Známá kapela, možná už trochu ohraná, ale stále se mi líbí. Něco z její historie si přečtete tady:

Skupinu tvořilo trio rockeru hrajících ve stylu severozápadního hardcore. Pro jejich hudbu jsou typické tyto rysy: prudká instrumentální agresivita, mazaná melodická zručnost a bezútěšný pocit úzkosti vyjádřený v textech. Statická mezihra demonstruje jejich vliv. Jejich nahrávací firma vylisovala skromných 50.000 kopii alba Nevermind a během dalších měsíců pak byla nucena vylisovat více než 2 mil. výtisků. Odhadem asi 70 tisíc lidí přicházelo denně do mistní prodejny s deskami a dožadovali se příslušné LP Nevermind. Zvuk Nirvany je drsný, nekompromisní, tajemný, vyzývavý, napínavý, hrůzostrašný. Nirvana se svými texty neposkytuje odpovědi. V těchto dnech je úspěchem nastolit vůbec otázku. Jestliže mají nějaké poselství adresované světu, skládá se ze tří slov - mysli za sebe.

Kurt Donald Cobain se narodil 20.2.1967 v malém městečku Aberden. Cobain je popsal stručně slovy - "městečko Twin Peaks bez vzrušeni". Jejich rodina žila šťastně do roku 1976, to mu bylo asi 9 let. Poté, co se jeho rodiče rozešli, žil 2 roky v obytném přívěsu se svým otcem, avšak v roce 1978 dal přednost návratu domu k matce. 20.2.1981 dostava svou první kytaru. Prostřednictvím svého otce byl Kurt ovlivněn skupinami jako jsou Led Zeppelin, Black Sabbath. Punk zcela změnil jeho přistup k hudbě. Od té doby chtěl hrát ve skupině na rytmickou kytaru. V sedmnácti odchází od své matky. Pomalu se u něj začíná projevovat nemoc - narkolepsie.

V roce 1985 Kurt potkává devatenáctiletého Krista Anthonyho Novoselice. Narodil se 16.5.1965 v rodině jugoslávského původu, bydlel v Los Angeles. V důsledku izolace od okolního světa geografickými překážkami a horami se zde hudba vyvíjela naprosto odlišně. Tak se zrodil (hardcore) punkový zvuk.

Důležitou postavou v historii Nirvany byl Bruce Pavitt. Ten shromaždoval demo nahrávky skupin, neboť plánoval založeni nahrávací firmy ( Sub Pop ). V roce 1986 B. Pavitt zakládá studio. Důležité pro další vývoj v Seattlu byli Green River a Soundgarden. Na konci roku 1988 konečně Cobain, Novoselic a bubeník Channing ( nar. 31.1.1967 ) dostali pozvání natočit první desku. Nirvana se zmocnila zvuku s plným elánem a hřmotem zpětně vazby a prvními příznaky deliria. 30.10.1988 Kurt rozbíjí svoji první kytaru. Po uvedeni singlu Love Buzz a Big Cheese v červnu 1989 vychází deska Bleach. Cobain to komentoval : "Nahráli jsme ho za tři dny jako osmistopou nahrávku a dostali jsme za něj 600 dolarů." Skladba Downer se stala charakteristická pro celé album a odhalila, že přes celou svou lásku k punku, měli dominantní vliv Black Sabbath.

Po odchodu druhého kytaristy a bubeníka Chada Channinga se novým členem skupiny stává David Eric Grohl ( nar. 14.1.1969 ). Novou smlouvu podepisuji u firmy Davida Geffena pod značkou DGC, ale stale pokračovali na tvorbě druhého alba u Sub Pop. V roce 1990 vydává novy singl Silver. 1.1.1991 byly nahrány skladby " Anuerysm " a " Even In His Youth ". 17.4. Nirvana poprvé hraje skladbu " Smels Like Teen Spirit ". V srpnu se rozjíždí velké turné po Evropě. Konečně se 24. září objevuje deska Nevermind v počtu 50.000 výtisků. Avšak rovnováhu zvrátilo rozhodnuti MTV vysílat nejlepší video z tohoto alba v nezkrácené formě. Touto skladbou byla Smells Like Teen Spirit. Denně se prodávalo až 70 tisíc titulu a v lednu 1992 svrhla z nejvyššího místa žebříčku v USA přehnané reklamované album M. Jacksona s názvem Dangerous.

24.2. si Kurt bere za ženu Courtney Love. 22.6. měl Kurt kolaps pro problémy se žaludkem. 18.8.92 se Kurtovi narodila dcera Francis Bean. V březnu 93 je během dvou týdnu nahráno album " In Utero ". O rok později natáčí Nirvana pro MTV naživo. 4.3.1993 je Kurt hospitalizován po pokusu o sebevraždu a za den se probírá z komatu. Již po třech dnech opouští nemocnici. 8.4.1994 je nalezeno jeho tělo. Kurt spáchal sebevraždu tři dny předtím. 1.11.1994 je v USA vydáno album " Unplugged In New York ".

Kurtova technika hraní na kytaru byla vskutku odpudivá, ale v tom byla jeho velikost. Nirvana hrála rozladěná, se zpětnými vazbami a s jakoby předstíraným nezájmem. Sám Kurt hrál na obyčejnou praváckou kytaru jako levák. Přes veškerý neum a zdánlivou disharmonii zavání písničky Nirvany až příliš jednoduchou genialitou.

Dodge Viper