Lukášova cyklostránka
Pro vaše cesty na kole
Hlavní menu
Titulní stránka
Já a moje kolo
Cyklotrasy
Cykloakce
Cykloporadna
Cykloodkazy
O těchto stránkách
Vítám vás na stránce věnující se všemu co se týká kol a cykloturistiky.

Tip na výlet - Krušné hory východ v okolí hranice

Po bavorském příhraničí se tentokrát vydáme na první větší výlet do saského příhraničí. Start je z parkoviště v Dlouhé Louce kde se vydáme směrem k přehradě Fláje, poté co  objedneme její západní břeh se dostaneme do hraničního města Český Jiřetín a poté dál pokračujeme do Německa a do Rechenbergu po převážně asfaltových cestách. Značení můžeme sledovat nadále směrem na Holzhau a poté nás cyklostezka dovede na hraniční přechod pro pěší a cyklisty směrem k Moldavě. Od ní stoupáme dál do Nového Města a z něho nás čeká posledních několik kilometrů do výchozího bodu.

4.6.2017 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Českým lesem do bavorského příhraničí

Cestu začneme v Přimdě, odkud se vydáme po cyklostezce směrem na Rozvadov přes Svatou Kateřinu. Cestou se zastavíme na rozhledně Milíře, odkud se dá vidět velká část Českého lesa, který je dnes CHKO. Z Rozvadova se vydáme dále po cyklostezce a na hraničním přechodu pokračujeme po cyklotrase do Waidhausu. Cyklotrasy jsou zde většinou vedené samostatně jako cyklostezky podle silnice, takže nás čeká první příjemné překvapení. Německé značení je také perfektní a dá se skoro obejít i bez mapy. Ve Waidhausu přijedeme k bývalému nádraží, od kterého pokračujeme po zrušené železnici, přeměněné na cyklostezku, což je velmi příjemné zjištění a perfektní cestou dojedeme mezi lesy a poli do Eslarnu. Z Eslarnu je to už jen pár kilometrů na hraniční přechod Tillyschanz-Železná odkud odbočíme na cyklostezku směrem k baroknímu zámečku Diana a poté vystoupáme asi 5km lesem do Přimdy. Je to jedno z mála stoupání na trase, která je celá vedena rovinatou krajinou a není proto příliš náročná. Fotky cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

15.9.2016 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Litomyšl, Polička, Nové Hrady

První velký jarní cyklovýlet jsem podniknul do kraje Smetany a Martinů. Okruh v délce necelých 70km vede po vedlejších silnicích, posledních 20km je téměř celých z kopce. Po prohlídce města Litomyšle, především náměstí a zámku se vydáme směrem po cyklotrase 4019 do Poličky. V Poličce nás zaujmou mohutné hradby a udržované náměstí a potom kostel s deskou označující rodiště skladatele Bohuslava Martinů. Dále vyjíždíme směrem na Borovou po cyklotrase 4022 a začíná asi nejmalebnější část trasy a to přejezd části Žďárských vrchů až na Budislav, kde už téměr po rovině dojedeme k nejvyššímu bodu cesty Toulovcově rozhledně, odkud za pěkného počasí jako i z jiných míst po trase jsou vidět Jeseníky. Projíždíme regionem Toulcovy maštale, oblast pískovcových skal, několik málo jich mineme cestou. Dojedeme do Nových Hradů po cyklotrase 4021. Renesanční zámek a cyklistické muzeum jistě stojí za návštěvu. Potom už pokračujeme po cyklotrase až do Litomyšle. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

28.3.2016 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě

Letošní teplý začátek zimy znamená vyrazit na nějaký ten cyklovýlet i o svátcích. Proto jsem se rozhodl pro Žďár nad Sázavou, který je vyhlášenou památkovou zónou Unesco a pyšní se množstvím staveb architekta Santiniho. Na prohlídku města, zámku a Zelené hory je třeba si vyhradit nějaký čas, potom už od Zelené hory vyražte směrem na Nové Město na Moravě, které je vzdušnou čarou kolem 10 km a na kole najedete asi 30 km tam a zpět. Žlutá a následně modrá značka vede po silnici přes Vysoké, Lhotku a Jiříkovice do ski arény Vysočina v Novém Městě. Od jara do podzimu jsou zde k vyžití singletracky. I samotné Nové Město je poměrně fotogenické, i když ho projedete za chvilku. Potom se napojíte na cyklotrasu 19 a ta vede přes Petrovice, Slavkovice s moderním kostelem a křížovou cestou až do Žďáru nad Sázavou. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

26.12.2015 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Písecko

Vrátím se v čase zpátky do začátku listopadu, kdy jsem uskutečnil cyklovýlet Píseckem. Písek je město, které stojí za návštěvu, především kamenný most a rozlehlá písecká náměstí. Poté jsem se vydal směrem do nedaleké Putimy, město, kde se natáčel i Švejk a má tu také svoji sochu. Kolem rybníků Řežabinec a Markovec se dostaneme k pomníku Jana Žižky na bojišti u Sudoměře. Dále pokračujeme směrem na Štěkeň, kde se nachází pohledná budova lihovaru. Od Štěkeně se vracíme směrem k Písku a nevynecháme prohůlídku Tvrzí v Kestřanech. Po výletě je za námi solidních 40 km v rovinaté krajině, proto výlet lze doporučit i méně zdatným cyklistům. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

26.12.2015 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Labská stezka Drážďany, Děčín

Ke konci letošní cyklistické sezony jsem si zvolil cyklovýlet po především německé části labské cyklostezky. Do Drážďan se můžete dostat například vlakem z Děčína a zpět dojet na kole. Já jsem byl dovezen do Děčína autem a vyrážel jsem lehce po 9 hodině z centra Drážďan. Není se třeba obávat provozu, jelikož město je protkané hustou sítí cyklostezek, které většinou vedou mimo provoz, případně ve speciálním cyklopruhu. Start stezky je nejlépe od mostu s výhledem na operu, kde po ránu kotví parníky. Cyklostezka nás vede podél řeky a není kde zabloudit, povrch je převážně asfaltový a jen výjimečně jsou úseky po šotolině. Výjezd ze samotného města Drážďan Vám zabere skoro hodinu, než přejedete do prvního města. Na cestě je měst několik. První větší je Pirna, pak Konigstein a lázeňský Bad Schandau. Minete i mnoho menších sídel a v některá leží na opačném břehu, kam vždy lze přejet přívozy. Stezku jsem projel i bez jejich využití, akorát ne vždy je po stejném břehu značená a svádí Vás přejet na druhý břeh, což není potřeba. Po cca tři a půl hodině šlapání, tedy počítejte spíše 4 až 5, podle toho jak moc budete stavět dojedete do Děčína, který je od státní hranice v Hřensku poměrně nedaleko. Vlaky pak směrem na Prahu jezdí spolehlivě a cesta není delší jak 1 a půl hodiny. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

18.10.2015 Lukáš Kymla

Tip na výlet - z Poděbrad do Chlumce nad Cidlinou

Dnes jsem si připravil popis cesty po cyklostrase podél řek Labe a Cidliny. Startovním místem jsou Poděbrady, které stojí za to vidět především pro svoji lázeňskou atmosféru, nezapomeňte navštívit park a kolonádu s minerálním pramenem. Poté vyjedeme z centra podél Labe po cyklotrase číslo 2 až po pár kilometrech dojedeme k soutoku Labe a Cidliny. Po případném osvěžení a občerstvení pokračujeme do Libice nad Cidlinou se zbytky areálu Slavníkovského hradiště. Z Libice se držíme dále po cyklotrase 4199, která nás vede mezi poli a jabloňovými sady. V Žehuni doporučuji krátkou odbočku k největšímu středočeskému rybníku a potom pokračujeme dále po 4199. Po asi 35 kilometrech se před námi objeví Chlumec nad Cidlinou se svým skvostným zámkem Karlova Koruna a opraveným náměstím. Z Chlumce doporučuji variantu vrátit se do Poděbrad po silnici číslo 11, která díky souběžné dálnici přestala být dopravní tepnou a neohrožují Vás tu kamiony. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

28.6.2015 Lukáš Kymla

50. ročník pochodu Praha-Prčice

Po úvodu letošní cyklistické sezóny jsem se letos vydal na další pochod a nebylo to nic menšího než jubilejní ročník legendárního pochodu Praha-Prčice. Celkem byly připraveny 4 trasy pro cyklisty, já jsem si zvolil okružní Milevsko-Prčice-Milevsko v délce cca 62km. Cesta do Prčice byla velmi pohodová a neměla moc stoupání, spíše pěkné rovinky a sjezdy, po 1,5 hod jsem byl na náměstí v Prčici, kde už se objevovali skupiny cyklistů z různých směrů. Jelo se ještě z Tábora a samozřejmě z Prahy. Poté následoval dlouhý výjezd z Prčice v délce několika kilometrů, největší kopec trasy a pak už jen houpáky a sjezdy až do Milevska, kde jsem si vyzvedl jako suvenýr letošní zlatou plastovou botičku po celkových 3,5 hodinách na kole a 65km.

