Lukášova cyklostránka
Pro vaše cesty na kole
Hlavní menu
Titulní stránka
Já a moje kolo
Cyklotrasy
Cykloakce
Cykloporadna
Cykloodkazy
O těchto stránkách
Vítám vás na stránce věnující se všemu co se týká kol a cykloturistiky.

Tip na výlet - Říčanskem na kole z Doubravčic podél řeky Šembery ke středověké tvrzi Tuchoraz

Dnešní tip na výlet doporučuji začít ve Vyžlovce, která se nachází kousek za Říčany. Vede odtud cesta po značené cyklotrase číslo 1 až do obce Doubravčice, kde zhruba po 1km za obcí Štíhlice narazíme na žlutou značku, po které odbočíme z hlavní silnice a sjedeme podél potoka Lázný až k samotné řece Šembeře, která je od dob první republiky vyhledávaným rekreačním místem mnoha trempů, někteří z nich si zde postavili chaty, které zde jsou obývané dodnes. Na rozcestí Na Zámkách si zvolíme červenou trasu, která nás dovede pod hrad Šember, z kterého do dneška už zbyly jen zarostlé valy. Po prohlídce hradního okolí sjedeme po červené do obce Tuchoraz, kde je zachovalá věž z bývalé středověké tvrze, po většinu roku bohužel nepřístupná. Z Tuchoraze se uhneme na cyklostezku číslo 0088 ve směru na Kostelec nad Černými lesy a na rozcestí Truba se dáme po cyklostezce číslo 0090, která nás dovede do Kozojed a dále do Vyžlovky. Pro fotky z tohoto výletu navštivte fotogalerii.

11.8.2010 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Kostelce nad Černými lesy přes Kouřim k mohyle bitvy u Lipan

Kousek za Říčanami, asi 30km od Prahy se nachází Kostelec nad Černými lesy, který je dobrým výchozím bodem pro nenáročný okruh po krajině, která se nachází pod známou mohylou bitvy u Lipan. Pojedeme po nové kostelecké cyklostezce, která nás dovede do obce Svatbín, kde pokračujeme dále na Kouřim, cesta je spíše z kopce a nabízí pěkné výhledy. Středověké měšsto Kouřim s hradebním systémem opevnění a skanzenem lidových staveb stojí za delší návštěvu, dále pak pokračujeme do Lipan, kde si vyšlápneme asi 1 km do kopce k mohyle na bývalém bitevním poli. Odtud už vede cesta zpět do Kostelce, neměli bychom minout zastavení ve Viticích, kde je pěkná dřevěná zvonice. Fotky k cyklovýletu najdete ve fotogalerii.

6.6.2010 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Chocerad podél Sázavy k Sázavskému klášteru

Opět jsem se vrátil do oblíbeného regionu Posázaví, kde jsem si projel další část trasy podél řeky. Do Chocerad je možné se z Prahy dostat pohodlně vlakem po trati posázavského pacifiku nebo autem pod dálnici D1. V celkem malebné obci Chocerady je vhodný vychozí bod u zastávky ČD. Přejedeme most a pokračujeme proti proudu řeky Sázavy. Trasa je v první fázi nenáročná a provede nás podél chatových osad. Po dojetí do města Sázavy doporučuji k návštěvě kromě kláštera přírodní biotop Votočnice, který se nachází po cestě za ním, jde o zaplavovanou louku, kde se daří různým vodním živočichům. Za Votočnicí se dá pokračovat dále až k lávce přes řeku, kudy se dostaneme k továrně skláren Kavalier a odtud se můžeme výšlapem do kopce vydat směrem k Dojetřicím a dále přes les po žluté do Vlkovce a zpět do Chocerad. Fotky k cyklovýletu najdete ve fotogalerii.

30.5.2010 Lukáš Kymla

35. ročník pochodu Kudy chodil Karel IV.

