Externí selektiva

Externí selektiva z interní selektivy
Potřeboval jsem selektivu do stanice Giant , ale nechtěl jsem ji natrvalo zabudovanou do stanice. Tak jsem se pokusil z modulu interní selektivy udělat selektivu externí. Použil jsem stavebnici interní selektivy, kterou jsem objednal z inzerátu časopisu Výzva na kanále u p. Novotného ze Šumperka za 550 Kč + 70Kč poštovné. Za tuto cenu je to slušně provedená stavebnice včetně podrobného návodu a kabeláže. Selektiva má tyto funkce: 7 čísel, opakovač DTMF kodů, řízení 3 výstupů, 3 druhy rogerbeap, 16 pamětí pro nejčastěji používaná čísla , programování délky zvonění a odpovídače,leddiodu indikujicí číslo, které je voláno, veřejné a soukromé číslo a další drobnosti. Jelikož jsem nechtěl zasahovat do stanice, musel jsem využít stávající vývody konektoru. Na konektoru stanice Giant je výstup NF signálu, vstup na mikrofon, kličovaní a dokonce i napájení 12V, dále je tam vývod na odporovou kaskádu tlačítek.

Postup úpravy. Nejdříve jsem postavil jednoduchý zesilovač s obvodem TDA 7231 viz obrázek 1. Vstup tohoto zesilovače jsem zapojil na svorku X3 přes kondenzátor 100nF,může se také ještě předřadit odporový dělíč /trimr/ na regulaci hlasitosti. Schema zesilovače obr1 Tímto je problém zvuku vyřešen. Ještě je třeba dořešit programování selektivy. Jelikož je mikrofon elekterový a proto je celkem citlivý, budeme modulaci DTMF kódu brát z tohoto mikrofonu a tim bude zajištěna funkce programování. Úprava spočívá v řazení přepínače do cesty signálu. Ze stanice buď signál přichází rovnou na svorku X10-X8 nebo na tyto svorky se přepne signál z mikrofonu, aby bylo možno selektivu naprogramovat pomocí dialeru.

Po zkušenosti s touto úpravou jsem přidal odpojování reproduktorku, protože jsem slyšel i to co selektiva měla vysílat jen do éteru. Přerušil jsem přívod spínaní relátka od procesoru a seriově k relé jsem připojil optočlen PC816. Tento optočlen spíná 5V relátko, které odpojuje externí reproduktor. Optočlen jsem připojil z důvodu, aby vývod procesoru nebyl zatěžován nadměrným odběrem /snese asi 15mA/. Vše okolo selektivy jsem umístil na univerzálním tištěném spoji a propojil vodiči. Vše je umístěno v krabičce U-KP2. Všechny součastky mimo konektorů lze sehnat u firmy GM Elektronic. Celková cena včetně stavebnice selektivní volby nepřesáhne 1300 Kč. Celkové provedení je zobrazeno na daších obrázcích. Konektor stanice Giant je popsán na stránce - Zapojení mikrofonního konektoru

Celkové zapojení bez zesilovače
Celkové schéma

Mechanické provedení
Mechanicke provedeni selektivy
Zde se můžete mrknout na praktickou konstrukci
celkový pohled
 celkový pohled
celkový pohled
vnitřní pohled 1
 vnitřní pohled 1
vnitřní pohled 1
vnitřní pohled 2
 vnitřní pohled 2
vnitřní pohled 2
detailní pohled
 detailní pohled
detailní pohled

Celkem jsem postavil 3 selektivy a všechny fungovaly na první zapojení. Samozřejmě, že lze asi takto upravit selektivy jiných výrobců a prodejců. U stanice Giant je však jedna velká výhoda, externí selektiva je i napájena takže odpadá další zbytečný kabel. Úprava není složitá, je však důležitá pečlivost zapojení. Mnoho úspěchů přeje Mirek Líbeznice.


Zpět na rady a návody