16.5.2015 Lukáš Kymla

Vítejte v roce 2015

Nová sezona pro nás cyklisty už začala, i když trochu chladnějším jarem než obykle. Věřím, že pro Vás budou i nadále moje zápisky inspirací. První výjezd na kole jsem letos uskutečnil až 5. dubna a první velkou akcí bylo 40km pochodu Kudy chodil Karel IV. z Prahy na Karlštejn.

25.4.2015 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Nejen na singltrek v Novém Městě pod Smrkem

Tento výlet jsem podniknul na konci září, kdy nastalo babí léto. Cesta z Prahy je asi 1,5 hodiny do cíle Singltreku pod Smrkem. Pro začátek jsem zvolil modrou hřebenovku, která je 10 km dlouhá a je vedena po severní části města a částečně zasahuje i do Polska. Po návratu jsem vyrazil směr Raspenava a přes osadu Peklo jsem dojel do Lázní Libverda. Ačkoliv rozlohou nevelké, centrum lázní s kolonádou je velice pěkné a stojí za zastavení. Od centra lázníé vede cesta do kopce až k restauraci Obří sud, kde je možné se napojit na červenou trasu singltreku, toho jsem využil a pokračoval jsem až do Nového Města pod Smrkem, kde jsem skočil v místě zvaném Kyselka. Je tu jedno z dalších nástupních míst na singltrek. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

28.9.2014 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Od muzea železnice Lužná u Rakovníka přes hrad Křivoklát do Berouna

Na trasu jsem vyrazil z pražského nádraží Dejvice, odkud se pohodlně dostanete i s kolem do Lužné u Rakovníka, kde je velké muzeum železnice. Po shlédnutí muzea se vydáme po cyklostezce podél potoka kolem Lužné k Rakovníku. Když narazíme po cestě na Rakovnické Tyršovo koupaliště, následujeme cyklostrasu na hrad Křivoklát podél Rakovnického potoka. Trasa je z velké části vedena po samostatné asfaltové cestě, které občas přechází na šotolinu. Mineme Pustověty, obec Městečko a vyjedeme za sportovním areálem Kolečko na Křivoklátě. Poté nás čeká přesun do blízkých Roztok a celkem zdlouhavé asi 3 km stoupání, jediné větší na dnešní trase. Zato si pak užijeme dlouhého sjezdu, když poktračujeme po cyklotrase směrem do Žloukovic. Napojíme se v Nižboru na cyklostezku do Berouna, která vede střídavě po jednom a druhém břehu řeky Berounky. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

12.8.2014 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Cyklostezka podél Labe Hradec Králové - Kuks

V roce 2013 byla postavena nová cyklostezka v délce 30 km, která spojuje Hradec Králové s Kuksem. Povrch je z velké části asfaltový a nikde není veden po šotolině, z části stezka vede po silnici, kde je slabý provoz. Start je možné uskutečnit už v centru Hradce Králové, nejlépe na jeho severním okraji. Poté co dojedete ke kamennému mostu v Pláckách, uvidíte dvě oddělené asfaltové stezky, každá pro jeden směr. Takto však cyklisté nejsou odděleni dlouho. Pokračuje se po hladkém betonovém povrchu podél řeky Labe do Smiřic, kde beton střídá asfalt. Další velké město na trase je Jaroměř, kde se můžete zastavit, nebo projedete dále, stezka nevede centrem města, ale kolem pevnosti Josefov, kterou je možné projet a zase se vrátit na stezku. Za Jaroměří už to není daleko do Kuksu. Známý zámek v roce 2014 prochází rekonstrukcí a není veřejnosti přístupný. Pokud se vydáte po modré turistické značce na Lázně Velichovky, projedete lesíkem a přes golfové hřiště , které se zničehonic objeví v Litíči sjedete do Velichovek, potom je nejlépe cestou na Rožnov a Černožice dojet zpátky na cyklostezku a vrátit se do centra Hradce. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

13.7.2014 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Mikroregion Radbuza

Nový rok 2014 začnu popisem nenáročné cyklotrasy v mikroregionu řeky Radbuzy. Start cesty je z města Dobřany sousedícího na jihu s Plzní. Pokračujeme po cyklotrase číslo 3 do Dnešic a Přestavlk. Následuje část cesty po lesních a polních cestách přes Líšinu do Holýšova. V Holýšově jsme se dostali k řece Radbuze, která nás dovede po svém toku zpět do Dobřan. Najedeme na cyklotrasu číslo 2268 a skrz les přijedeme do Hradce. Přejedeme po mostě a čeká nás Stod, který projedeme a nezapomeneme za ním po pár kilometrech odbočit v Mantově do Chotěšova. Neměli bychom opomenout zdejší historickou památku Chotěšovský klášter. Potom se vrátím na trasu a pokračujeme do výchozího místa v Dobřanech. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

12.4.2014 Lukáš Kymla

Kola a cyklisti do nové sezóny 2014

Už se opět rok s rokem sešel, aby nastal čas na největší cyklistickou výstavu v Praze For Bikes, která se koná na výstavišti v Letňanech od 28. do 30. března. Myslím, že bude jako minulý rok mnoho co k vidění ve stále se rozrůstajícím počtu vystavovatelů, což se nedá říci v podstatě o žádné jiné výstavě (např. letošní cetovatelský Holiday World přišel o celé jedno výstavní křídlo). Těším se s Vámi na letošní cyklovýlety, z nichž vyberu to nejzajímavější k uveřejnění na těchto stránkách.

23.3.2014 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Okruh národním parkem Českosaské Švýcarsko

Přestože dnešní výlet vede do kraje hlubokých údolí a pískovcových skal, je zde vyznačeno i několik tras pro cyklisty, kteří chtějí poznávat tento zajímavý kraj. Start je v Jetřichovicích, kde je možné navštívit místní infocentrum. Dále se pak jede po cyklotrase 3076, která vede asi 4 km do kopce až na Tokáň. Odtud se dáme ostrým sjezdem po cyklotrase 3029 Táborovým a Mokrým dolem kolem Ptačích kamenů. Na křižovatce se vydáme vpravo po cyklotrase 3030 až do zaniklé obce Zadní Jetřichovice, která leží na hranici s Německem. Přejedeme mostek a jsme v Saském Švýcarsku, odkud vede značená cyklotrasa až do obce Hinterhermsdorf, kde je možné se projít po stavbách lidové architektury s informačními tabulemi také v češtině. Až nás poznávání omrzí, můžeme se vydat zpět po stejné cestě do Zadních Jetřichovic a pokračovat po cyklotrase 3030 až k Malé Pravčické bráně a dále po silnici a cyklotrase 21 přes Vysokou Lípu dojedeme zpátky do Jetřichovic. Cesta je mírně kopcovitá a občas budete kolo i tlačit, vede však většinou po asfaltových a šotolinových lesních cestách. Dětem, které toho nezvládnou mnoho ujet bych tuto trasu vzhledem k dlouhým stoupáním a prudkým klesáním nedoporučoval. Fotky z této cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

12.8.2013 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Rožmitálu pod Třemšínem k Padrťským rybníkům