Slunečné počasí a teplota vysoko nad průměrem, to vše provázelo již 35. ročník oblíbeného cyklo a pěšího pochodu. Ráno v Radotíně bylo chladné, ale výšlap všenorského kopce přes hřeben Brd stačil na zahřátí. Jak se mi letos zdálo, většina cyklistů z Prahy zvolila kratší 25 km trasu, na 40 km trase jsem cestou do Řevnic téměř nikoho na kole nepotkal. Takže zase za rok naviděnou na KCHK IV.

24.4.2010 Lukáš Kymla

Začala cyklistická sezóna

První letošní výjezd za trochu aprílového počasí jsem uskutečnil poslední březnový víkend, tak ať Vám to v nové sezóně dobře jezdí.

28.3.2010 Lukáš Kymla

Bike Brno 2009

Letos jsem se byl podívat na asi největší veletrh cyklistiky u nás Bike Brno, který je součástí veletrhů Sport Life a letos nově i Digitex a Interkamera. Veletrh Bike Brno zabíral 2 celé pavilony a malou část pavilonu třetího, kde se konala výstava elektrokol se zkušební dráhou. Účast vystavovatelů byla opravdu velká, i když některé u nás běžné značky jsem postrádal, k vidění nebyla například Merida, Trek. Přesto bylo k vidění celkem dost vystavovatelů, jejichž značky znějí celkem exoticky a nejsou u nás příliš známé. Jelikož jsem se zajímal o cenovou kategorii okolo 20 tisíc korun, mohu po shlédnutí výstavy říct, že standardem jsou hydraulické kotoučové brzdy, kvalitní komponenty Sram nebo Shimano do úrovně sady Deore, většinou mix s nižšími řadami. Nejzajímavější kola a příslušenství jsou k vidění ve fotogalerii.

7.11.2009 Lukáš Kymla

Dvě pozvánky na cyklistické akce

V termínu od 5. do 8. listopadu se na brněnském výstavišti uskuteční již tradiční podzimní výstava Sport Life, na které velkou část zabírá sekce cyklistiky. V letošním roce bude součástí testovací dráha pro testování elektrokol, která jsou jedním z velkých témat. Těšit se můžete i na víkendová cestovatelská promítání.

Další akcí, která se koná podruhé v Praze je 28. listopadu Cyklofest v kině Bio Oko. Celodenní pásmo cestovatelských přednášek s promítáním pro Vás připravují Lucie Kovaříková a Michal Jon.

31.10.2009 Lukáš Kymla

Cyklistický závod Pražská 50

Letošní 11. ročník tradičního podzimního závodu MTB se vydařil a počasí ukázalo přívětivou tvář. Trať byla i díky dlouhému suchu celkem prašná. Polední teploty okolo 20 stupňů a jasná obloha to vše bylo příčinou, že se na kole jelo velmi dobře. Ostrý start v 10 hodin od menzy ČVUT odstartoval primátor Prahy Pavel Bém, který se v konečném celkovém pořadí umístil na 222. místě. První stoupání a následný průjezd úzkou pěšinou mezi tenisovými kurty a dětskými hřišti způsobil malou zácpu, kdy se spíše šlo krokem, než jelo, následný prudký sešup po kořenech do Šáreckého údolí způsobil několik prvních pádů, naštěstí do měkkého. Pak se závodní pole začalo trochu více natahovat, což způsobil prudký výšlap ze dna Šáreckého údolí na polní cestu Horoměřic, také se objevily první defekty. Cesta do Zákolan na hradiště Budeč vedená převážně po silnicích a polních cestách byla už víceméně po rovině a po projetí stezkou okolo chatových osad před Okoří stála v podhradí občerstvovací stanice. K dostání byli tradiční banány, tyčinky a ionťák. Tam jsem se dlouho nezdržel a začalo pozvolné stoupání přes Tuchoměřice až na hranici Prahy, kde se v Přední Kopanině trasa stáčí do Divoké Šárky. Jeden z nebezpečných sjezdů měl asi před závodníky respekt, protože jsem tu nikoho spadnout z kola neviděl, následná rozbitá cesta nás svedla až dolů k potoku, protékajícího Divokou Šárkou. Pak už byl před námi poslední kopec a klesání s řadou prudkých zatáček do samotného cíle. Data s údaji o trati (profil, záznam z GPS) najdete v sekci Cykloakce. Moje umístění: celkově 551. místo ze 734 závodníků v cíli a v kategorii Muži B 170.místo z 205 závodníků v cíli.

20.9.2009 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Sedlčany, Petrovice, Vysoký Chlumec

Trasa dnešního výletu Vás zavede do zvlněné krajiny ve Středním Povltaví. Začít můžeme v centru regionu Sedlčanech. Vydáme se nejprve po méně frekventované silnici do obce Jesenice, kde se podle cyklo a turistického značení přesuneme do lesa ke zřícenině hradu Zvěřinec. Na hrad rád chodíval i básník Karel Hynek Mácha, který má na památku na skále svou pamětní desku. Ke hradu nás dovede pěkná naučná stezka. Z hradu se vydáme po červené turistické značce, která nás dovede k silnici. Odtud se přes vsi Nechvalice, Radešice, Obděnice zastavíme v Petrovicích, kde na jejich okraji můžeme navštívit gigantický balvan nazvaný Vrškámen. Z Petrovic po silnici směrem na Sedlčany stojí za zastávku další balvan, kterým je viklan Husova kazatelna. Asi po 5 kilometrech dojíždíme do Vysokého Chlumce, kde se v místním pivovaře vyrábí regionální pivo Lobkowicz. Na hrad není možný přístup, v podhradí je dnes hodně navštěvovaný nově budovaný skanzen lidových staveb.  Na fotografie z cesty se můžete podívat zde.

26.7.2009 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Přerov nad Labem, Nymburk

Trasa vede rovinatým polabím, kde podél řeky po obou jejích stranách vede cyklostezka. Začít můžete v Přerově nad Labem, kde stojí za návštěvu skanzen lidové architektury a muzeum motocyklů a jízdních kol. Stačí se držet zelené turistické značky, která vás provede okolo jezera v Sadské a přírodní památky písečný přesyp u Píst. Kousek od něj začíná asfaltová cyklostezka až do středu Nymburka. Na jednom z mostů přejedete na druhou stranu a vracíte se po značené cyklotrase zpět. V Ostré narazíte na velký autokemp, za kterým dojedete k mostu u Lysé nad Labem a vracíte se zpět do Přerova nad Labem. Celá trasa měří 50 km a zvládnou jí i méně trénovaní cyklisté. Na fotografie z cesty se můžete podívat zde.

12.7.2009 Lukáš Kymla

Tauernská cyklostezka aneb po rovině napříč Alpami

V období 21. až 24. května jsem se vydal na cyklistický zájezd do Rakouska, konkrétně do oblasti alpského pohoří Vysoké Taury s cestovní kanceláří CK Trip. Moje poznatky z cyklozájezdu jsou velmi kladné a doporučuji ho i těm, kdo se jinak na podobné akce například z důvodu fyzické kondice a obavy o náročnost  necítí. Organizace zájezdu byla velmi příkladná a průvodce každý den účastníky podrobně seznámil s trasou, vždy v polovině každé denní etapy byla možnost využít zázemí autobusu a případně si etapu zkrátit. Tauernská cyklostezka vyniká velkou variabilitou tras a je tedy možné vždy volit z více možností, které vedou paralelně do cíle. Pro náročnější účastníky je vítaná možnost si etapu prodloužit, což je zahrnuto v itineráři, většinou trasy počítají s denní porcí 40 až 80 kilometrů. Výzvou, kterou využilo několik cyklistů, bylo zdolání Grossglocknerské panoramatické silnice, která vede z Brucku na Edelweisspitze v nadmořské výšce 2571m. Terén cyklostezky je většinou rovinatý a mírně zvlněný, stoupání nejsou dlouhá, poté většinou následuje dlouhý sjezd. Dalším plusem je velké množství přírodních zajímavostí v okolí, ze kterých jsem navštívil Krimmelské vodopády a soutěsku Liechtensteinklamm. Co je pro cyklistu dokonalé, jsou častá odpočívadla s tekoucí pitnou vodou pro osvěžení a doplnění bidonů, značení cyklostezky je dostatečné, i když se může stát, že je někdy nejednoznačné.

