Stránka příspěvků návštěvníků
a zkušeností pěstitelů bambusů

poslední úprava stránky 29.03.2007

zpět na hlavní stránku

    

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

březen 2007 : Klanopraška (schisandra chinensis) - v diskuzích na livingu lidé dávají k dobru své zkušenosti s jejím užíváním :
listy jak na čaj (zelené tak i sušené) tak i zelené( rozžvýkat a sníst) a výsledek je za chvilku znát - denní dávka 1-2 lístky, "Plody i se semeny podrtím a naložím do lihu, potom zfiltruji. Chuť plodů je s ničím naprosto nesrovnatelná, je to síla, opravdu rostlina pěti chutí."
Pan Hejduk napsal 13.7.2005 k jejímu pěstování :
"Jsem rád Vaší diskuzi, ale klanopraška si zaslouží trochu více.
Klanopraška je pomalu rostoucí opadavá keřová liána, dorůstající v našich podmínkách délky 6 metrů. Dobře roste všude , kde je v letních měsících dostatek vláhy. Nevhodné jsou těžké málo propustné hlinité půdy. Pro klanoprašku jsou vhodné půdy vlhké a dobře odvodňované. Před výsadbou je třeba zajistit opěrnou konstrukci, protože je to liána. Nejvhodnější období pro výsadbu je jaro, před počátkem jejího vegetačního období. Pne se po předem vytvořené konstrukci.
Snáší mrazy do –35°C. Přesto je často poškozována jarními mrazíky. Proto se snažíme násadu výhonů oddálit a mladé rostlinky chráníme na zimu přikrytím, dokud nezesílí.
Rozmnožování lze provádět generativně po stratifikaci semen. Semena vlastně dozrávají až při stratifikaci, jejíž podstatou je 2 měsíce před výsevem uložení semen ve vlhkém hrubozrnném písku při teplotě asi 15°C. Mladé semenáče s jemným kořenovým systémem ale velmi špatně rostou / roční přírůstek je asi 8cm / a vzhledem k obtížnosti stratifikace pro běžného pěstitele je výhodnější vegetativní množení odnožemi nebo odkopky s kořeny. Pokud byste chtěli klanoprašku nařízkovat, musíte dbát na to, aby letní řízky byly polovyzrálé se 4 nebo 5 očky. Při tomto způsobu se mi osvědčil gelový růstový stimulátor pro špatně kořenící dřeviny, který je běžně v prodeji v obchodech se semeny. Dále lze využít vlastnosti svazčitých kořenů, které se přeměňují v oddenky a v blízkosti mateřské rostliny samy vytvářejí nové rostliny.
Pokud se Vám tedy podaří klanoprašku vypěstovat, odmění se Vám po čtyřech letech krémově bílými nebo narůžovělými, vonnými květy. V prvních letech kvetení se objevují zpravidla pouze samčí květy, později se přidají i samičí a rostlina začne plodit. Bobule o průměru okolo 1cm jsou šarlatově červené a narůstají v hroznech podobně jako rybíz.
Látky obsažené v klanoprašce posilují nervovou soustavu, zvyšují duševní i fyzickou aktivitu,působí protidepresivně, zahánějí spánek a snižují únavu. Užívání nemá žádné vedlejší negativní účinky a schizandrin, který je obsažen ve všech částech rostliny, působí blahodárně na lidský organismus. Preparáty ze semen a plodů klanoprašky mají povzbudivý účinek na centrální nervovou soustavu, stimulují cévní činnost a dýchání. Na čaj používáme zelené listy. Lihová tinktura ze semen a plodů se používá jako prostředek zvyšující pracovní schopnost, posiluje organismus při silném fyzickém vypětí, fyzické a intelektuální únavě, ospalosti a depresivních stavech. Preparáty z klanoprašky jsou kontraindikovány při zvýšené nervové vzrušivosti, nespavosti, zvýšeném arteriálním tlaku a při poruchách srdeční činnosti. Vysoký obsah vitaminu C a ostatních látek / schizandrin, schizandrol / zařazují rostlinu mezi nejcennější druhy harmonizátorů lidského organismu. Ale u nás bohužel stále neznámou. Šťáva z plodů klanoprašky se používá v potravinářském průmyslu při výrobě likérů a konzervovaná je využívána k výrobě nealkoholických nápojů."

