Phyllostachys nigra 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 : Rostlina roste mezi bissetii a aureosulcatou Spectabilis. Během loňského roku větší počet nových stébel nepřinesla. Ani letos patrně nebude situace jiná. Nová stébla však svojí výškou za 3-4 m stébly vedlejších rostlin nezaostávají.

prosinec 2007 : Přestože se při vysazování bambusů a i v následujících letech mohlo zdát, že rostliny jsou od sebe dostatečně vzdálené, tak nyní již do nigry prorostly stébla aureosulcaty Spectabilis a nigra své rhizomy nasměrovala do aureosulcaty, kde již je také několik stébel nigry. V r. 2005 byla nigra bambusem nejvyšším, od loňska však výškou za svými mohutnými sousedy - aureosulcatou Spectabilis a bissetii zaostává cca o půl metru a rovněž i v množství stébel.

červen 2007 : červen - měsíc nejbujnějšího růstu bambusů. Roste i nigra a její letošní přírůstky  výškou ani průměrem stébel nezaostávají na bissetii nebo aureosulcatou Spectabilis. 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

28. května : Šikmo rostoucí špičky se již skoro narovnaly. Oproti aureosulcatě Spectabilis, bissetii nebo humilisu, které mají výhonů každý několik desítek, má nigra nových výhonů jen pár. Začaly růst později a jsou proto zatím menší. S ohledem na jejich sílu lze usuzovat, že rovněž dorostou do 2 m.

20. května 2007 :  Nigra má špičky silnější, ale zatím jen krátké a většinou šikmo rostoucí. Také jako bissetii do začátku května růst nezačala a tak škody z přízemních mrazíků neutrpěla. V loňském roce na rozdíl od předcházejícího mnoho nenarostla. Protože nasazuje puky později, nelze ji zatím srovnávat s ostatními druhy bambusů.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek 

únor 2007 :  Nigra se jako obyčejně dobře drží, letošní zima jí žádné problémy nenadělala.

klikni pro větší obrázek

leden 2007 : Bambusu se zatím daří. Na snímku to sice není vidět, ale stébla již mají černé skvrny. Skutečnost, že po loňské zimě jí zůstaly pouze listy během mrazů zakryté sněhem, se projevila výrazným omezením růstu rostliny. Letos bude rostlina před západními i východními větry chráněna sousedními většími bambusy a tak by nemusela omrznout tak, jako loni. Trčící suchá stébla jsou důsledek říjnových mrazíků a loňské zimy.

klikni pro větší obrázek   

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Loňský největší keř je letos o poznání hustší, ale jen o málo vyšší.  

Klikni pro větší obrázek

12. října 2006 : Na snímcích je vidět, že rostlina během léta ze zbylých zelených listů při zemi opět narostla. Bohužel však jen zhruba do stejné nebo jen nepatrně větší výšky, do jaké narostla vloni. Ani stébel rostlina letos mnoho nevyhnala. Ani při jarní růstové fázi, ani v srpnu a září. V období tohoto pozdního růstu jsem napočítal pouze tři nové výhony. Na snímku vpravo je jeden z nich patrný. Další je na protilehlé straně rostliny a třetí pak osamocený asi metr od ostatních stébel. Loňská po zimě suchá stébla jsem rostlině ponechal pro porovnání délky nových výhonů. Růstem tento vloni největší bambus letos značně předčily jak bissetii, tak aureosulcata Spectabilis, které jsou hustší a nejméně o půl metru již vyšší a počtem  výhonů i humilis.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek

31. května 2006 : Nigra, přestože zimu přežila poměrně dobře, tak nové výhony vyráží až zcela jako poslední phyllostachys. Objevil jsem je o posledním víkendu. Jeden větší uprostřed rostliny a druhý malý vpravo od rostliny.

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek

27. dubna 2006 : Suché listy postupně opadávají a je lépe vidět, jak žalostně málo toho z rostliny po zimě zůstalo. Proti stavu v konci ledna je z ní pouhá troska. Suché konce stébel zřejmě bude třeba ostříhat, aby rostliny nehyzdily. Netřeba se však ukvapit, protože stébla jsou zatím zelená a tak je jistá možnost, že opět alespoň z části mohou obrazit bočními větvemi a novými listy.

