Vítáme Vás na našich stránkách                    ČESKOMORAVSKÁ     KYNOLOGICKÁ    UNIE                                Vlajka České republiky

člen Fédération Cynologique Internationale - FCI

         M E Z I N Á R O D N Ě    C H R Á N Ě  N Á   C H O V A T E L S K Á   S T A N I C E    

         

b blk.gif  l blk.gif  u blk.gif  e blk.gif

a blk.gif  t blk.gif  l blk.gif   a blk.gif  n blk.gif  t blk.gif  i blk.gif  c blk.gif 

 

   Pohybem ke zdraví

 GALERIEG A L E R I E                                                               STANDARDS T A N D A R D                                                        BLUE ATLANTICBLUE  ATLANTIC        

VÝSTAVY ISABELLAV Ý S T A V Y                                                              NAŠE FAUNAN A Š E   F A U N A 

NABÍDKA ŠTĚŇAT CHOV. STANICE " B R A U D A G "  NABÍDKA  ŠTĚŇAT

 

 

 

                          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         Svéhlavec z Orientu                                                               

 

                Huňatého čínského čaua zná skoro každý, ale lidí, kteří mu opravdu rozumějí je pomálu. Není divu, složitost jeho povahy nemá snad v psí říši konkurenci. Vyvíjela se po mnoho tisíc let v daleké Číně, v prostředí  zásadně odlišném od nám důvěrně známého evropského. Čauové bývali oblíbenci čínských císařů, ceněnými pomocníky lovců, ale některé zprávy hovoří i o tom, že místy byli chováni jako kožešinová a dokonce snad masná zvířata! Ať už tomu bylo jakkoliv i vlastnosti dnešních moderních psů čau-čau svědčí o starobylém a spletitém vývoji plemene.

                Co je vlastně na těchto psech tak zvláštního?  Jsou dokonalé sví ! Už od raného štěněčího věku projevují značnou dávku sebedůvěry a samostatnosti. V rodině si sami (a často zdánlivě překvapivě a bez zjevné příčiny) vyberou „ pána“, kterého uznávají a kterému projevují výjimečnou přízeň. Ani jemu se však bezvýhradně nepodřídí a zachovají si značně nezávislé chování. Ostatní členy rodiny se čau naučí tolerovat, ale řídké projevy lásky si většinou ponechává jen pro toho vyvoleného. Čau-čau není plemeno, které by bylo možno doporučit k dětem, zvláště k těm menším. Není to rozpustilý kumpán v divokých hrách, ale důstojný, vždy trochu rezervovaný a spíše nezúčastněný pozorovatel. Klasický výcvik se pro něho naprosto nehodí. I když i čaua je třeba od malička vychovávat, jakýkoliv náznak drilu se mu protiví a vyvolává v něm spíše opačnou reakci.

                Čau-čau je velice klidný a rozvážný pes, který pokud sám nebude napaden není  rvavý ani kousavý. S cizími psy i lidmi se ovšem nepřátelí. Už malá štěňátka se nerada nechávají brát do náručí a dospělým čau je tělesný kontakt s cizí osobou zásadně proti mysli.

               Čau-čau je bezesporu velice krásný líbivý pes. Kouzlu malých huňatých kuliček se šikmýma očkama takřka nelze odolat a i udržovaná dospělá zvířata jsou vždy v centru pozornosti. Navzdory poměrně malé velikosti (jen kolem 50 cm v kohoutku) působí toto plemeno mohutným a impozantním dojmem. Vzhledem k vrozené nedůvěřivosti a ostražitosti jsou čauové výbornými hlídači, kteří se nerozpakují v případě potřeby tvrdě zasáhnout. Nemají přehnané nároky na pohyb ani na množství potravy. Jen srst, má-li být skutečnou ozdobou čaua vyžaduje poměrně dost péče a pravidelné kartáčování proti směru srsti. Na to ho musíme navyknout už v mládí, protože s dospělým čauem, který už má „ svůj rozum“, bychom asi mnoho nepořídili.

               Čau-čau je pes, který se hodí stejně dobře pro chov ve městě i na vesnici. Nikoliv však pro každého. Vyžaduje mimořádně tolerantní a citlivé lidi, kterým nebude zatěžko smířit se s jeho povahovými zvláštnostmi, ba naopak je budou považovat za přednost. Od malička musí vyrůstat v nejtěsnějším kontaktu s rodinou, držení v kotci nepřichází navzdory husté srsti a mimořádné odolnosti čaua v úvahu. Pro toho, kdo si svobodného ducha cení více než slepé poslušnosti a kdo má dost trpělivosti, aby se učil porozumět jeho složité orientální duši, je čau ideálním společníkem, kterému se ve věrnosti a oddanosti může rovnat jen málokdo.

 

 

 

 

 

 

 

  Napište nám !!

mgomola @ volny.cz

 

 

                        

 

Kladno

 

 

Prostějov

Město Prostějov

 

 Aktualizováno  :    15. 03.  2013 

Optimalizováno pro rozlišení   800 x 600 , 1024 x 768

  8