upozorňují, že vpády arktického vzduchu mohou střídat i silné oblevy. Polští meteorologové před časem upozornili například na silné oteplení kolem Silvestra.

11.října 2004:
   
Tak nám předpovídají meteorologové na další dny přízemní mrazíky a přes den max. 10°C. Nedá se nic dělat, přichází zima. Tak jsme dobrali poslední zahradní borůvky a zbylá rajčata a na zahradě z plodů zůstává už jen víno, kterému trochu přemrznutí nevadí, naopak je pak sladší. Rostliny bambusů jsem v rámci přípravy na zimu obednil, jak popisuji u druhu Phylostachys nigra. Původně jsem chtěl chránit jen ty bambusy, co nesnášejí mrazivé větry, ale pak jsem si řekl, že všechny jsou zatím malé a tak stejnou ochranu provedu pro jistotu u všech. Zatím tedy jen do poloviny předpokládané výšky - což samozřejmě nemá žádný praktický význam, když následkem přízemního mrazíku kořeny nevymrznou a listům tím nijak nepomůžu. Ale je to příprava, abych při příchodu skutečných mrazů mohl jen rychle přišroubovat další prkna bednění. Stejným způsobem jsem obednil i rostlinky kiwi, které si pod zmrzlými listy z předchozích mrazíků  uchránily zelené listy při zemi. Klanopraška čínská přežila předchozí dvě zimy bez jakékoliv pohromy a tak ani letos ji nebudu chránit jinak, než chvojím. Zajímavě dopadají muchovníky. Zakoupený na jaře vyrostl ve dvou prutech do výšky cca 1 m a má listy stále sytě zelené. Další dva sázené počátkem srpna sice nijak nepovyrostly, ale chráněné dalšími rostlinami mají rovněž zelené listy mrazy nepoškozenými. Konečně poslední, sázený rovněž v srpnu volně bez ochrany, již shodil všechny listy.

20.září 2004 :
   
Tak co nezmrzlo posledně, odešlo nyní v sobotu 18.9 při ranním šediváku. Už je po rajčatech, jiřinách a totálně zmrzly i rostliny kiwi kolomikta. Kiwi arguta (sibiřské kiwi ze subtropického zahradnictví Kruh) má pouze omrzlé listy a konce výhonů. Od rána pak bylo čisté nebe a snad 25°C.

10.září 2004:   
    Poslední události mě přiměly začít psát tuto stránku jako kroniku zahrady. Stalo se totiž, co se nestalo podle mě mnoho let. Přízemní mrazík ze středy 8. září na čtvrtek mi spálil listy tykví, okurek a fazolí. Namrzly částečně i rostliny jednodomého mrazuvzdorného kiwi. Mrazuvzdorné jsou zřejmě jen kořeny a stonky, nikoliv listy. Mráz však nebyl zřejmě nijak velký, protože rajčata ho přežila bez jakékoliv újmy.
   Jo a ještě se musím pochlubit svými pěstitelskými úspěchy. Z tyčkových fazolí jsem sklidil skoro tolik fazolových semen, kolik jsem v květnu zasadil. No možná trochu přeháním, ale nijak moc - semena jsem nepočítal.Přitom si myslím, že nebyl nějak zvláště špatný rok na fazole, protože co vidím ve svém okolí, tak fazole rostly normálně. Mě se však nevedly. Z celého letos koupeného sáčku fazolu šarlatového mi vzešly pouhé dvě rostliny. Ovšem proti ostatním koupeným druhům, ze kterých vzešlo podstatně více semen, fazol šarlatový dorostl co výše cca 2 m. Ostatní vyrostly sotva do 1 m.
  Sázel jsem je jako obyčejně v prvně polovině května, ovšem na rozdíl od jiných let jsem je vysadil do  louky, kde jsem jim připravil odtravněné čtverce, podobně jako bambusům, pouze větší. Také jsem je občas zaléval, sice míň než bambusy, ale delší dobu suché nezůstaly nikdy. Zřejmě půda v louce není pro fazole příznivá.

    

   Ovšem jabloň, údajně podle vysačky Julie, vysazená na jaře r. 2002, přinesla na ukázku docela slušná jablka.

jabloň Julie

kronika rok 2008

kronika  rok  2007 a 20006   

Zpět - na stránku zahrady

Nahoru

NAVRCHOLU.cz