Do Rožmitálu pod Třemšínem se vyplatí zajet to nejen pro návštěvu míst, která jsou známá díky hudebnímu skladateli J. J. Rybovi. Malé i velké přiláká návštěva nového Podbrdského muzea a je vhodným výchozím bodem k projetí přírodního parku Třemšín a dále vojenského újezdu Brdy s obdivovanými Padrťskými rybníky. Není potřeba mít obavy z velkých kopců, pokud se vydáme do Hutě pod Třemšínem, pokračujeme dále po cestě, která vede napříč lesem, z počátku po zelené turistické značce a vyjedeme na druhém křížení cesty se žlutou, která nás dovede k telekomunikačnímu stožáru, pod kterým se napojíme na zelenou značku vedoucí do obce Míšov. Doporučuji se tu zastavit k občerstvení ve vyhlášeném stánku u hlavní silnice, kde nabízí grilované maso a březnické pivo Hrerold. Dále musíme po hlavní na Borovno a odtud po cyklostezce na Trokavec a dále do vojenského újezdu Brdy. Cesta je tu jen jedna, není kam odbočit, protože mimo značenou cestu je vstup zakázán. Cyklostezka nás dovede k Padrťským rybníkům, odtud je nejlépe pokračovat na Nepomuk nebo Bukovou a dojet zpět do Rožmitálu. Fotky z této cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

5.8.2013 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Orlík nad Vltavou, Zvíkov

Dnešní putování na kole začneme v Orlíku nad Vltavou, kde se nachází známý zámek, doporučuji projížďku po okolí zámku, cesty jsou značené zámeckým parkem a vedou převážně po rovině. Poté přejedeme Žďákovský most, ze kterého jsou pěkné výhledy na Orlickou přehradu a po silnici dojedeme do Kostelce nad Vltavou, kde se držíme Vltavské cyklotrasy, která nás zavede mezi rybníky a pokračuje dále přes Jickovice do Zvíkovského podhradí, kde se na soutoku Otavy a Vltavy nachází hrad Zvíkov. Po jeho prohlídce se dáme dále směrem na Varvažov a odtud odbočíme na cyklotrasu do Nevězic a zpět na Orlík. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

5.8.2013 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Podralsko, cyklostezka Ploučnice

Tipem na jednodenní výlet mi byla nová cyklostezka Ploučnice, která vede z Osečné do Novin pod Ralskem. Jako dobrý výchozí bod doporučuji Mimoň, kde se vydáte po cyklotrase 3046 směrem na Stohánek. Trasa vede krajinou liduprázdných silniček a lesů, téměř tady nenarazíte na auto, ale cesty jsou asfaltové a docela kvalitní. U stohánku doporučuji odbočit směrem na Náhlov po cyklotrase 3050, ale opustil jsem jí na odbočce přes zaniklé obce Holičky do Osečné. Zde se nachází parádní cyklostezka Ploučnice, která vede z velké části lesem a na jejím začátku je možné navštívit malé slatinné Lázně Kundratice. Stezka nás provede kolem rekreačních oblastí na Hamru na Jezeře a přes Stráž pod Ralskem je ukončena  u Průrvy Ploučnice v Novinách pod Ralskem. Odtud už stačí se držet cyklotrasy 241 do Vranova, kde je možné po červené turistické značce projet skrz stromovou alej do Mimoně. Fotky z cesty jsou k vidění ve fotogalerii.

6.7.2013 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Horním posázavím ze Zruče nad Sázavou do Bohdanče a zpět podél Sázavy

Pro tento výlet jsem našel inspiraci na stránkách Cykloturistiky, kde mě zaujal zrenovovaný poplužní dvůr v Ostrově na Zbraslavicku. Cestu jsem započel ve Zruči nad Sázavou, kam je to autem pohldným 45 minut z okraje Prahy nebo vlakem. Vydáme se do kopce směrem na Slavošov, dnešní trasa není dlouhá, měří 35 km, ale její profil vede převážně kopcovitým terénem, ale nijak obtížným. Ze Slavošova uhneme na Ostrov a Bohdaneč, silnice vede doprostřed poplužního dvora, který v místě dřívější tvrze zrekonstruovala soukromá společnost a je možné se tu zastavit a nabrat energii. Bohdaneč nás vítá rybníkem, který je určen pro rybářské nadšence jako soukromí revír a za rybníkem se k nebi vypíná na nevysokém kopci dře věná rozhledna, u které je možné využít malé občerstvení a zakoupit lístky na výstup. Pokud se nestavíme v místní likérce, pokračujeme na Bělou, kdo chce, může po cyklostezce vedoucí kousek lesem do Tasic, kde je muzeum skla a sklárna Jakub známá z televizní série Synové a dcery Jakuba Skláře. Pak už přes Jedlou dojedeme do Vlastějovic a pokračujeme podél toku Sázavy až do výchozího bodu naší cesty Zruče nad Sázavou. Fotky z cesty jsou k mání ve fotogalerii.

20.4.2013 Lukáš Kymla

Jedeme dál v roce 2013

Jarní veletrh For Bikes je už za námi a byl opět jednou z povedených akcí, kde se vyplatilo se zastavit. Počasí už přeje delším vyjížďkám, tak jako pravidelně po celý předešlý rok, zde uveřejním tipy na cyklistické výlety.

20.4.2013 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Dobrovice na zámek Loučeň a do Jabkenic Bedřicha Smetany

Tento cyklovýlet Vás zavede do málo známých středočeských Dobrovic, které jsou jednou z posledních bašt výroby cukru u nás a kam se vyplatí zajet kvůli pěknému muzeu řepařství a cukrovarnictví v rámci jehož prohlídky lze navštívit i samotný cukrovar. Z Dobrovice se vydáme směrem do Luštěnice a po průjezdu pokračujeme do Čachovic a Vlkavy. Ve Vlkavě se napojíme na cyklostezku Taxis, která vede po zrušené železniční řepařské dráze. V Loučeni si můžeme zajít na prohlídku zámku a zámeckého parku s různorodými bludišti, kola se musí nechat uzamknutá u pokladny a za vstup se platí i do parku. Nyní pokračujeme dál do obce Mcely, ve které se nachází pohledný kostelík a zámek, přestavěný na hotel. Dále nás čeká obec Jabkenice, ve které pobýval hudební skladatel Bedřich Smetana a je zde i jeho muzeum. Zpátky do Dobrovice je to na kole už jen kousek. Fotky z cesty jsou k mání ve fotogalerii.

23.9.2012 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Havlíčkova Brodu do Lipnice nad Sázavou

Zvu Vás na výlet do Havlíčkova Brodu spojeného se jménem spisovatele K. H. Borovského, ze kterého se vypravíme směrem na Lipnici nad Sázavou, která je spojena se jménem neméně slavného spisovatele Jaroslava Haška a poté se stavíme u rodného domu věhlasného malíře Jana Zrzavého v Okrouhlicích a to nebude všechno. Po prohlídce historického centra s pohledným náměstím v Havlíčkově Brodě vyrazíme po cyklotrase č. 19 na Poděbaby a Hurtovu Lhotu, kde uhneme směrem na Krásnou Horu, kde se nachází pěkná dřevěná zvonice. Pokračujeme na Bratroňov a když uvidíme žlutou turistickou značku, odbočíme po ní směrem na Wolkerův památník, který byl vystavěn na počest jeho skautské minulosti pod vedením A. B. Svojsíka. Dále po žluté dojedeme do Lipnice nad Sázavou. Na místním hřbitově se zastavte u hrobu J. Haška, je zde zároveň nejlepší výhled na protější mohutný hrad. Pokud máte chuť na sochařské objekty v zatopených lomech, pak je na kopci vedle Lipnice možné objet okruh Národního památníku odposlechu. Dále pak pokračujeme po trase č. 19 do Broumovy Lhoty a Okrouhlic, kde se zvenku na místní škole nachází informace k malíři Janu Zrzavému, který se zde narodil. Pak už jen pokračujeme zpátky do Havlíčkova Brodu. Fotky z cesty jsou tradičně ve fotogalerii.

19.8.2012 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Od Berounky ze Srbska na hřebeny Brd

Tento výlet je snadno dostupný vlakem z Prahy a to ze stanice Srbsko, odkud se vydáme po žluté značce směrem na Kodu, stoupání je příkré a po pár stovkách metrů dojdeme k obnovenému rybníčku u pramene v Kodě. Pokračujeme po modré značce okolo jeskyně Koda na Korno a Liteň, kde je muzeum Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha. Dále po modré a jsme ve Svinařích, po cestě míjíme mnoho zastřešených odpočívadel s mapami regionu. Dále přes Halouny nás modrá značka dovede k úpatí Brd, kam je potřeba vystoupat nedlouhým stoupáním k rozcestí u jezírka a dále po žluté pokračujeme spojovačkou až na Červený kříž, kde se napojíme na hřebenovou cykloturistickou značku a vyrazíme směrem na poutní místo Skalka u Mníšku pod Brdy. Po prohlídce rozsáhlého areálu bývalého kláštera a křížové cesty pokračujeme smšrem do Černolic, odkud vede rychlý sjezd do Všenor, kde můžeme trasu ukončit u vlaku, nebo pokračovat dále na Černošice a dojet do Prahy. Několik fotek z cesty je ve fotogalerii.

