Drobné rady do přírody

Bouřka

    Pěkný výlet může neočekávaně pokazit bouřka. První myšlenkou každého je ukrýt se před prudkým lijákem pod nějakým stromem. Vzápětí se však v každém z nás ozve varování, mnohokrát slyšené: Při bouřce nikdy nelez pod strom, do toho nejsnáze udeří blesk!!! A přece ne všechny stromy jsou na tom stejně. Statistika dokazují, že nejčastěji zasáhne blesk štíhlí vysoký topol. Žáci zemědělské Magdeburku vedli před druhou světovou válkou po dobu patnácti let záznamy a zjistily, že na druhým místě co do počtu zásahu blesků je za topolem jilm. Z 612 zásahů postihlo jilm 158, ale nás v přírodě bude zajímat, které stromy jsou na tom nejlépe. Z pozorování na Kladensku a Rakovnicku se zjistilo, že údery bleskem málo trpí buk, hruška a vůbec nejlépe je na tom švestka. Ale vůbec nejlepší je při bouřce se co nejméně pohybovat nebo si sednout na bobek pod jakýmkoliv stromem nebo pod sloupy elektrického vedení! Raději budeme riskovat promoknutí! Po bouřce vysvitne sluníčko, a když ne, tak si snad umíme rozdělat oheň a usušíme si šaty.

Orientace v noci

   Jestliže potřebujeme zjistit světové strany v noci a nemáme u sebe busolu, zavoláme SOS na měsíc. Měsíc má tři fáze. První čtvrť, měsíček je ve tvaru písmene D a lidé říkají, že dorůstá. Druhá fáze je úplněk, to je tehdy, když má měsíc tvar velikého stříbrného koláče. Lidé říkají, že svítí jako rybí oko a nechybí mu ani kousíček. Pak přichází měsíc tvaru C - do poslední čtvrtě. A lidé říkají že couvá. Dorůstající měsíc je v 19 hodin na jihu, v 1 hodinu na západě a v 7 hodin jej není vidět. Úplněk je v 19 hodin na východě, v 1 hodinu na jihu a v 7 hodin také na jihu. Poslední čtvrť měsíce v 19 hodin není vidět, v 1 hodinu je na jihu a v 7 hodin také na jihu. Samozřejmě, že toto jednoduché určení je jen přibližně, ale mnohdy nám může pomoci najít alespoň zhruba směr naší cesty.

Zmoklé zápalky

    Aby ti nezvlhly na výletě zápalky, nos je do přírody vždycky v těsném a nepromokavém obalu nebo lahvičce se širokým hrdlem. Navoskuj si dřívka a hlavičku, podlep škrtátko a lahvičku pečlivě uzavři navoskovaným zátkou. A když už nastane situace, že jsi na tohle všechno včas nepamatoval nebo takovou lahvičku zapomněl doma, vsuň zvlhlou zápalku do suchých vlasů. Za chvilku jí odeberou všechnu vlhkost a zápalka splehlivě chytí.

    Udělej si toto do KPZ nebo vedle a nikdy už nebudeš mít problémy nejen při hrách typu zapal oheň, když prší, jak už se to mnohokrát stalo.

KPZ

    Jistě si několikrát ve oddíle potřeboval KPZ a nejenom na hry, zapálení ohně za deště a jiné věci, ale také je důležitá do splnění jedné zkoušky v Nováčkovských. A bez toho to nepůjde, tak ti teď předkládám jak by asi měla vypadat, ale bohužel tento návod je tak obsáhlý, že byste potřebovali nějakou velkou bednu.

   Měl bys tam mít aspoň malou zásobu potravin (sušených, dlouhotrvajících) - sušené ovoce, ořechy, a hroznový cukr v tabletách. Dále by tam měl být měděný drát na různé opravy, peníze (kovové), náhradní baterie do baterky, pinzeta, nerez kapesní nůž, kompas, zavírací špendlíky (sikrhajcky), osobní údaje (jméno, telefon, adresa, pojištovna), zápalky v plechové krabičce, plastikový pytel na odpad či špinavé prádlo, šňůra - provaz - uzlovačka, lékarnička (dezinfekce, obvaz, náplasti), křída, malé nůžky, jehla a niť, knoflíky.

Blíží se tábor

   Jak sis určitě všiml, že už nám na záda funí tábor a ten, kdo už byl jednou na táboře, tak si začíná uvědomomovat, že se některý lidi vztekají, že jsme jim nepřinesli správný dřevo, a že tímhle se nedá topit, a že nebudeme mít oběd atd. Tak vám teď přináším jaké byste měli přinýst dřevo, aby na vás nekřičeli obdobné upomínky.
  Za prvé by měli být určitě suché = mrtvé - souška. Tak nejdříve jaké byste měli nosit. Určitě na podpal a další přikládání smrkové, dále pak borovice, modřín. Přikládat se dá ale i dubem (hoří dlouho a vydatně, ale bacha na kouř), habrem (dlouho a vydatně), jasanem (je dobré - hoří rychle a může být i mokré), hloh (dlouho a vydatně), javorem (dlouho a vydatně), bukem (hoří lépe než jasan, ale musí být suchý), cesmínou (když je suchá hoří perfektně), bříza (veliký žár, její dřevo hoří i vlhké, ale lepší je suché).
   A které určitě ne. Jírovec maďal (velmi slabý žár), jilm (doutná, musí být velmi dobře vysušen), topol (sklon k doutnání a málo tepla), lípa (hoří slabě a je těžký jí podpálit), jedlý kaštan (nejhorší palivo), černý bez (štiplavý kouř a málo tepla), vrba (dřevo se slabým teplem), tis (po rozštípání a usušení je dobré, ale pro použití v táboře je nevhodné - POZOR je jedovatý až na dužinu v plodu).


Jít na drobné rady ve školním roce 2001 - 2002
Jít na stránku Péčka

Zpět na Hlavní stranu

poslední aktualizace: 29.03.03