Pleioblastus linearis 
zpívající bambus

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 : Během zimy, hlavně v průběhu jara linearis dost oschnul. Nyní však už vyráží pár nových slabých delších stébel.V silně letos rostoucí trávě skoro zaniká. 

prosinec 2007 : Od přesazení linearis narostl do dvojnásobné výšky. Zima mu jistě nepřidá, ale je v místě, které je před větry z části chráněno.

 

22. května 2007 : Tak již je linearis zase v zemi. Současný květináč mu byl malý. Letošní jaro bylo teplé a suché i na další měsíc meteorologové předpovídají vysoké teploty a málo srážek. V zemi mu bude nyní jistě lépe.Vysadil jsem ho mezi již vysoké bambusy, které ho budou částečně chránit před větry. Jednu zimu již v minulosti venku v zemi přežil a tak přežije snad i další. Když ne celý, tak z kořenů obrazí.

Klikni pro větší obrázek

15. března 2007 : Celou zimu linearis přežíval v květináči za oknem nevytápěné dílny. Od poloviny února o slunečných víkendech si zvykal venku. Nyní již dva týdny je na dvorku trvale. není proto divu, že se mu dařilo a jako první již vyrazil nová stébla, zatím cca 10-15 cm. Na blížící se povíkendové ochlazení ze současných cca 20°C na teploty kolem 5°C přes den a mírný mrazík v noci bude patrně lepší, zase ho uklidit za okno.

25.10.2006 : V létě jsem rostlinu vyryl ze země a zasadil do květináče, aby ji bylo možno vhodnějším způsobem zimovat tak, aby nepřicházela o celou svojí nadzemní část. Při jejím vyrývání jsem musel přeřezat několik rhizomů, které vyhnala do všech stran. Z jejich částí, které v zemi zůstaly, žádné nové stéblo nevyrostlo. V květináči se však rostlina udržela a opětně zelená stébla narostla.

Klikni pro větší obrázek

1. června 2006 : Z linearisu po zimě mnoho nezbylo, jen suché stonky. Na snímku jsou vidět dvě delší nové stébla. Rostlina tedy nezahynula. Bude zajímavé pozorovat, jak se během léta tato dvě stébla rozrostou. Jistě i původní trs vznikl ze stébelka jednoho. Ovšem bude asi dost rozdíl mezi bambusem výběžkatým s jedním stéblem a bambusem trsovitým. V každém případě bude vhodnější, aby tento bambus trávil zimu v méně mrazivém prostředí v květináči.

Klikni pro větší obrázek

28. dubna 2006 : Během posledních týdnů rostlina dále schla a zůstalo jen několik zelených listů při zemi.

Klikni pro větší obrázek - 18.4.2006

28. března 2006 : Rostlině nezůstal jediný zdravý zelený list. Všechny listy jsou sice zbarvené do zelena, ale suché. Stébla rovněž jsou suchá a polámaná od smrkových větví a sněhu. Pro jistotu však suchá stébla na rostlině ponechám - co kdyby náhodou na některém vyrostl nějaký nový list. Na podzim rostlinu podryl krtek a zmrzlou půdu nelze ani nyní sešlápnout. Ale třeba nebude úplně nejhůř a z kořenů vyrostou stébla nová.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

rok 2006
 
rok 2005

prosinec 2005 : Kolem rostliny jsou položeny smrkové větve  a celá rostlina je již pod sněhem.

7.11.2005  
Tady již je listopad. Vedle vysokých afrikánů je rostlinka bambusu skoro stejně velká. Na snímku je patrné, jak okolo ní řádí krtek.

11.10.2005 11.10.2005 11.10.2005

rostlina v říjnu

8. září 2005

15.9.2005

stav rostliny v září

13.7.2005 : Konečně se rostlina odhodlala k růstu, na jedné straně vyráží 4 nová stébla, zatím tak 2 cm vysoká.

22.6.2005 : Vedra koncem května a následné přívalové deště sazenice přežila poměrně dobře, shodila jen několik listů. 

Klikni pro větší obrázek - stav 17.6.2005
stav k 17.6.2005

Klikni pro větší obrázek - stav 9.6.2005  Klikni pro větší obrázek - stav 9.6.2005
stav k 9.červnu 2005
25.5.2005 jsem v nové zásilce obdržel novou sazenici a následujícího dne jsem ji vysadil do připraveného místa s vylepšenou zemí a trochu zastínil.Sazenice je velmi pěkná, hustá, délka stébel přesahuje 40 cm. 

 Klikni pro větší obrázek - stav 25.5.2005
foto dne 25.5.2005

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

fauna-flora uvádí : 

ROD PLEIOBLASTUS
Rod převážně nízkých a středně vysokých bambusů, vytvářejících půdní pokryv na špatně prosvětlených místech. Jejich nenáročnost na světlo je předurčuje proto do míst kam slunce nedosáhne.

v Katalogu Bambusária je uvedeno k rodu :

Pleioblastus - rozsáhlý rod bambusů převážně z Japonska a Číny. Zahrnuje malé, až středně vysoké druhy. Mají válcovitá stébla, několik kratších větví a vytrvalé pochvy. Listy mají rozmanitý tvar. Nejzajímavější jsou japonské panašované nízké druhy a čínské vyšší druhy, které se teprve v poslední době dostávají do Evropy.

stránky Rosteto  :

nic bližšího neuvádějí

BambusCentrum Kastner  :

v nabídce bambuscentra tento druh není,
v knize Bambusy pro zahrady a interiéry je popisován následovně:
Pleioblastus linearis (Arundinaria linearis)
původ : Japonsko
mrazuvzdornost : -16°C
výška : 2-2,5 m
Charakteristika a použití :
K tomuto druhu bambusu by se hodily přívlastky "znějící nebo zpívající". Jeho 0,8 cm úzké až čárkovité listy, dlouhé max. 20 cm, totiž vydávají při slabém závanu větru příjemné zvuky. Stébla jsou zelená, o průměru 15 mm. Vytvářejí husté a kompaktní trsy, do okolí se nešíří. Rostlina je náročnější na stanoviště, vyžaduje chráněné místo a lehkou a výživnou půdu.

České tropy ho inzerují takto :

Pleioblastus linearis : mrazuvzdornost -18°C, dorůstá do výše 3-5 m

 Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz