Vítame vás na elektronické podobě Péčka!!Připravili jsme pro vás: Příloha Péčka, stahnutí Péčka, poznávačku, Přiroda, sos,

Příloha Péčka

  Přílohu Péčka najdete na tomtu linku

Péčko ke stáhnutí

Ke stáhnutí, prohlédnutí a vytisknutí v programu Adobe AcrobatReader (*.pdf):

Strana 1
(232 kb)
Strana 2
(205 kb)
Strana 3
(odkaz do jiné sekce stránky)
Strany 4
(157 kb)
Strana 5
(143 kb)
Strana 6
(111 kb)
Strana 7
(245 kb)
Strana 8 - plán na měsíc
(odkaz do jiné sekce stránek)

Poznávačka

 Je u nás místy dosud častý. Setkáte se s ním v lesích, hlavně listnatých, ale i v parcích a zahradách. Dorůstá až 50 cm délky. Zdržuje se pod kameny, listím apod., odkud večer vylézá na lov. Živí se slimáky, žížalami, mnohonožkami a hmyzem. Samice klade 5 až 26 vajíček, z kterých se ihned líhnou mláďata, někdy dokonce ještě v těle matčině. Bývá to koncem července nebo začátkem srpna. Koncem října vyhledává zimní úkryty v děrách nebo opuštěných norách, kde přezimuje často ve společnostech. Zjara za pěkného počasí už koncem března zase vylézá. Jeho ocas je snadno ulomitelný, ale nový už nenarůstá.

A ještě dobrá nápověda pro všechny:Dobře vidí, není tedy slepý, jak by se dalo soudit podle jeho jména...


Poznali jste popsaného živočicha? Jestli ano, napište jeho název mailem a mi vám v nejkratší době odepíšemem, jestli máte pravdu. Do předmětu prosíme napište Soutěž.
Správnou odpověď i s vyobrazeným živočichem přineseme v příštím vydání Péčka.

Zde si budete moc přečíst kolik lidí odpovědělo správně.

Pište na mail

Správná odpověd z minulýho čísla je:
Jelen evropský

Jelen evropský 
Také si můžete přečíst všechny poznávačky, co vyšli v Péčku

Poznávačka

 

Víte že...?

  • Ze savců se nejvyššího věku dožívá slon indický (70 až 80 let).
  • Lenochod tříprstý urazí po zemi za minutu asi dva metry, na stromě téměř tři metry. Když samička zaslechne úzkostný hlas mláděte, je prý schopna sprintovat rychlostí až čtyři metry za minutu
  • Gepardovi byla na krátkou vzdálenost naměřena rychlost 110 km za hodinu. Vidloroh proběhl úsek dlouhý 1,6 km rychlostí 67 km/h, druhý překonal kratší vzdálenost rychlostí 98 km/h. Závodní kůň běží až 70 km/h.
  • Jedna tygřice zabila v Nepálu a v Kumaonu (Almoře) během 8 let 437 lidí, než byla v roce 1911 zastřelena.
  • Nejmenší létající savec – netopýrek thajský. Rozpětí křídel má 180 mm, délku těla 29 až 33 mm a hmotnost 2 gramy.
  • Největší stádo – v minulém století se za pastvou stěhovala milionová stáda antilop skákavých. Jedno stádo prý bylo 24 km široké a roztažené do délky přes 150 km.
  • Nejdelší roh – je roh nosorožce tuponosého, měří 158 centimetrů. Zprávy o zvířatech s rohem možná v Evropě podnítily pověst o jednorožci.
  • Největší suchozemský savec – je slon africký. Nejmohutnější známý jedinec byl v kohoutku 3,8 metru vysoký a od konce ocasu po konec chobotu měřil 10 metrů. Jeho hmotnost dosáhla 10,8 tun.
  • Nejdelší březost – je u indických slonic, trvá asi 20 měsíců a někdy se muže protáhnou až na dva roky. Potom se narodí jediné mládě.
Také si můžete přečíst všechny triky v přírody, co vyšli v Péčku

Také si můžete přečíst všechny Sos, co vyšli v Péčku

...konečník

   Veškeré vaše připomínky, články, názory, vtipy, obrázky… a podobné věci týkající se Péčka, webových stránek nebo jejich autorů posílejte e-mailem na: moppimprlata@volny.cz, mhmt@volny.cz, anebo je na disketě, či na papíře vhoďte do redakční schránky v klubovně.
   Chcete-li napsat, tak neváhejte a pište např. jaké byly výpravy, schůzky na výše uvedená místa - podotýkám, že napsání do Péčka je více bodů než psaní do kroniky, tak si to promyslete.

Za to, co otiskneme, vás čekají puzzle (body) do celoročního bodování.

Nepodepsané články = Fída a Muflon


Zpět na Hlavní stranu

Poslední aktualizace: 05.06.2004