Pelybox


Při svém brouzdání po internetu jsem narazil na obrázky a posléze i plánek krabicového draka konstrukce Petra Lynna. Tento drak je pojmenován podle svého konstruktéra – PELYBOX. Drak mě zaujal svou jednoduchou konstrukcí a pěkným vzhledem. Rozhodl jsem se tedy postavit zkušební kousek ze špejlí, protože jsem měl jisté pochybnosti o jeho stabilitě ve vzduchu.

Hned při prvním letu se moje pochybnosti potvrdily, drak byl nestabilní a při poryvech přecházel do spirály. Ale nenechal jsem se odradit a přistoupil jsem k úpravám- zvětšil jsem výšku tak, aby se vrcholový úhel střední části draka zmenšil z 90 stupňů na 75 a bočním křídlům jsem dal vzepětí 20 stupňů.

Následovala stavba dalšího prototypu:Stavbu zahájíme zhotovením papírových trubiček :

Z kancelářského papíru nastříháme proužky 10 x 100 mm, na konec špejle navineme jednu vrstvu plastové lepicí pásky, aby se papír nepřilepil ke špejli, papír natřeme lepidlem, navineme na špejli a ještě za mokra stáhneme ze špejle dolů. Takto uděláme 16 kusů. 8 kusů bude použito jako koncovky, a proto do nich musíme ještě vlepit 10 mm dlouhý kus kulatého párátka podle obrázku vpravo. Necháme proschnout.


Nyní vezmeme špejle dlouhé 266 mm, odměříme střed a přidáme 38 mm a uděláme rysku. Seřízneme konce 4 trubiček pod úhlem 70 stupňů a přilepíme k rysce. Necháme zavadnout a pak ještě spoje přelepíme kouskem papíru nebo gázy a omotáme nití, aby spoj byl pevný, protože bude dost namáhaný. Tímto jsme vytvořili centroplán.

Teď si připravíme niti na vyvázání. Do polystyrenu nebo do nějakého prkénka si zarazíme párátka nebo hřebíky stejného průměru, jaký máme na koncovkách. Vzdálenost činí 220 mm. Vyvážeme čtyřikrát délku mezi párátky tak, aby se očka vzniklá kolem párátek nestáhla. Takto si vyrobíme 6 kusů:

Nyní vezmem špejle 550 mm dlouhé, naměříme střed a uděláme si rysku. Na tyto špejle navážeme připravené vývazky. Přes očka provlékneme nit a ovineme kolem špejle alespoň třikrát dokola. Na každou špejli přivazujem tři vývazky a po obvodu špejle je rovnoměrně rozdělíme. Na provlékání můžeme použít jehlu, nebo konec niti zpevnit namočením do lepidla:

Tento postup nám zaručí, že všechny trojúhelníky budou stejné a drak bude mít pravidelný tvar.


Teď do volných oček navlékneme koncovky podle obrázku, do patřičných koncovek navlékneme svislou špejli:

Na zbývající špejle navlékneme papírové trubičky, na jeden konec nasadíme koncovku křídla, roztáhneme špejle křídla tak, aby všechny nitě byly napnuté, označíme si délku po svislou špejli centroplánu, zakrátíme a volné konce vsuneme do trubiček centroplánu. Trubičky křídel posuneme na místo křížení s podélnými nosníky, zalepíme a ovážeme nití. V tomto místě bude na předním křídle uchycen dvoubodový závěs (váha) draka. Bude tedy tvořit písmeno V s výškou 45-50 cm.

Teď ještě spojíme nití konce svislých nosníků nahoře a dole a pak středy podélných nosníků v místě navázání nití. Napínáme jen lehce, bude-li nit volná, nic se neděje. Je to jen výztuha proti zlomení podélných nosníků. Na závěr ještě všechny spoje fixujeme zakápnutím lepidlem:

Kostru máme tedy hotovou a můžeme ji potáhnout papírem. Pokud jsme pracovali přesně, tvoří potah 12 shodných trojúhelníků. Velikost zvolíme tak, aby bylo možno papír nalepit na špejle a kolem nití přehnout asi 5mm a zalepit. Nejlépe je postupovat tak, že přilepíme papír ke špejli a ke koncovce a necháme zavadnout a potom nůžkami přistřihnem v rozích, aby šel rovně ohnout kolem nití. Ohneme a přilepíme.

Papír napínáme lehce, pokud možno rovnoměrně.


Zbývá už jenom vyrobit připínací karabinku z kancelářské sponky a nějaký naviják na namotávání vlasce a můžeme vyrazit do polí:


No a pokud se nám Pelybox zalíbí, můžeme zkusit vyrobit dvojitý :Postup je stejný, pouze s tím rozdílem, že boční křídla jsou rovná a nemají tedy žádné vzepětí a proto u svislých nosníků je křížení v polovině délky. Příčné nosníky jsou průběžné.


Tento drak je výjimečný tím, že jde velice dobře experimentovat s jeho tvarem a stále si zachovává dobré letové vlastnosti. Výše jsem uvedl dvě varianty s různým počtem buněk – dvě na prvním drakovi a čtyři na druhém. Zkusil jsem i třetí a čtvrtou variantu – přidání třetí buňky do řady. Fotku zatím nemám a tak jen odkaz na nákres z internetu a fotka prodlouženého dvojitého PELY:


Konečně jsem se rozhoupal a vyfotil ten třídílný PELY. Předkládám dvě fotky:
Drak se odměnil dalším nárůstem stability a díky úvazu pouze za první příčný nosník ho lze bez potíží pouštět i za měnící se síly větru. Pro jistotu jsem ale přidal úvaz i na konce nosníku. Díky trojúhelníkovému tvaru ploch stačí i při celkové délce draka 82 cm použít výše uvedené lipové špejle o průměru 3 mm.