13.8.2012 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Tři přehrady na Pelhřimovsku

Inspiraci k tomuto výletu jsem našel v časopisu Cykloturistika a trasu jsem si stáhl do  GPS ze stránek Cykloserveru (najdete jí pod názvem Tři přehrady). Do Pelhřimova jsem dojel po hodině cesty autem z Prahy a hned jsem se po projetí historického centra vydal na trasu, která kopíruje modrou turistickou značku směrem na Červenou Řečici. Modrá značka vede mezi poli a dovede Vás do Červené Řečice, kde je lepší se moc nezdržovat, protože Vás čekají mnohem lepší věco k vidění, než zdejší neudržovaný zámek. První z přehrad je Trnávka, která je ze všech tří největší a její břehy jsou obsazeny rybáři, kteří zde naleznou pravý rybářský ráj. Dále pokračujeme do Želiva, kde se nachází věhlasný premonstrátský klášter. Pak nás cesta vede k vyrovnávací nádrži Vřesník, kde je možná nejhezčí část cyklotrasy podél řeky Želivky. Podlední na řadě je viodní nádrž Sedlice, kolem které jsem nejel po turistické značce kolem nádrže, jelikož tráva byla nesekaná a pro kolo špatně sjízdný terén, takže jsem raději jel po silnici ze Sedlic směr Pelhřimov, kam dojedeme po asi 10 km.

2.7.2012 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Posázaví mezi Kácovem a Českým Šternberkem

Další z tipů na výlet do malebné krajiny Posázaví, je tentokrát do kopcovitější krajiny mezi Kácovem a Českým Šternberkem. Jako ideální výchozí bod jsem zvolil městys Kácov, jednak je tu možnost občerstvení v Kácovském pivovaru, kde si můžete nakoupit i místní kvasnicové pivo a doporučuji i návštěvu cukrárny na náměstí, která nabízí skvělé zákusky. Kácov leží na trase Posázavského pacifiku a je dobře dostupný autem z dálnice D1, je to jen pár minut. Z Kácova se vydáme po cyklotrase číslo 19 směrem na Český Šternberk. Po dojetí k Brtnickému rybníku už je to jen kousek do malébného Českého Šternberka s proslulým hradem. Doporučuji cestu po červené značce, která nevede po silnici, ale po šotolinové cestě, která vás dovede k věži Hladomorna, ze které je výhled na sázavské údolí. Z Českého Šternberka pokračujte do kopce směrem Rataje nad Sázavou, z trasy uhneme v Podvekách na cyklotrasu číslo 0122 a ve Zbizubech pokračujeme po cyklotrase číslo 0123 pěkným sjezdem v délce asi 5km až do Kácova. Několik fotek z cesty je ve fotogalerii.

2.6.2012 Lukáš Kymla

Velo Test Fest Západ 2012

21. duben se konala už tradiční akce pořádaná časopisem Velo v Chrustenicích u Berouna s názvem Test Fest. Jak už název napovídá, jednalo se o možnost vyzkoušet si v terénu a na silnici některé z nejnovějších modelů kol všech typů a různých značek. Protože byl omezený počet přihlášek, zaregistroval jsem se dopředu na veletrhu For bikes za poplatek 350 Kč. Na akci si bylo možné vyzkoušet kola od značek jako Specialized, Trek, Scott, Merida, GT, Superior, RB, 4ever, Kona, Focus, Haibike, Pells, Cube, Ghost, Giant, Lapierre nebo Rockmachine a dalších. K výběru byla kola MTB 26 a 29 palců jak hardtaily tak fully, pak kola silniční a cyklokrosová, elektrokola a dětská kola. Většina stánků nabízela kola o velikosti rámu 18, 19, 21 palců, především u menších velikostí byl často nedostatek a muselo se déle čekat na vypůjčení. Někteří prodejci si na výpůjčky dělali dopředu pořadníky a Specialized dokonce na internetu, což jsem se bohužel dověděl až když už byli registrace plné a nikde nebyli dopředu avizovány. Tento krok se mi moc nezdál jako dobrý nápad, většina kol visela ve stojanech a čekala na majitele, který si je rezervoval na daný čas, naštěstí se tato praxe týkala jen dvou značek RB a Specialized, ostatní měli kola volně k zapůjčení a tak se na stojanech neohřála moc dlouho, ale na každého se dostalo a rozhodně se nečekalo dlouho, protože ne každý jezdil celý vymezený čas, který byl od 20 minut do 1 hodiny. V okolí campu Valek v Chrustenicích byli vyznačeny 2 trasy, jedna pro silniční kola a druhá pro MTB v terénu, na který někteří "mastňáci" nadávali, že je těžko sjízdný, ale pro mě byl ideální na otestování, jelikož se nejelo po žádné rovině, ale mezi kameny, kořeny stromů a byl to takový singltrek. V ceně byl také oběd a možnost doplňování nápojů od Penca zdarma. Počasí přálo po celý den a svítilo slunce, jen tratě bylo malinko rozbahněné, i když někteří borci přijeli s koly od bláta, že nebylo poznat co je to za značku, naštěstí se v areálu nacházely wapky na očištění. Já sám jsem si vyzkoušel kola Superior RC Team CRB 29" (hardtail), Scott Scale 29 Elite (hardtail), Merida One-Twenty (full), GT GTR Type CX 2.0 2012 (cyklokros) a Focus Thunder 2.0 (full). Kdybych měl shrnout své dojmy, tak 29" kola mi přišla v terénu trochu neohrabaná, ale nerovnosti přejíždějí snáze, cyklokrosové kolo bylo mimo běžné kategorie, ale dokázal bych si ho představit na ježdění v lehkém terénu i na silnici, jen mi přišlo, že skoro nebrzdí, asi je to záměr. Nejlepší dojem na mě udělaly fully, v terénu vyžehlí každou nerovnost a nebolí vás ani ruce ani záda. Porovnat jsem mohl i systémy řazení od Shimana a od Sramu, všechno 10-ti kolečka a na Sramu X9 mi nevyhovovalo provedení páček řazení a jejich ovládání, rozhodně bych si ho na kolo nevybral. Momentky z akce jsem dal do fotogalerie.

22.4.2012 Lukáš Kymla

Nová sezóna klepe na dveře

Zima zdá se už bude brzy pryč a nás čeká další cyklistická sezóna, začal jsem ji zčerstva solidními 28km a nebyl jsem jediný, kdo už prohání kolo v okolí Prahy. Blíží se také asi nejvýznamější pražský veletrh jízdních kol For Bikes a to už 30.3.-1.4. 2012, na ten už se teď velmi těším, jelikož minulý ročník byl rozhodně solidně obsazený a stál za návštěvu.

10.3.2012 Lukáš Kymla

Podzim v Rakousku - Dachstein

Letošní podzim na přelomu září a října jsem se na 4 dny podíval do oblasti, které vévodí známá rakouská hora Dachstein. Tento cyklisticky orientovaný výlet byl směřován do oblasti, která je známá především jako středisko zimních sportů, ale i mimo zimní sezónu má mnoho co nabídnout. Výhodná je i vzdálenost od hranic ČR, která je pouhé 4 hodiny jízdy autem. Rozhodně mohu každému doporučit, vzít sebou kola a projet si okolí, jediné s čím je třeba počítat, že se tu nebude jezdit po rovině. V údolí vede Enžská cyklistická stezka. Místní infocentra Vám nabídnou bohatou sbírku map, jedna byla určená přímo pro cyklisty. Trasy jsou vedené jak po silnicích, tak po všudypřítomných cyklostezkách a je třeba počítat i s terény, kde budete muset kolo přenášet. Naším vychozím bodem bylo Ramsau am Dachstein, odkud se dá udělat výlety do Schladmingu a do údolí, která jsou na druhé straně, kde je také množství kabinových lanovek a některé berou i kola, takže si můžete užít parádní sjezdy. Výhodou je, pokud se ubytujete v penzionu, který nabízí zdarma letní kartu sommercard, platnou do konce října, že jsou všechny lanovky zdarma, také různá muzea, bazény, adrenalinové atrakce, placené cesty a místní autobusová doprava. V okolí najdete mnoho přírodních zajímavostí, vynechat nelze lanovku na Dachstein a procházku po ledovci, kde po celý rok trénují běžkaři. Na fotky se podívejte ve fotogalerii den 1 a 2, den 2, den 3, den 4.

22.10.2011 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Krajinou České Sibiře

Nemusí te mít obavy, zima tu není jako na Sibiři, ale kopcovitá krajina a daleké výhledy. Start je nejlépe ze Sedlce-Prčice, kde se vydáme směrem na Střezimíř a sjedeme až do Borotína, kde se nedaleko nachází zřícenina hradu, kterou doporučuji navštívit. Z Borotína pak přes Nový Kostelec dojedeme do Jistebnice, která je známá z husitských dějin. Odtud nás čeká pohodová cesta pod Javorovou skálu, nejprve mineme golfové hřiště, potom ohradu z bizony a už jsme v Cunkově, za kterým se zastavíme na přírodní zajímavosti Čertovo břemeno. Odtud stoupáme dále do osady Ounuz, známé pro svou lidovou architekturu a poté se dále po silnici vydáme ke kempu pod vercholem, kde se můžeme občerstvit u bývalé České poštovny, která byla snesena ze Sněžky. Dále pak jen sledujeme cyklotrasu a ta nás přes les zavede na silnici, kde nás čeká sjezd zpátky do Sedlece. Pár fotek z cesty ve fotogalerii.

28.8.2011 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Mladá Vožice směrem na východ

Na kole po okolí Mladé Vožice se připravte na kopcovitý terén a výhledy do dalekého okolí. Z Mladé Vožice vyjedeme po cyklotrase směr Rodná, nejprve se doporučuji zastavit v Ústějově u staré lípy s kaplí, kterou najdete nedaleko od silnice v polích na modré značce, dále pokračujeme do Rodné, kde se uhneme na Bradáčov a Pojbuky, pak přes Zadní Střítěž dojedeme do Zhoře. Přejedeme přes silnici z Vožice do Pacova jedeme dále na Salačovu Lhotu a tady se uhneme po cyklotrase na Mezilesí, Holýšov a dojedeme až do Řísnice. Z té už nás čeká cesta z kopce přes Smilovy Hory a Františkov zpět do Mladé Vožice. Fotky z cesty si prohlédněte ve fotogalerii.

21.8.2011 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Na kole mníšeckem přes Nový Knín a podél Kocáby

Tip na výlet na kole je mírně zvlněnou krajinou v okolí Mníšku pod Brdy. Z Mníšku se vydáme pod dálnici a vyjedeme směrem k Nové Vsi pod Pleší, kde je známé léčebné sanatorium. Dále pokračujeme přes Malou Hraštici, kde se nezapomeňte zastavit v místní vyhlášené cukrárně, která připravuje staré speciality podle původních receptur. Dále už je to jen kousek do Nového Knína, kde je možné zajít do muzea zlata. Z Nového Knína se držíme po zelené značce a podél řeky Kocáby můžeme dojet až do Velké Lečice, kde je na výběr cesta po silnici nebo dále podél řeky do Malé Lečice, zde už odbočíme do Bratřínova a přes jeden kopec se vracíme zpět do Mníšku pod Brdy, fotografie z cesty jsou zde ve fotogalerii.

17.8.2011 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Polabská cyklotrasa Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem a dál kolem koupališť v Ovčárech a Lhotě

Tentokrát Vám předkládám návrh na trasu, která z části vede po nově otevřené cyklostezce, která začíná za Lázněmi Toušeň a končí v Kostelci nad Labem. Cyklostezka byla vybudována s pevným asfaltovým povrchem v celé délce a překonává jedno stoupání v Brandýse, kde je vybudován perfektní dřevěný nájezd. Na cyklostezce se můžete zastavit u celkem 8 zastávek, každá v jiném barevném ztvárnění. U zastávek nechybí prolézačky pro děti a někde je i přístroj s namluveným komentářem k zajímavostem zdejšího kraje, který si musíte sami zprovoznit zatočením kliky od dynama. Začátek jsme zvolili v Čelákovicích, kde se vydáme po cyklotrase číslo 0019, ta nás zavede novou cyklostezku. Po jejím přejetí až do Kostelce nad Labem se vydáme přes most směrem na Ovčáry, kde je pěkné koupaliště a autokemp, na vodní hladině se jezdí i na vodních lyžích. Odtud pak přejedeme po silnici do obce Lhota, kde nás cyklotrasa 0039 dovede k zatopené pískovně, dnes zvané jezero Lhota, koupání je zde v průzračně čisté vodě perfektní a můžeme jet dál směr Otradovice. Zde se napojíme na cyklotrasu 241, která nás dovede přes obce Nový Vestec a Káraný zpět do Čelákovic. Několik fotek z výletu najdete ve fotogalerii.

3.7.2011 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Krajem Kutnohorska a Kolínska na dohled od Posázaví

Výlet na kole, který bych Vám chtěl vřele doporučit, je nejlepší začít v Zásmukách, které se nachází asi 50km od Prahy na silnici do Kutné Hory. Kraj je zde malinko zvlněný, takže ne úplná rovina, ale také nehrozí, žádné velké kopce. Celkově najedete 30 km, což na půldenní výlet je tak akorát, možností případného prodloužení je zde především okolo Sázavy spousta. Co je na tomto cyklovýletu výborné, jednak se dá využít dobře značená síť cyklotras a pak budete projíždět i několika lesy. Asi nejvíc se mi líbilo zdejší prostředí místních vesnic, které jsou čisté a udržované a v každé na vás čeká nějaký kostelík, nebo jiná zajímavá památka. Také se projedete kolem množství rybníků a jedním městským parkem. Ze Zásmuk vyrazíme po cyklotrase 0120 do Církvice, tady se vydáme po cyklotrase 0127 do Úžice, kde je krásný kostelík Nanebevzetí Panny Marie z 12. století, který byl vybudován v románském slohu. Z Úžic odbočíme na cyklotrasu 0106 směr Uhlířské Janovice a podél trati místní lokálky projedeme Ratajskou oborou až do Uhlířských Janovic, kde stojí za vidění románský kostelík sv. Jiljí z 11. století a udržovaný městský park Tyršovy sady. Po prohlídce města se vydáme po cyklotrase 0120 směrem na Chmeliště a dále pak přes Žíšov, Hatě a Horní Jelčany dojedeme zpět do Zásmuk.

19.6.2011 Lukáš Kymla

Internetová aplikace RunKeeper, vše pro správu vašeho tréninku a zápisník ujetých km

Tato aplikace, kterou najdete na stránce runkeeper.com je výbornou věcí pro správu ujetých tras, ale může to být cokoliv jiného souvisejícího s nějakou pohybovou aktivitou. My jako cyklisté využijeme především dokonalou provázanost s google mapami, kde se nám po nahrání záznamu trasy z navigace GPS nebo mobilního telefonu s GPS, zobrazí nejen trasa, kterou jsme projeli, ale i různé statistické údaje, nechybí ani profil trasy, nebo kolik jsme vydali energie v kaloriích. Aplikace má už dnes téměř samozřejmou možnost propojení se sociálními sítěmi, takže se na Vašem účtu z Facebooku nebo Twitteru můžou zobrazovat Vaše aktivity. Ještě lepší je možnost vytvářet vlastní okruh kamarádů a známých, kteří se zapojí do tzv. Street teamů, kde si pak můžete poměřovat své dosažené výsledky. Oproti jiným aplikacím na internetu, které má například Garmin, je tato více "user friendly" a vede hlavně po stránce přehledného a líbivého grafického zpracování. Pokud jezdíte na kole s GPSkou, a tu už má dnes i v mobilu kdekdo,  tak byste jí měli vyzkoušet.