K tomu lze pouze doplnit radu sázet klanoprašku tak, aby nebyla zbytečně na očích lidem nepovolaným. Zatím je to rostlina ne moc rozšířená a známá. Avšak její účinky, přestože nejsou halucinogenní, ji předurčují do budoucna širšímu zájmu nejen možných uživatelů, ale i příslušných institucí. Vždyť ani pěstování máku do buchet se bez předchozí registrace pěstitele dnes neobejde.

prosinec 2006 : Je zima, období odpočinku a přípravy zahradníků a zahrádkářů na jaro. Tak se diskutují na internetu různá zajímavá témata:

klanopraška a její povzbudivé účinky
višeň má velkou budoucnost 
Muchovník jeden z hlavních keřů na zahrady. 
borůvka kamčatská  
zimolez kamčatský 
plodnost kamčatské borůvky 
lze řezat kamčatskou borůvku? 
rakytník 
kanadská borůvka 
nasázel jsem kiwi 
actinidia arguta a její podivný růst-nerůst 
Mandlovník

 a starší pěstitelé ukazují, jak u nás bambusy mohou vyrůst. Toto je ze stránek wufengova fóra ukázka bambusu vysazeného v r. 2000 (Phyl. aureosulcata. Spectabilis) a v popředí vpravo Bashania qingchengshanensis vysazená v dubnu 2004 :

listopad 2006 : Zajímavé příspěvky z Wufengova bambusového fóra  o rychlosti růstu bambusů :

zaslal Čuang  (příspěvek #114) : Všiml jsem si několika stížností na růst Sas palmat. Ve vás, které tento bambus zklamává, nechci budit plané naděje, je možné, že vašim Sasám p.skutečně nevyhovuje půda, stanoviště či klima, nicméně je tu druhá, lepší možnost, že rostlina potřebuje jen čas. Já mám Sasu palmatu šest let, od listopadu 2000. Na začátku přes zimu pravidelně omrzala. A vůbec se chytala ztuha. Nicméně dnes měří na výšku dobře dva metry, vypadá velmi zdravě, má poměrně tlustá (téměř 1 cm) se stébla a vytvořila pěknou, hustou houštinu - a to přesto, že jsem rozdal už šest sedm odkopků a některé odnože jsem vůbec zlikvidoval, poněvadž lezly do blízké fargesie, nebo vyhnaly stéblo v trávníku tak čtyři metry od mateřské rostliny. Sasu mám na slunci, teď ji jen částečně stíní Phylostachys bissetii. Od začátku měla mulč z kůry a pravda, taky sousedův dům vzdálený asi šest metrů jako ochranu proti severním větrům. A snažil jsem se ji vydatně zalévat. V posledních dvou letech jí pomohlo jednak pravidelné hnojení, jednak sníh, který přikryl její stébla a ochránil je před mrazem. Co mi ale připadá nejdůležitější: že měla ke zkrásnění ten dlouhý čas. Vysloveně pěkná začala být od čtvrtého roku, kdy už byla plně aklimatizovaná a zakořeněná. A přitom tenhle méně odolný bambus pěstuji v tvrdých podmínkách mrazové kotliny, kde teploty v zimě často klesají pod minus 20 stupňů a kde jsou pravidlem jarní holomrazy! Takže zkuste vydržet a na své Sasy nespěchejte, třeba vás časem mile překvapí, tak jako mne ta má.

napsal Bělohlávek - host (příspěvek #4): Pred sesti lety jsem si zakoupil asi 80 cm sazenici Phyl. spectabilis, dnes je to asi 4m husty porost na 16 m2 s tloustkou stebel okolo 2,5 az 3cm.

a o pěstování bambusů ze semen : 

napsal texas.r  (příspěvek #39) : Semenáčky zaseté na začátku roku se dobře vyvíjejí a jsou husté a vysoké asi 25 cm.Dospěl jsem k dost důležitému poznatku Ssemena vysetá na dost husto maximálně 1cm od sebe se vyvíjejí extrémně dobře oproti samostatným rostlinkám a to ve všech truhlících. Máte li dost semen zkuste to. Rozdíl ve výšce je dvojnásobek a v hustotě rostlinek až pětinásobek oproti samostatně pěstovaným. Je to dáno asi tím že se o sebe opírají a netrpí jim krčky.

napsal wufeng (příspěvek #38) : Já mám nejlepší zkušenost se zimováním semenáčů v nevytápěném skleníku. Je tam většinou nad nulou, občas teplota klesne na -6°C. Zimoval jsem také ve sklepě pod širokospektrými zářivkami. Rostliny přežily také slušně, ale s mírným poškozením. Nedoporučoval bych zimovat je doma v příliš velkých teplotách. Pokud je nenecháš přeschnout, tak porostou určitě dobře.

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

únor 2006 : Tak toto není žádný ohlas návštěvníka, ale nápad, jak pěstovat bambus jako tvarovaný stromek. Ne, že bych komukoliv takový způsob pěstování doporučoval, ale je to rarita, které se běžně nevidí. Bambusovou rostlinu  tyto výpěstky vůbec nepřipomínají. Na snímcích je Phyllostachys viridiglaucescens. Snímky jsou ze stránek http://www.okrasnedreviny.sk/  Pěkné snímky jsou v galérii na http://www.okrasnedreviny.sk/galeria.html .