K orientaci jsme dostali k dispozici tištěného průvodce s mapovými podklady a černobílé kopie map. Jelikož jsem se na cestu vydal vybaven novou navigací GPS Garmin etrex Legend HCX vyzkoušel jsem si její kvality v dostatečné míře. Free mapa Rakouska, kterou jsem měl nainstalovanou z projektu OpenStreetMap neobsahuje detailní informace, ale hlavní a vedlejší silnice v ní většinou jsou, pak také vrstevnice terénu a v některých větších městech i detail ulic. Navigace bohatě postačovala pro základní orientaci v terénu a do papírové mapy bylo potřeba nahlédnout spíše pro jistotu na některém z větvení tras. GPS používám také pro hru Geocaching a několik skrýší se nám při cestě podařilo najít. Výdrž na akumulátorové baterie přibližně 1,5 dne bohatě postačuje a stačilo mít sebou k nabíječce jednu sadu náhradních baterií.

Fotografie ze zajezdu po jednotlivých dnech si můžete prohlédnout zde: 1. den, 2. den, 3.den, 4. den.

29.5.2009 Lukáš Kymla

Vítejte v nové cyklistické sezóně a co vás tu v nejbližší době čeká

Letošní dlouhá zima je za námi a jako mávnutím kouzelného proutku jsme se hned zkraje dočkali téměř letních teplot. Jelikož jsem si pro tento rok pořídil novou turistickou GPS navigaci Garmin etrex Legend HCX, rád bych se tu po jejím důkladném prověření svěřil se svými zkušenostmi. Na první dojem můžu konstatovat, že jsem více než spokojený s jejími funkcemi a na mé prvé vyjížďce na kole se výborně osvědčila, jelikož jí zároveň používám ke hře Geocaching. Jelikož se za měsíc a půl chystám v Rakousku projet Tauernskou cyklistickou stezku, bude se GPS navigace hodit. Pro úplnost dodávám, že budu používat free mapu z projektu OpenStreetMap, která by mi podle mého názoru měla k základní orientaci stačit.

4.4.2009 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Vlašim, cyklostezka Po stopách blanických rytířů

Při návštěvě Vlašimi bychom neměli vynechat vlašimský zámek, kde je možnost na kole projet rozsáhlým zámeckým parkem plným rozmanitých staveb od čínského pavilonu, po různé mostky a kopii středověkého hradu. Na cyklostezku s názvem Po stopách blanických rytířů se dostanete, když projedete Vlašimí až do vsi Vracovice, kde okruh probíhá. Celá cyklostezka nabízí 27 km s několika zastávkami, kde jsou uvedeny různé pověsti. Mapku celého  okruhu je možné si vzít v informačním centrum na zámku ve Vlašimi. Na závěr uvádím odkaz na fotogalerii z cyklotrasy.

11.8.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Okruh Z Ledče nad Sázavou do Světlé nad Sázavou, aneb po stopách hochů od Bobří řeky