Klikni pro větší obrázek - stav k 18.4.2006

28. března 2006 : Rostlině na nijak nechráněných stéblech z větší části uschly listy, pouze při zemi pod sněhem zůstala část zelená. I tato malá část zeleně je však nepoměrně větší, než tomu bylo před rokem touto dobou. Suché listy časem jistě samy opadnou a možná alespoň na některých stéblech či jejich částech vyrostou listy nové. No a i když třeba ne, tak jistě rostlině zůstane dostatek sil na růst nových stébel.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

30.ledna : Tak během uplynulého týdne již zmrzla i nigra. Vydržela ze všech bambusových rostlin nejdéle. Patrně proto, že Phyll. Aureosulcata Spectabilis i Phyll. bissetii měly nad sněhem jen ty poslední zřejmě ještě nedostatečně vyzrálé části stonků a proto zmrzly ještě před méně mrazuvzdornou nigrou. Není se co divit, protože během týdne v Praze bylo 2 x -16°C, u nás mráz klesal až skoro k -20°C. Umrzly listy nijak nechráněné. Pod smrkovými větvemi jsou listy nigry stále ještě v dobrém stavu. 

29.1.2006   29.1.2006   29.1.2006

16.ledna 2006 : Tak se mi podařilo využít chvilky, kdy zasvítilo slunce a udělat několik snímků. Je na nich vidět, že nigra má stále ještě pěkné, zdravé a zimou neponičené listy. Žlutavý nádech mají listy nechráněné, listy blízko země jsou stále sytě zelené. Na druhém snímku za keříkem Phyll. nigra se tyčí vpravo i vlevo stébla Phyll. aureosulcata Spectabilis. Jejich olistění je neporovnatelně slabší a řidší, a to i vzhledem k tomu, že listy aureosulcaty již počínají schnout.

Tady již lze porovnávat tyto současné snímky nijak nechráněné části rostliny se snímkem z 10.1.2005, na kterém je rostlina také zcela nepoškozená. V druhé polovině ledna napadla vyšší vrstva sněhu, který vydržel až do druhé poloviny března. Na snímku z dubna 2005 je viditelné, že ta část rostliny, která nebyla zakryta sněhem, v průběhu vysokých mrazů odešla. V dalších týdnech se jistě bude loňská situace opakovat. V současné době je však nigra nejlepším a největším bambusem na zahradě. (Ostatní bambusy jsou zčásti nebo zcela pod sněhem, zakryté větvemi.)

V té souvislosti mi to nedá, abych nezmínil bambus rostoucí v jedné zahradě u chaty na Berounce - pár desítek metrů od řeky. Bambusová stébla jsou již 3 - 4 metrová a jsou v současnosti jedinou zelení v porostu stromů a keřů, které je částečně chrání před větrem a v dalších měsících je zastíní před prudkým sluncem. Tam se bambusu daří velmi dobře, možná i lépe, než na městských zahrádkách v nižších polohách. 

15.1.2006     15.1.2006

leden 2006 : Phyll. nigra obklopený suchými afrikány nepolehl, jeho stonky s nažloutlými listy ční nad sněhem. Snímky jsou ze 7.ledna.

stav 7.1.2006   snímek ze 7.1.2006  

rok 2006
 
rok 2005

prosinec 2005 : Do zimy rostlina dorostla ve statný keřík vysoký více jak 1 m.

klikni pro větší obrázek  
Listopadový vzhled rostliny.

    
Rostlina v říjnu 2005 - letošní stébla již poléhají, nová však ještě rostou.

21. června : 
Tento bambus byl pěknou rostlinkou již při loňském zakoupení. Během léta znatelně povyrostl a rozkošatil se. Zimu přežil se zmrzlými listy nad úrovní sněhové pokrývky a již začátkem dubna vyhnal silný výhon, který však brzy zaschnul. V květnu mu zaschly další nové výhony. Vysoké teploty z konce května na něj zapůsobily tak, že vyhnal 7 nových výhonů - nejprve slabší a pak silnější, 2 na jedné straně a 5 na straně druhé - které již dnes dosahují až do 1m. Nyní již nová stébla obrůstají větvemi a listy. Ze všech pěstovaných bambusů roste nejbujněji.

     
                                         9.6.2005                                                                                          17.6.2005

20. května : prvního dubna rostlina moc dobře nevypadala, ke 13.5. si myslím, že působí lépe. V horní části snímku směřuje od rostliny ke květináčku nepatrně pod povrchem půdy nový výhon. Na to, že tento druh bambusu je mrazuvzdorný jen do -18°C, tedy prakticky nejméně ze všech mnou pěstovaných, je skoro zázračné, že zimu přežil ze všech ostatních mých bambusů nejlépe.

