prodej
linka


Pulzní regulátor jízdy vlaku

Vzhledem k častým dotazům na stavbu pulzního regulátoru pro modelovou železnici, jsem se rozhodl nabídnout zájemcům prodej hotového ovladače s pulzní regulací, který lze jednoduše připojit ke kolejišti.
Regulátor je určen pro kolejiště s klasickým (analogovým řízením) a slouží k ovládání rychlosti a směru jízdy lokomotiv. Nelze ho použít ve spojení s digitálními DCC systémy řízení.


Zařízení se skládá ze dvou částí.

1. Propojovací krabička, na které jsou umístěny svorky a konektor pro připojení napájecího zdroje, svorky pro připojení přívodních vodičů ke kolejím, konektor pro zapojení ovladače a zelená LED dioda, která indikuje přítomnost napájecího napětí na vstupních svorkách (nebo konektoru) a jeho správnou polaritu.

2. Ovladač s otočným regulátorem, přepínačem směru jízdy a signalizačními LED diodami.
Zelená LED dioda signalizuje připojení ovladače k napájení, žlutá LED dioda signalizuje vytočení regulačního knoflíku z nulové polohy.

    


  
Svorky a konektor pro připojení napájecího zdroje

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Připojení regulátoru ke kolejišti

Pro napájení regulátoru můžeme použít jakýkoli nestabilizovaný zdroj stejnosměrného (DC) napětí 12-15V, který je schopen dodat proud minimálně 0,8A, což je dostačující pro provoz lokomotivy H0, TT nebo N.
Zdroj připojíme na vstupní svorky krabičky nebo, je-li vybaven napájecím konektorem, použijeme kulatou zdířku.
Po připojení napáječe se musí rozsvítit zelená LED dioda, která indikuje přítomnost napájecího napětí na vstupních svorkách (nebo konektoru) a jeho správnou polaritu. Pokud se nerozsvítí, je třeba zkontrolovat zapojení zdroje nebo přepólovat přívodní vodiče ve vstupních svorkách.

V případě síťového adaptéru musí být plus pól zapojen na středový kontakt konektoru. Nepoužívejte adaptéry se stabilizací, protože regulátor má vlastní stabilizátor.
UPOZORNĚNÍ: Některé síťové adaptéry používají zapojení konektoru s mínus pólem uprostřed nebo umožňují přepínání výstupní polarity.

Při použití transformátoru FZ1 propojíme jeho svorky „bahn“ se vstupními svorkami propojovací krabičky
a otočný knoflík na FZ1 nastavíme do jedné z krajních poloh, aby se na propojovací krabičce rozsvítila zelená dioda. Výstupní svorky krabičky připojíme ke kolejím, ovladač zapojíme do propojovací krabičky a můžeme vyrazit na trať.

Technické parametry:
Regulátor je vybaven ochranou proti přepólování na vstupních svorkách a ochranou proti zkratu na výstupu. Pro napájení regulátoru jsou nevhodné stabilizované zdroje, protože regulátor je vybaven vlastním stabilizátorem.

napájecí napětí stejnosměrné 12 - 15V * Je možno použít 12V transformátory pro modelovou železnici (např. FZ1, ROCO, apod.)
nebo běžně dostupné DC 12V adaptéry (bez stabilizace) 
s proudovou zátěží 0,8 - 2A.
PC zdroje nejsou vhodné (jsou stabilizované).
proudové zatížení max. 2A   
výstupní napětí stejnosměrné 0 - 12V   
*Poznámka: Při použití napájecích zdrojů s regulací (FZ1 apod.), které dávají na výstupu napětí vyšší než 15V, doporučuji nastavit jejích výstupní napětí na 12V, pokud nemáte čím napětí měřit, můžete použít následující postup:
krok 1: Regulační knoflík trafa (FZ1) nastavíme na maximum.
krok 2: Pulzním regulátorem nastavíme rychlost jízdy na běžnou traťovou rychlost .
krok 3: Na trafu (FZ1) otáčíme regulačním knoflíkem směrem k nule až do polohy, kdy začíná být pozorovatelná změna rychlosti .
krok 4: V této poloze, těsně před hranicí pozorovatelné změny rychlost, ponecháme nastavený regulační knoflík (FZ1).

 
Cena: 590,-Kč + poštovné (153,-Kč zásilka na dobírku v ČR)
(103,-Kč běžná zásilka v ČR / při platbě bankovním převodem)
po dohodě i možnost osobního odběru v Praze

V případě zájmu mi zašlete objednávku na e-mail: masinky2003@volny.cz

linka 2