Třetí tip na cyklovýlet v Posázaví tentokrát směřuje mezi dvě města, mezi kterými se nachází Sluneční zátoka známá z knížky Jaroslava Foglara Hoši od Bobří řeky. Ale začneme nejprve v Ledči nad Sázavou, odkud nás silnice vyvede do Vilémovic, kde je na konci vsi nejlépe odbočit na silnici vedoucí do kopce, po projetí lesem se dostaneme do Benetic, odkud následuje parádní sjezd až do Světlé nad Sázavou. Ze Světlé nad Sázavou nás vyvede cyklotrasa číslo 19, vedená souběžně s červenou značkou. Za Mrzkovicemi je možné pokračovat mimo cyklotrasu po červené, až se dostaneme na most přes Sázavu v obci Smrčná. Čeká nás postup po cyklotrase, jelikož po červené bychom se dostali do nesjízdného úseku, což je sice vykoupeno poměrně dlouhým stoupáním na Koňkovice, odkud si opět užijeme sjezdu až k Sázavě, jen je nutné odbočit v Dobrovítově Lhotě směrem do Stvořidel. Odsud už projíždíme krajem, kde letní dětské tábory fungují dnes tak jako kdysi, kdy sem jezdila známá pražská dvojka v čele s Jaroslavem Foglarem. Překročíme Foglarův Zlatonosný potok a po červené vyšplháme do kopce, abychom se po chvíli dostali na žlutou značku směřující do tábořiště Sluneční zátoky. Odtud pak vede pohodlná silnička podél Sázavy až do Ledče nad Sázavou. Fotogalerie z cesty.

27.7.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Týnce nad Sázavou do Čerčan

Dnešní tip bude v pořadí už druhým výletem k řece Sázavě, tentokrát však pojedeme proti proudu. Výchozím bodem je Týnec nad Sázavou, který zaujme hradem a velkým vodáckým tábořištěm. Z Týnce se vydáte po cyklotrase číslo 19, která vede za nádražím podél Sázavy až ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec a dále podél řeky až do Poříčí nad Sázavou. Následně pokračujeme do Čerčan, kde překročíme po železničním mostě řeku a vrátíme se zpět po zelené značce do Poříčí nad Sázavou, odkud dále pokračujeme chatovými osadami po modré značce. Cesta je v létě v jednom z úseků trochu zarostlá, alternativně ji lze kopírovat po silnici až dojedeme zpět do Týnce nad Sázavou. Fotky k cyklovýletu najdete ve fotogalerii.

5.7.2008 Lukáš Kymla

Exhibiční závod horských kol Pražská padesátka 2008

15. ročník populárního závodu horských kol byl poznamenán extrémním počasím, jelikož start se odehrával v dusném 30 stupňovém horku, aby byl předčasně po 45 minutách ukončen pro silnou bouři s vichřicí a přívalovým deštěm, který zaplavil celou trasu. Přesto se bojovalo do poslední chvíle a vítězem se stal belgičan Roel Paulissen z týmu Cannondale-Vredestein. Druhý, kdo se probojoval skrze potopu byl český závodník Jaroslav Kulhavý z týmu Michelin Specialized MTB a na místě třetím byl další čech Jan Škarnitzl (Dimp Giant Team).  Atmosféru závodu a z různých míst trasy najdete ve fotogalerii.

22.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Ze Zbraslavy na Cukrák

Dnešní tip na výlet bych doporučil především pro horská kola, jelikož více než polovina cesty vede po nezpevněných lesních cestách v pomyslném trojúhelníku Zbraslav, Jíloviště, Radotín (Lipence). Za vhodný výchozí bod je možné zvolit Zbraslav, kam se dostanete například po nově vybudované cyklostezce z Modřan. Ve Zbraslavy je nutné se dostat na počátek červené turistické značky, která začíná v oblasti kde končí Zbraslav Baně a pokračovat dále do Jíloviště, kde se protíná s modrou značkou, která nás vyvede až na Cukrák a poté spádem do Lipenců a Kazína, kde u Berounky sledujeme žlutou značku do Černošic. Více objevíte ve fotogalerii.

22.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Posázavská stezka

Posázavská stezka je jednou z nejstarších turistických značených stezek a lze ji doporučit i pro horská kola, jelikož vás čeká řada sjezdů a výjezdů a na některých potkáte i zrádné kameny a kořeny stromů. Jedním z největších lákadel je několik vyhlídek a pohodová cesta s řadou technických pasáží. Více hledejte ve fotogalerii.