Klikni pro větší obrázek - stav ke 13.5.2005  Klikni pro větší obrázek - stav ke 13.5.2005

Zřetelný bodák, směřující od rostliny dolů, je nový výhon, který ve stejném stavu byl na rostlině již 11. dubna.

 Klikni pro větší obrázek - stav ke 13.5.2005 

1. dubna : Letošní zimu rostlina přežila poměrně dobře, což je patrné z množství zelených listů. Zmrzlo pouze několik listů v nejvyšších částech stébel, které nebyly chráněny sněhem. Mrazivá období do poloviny ledna rostlina snášela dobře, v pozdějším období však nižší teploty rostlinu částečně poškodily. Ochranné bednění a sněhová vrstva však rostlinu před většími škodami ochránily, přestože je hodnocena jako choulostivá, v našem podnebí  na hranici přežití. Letošní zimu přežila.

Klikni pro větší obrázek - stav k 19.3.2005

10.1.2005 : Takto vypadá rostlinka k 1.1.2005. Proti stavu z října nijak nesešla,  přímo naopak se zdá být zcela při síle.

Klikni pro zvětšení obrázku - stav k 1.1.2005 

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : Stébla dorostla výši 30-40 cm a při dobrém počasí by rostly další listy. Stébla mají již nyní zřetelně černou barvu. Přízemní mrazíky ze září (jak píši v kronice zahrady) rostlinu nijak nepoškodily. Zimu by však bez ochrany před mrazivým větrem tato rostlinka nepřežila. Zvažoval jsem proto přesazení rostliny na chráněnější místo k domu. Riziko z přesazení v září nebo v říjnu je jistě značné. Proto jsem se raději rozhodl vybudovat okolo rostliny prkenné bednění - do výše 0,6 m čtyři sloupky obít prkny tak, aby rostlina byla chráněna nejen před větrem, ale i před prudkým poledním sluncem v mrazivých dnech. Podle diskuze na stránkách bambusária je slunce při zmrzlé půdě největším nebezpečím pro přežití bambusů u nás.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek
pohled z boku                          pohled shora

 

Rostlina pochází z květnové zásilky, vysazena byla koncem května 2004. V průběhu července vyrostlo několik stébel a rostlina vytvořila hezký kompaktní keřík. 

5.8.2004   5.8.2004  5.8.2004 

foto dne 5.8.2004

----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

fauna-flora ho popisuje : 

Phyllostachys nigra
Výška: 3 - 4 m
Mrazuvzdornost: - 18 C
Tento druh je velmi atraktivní pro tmavé zbarvení stébel. Mladé, hladné výhony jsou tmavě zelené a v dospělosti se vybarvují do břidlicově černé. Nejtmavěji se stébla vybarvují v osluněných částech. Listy má zelené, dlouhé až 9 cm a široké 2 cm. Nigra vyžaduje místo chráněné před mrazivými větry, nejlépe v blízkosti budov.

   

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

nigra - dorůstá výšky 5m, mladá stébla jsou zelená, druhým rokem černají, jemné elegantní listy, zimovzdornost *2 
(*2 Listy a vyzrálá stébla snášejí teploty mezi -16 až -18°C, při déletrvajících mrazech může dojít k jejich poškození v závislosti na slunci a větru.)

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Původ: Čína, Fujian a Guangdong
Výška: 6 - 8 m, u nás 4 m
Zimovzdornost: - 19°C
Charakteristika: Nádherný bambus s černými tyčemi. Je velmi oblíbený právě pro tuto v přírodě tak neobvyklou barvu. Bohužel v našich klimatických podmínkách je na hranici přežití.
Nároky:
Nesnáší mrazivé větry. Má rád chráněná stanoviště. Při -13°C hnědnou listy a rostlina ztrácí na kráse.
Použití: Zimní zahrady, uzavřené dvory.

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

Phyllostachys nigra 
list zelený,stvol v mládí zelený, v dospělosti břidlicově černý, mrazuvzdornost dp -19°C, průměrný vzrůst v našem klimatu 4 m

České tropy ho inzerují takto :

Phyllostachys nigra  - dorůstá do výše 3-5 m,  mrazuvzdornost do -22°C 

 Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

NAVRCHOLU.cz