 Tak ty tvarované bambusy ze stránek pana R. Szomolányho zmizely a druhý odkaz je také již nefunkční. Byla to stejně jen rarita převzatá patrně z nějakého cizího webu, která v našich podmínkách zřejmě ještě velmi dlouho žádnému vážnému pěstiteli bambusů nepřijde na mysl. Zatím jsme rádi, když nám bambusy mohou růst jak samy chtějí a jak jim naše klima umožní.

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

4.8.2005  mi došla zpráva :
Dobry den,
velmi rada si čtu na Vašich stránkách.Minuly rok jsem si koupila bambus v bambusáriu, ale až letos mi jedna moje kolegyně z práce dala kontakt na firmu bambusy.com v Žamberku. Minulý týden jsem si koupila nádherný phyllostachys u pana Dr. Lipenského. Divila jsem se, že nemáte jeho odkaz na Vašich webových stránkách, protože jeho firma nabízí opravdu veliký sortiment bambusů za velmi příznivé ceny. A v porovnání s bambusem, který jsem koupila loni, se to opravdu nedá srovnat. Po zasazeni jsem se divila, jak veliký kořenový systém může bambus vůbec mít. Na panu Lipenském je vidět, ze má s pěstováním veliké zkušenosti. Byla by škoda ho na Vašich stránkách neuveřejnit.
S pozdravem Marie ......
No samozřejmě, že odkaz na Žamberskou prodejnu bambusů bude okamžitě na první stránce. Bohužel teprve nyní jsem se o tomto novém prodejním místě dozvěděl. Škoda jen, že na stránkách tohoto prodejce není uvedeno, kde bambusy k prodeji bere. Pokud by to byly jeho výpěstky, byla by to ideální prodejna aklimatizovaných bambusů pro vyšší polohy. Patrně to budou také dovozy, protože informaci o takové konkurenční výhodě by si prodejce jistě nenechal sám pro sebe.

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

21.6. 2005 : Na fóru bambusária radí Danny sázet bambusy do hloubky 0,5-1 m a to i s květináčem. Tak to dělají jeho přátelé. Tato rada, nejprve úsměvná, má cosi do sebe.Tak jsem přidal na stránce bambusů zamyšlení nad sázením. (Po nějaké době bylo toto diskusní téma zrušeno.)

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

25.5.2005 : dostal jsem první e-mailový ohlas k těmto stránkám a tak je zde :
Dobrý den - tak tady jeden ohlas = moc pěkné stránky - funkční .
Začínám stejně a tyhle stránky mi pomáhají . Bambusy mám z Českých tropů - v sobotu mi nikdo za Brno nevezme a když nezasílá - tak nic.Je to škoda, ta nabídka je fantastická,ale než bych tam dojela, našla a zpět - to bych si mohla zakoupit v Troji a výsledek je stejný. Počátky stejné, akorát jsem nucena i mladé rostlinky přesazovat. Nakupovala jsem v září 2004, což je dost pozdě, ale mile mě překvapila ochota na www české tropy, tak jsem si pořídila:decoru, bissetii,aur.spekt., nigru a jednu sasu. Zahradu nemám velkou, ale bambusy mě uchvacují již dlouho, tak si to stejně risknu. Tento týden budu kopat zábrany a opět přesazovat - ale jak věřím, snad to přežijou. Zimu byly pod textilní folií a zasypané slámou .Měla jsem z toho obavy, dle pozdnímu nákupu, ale zvesela si pomaličku narážejí, jen nigra se nějak netváří. Přičítám to počasí a ještě doufám, že se umoudří.  Zahradu mám v dost chladném klimatu i větry si užívám, ale podle toho, co jsem si předem četla a názory se rozcházely, tak jsem se rozhodla, že za zkoušku se mi vyplatí do toho jít.
Tak snad se dočkám lavičky mezi bambusy .
Tak sem si chodím "konzultovat", co a jak dělám blbě , ale asi záleží na hodně faktorech /viz diskuse v bambusáriích/, ale to bych si pak nepořídila nic - tak nač pátrat. Tak díky za poučné stránky pro nás laiky. Kamila

Moje poznámka : s funkčností stránek jsem nyní na štíru, protože některé obrázky se nezobrazují správně. Se závadou jsem si zatím neporadil. Stejné, ale lépe zobrazované fotografie jsou v albu  na http://album.volny.cz/bambusy/ (album bylo již vymazáno správcem serveru).

