Sasa kurilensis 

poslední úprava stránky 13.06.2008

Návrat na hlavní stránku  na úvodní stránku               Pěstování bambusů                    Kronika zahrady 

 

červen 2008 :  Letos se tato rostlina dala do mimořádného růstu. Mnoho desítek nových stébel vyrostlo do výšky Sasy palmaty, tj. více než metrové délky. 

       

prosinec 2007 : Jako podrostová rostlina je Sasa kurilensis pěkná. Mnohá stébla již dosahují výšky 50 cm i více. 

červen 2007 : 

klikni pro větší obrázek  klikni pro větší obrázek    klikni pro větší obrázek

28. května : Špejle stébel se již olisťují.

klikni pro větší obrázek

20. května 2007 : Bezpočet nových stébel  již polovinou své délky přesahuje loňská nejdelší stébla. Dost nových stébel nepřežilo minulé přízemní mrazíky, byť se v první chvíli zdálo, že je mráz nepoškodil.

klikni pro větší obrázek 

klikni pro větší obrázek 

duben 2007 : Nejdříve rostoucí bambus vystrkuje první puky.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek 

únor 2007 :  U velmi odolné Sasy kurilensis se snad ani jakákoliv zimní poškození nedají očekávat.

klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrázek

leden 2007 : Vlevo původní sazenice, vpravo  rostlina z odkopku z jara 2005.

klikni pro větší obrázek   klikni pro větší obrázek

rok 2007
 
rok 2006

25.10.2006 : Během tří vegetačních období se jedno malé stébelko docela pěkně rozrostlo v hustější porost vysoký cca 50 cm. Na konečnou velikost, která by měla být 1-2 m to za tři roky není mnoho. Zdá se však, že ani v klimaticky teplejších oblastech  sasy podstatně rychleji do výšky nerostou. V posledních týdnech začínají špičky listů patrně v důsledku sucha zasychat, přestože o víkendech pokud právě neprší bambusy zalévám.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek

12. září 2006 : Během léta se rostlina rozrostla do šíře. V porovnání s loňským podzimem je to nyní hustý nízký porost do 0,5 m výšky s mnoha desítkami stébel. Možná na stinném stanovišti by dosáhla výšky vyšší. Prkno na obrázku je pozůstatek zimní ochrany z první zimy, které jsem z jižní strany rostlině ponechal pro alespoň částečné zastínění v době, kdy byla menší. Na snímku vpravo je loňský odkopek, rostoucí celé léto ve značném stínu a prakticky bez jakékoliv péče a bez zalévání v houštině jiných rostlin. I ten však v tak nepříznivých podmínkách dokázal zmnožit svá stébla a zesílit. Je zřejmé, že Sasa kurilensis je nezmar, který přežije i ve značně nepříznivých podmínkách.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

1. června 2006 : Sasa kurilensis má množství nových stébel, zhruba dvojnásobně dlouhých, jak stébla loňská. Nový výhonky i nové listy jsou viditelné i u odkopku - rostliny obložené kameny.

Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek  Klikni pro větší obrázek

2. května 2006 : Od minulého týdne již rostou nová stébla. Ve čtvrtek jsem jich napočítal 11, v pondělí již přes 20. S růstem nových stébel tento druh začal jako první. Sasa palmata již také vyráží nová stébla, ale zatím jen ojediněle. U Phyllostachysů jen rostou nové listy z vedlejších větví.

 

19. dubna 2006 : Od konce března  se rostliny nijak nezměnily, na rozdíl od ostatních bambusů, které sesychaly.

  

28. března 2006 : Sasa kurilensis přežila zimu bez jakékoliv ochrany. V současnosti je prakticky stejná jako v začátku zimy. Jistě je to dáno i tím, že není vysoká a sníh ji tedy dostatečně chránil. Jen několik málo listů zcela nebo z části zaschlo. Na snímku vpravo je odkopek původní rostliny, vysazený vloni na jaře.

Klikni pro větší obrázek   Klikni pro větší obrázek 

rok 2006
 
rok 2005

Listopad 2005 : během roku si rostlina dost vytrpěla. Z jara od ní byly vzaty odkopky a v průběhu léta byla postupně 2x okopávána, jak je psáno níže.Každé obnažení kořenů rostlinu vysiluje. Mnoho odkrytých výhonů již pak dále nerostlo. I tak však rostlina vypadá dobře, na rozdíl od  některých jiných jí ani nezasychají listy. Během léta byla několikrát přihrnuta zeminou a tak kořeny jsou nyní lépe chráněny proti vymrznutí. 

klikni pro větší obrázek - stav 7.11.2005 
listopad

říjen 2005 
říjen

září 2005 
září

20. srpna : Při kopání jam kolem bambusů pro zasypání kompostem jsem u většiny rostlin odkryl ¨nové výhony, ze kterých vyrostou nová stébla. Okopávání mělo být provedeno dřív, než nové výhony počaly rašit, protože jsou citlivé na hrubší zacházení, hlavně na sucho a mohou snadno zaschnout nebo mechanicky se poškodit a přestanou růst. U jediné této rostliny jsem kromě nových výhonů odkryl zároveň i kořenový výhon. Na snímcích je zřetelně patrný rozdíl mezi kořenem bambusu a výhonem bambusu. Na kořenovém výhonu je vidět i několikacentimetrová špička budoucího výhonu stébla. Všechny tyto výhony rostly jen v nepatrné hloubce  2-3 cm pod povrchem okolní půdy. Některé výhony měly barvu růžovou, výhony rostoucí již nad povrchem půdy byly zbarveny zeleně.

