Tipy a triky

 

Téměř pro všechny tipy pro systém Windows 9x budete používat nějaký editor registrů. Nejznámějším je Editor Registrů dodávaný se systémem Windows. Spouští se Start-Spustit a napsat regedit. Jeho pomocí pak můžete editovat registry. Nepouštějte se do úpravy něčeho, co nevíte k čemu je. To by mohlo mít fatální následky.

 

Optimalizace výkonu systému Windows - Jak zabránit autostartu aplikací - Pokud nechcete, aby se vám při startu systému spouštěly programy, které již nepoužíváte, máte dvě možnosti, jak jejich startu zabránit. V nabídce Start-Programy-Po Spuštění (v angličtině Startup) jsou ikony programů, které se spustí při startu tohoto uživatelského prostředí. Pouhým smazáním jejich ikony se odstraní jejich automatický start. Druhá možnost je o něco težší. V editoru registrů (viz. úvod) vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/ Currentversion/Run a zde uvidíte seznam programů, které se spouštějí na pozadí. Vymazáním jména souboru ho odstraníte z Startupu.

 

Zakázání zobrazení startovacího loga - Otevřete v poznámkovém bloku soubor C:\msdos.sys. Ten je implicitně nastaven na skrytý, a tak možná nebude vidět. Proto nastavte v průzkumníku Zobrazit-možnosti složky na kartě zobrazit "Zobrazovat všechny soubory". Pod sekci [Options] napište Logo=0. Pak provedené změny uložte a při příštím startu Windows se logo nezobrazí - start by měl být rychlejší.

 

Restart pouze systému - Chcete-li restartovat jenom systém, použijte Start-Vypnout, zaškrtněte Restartovat a při mačkání OK držte klávesu Shift (zvětšování písmenek, šipka nahoru nad klávesou Ctrl...).

 

Zakouslý program - Když nějaký program přestane reagovat, zmáčkněte najednou klávesy Ctrl+Alt+Del. Zobrazí se okno se seznamem spuštěných programů. Vyberte jméno zamrzlého souboru a klepněte na Ukončit úlohu. Pokud se to napoprvé nepovede, můžete tento postup několikrát zopakovat. Ostatní vylepšení systému Windows 9x.

 

Jak přejmenovat vlastníka licence Windows - V editoru registru (v nabídce Start-Spustit napsat "regedit") vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion a změníte jméno poklepáním na RegisteredOwner případně RegisteredOragnization Zrychlení přístupu k Ovládacím panelům - Start-Nastavení-Hlavní panel a Nabídka Start... Teď na kartu Programy v nabídce Start-button Upřesnit. Vybrat lokaci a na ní vytvořit novou složku se jménem: Ovládací panely.{21ec2020-3aea-1069-a2dd-08002b30309d} . Toto číslo můžete získat prohledáváním registrů (klíč "Ovládací panely") v lokaci HKEY_CLASSES_ROOT/CLSID.

 

Odstranění položky Odhlásit uživatele ve W98 - Zase v regeditu vyhledejte HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\CurrentVersion\ Policies\ Explorer a vložte novou binární hodnotu NoLogOff. Její hodnotu pak nastavte na 01 00 00 00. Po novém startu už tam Odhlásit uživatle nebude.

 

Ukradení uživatelského prostředí - Když se objeví při startu Windows na obrazovce přihalšovací dialog, zmáčkněte Storno. V nabídce Start-Najít-Soubory či složky nechte vyhledávat soubory *.pwl. Soubor začínající přihlašovacím jménem uživatele pak smažte. Restartujte Windows, zadejte jméno tohoto uživatle a zadejte jakékoliv heslo. Systém se vás zeptá na potvrzení -> heslo je změněno .

Dodge Viper