15.5.2011 Lukáš Kymla

Na kole z Prahy do Berouna

Tato mezi cyklisty oblíbená trasa podél Berounky za poslední roky doznala docela dost změn, hlavně k lepšímu, pro nás cyklisty. Projel jsem si její asi nejrychlejší a zároveň nejvíc rovinatou variantu na silničním kole. Celkově trasa vychází na nějakých 42km a je dobře značená cyklistickým značením. Výhodou je návaznost na souběžnou vlakovou dopravu, která Vás doveze zpět do Prahy, pokud se z Berouna nechcete vracet na kole. Pro milovníky kopců, jsou zde možnosti vyjet ze Všenor na Řitku a zpět k Berounce do Řevnic, nebo kopec z Řevnic na Mořinu a do Karlštejna. Teď zpátky k trase podél řeky. Především se zlepšila kvalita komunikací a přibyly kilometry cyklostezek, tam kde dřív byla jen šotolina, v podstatě ideální na silniční nebo crossové kolo. Horských kol, zde sice jezdí většina, ale ty si tu moc neužijete, pokud si nechcete udělat dříve dříve zmíněné výšlapy do kopců, kde se lehké převody hodí. Po trase je také množství nových cyklistických zastávek s posezením, krytým stříškou. Pro malé i větší cyklisty je toto vhodná cyklotrasa, také vzhledem k relativně malému dopravnímu provozu po silnicích.

15.5.2011 Lukáš Kymla

Jarní novinky, výstava For bikes

Po letošní velmi dlouhé a studené zimě, která byla přerušena několika teplejšími dny, které jsem využil na první výlety, přichází jarní období, což je svátek pro každého cyklistu - nadšence. Letos budu po dlouhé době využívat možností, kterých mi poskytne zakoupené silniční kolo, které bude alternativou k horskému, na kterém jsem jezdil doposud. Silniční cyklistika má také něco do sebe, i když více mě to táhne někam do terénu, ale kombinace obojího mi přijde jako dobrá věc. První větší zkouška silničky by se mohla vydařit na již léty prověřené akci Kudy chodil Karel IV., která se letos koná 16. dubna. Druhá věc, o které bych se rád zmínil je připomenutí veletrhu For bikes, který se koná 25.-27. března na pražském výstavišti v Letňanech, po letech úpadku cyklistických výstav v Praze, kdy několik stánků skomíralo na již zaniklém jarním veletrhu Sportprague, se zdá, že se v Praze konečně pořádá akce, která má smysl a letos se výstavní plochy rozšiřují oproti už tak celkem velkému loňskému 1. ročníku.

20.3.2011 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Říčanskem na kole z Doubravčic podél řeky Šembery ke středověké tvrzi Tuchoraz

Dnešní tip na výlet doporučuji začít ve Vyžlovce, která se nachází kousek za Říčany. Vede odtud cesta po značené cyklotrase číslo 1 až do obce Doubravčice, kde zhruba po 1km za obcí Štíhlice narazíme na žlutou značku, po které odbočíme z hlavní silnice a sjedeme podél potoka Lázný až k samotné řece Šembeře, která je od dob první republiky vyhledávaným rekreačním místem mnoha trempů, někteří z nich si zde postavili chaty, které zde jsou obývané dodnes. Na rozcestí Na Zámkách si zvolíme červenou trasu, která nás dovede pod hrad Šember, z kterého do dneška už zbyly jen zarostlé valy. Po prohlídce hradního okolí sjedeme po červené do obce Tuchoraz, kde je zachovalá věž z bývalé středověké tvrze, po většinu roku bohužel nepřístupná. Z Tuchoraze se uhneme na cyklostezku číslo 0088 ve směru na Kostelec nad Černými lesy a na rozcestí Truba se dáme po cyklostezce číslo 0090, která nás dovede do Kozojed a dále do Vyžlovky. Pro fotky z tohoto výletu navštivte fotogalerii.

11.8.2010 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Kostelce nad Černými lesy přes Kouřim k mohyle bitvy u Lipan

Kousek za Říčanami, asi 30km od Prahy se nachází Kostelec nad Černými lesy, který je dobrým výchozím bodem pro nenáročný okruh po krajině, která se nachází pod známou mohylou bitvy u Lipan. Pojedeme po nové kostelecké cyklostezce, která nás dovede do obce Svatbín, kde pokračujeme dále na Kouřim, cesta je spíše z kopce a nabízí pěkné výhledy. Středověké měšsto Kouřim s hradebním systémem opevnění a skanzenem lidových staveb stojí za delší návštěvu, dále pak pokračujeme do Lipan, kde si vyšlápneme asi 1 km do kopce k mohyle na bývalém bitevním poli. Odtud už vede cesta zpět do Kostelce, neměli bychom minout zastavení ve Viticích, kde je pěkná dřevěná zvonice. Fotky k cyklovýletu najdete ve fotogalerii.

6.6.2010 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Chocerad podél Sázavy k Sázavskému klášteru

Opět jsem se vrátil do oblíbeného regionu Posázaví, kde jsem si projel další část trasy podél řeky. Do Chocerad je možné se z Prahy dostat pohodlně vlakem po trati posázavského pacifiku nebo autem pod dálnici D1. V celkem malebné obci Chocerady je vhodný vychozí bod u zastávky ČD. Přejedeme most a pokračujeme proti proudu řeky Sázavy. Trasa je v první fázi nenáročná a provede nás podél chatových osad. Po dojetí do města Sázavy doporučuji k návštěvě kromě kláštera přírodní biotop Votočnice, který se nachází po cestě za ním, jde o zaplavovanou louku, kde se daří různým vodním živočichům. Za Votočnicí se dá pokračovat dále až k lávce přes řeku, kudy se dostaneme k továrně skláren Kavalier a odtud se můžeme výšlapem do kopce vydat směrem k Dojetřicím a dále přes les po žluté do Vlkovce a zpět do Chocerad. Fotky k cyklovýletu najdete ve fotogalerii.

30.5.2010 Lukáš Kymla

35. ročník pochodu Kudy chodil Karel IV.

Slunečné počasí a teplota vysoko nad průměrem, to vše provázelo již 35. ročník oblíbeného cyklo a pěšího pochodu. Ráno v Radotíně bylo chladné, ale výšlap všenorského kopce přes hřeben Brd stačil na zahřátí. Jak se mi letos zdálo, většina cyklistů z Prahy zvolila kratší 25 km trasu, na 40 km trase jsem cestou do Řevnic téměř nikoho na kole nepotkal. Takže zase za rok naviděnou na KCHK IV.

24.4.2010 Lukáš Kymla

Začala cyklistická sezóna

První letošní výjezd za trochu aprílového počasí jsem uskutečnil poslední březnový víkend, tak ať Vám to v nové sezóně dobře jezdí.

28.3.2010 Lukáš Kymla

Bike Brno 2009

Letos jsem se byl podívat na asi největší veletrh cyklistiky u nás Bike Brno, který je součástí veletrhů Sport Life a letos nově i Digitex a Interkamera. Veletrh Bike Brno zabíral 2 celé pavilony a malou část pavilonu třetího, kde se konala výstava elektrokol se zkušební dráhou. Účast vystavovatelů byla opravdu velká, i když některé u nás běžné značky jsem postrádal, k vidění nebyla například Merida, Trek. Přesto bylo k vidění celkem dost vystavovatelů, jejichž značky znějí celkem exoticky a nejsou u nás příliš známé. Jelikož jsem se zajímal o cenovou kategorii okolo 20 tisíc korun, mohu po shlédnutí výstavy říct, že standardem jsou hydraulické kotoučové brzdy, kvalitní komponenty Sram nebo Shimano do úrovně sady Deore, většinou mix s nižšími řadami. Nejzajímavější kola a příslušenství jsou k vidění ve fotogalerii.

7.11.2009 Lukáš Kymla

Dvě pozvánky na cyklistické akce

V termínu od 5. do 8. listopadu se na brněnském výstavišti uskuteční již tradiční podzimní výstava Sport Life, na které velkou část zabírá sekce cyklistiky. V letošním roce bude součástí testovací dráha pro testování elektrokol, která jsou jedním z velkých témat. Těšit se můžete i na víkendová cestovatelská promítání.

Další akcí, která se koná podruhé v Praze je 28. listopadu Cyklofest v kině Bio Oko. Celodenní pásmo cestovatelských přednášek s promítáním pro Vás připravují Lucie Kovaříková a Michal Jon.