20.8.2005

20.8.2005
klikni pro větší obrázek klikni pro větší obrízek

21. června : na rozdíl od Phyllostychysů u rostliny není na první pohled patrné, které listy jsou nové a které loňské. Několik nových výhonků bylo rostlině odebráno jako nové sazenice. Přesto je ze snímků patrné, že několik nových výhonů vyrostlo dál od původní rostlinky. Bílé skvrny na listech z 9.6. jsou jen odlesk slunce, nejsou to listy poškozené, jak je  vidět na pozdějším snímku ze 17.6.

Klikni pro větší obrázek - stav k 9.6.2005     klikni pro větší obrázek - stav k 17.6.2005 
9.6.2005                                        17.6.2005

25. května : Na snímku je již vidět celou řadu nových jehel - nových výhonu, na jejichž koncích začínají růst listy. Během týdne i v těchto mokrých a chladných dnech nový výhony viditelně obrostly a snad i jejich počet se zvýšil.

 Klikni pro větší obrázek - stav k 13.5.2005  Klikni pro větší obrázek - stav k 23.5.2005

 

1. dubna : asi nikoho nepřekvapí, že tento odolný bambus zimu přežil naprosto bez jakékoliv úhony. Jistě by snesl i horší zimování. 

Klikni pro větší obrázek - stav k 19.3.2005

16.1.2005 : rostlina je stále stejná, zdá se, že zimuje bez problémů. 

  stav k 16.1.2005 

rok 2005
 
rok 2004

4.10.2004 : oproti stavu koncem srpna se rostlina podstatně nezměnila.

Klikni pro větší obrázek Klikni pro větší obrázek
pohled z boku pohled shora

  Sazenice  byla vysazena koncem května 2004. Měla jedno několikacentimetrové stéblo s několika listy.Vysadil jsem ji stejně jako ostatní bambusy do louky na přímé slunce a občas ji zaléval. Při zjištění žloutnutí a sesychání listů u Sasy palmata jsem rostlinku zastínil zapíchnutím smrkových větviček. Na fotografiích je vidět, jak během měsíce rostlinka zesílila a zvětšil se počet listů. Nová stébla však již nenarostla. 

Sasa kurilensis 29.7.2004

Sasa kurilensis 29.8.2004

  ----------------------------- *****--------------------------*****-------------------------------

Rod Sasa na stránkách fauna-flora.ic.cz :

Rod menších bambusů převážně z Japonska, vytvářejí velké, zavalité listy. Nedorůstají výše než 2 m. Jsou vhodné k výsadbě do stinných míst.
Sasa palmata - výška: 1-2 m (-22C), krásně zelené listy jsou dlouhé 23 cm a široké 7 cm.
Sasa kurilensis  -
výška: ...až 2m (-25C)

v Katalogu Bambusária je k němu uvedeno :

Sasa - rod nízkých bambusů z Japonska, kde se převážně vyskytují jako lesní podrost. Typickým znakem jsou široké listy, často uspořádané do vějíře, na bázi zakřivená stébla, a vytrvalé pochvy. Ideálně vyplňují stinné partie zahrad.
kurilensis - 1-2m nejseverněji rostoucí bambus z Kurilských ostrovů. Velmi dekorativní vějířovité listy a kompaktní růst *1

stránky Rosteto tento bambus představují následovně :

Původ: Severní Japonsko
Výška:
2,5 - 5 m
Zimovzdornost: -
28°C

Charakteristika: Tento bambus roste v nejsevernějších šířkách a je jeden z nejodolnějších bambusů.
Nároky:
Nenáročný. Jedná se o výběžkatý druh, který se rozšiřuje do svého okolí.
Použití:
Skupiny, ozelenění zdevastovaných míst, možné použití v městské zeleni.

BambusCentrum Kastner o něm uvádí :

---

České tropy ho inzerují takto :

Rod Sasa
Rod menších bambusů převážně z Japonska, vytvářejí velké, zavalité listy. Nedorůstají výše než 2 m. Jsou vhodné k výsadbě do stinných míst.
Sasa kurilensis- dorůstá do výše 2 m,  mrazuvzdornost do -25°C

*            *            *            *            *            *            *            *

    Nahoru

Zpět  - na stránku bambusů

 

 

NAVRCHOLU.cz