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

8.11.2004 : opět jistě zajímavý (anonymní) příspěvek z fóra bambusária . Lidé tam píší své dotazy i své zkušenosti s pěstováním bambusů. Kdo chce s bambusy začít, měl by si celé diskusní fórum projít podrobně.:
st listopad 03, 2004 12:35 am    Předmět: Zimovzdornost
Co se zimovzdornosti týče, je třeba si uvědomit, že jednotlivé druhy jsou různě náročné a zimovzdorné. Phyll. aurea je z odrůdy Phyllostachys
nejméně zimovzdorný. Pěstuji jej již několik let a po zimě zůstane cca 1/3 rostliny nepoškozena. Většinou jej ostříhám u země a přes léto dosáhne rostlina velikosti 1,5 až 2 metry. Nestává se běžně, že by se po zimě ve vhodných půdních podmínkách rostlina zničila i s kořeny. Pokud ano, je to příčina napadení plísněmi popř. dehydratací rostliny (nevhodné stanoviště) Pseudosasa japonica sice ze 2/3 výšky omrzne na vývoj rostliny toto nemá velký vliv a rostlina v létě zdvojnásobí svoji výšku oproti minulému roku. Odrůdy Sinarundinaria jsou naprosto zimovzdorné a z odrůd Phyllostachys jsou nejvíce zimovzdorné Phyll. nuda, aureosulcata, bissetii, humilis, atrovaginata, robromarginata, iridescens.. viz. info literatura.
Je třeba si uvědomit, že bambus je tráva a že listy nebudou věčně zelené po celý rok. U většiny bamb. rostlin jsou listy po zimě z části, nebo zcela poškozené, zimovzdornost rozhoduje o zachování zdravých stvolů ze kterých začnou růst koncem jara nové listy, poškozené mezitím opadají.
S tímto jevem je třeba se smířit a vydržet poněkud nevzhledné rostliny po zimě než začnou růst nové listy. O zimovzdornosti rozhoduje nejenom odrůda ale i stanoviště, vlhkost půdy, složení, kyselost... Nejoptimálnější je chráněná poloha před větry s vysokou vzdušnou vlhkostí v létě , polostín až přímé slunce, ne ale po celý den cca 5-7 hodin, zem musí být neutrální až mírně kyselá a musí držet vlhkost, zároveň dobře propustná.
Je dobré použít rostliny k doplnění prostoru mezi stálezelenými konifery, které chrá
ní rostliny před zimním sluncem a větrem. Důležité je pokrytí
půdu okolo rostlin 5 cm vrstvou listí, která zadržuje vlhkost. Příklad pro zimovzdornost Phyll.nuda ztrojnásobil svoji výšku oproti minulému roku po letošní zimě a listy byly pouze mírně poškozené. Podle mého názoru je možné při dodržení půdních podmínek a stanoviště u zimovzdorných odrůd Phyllostachys dosáhnout dobrého úspěchu a dosáhnout výšky rostlin mezi 4-6 metry u některých druhů.
Tyto informace platí pro oblasti klimatické zóny 7b až 6a (min. -20 C)

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

4.10.2004 : nikdo zatím nic nepíše a tak jen kopíruji zajímavý dotaz a odpověď z fóra bambusária :
po říjen 04, 2004 8:43 am Předmět: žloutnutí
Začíná mi trochu žloutnout letos zasazený bambus. 
Nevíte čím to může být? 
Bambusy mají být stálezelené, ne? Nebo na zimu část svých listů shodí?

Odpověď ing Rezla:  Bambusy reagují na snižující se teploty a zkracující se dny tím, že shazují část svých listů. Některé druhy více, jiné méně. Je to normální, přechodné stádium, do konce podzimu všechny žluté listy opadnou a bambusy budou zase zelené.

*    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *    *

18.8.2004 :  Zatím tedy ještě žádný příspěvek návštěvníků stránek nedošel a ani dojít nemohl, když tyto stránky ještě nejsou nikde zaregistrované. Přesto si nemohu odpustit publikovat zde část příspěvku jedné návštěvnice diskusního fóra bambusária.cz :
Leník  - Anonymní      st srpen 18, 2004 9:31 am    Předmět: bamboo
Minulý měsíc jsem si od p. Rezla přivezla mimo jiné také Phyll. au.spectabilis. Měl dvě slabší stébla 40 cm vysoká a dvě silná 1,8 m vysoká. Za to, že jsem ho pustila z těsného květináče se mi "hned" odvděčil dalšími 4 stébly. Samozřejmě postupně .... jedno už má 1 m, druhé 0,5 m a další dva puky vystrkují růžky. ....

Nahoru

zpět na hlavní stránku

NAVRCHOLU.cz