15.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Z Radotína podél Berounky na Karlštejn

Pro cestu na Karlštejn je třeba se z Radotína držet značené cyklotrasy č. 3, která vás spolehlivě dovede až do Zadní Třebaně, kde odbočíte směrem k vlakovému  nádraží, podchodem  a lávkou přes Berounku se dostanete do Hlásné Třebaně, odkud vede trochu frekventovanější silnice na Karlštejn, naštěstí není příliš dlouhá. Pro náročnější cyklisty lze doporučit odbočit ve Všenorech a vyjet si kopec směrem k Řitce, z které sjedete do Řevnic. Výhodou je možný návrat do Prahy vlakem, jelikož cyklotrasa je z velké části kopírována vlakovým spojením. Zároveň se v tento den konal průvod Karla IV. z Prahy na Karlštejn, ze kterého můžete vidět fotografie ve fotogalerii.

7.6.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Na kole Ladovým krajem

Tento výlet bych rád doporučil všem koho zajímá kraj, kde se odehrává děj dětských pohádek o kocouru Mikešovi. Připravte se na mírně kopcovitý terén, kde o menší či větší stoupání není nouze. Za výchozí bod jsem si zvolil Mnichovice, odkud se pohodlně dostanete do Hrusic a dále pak po cyklotrase přes Ondřejov, se známou astronomickou observatoří, do Jevan a zpět do Mnichovic. Výhodou je množství alternativních cyklotras, které vám umožní zvolit cestu pokaždé jinak. Inspiraci hledejte ve fotogalerii.

25.5.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Okolí Říčan

Pro tentokrát jsem zvolil trasu okolím Říčan, kde je mnoho křižujících se cyklostras, naučných stezek a jedna dokonce po stopách kocoura Mikeše. Jelikož se nacházíme v kraji Josefa Lady, pro mnohé z vás bude zajímavým cílem navštívit Hrusice a pro zájemce o astronomii blízkou observatoř v Ondřejově, kde jsou prohlídky pro veřejnost. Ve fotogalerii se však na tato místa zatím nepodíváte, jelikož je mám v plánu projet později. Doporučit musím především klidný Říčanský les.

10.5.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Kunratický les

Druhým tipem na výlet je Kunratický les, který tvoří jeden celek s lesem Krčským. Místo je hojně navštěvováno pražany, přesto v odlehlejších částech nepotkáte mnoho lidí. Výhodou je dobrá dopravní dostupnost metrem například od stanice metra Kačerov nebo Roztyly. Ve fotogalerii je zachycena trasa, která vede po samém okraji a je tou nejdelší variantou jak si pobyt v lesoparku na kole užít. Doporučením je držet se žlutého a modrého značení, které není potřeba opouštět. V lese byla dokončena výstavba nového cykloznačení, které vás spolehlivě navede, ale často vede skrz les jako zkratka. Doporučuji navštívit zříceninu Nový Hrádek, kam vás navede modré značení, ale využijte cestu po hřebeni směrem od Chodova a nikoliv pro cyklisty málo schůdnou cestu zdola, od Krčské nemocnice.

4.5.2008 Lukáš Kymla

Tip na výlet - Hradiště Závist

Na serveru Rajče.net jsem nově zřídil fotogalerii ze svých výletů na kole, na kterou se budu odkazovat z těchto stránek. Rád bych, aby Vám tyto fotografie sloužily jako tipy pro vaše výlety na kole, protože jak je známo tak někdy i jeden obrázek vydá za mnoho slov.

Jako první tip na výlet bych rád uvedl Hradiště Závist, ke kterému je nejlepší přístup z Dolních Břežan, kam se dostanete například od Točné, Cholupic, Libuše a potažmo Modřan. Následujte odkaz do fotogalerie.

27.4.2008 Lukáš Kymla

Přestavba stránek na nový design

Dnes jsem se pustil do přestavby těchto stránek na nový a modernější design. Děkuji všem čtenářům za přízeň a těším se na vaše případné podněty, které můžete psát sem.

29.7.2007 Lukáš Kymla