31.10.2009 Lukáš Kymla

Cyklistický závod Pražská 50

Letošní 11. ročník tradičního podzimního závodu MTB se vydařil a počasí ukázalo přívětivou tvář. Trať byla i díky dlouhému suchu celkem prašná. Polední teploty okolo 20 stupňů a jasná obloha to vše bylo příčinou, že se na kole jelo velmi dobře. Ostrý start v 10 hodin od menzy ČVUT odstartoval primátor Prahy Pavel Bém, který se v konečném celkovém pořadí umístil na 222. místě. První stoupání a následný průjezd úzkou pěšinou mezi tenisovými kurty a dětskými hřišti způsobil malou zácpu, kdy se spíše šlo krokem, než jelo, následný prudký sešup po kořenech do Šáreckého údolí způsobil několik prvních pádů, naštěstí do měkkého. Pak se závodní pole začalo trochu více natahovat, což způsobil prudký výšlap ze dna Šáreckého údolí na polní cestu Horoměřic, také se objevily první defekty. Cesta do Zákolan na hradiště Budeč vedená převážně po silnicích a polních cestách byla už víceméně po rovině a po projetí stezkou okolo chatových osad před Okoří stála v podhradí občerstvovací stanice. K dostání byli tradiční banány, tyčinky a ionťák. Tam jsem se dlouho nezdržel a začalo pozvolné stoupání přes Tuchoměřice až na hranici Prahy, kde se v Přední Kopanině trasa stáčí do Divoké Šárky. Jeden z nebezpečných sjezdů měl asi před závodníky respekt, protože jsem tu nikoho spadnout z kola neviděl, následná rozbitá cesta nás svedla až dolů k potoku, protékajícího Divokou Šárkou. Pak už byl před námi poslední kopec a klesání s řadou prudkých zatáček do samotného cíle. Data s údaji o trati (profil, záznam z GPS) najdete v sekci Cykloakce. Moje umístění: celkově 551. místo ze 734 závodníků v cíli a v kategorii Muži B 170.místo z 205 závodníků v cíli.

20.9.2009 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Sedlčany, Petrovice, Vysoký Chlumec

Trasa dnešního výletu Vás zavede do zvlněné krajiny ve Středním Povltaví. Začít můžeme v centru regionu Sedlčanech. Vydáme se nejprve po méně frekventované silnici do obce Jesenice, kde se podle cyklo a turistického značení přesuneme do lesa ke zřícenině hradu Zvěřinec. Na hrad rád chodíval i básník Karel Hynek Mácha, který má na památku na skále svou pamětní desku. Ke hradu nás dovede pěkná naučná stezka. Z hradu se vydáme po červené turistické značce, která nás dovede k silnici. Odtud se přes vsi Nechvalice, Radešice, Obděnice zastavíme v Petrovicích, kde na jejich okraji můžeme navštívit gigantický balvan nazvaný Vrškámen. Z Petrovic po silnici směrem na Sedlčany stojí za zastávku další balvan, kterým je viklan Husova kazatelna. Asi po 5 kilometrech dojíždíme do Vysokého Chlumce, kde se v místním pivovaře vyrábí regionální pivo Lobkowicz. Na hrad není možný přístup, v podhradí je dnes hodně navštěvovaný nově budovaný skanzen lidových staveb.  Na fotografie z cesty se můžete podívat zde.

26.7.2009 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Přerov nad Labem, Nymburk

Trasa vede rovinatým polabím, kde podél řeky po obou jejích stranách vede cyklostezka. Začít můžete v Přerově nad Labem, kde stojí za návštěvu skanzen lidové architektury a muzeum motocyklů a jízdních kol. Stačí se držet zelené turistické značky, která vás provede okolo jezera v Sadské a přírodní památky písečný přesyp u Píst. Kousek od něj začíná asfaltová cyklostezka až do středu Nymburka. Na jednom z mostů přejedete na druhou stranu a vracíte se po značené cyklotrase zpět. V Ostré narazíte na velký autokemp, za kterým dojedete k mostu u Lysé nad Labem a vracíte se zpět do Přerova nad Labem. Celá trasa měří 50 km a zvládnou jí i méně trénovaní cyklisté. Na fotografie z cesty se můžete podívat zde.

12.7.2009 Lukáš Kymla

Tauernská cyklostezka aneb po rovině napříč Alpami

V období 21. až 24. května jsem se vydal na cyklistický zájezd do Rakouska, konkrétně do oblasti alpského pohoří Vysoké Taury s cestovní kanceláří CK Trip. Moje poznatky z cyklozájezdu jsou velmi kladné a doporučuji ho i těm, kdo se jinak na podobné akce například z důvodu fyzické kondice a obavy o náročnost  necítí. Organizace zájezdu byla velmi příkladná a průvodce každý den účastníky podrobně seznámil s trasou, vždy v polovině každé denní etapy byla možnost využít zázemí autobusu a případně si etapu zkrátit. Tauernská cyklostezka vyniká velkou variabilitou tras a je tedy možné vždy volit z více možností, které vedou paralelně do cíle. Pro náročnější účastníky je vítaná možnost si etapu prodloužit, což je zahrnuto v itineráři, většinou trasy počítají s denní porcí 40 až 80 kilometrů. Výzvou, kterou využilo několik cyklistů, bylo zdolání Grossglocknerské panoramatické silnice, která vede z Brucku na Edelweisspitze v nadmořské výšce 2571m. Terén cyklostezky je většinou rovinatý a mírně zvlněný, stoupání nejsou dlouhá, poté většinou následuje dlouhý sjezd. Dalším plusem je velké množství přírodních zajímavostí v okolí, ze kterých jsem navštívil Krimmelské vodopády a soutěsku Liechtensteinklamm. Co je pro cyklistu dokonalé, jsou častá odpočívadla s tekoucí pitnou vodou pro osvěžení a doplnění bidonů, značení cyklostezky je dostatečné, i když se může stát, že je někdy nejednoznačné.

K orientaci jsme dostali k dispozici tištěného průvodce s mapovými podklady a černobílé kopie map. Jelikož jsem se na cestu vydal vybaven novou navigací GPS Garmin etrex Legend HCX vyzkoušel jsem si její kvality v dostatečné míře. Free mapa Rakouska, kterou jsem měl nainstalovanou z projektu OpenStreetMap neobsahuje detailní informace, ale hlavní a vedlejší silnice v ní většinou jsou, pak také vrstevnice terénu a v některých větších městech i detail ulic. Navigace bohatě postačovala pro základní orientaci v terénu a do papírové mapy bylo potřeba nahlédnout spíše pro jistotu na některém z větvení tras. GPS používám také pro hru Geocaching a několik skrýší se nám při cestě podařilo najít. Výdrž na akumulátorové baterie přibližně 1,5 dne bohatě postačuje a stačilo mít sebou k nabíječce jednu sadu náhradních baterií.

Fotografie ze zajezdu po jednotlivých dnech si můžete prohlédnout zde: 1. den, 2. den, 3.den, 4. den.

29.5.2009 Lukáš Kymla

Vítejte v nové cyklistické sezóně a co vás tu v nejbližší době čeká

Letošní dlouhá zima je za námi a jako mávnutím kouzelného proutku jsme se hned zkraje dočkali téměř letních teplot. Jelikož jsem si pro tento rok pořídil novou turistickou GPS navigaci Garmin etrex Legend HCX, rád bych se tu po jejím důkladném prověření svěřil se svými zkušenostmi. Na první dojem můžu konstatovat, že jsem více než spokojený s jejími funkcemi a na mé prvé vyjížďce na kole se výborně osvědčila, jelikož jí zároveň používám ke hře Geocaching. Jelikož se za měsíc a půl chystám v Rakousku projet Tauernskou cyklistickou stezku, bude se GPS navigace hodit. Pro úplnost dodávám, že budu používat free mapu z projektu OpenStreetMap, která by mi podle mého názoru měla k základní orientaci stačit.

4.4.2009 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Vlašim, cyklostezka Po stopách blanických rytířů

Při návštěvě Vlašimi bychom neměli vynechat vlašimský zámek, kde je možnost na kole projet rozsáhlým zámeckým parkem plným rozmanitých staveb od čínského pavilonu, po různé mostky a kopii středověkého hradu. Na cyklostezku s názvem Po stopách blanických rytířů se dostanete, když projedete Vlašimí až do vsi Vracovice, kde okruh probíhá. Celá cyklostezka nabízí 27 km s několika zastávkami, kde jsou uvedeny různé pověsti. Mapku celého  okruhu je možné si vzít v informačním centrum na zámku ve Vlašimi. Na závěr uvádím odkaz na fotogalerii z cyklotrasy.

11.8.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Okruh Z Ledče nad Sázavou do Světlé nad Sázavou, aneb po stopách hochů od Bobří řeky

Třetí tip na cyklovýlet v Posázaví tentokrát směřuje mezi dvě města, mezi kterými se nachází Sluneční zátoka známá z knížky Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ale začneme nejprve v Ledči nad Sázavou, odkud nás silnice vyvede do Vilémovic, kde je na konci vsi nejlépe odbočit na silnici vedoucí do kopce, po projetí lesem se dostaneme do Benetic, odkud následuje parádní sjezd až do Světlé nad Sázavou. Ze Světlé nad Sázavou nás vyvede cyklotrasa číslo 19, vedená souběžně s červenou značkou. Za Mrzkovicemi je možné pokračovat mimo cyklotrasu po červené, až se dostaneme na most přes Sázavu v obci Smrčná. Čeká nás postup po cyklotrase, jelikož po červené bychom se dostali do nesjízdného úseku, což je sice vykoupeno poměrně dlouhým stoupáním na Koňkovice, odkud si opět užijeme sjezdu až k Sázavě, jen je nutné odbočit v Dobrovítově Lhotě směrem do Stvořidel. Odsud už projíždíme krajem, kde letní dětské tábory fungují dnes tak jako kdysi, kdy sem jezdila známá pražská dvojka v čele s Jaroslavem Foglarem. Překročíme Foglarův Zlatonosný potok a po červené vyšplháme do kopce, abychom se po chvíli dostali na žlutou značku směřující do tábořiště Sluneční zátoky. Odtud pak vede pohodlná silnička podél Sázavy až do Ledče nad Sázavou. Fotogalerie z cesty.

27.7.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Týnce nad Sázavou do Čerčan

Dnešní tip bude v pořadí už druhým výletem k řece Sázavě, tentokrát však pojedeme proti proudu. Výchozím bodem je Týnec nad Sázavou, který zaujme hradem a velkým vodáckým tábořištěm. Z Týnce se vydáte po cyklotrase číslo 19, která vede za nádražím podél Sázavy až ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec a dále podél řeky až do Poříčí nad Sázavou. Následně pokračujeme do Čerčan, kde překročíme po železničním mostě řeku a vrátíme se zpět po zelené značce do Poříčí nad Sázavou, odkud dále pokračujeme chatovými osadami po modré značce. Cesta je v létě v jednom z úseků trochu zarostlá, alternativně ji lze kopírovat po silnici až dojedeme zpět do Týnce nad Sázavou. Fotky k cyklovýletu najdete ve fotogalerii.

5.7.2008 Lukáš Kymla

Exhibiční závod horských kol Pražská padesátka 2008

15. ročník populárního závodu horských kol byl poznamenán extrémním počasím, jelikož start se odehrával v dusném 30 stupňovém horku, aby byl předčasně po 45 minutách ukončen pro silnou bouři s vichřicí a přívalovým deštěm, který zaplavil celou trasu. Přesto se bojovalo do poslední chvíle a vítězem se stal belgičan Roel Paulissen z týmu Cannondale-Vredestein. Druhý, kdo se probojoval skrze potopu byl český závodník Jaroslav Kulhavý z týmu Michelin Specialized MTB a na místě třetím byl další čech Jan Škarnitzl (Dimp Giant Team).  Atmosféru závodu a z různých míst trasy najdete ve fotogalerii.

22.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Ze Zbraslavy na Cukrák

Dnešní tip na výlet bych doporučil především pro horská kola, jelikož více než polovina cesty vede po nezpevněných lesních cestách v pomyslném trojúhelníku Zbraslav, Jíloviště, Radotín (Lipence). Za vhodný výchozí bod je možné zvolit Zbraslav, kam se dostanete například po nově vybudované cyklostezce z Modřan. Ve Zbraslavy je nutné se dostat na počátek červené turistické značky, která začíná v oblasti kde končí Zbraslav Baně a pokračovat dále do Jíloviště, kde se protíná s modrou značkou, která nás vyvede až na Cukrák a poté spádem do Lipenců a Kazína, kde u Berounky sledujeme žlutou značku do Černošic. Více objevíte ve fotogalerii.

22.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Posázavská stezka

Posázavská stezka je jednou z nejstarších turistických značených stezek a lze ji doporučit i pro horská kola, jelikož vás čeká řada sjezdů a výjezdů a na některých potkáte i zrádné kameny a kořeny stromů. Jedním z největších lákadel je několik vyhlídek a pohodová cesta s řadou technických pasáží. Více hledejte ve fotogalerii.

15.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Radotína podél Berounky na Karlštejn

Pro cestu na Karlštejn je třeba se z Radotína držet značené cyklotrasy č. 3, která vás spolehlivě dovede až do Zadní Třebaně, kde odbočíte směrem k vlakovému  nádraží, podchodem  a lávkou přes Berounku se dostanete do Hlásné Třebaně, odkud vede trochu frekventovanější silnice na Karlštejn, naštěstí není příliš dlouhá. Pro náročnější cyklisty lze doporučit odbočit ve Všenorech a vyjet si kopec směrem k Řitce, z které sjedete do Řevnic. Výhodou je možný návrat do Prahy vlakem, jelikož cyklotrasa je z velké části kopírována vlakovým spojením. Zároveň se v tento den konal průvod Karla IV. z Prahy na Karlštejn, ze kterého můžete vidět fotografie ve fotogalerii.

7.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Na kole Ladovým krajem

Tento výlet bych rád doporučil všem koho zajímá kraj, kde se odehrává děj dětských pohádek o kocouru Mikešovi. Připravte se na mírně kopcovitý terén, kde o menší či větší stoupání není nouze. Za výchozí bod jsem si zvolil Mnichovice, odkud se pohodlně dostanete do Hrusic a dále pak po cyklotrase přes Ondřejov, se známou astronomickou observatoří, do Jevan a zpět do Mnichovic. Výhodou je množství alternativních cyklotras, které vám umožní zvolit cestu pokaždé jinak. Inspiraci hledejte ve fotogalerii.

25.5.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Okolí Říčan

Pro tentokrát jsem zvolil trasu okolím Říčan, kde je mnoho křižujících se cyklostras, naučných stezek a jedna dokonce po stopách kocoura Mikeše. Jelikož se nacházíme v kraji Josefa Lady, pro mnohé z vás bude zajímavým cílem navštívit Hrusice a pro zájemce o astronomii blízkou observatoř v Ondřejově, kde jsou prohlídky pro veřejnost. Ve fotogalerii se však na tato místa zatím nepodíváte, jelikož je mám v plánu projet později. Doporučit musím především klidný Říčanský les.

10.5.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Kunratický les

Druhým tipem na výlet je Kunratický les, který tvoří jeden celek s lesem Krčským. Místo je hojně navštěvováno pražany, přesto v odlehlejších částech nepotkáte mnoho lidí. Výhodou je dobrá dopravní dostupnost metrem například od stanice metra Kačerov nebo Roztyly. Ve fotogalerii je zachycena trasa, která vede po samém okraji a je tou nejdelší variantou jak si pobyt v lesoparku na kole užít. Doporučením je držet se žlutého a modrého značení, které není potřeba opouštět. V lese byla dokončena výstavba nového cykloznačení, které vás spolehlivě navede, ale často vede skrz les jako zkratka. Doporučuji navštívit zříceninu Nový Hrádek, kam vás navede modré značení, ale využijte cestu po hřebeni směrem od Chodova a nikoliv pro cyklisty málo schůdnou cestu zdola, od Krčské nemocnice.

4.5.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Hradiště Závist

Na serveru Rajče.net jsem nově zřídil fotogalerii ze svých výletů na kole, na kterou se budu odkazovat z těchto stránek. Rád bych, aby Vám tyto fotografie sloužily jako tipy pro vaše výlety na kole, protože jak je známo tak někdy i jeden obrázek vydá za mnoho slov.

Jako první tip na výlet bych rád uvedl Hradiště Závist, ke kterému je nejlepší přístup z Dolních Břežan, kam se dostanete například od Točné, Cholupic, Libuše a potažmo Modřan. Následujte odkaz do fotogalerie.

27.4.2008 Lukáš Kymla

Přestavba stránek na nový design

Dnes jsem se pustil do přestavby těchto stránek na nový a modernější design. Děkuji všem čtenářům za přízeň a těším se na vaše případné podněty, které můžete psát sem.

29.7.2007 Lukáš Kymla