Otázky ze Dne Země roku 2003

Toto jsem připravil pro Ty, co nestihli obejít okruh, nebo na nějakým pracovali, ale i pro ty, kdo neměl čas se na Den Země podívat.
Návod: Po přečtení otázky, si typněte svojí odpověď a najeďte myší na políčko, pokud to bude správná odpověď, políčko se vyžlutí a ztuční. Pokud ne zkoušejte dál.

Číslo Otázka A B C
1 Pomáhá vypalování stařiny (loňské uschlé trávy) lepšímu růstu nové trávy? Ano, zem se pohnojí popelem, což přispívá k jejímu růstu. Ne, jen na černém (spáleném) podkladě jsou čerstvé rostliny lépe vidět, což působí opticky jako rychlejší růst. Ve skutečnosti tráva roste pomaleji - rašící rostliny měly spálené konce nových stonků. Ne, stařina zpočátku chrání nové rostliny (např. před pozdními mrazíky, před vysycháním), do senoseče se potom stará tráva rozkládá na hnojivo, které se postupně vsakuje do půdy.
2 Proč na jaře ptáci více zpívají? Samečci zpěvem lákají samičky a ohraničují si jím svůj hnízdní prostor Samičky zpívají, aby daly najevo, že už snesly vajíčka a sedí na hnízdě Není to pravda - všichni ptáci zpívají celý rok stejně intenzivně - prostě se tak domlouvají
3 Proč opyluje hmyz květy rostlin? Hmyz vyhledává v květech nejvíce sladký nektar, přenos pylu probíhá mimochodem, když se pyl uchytí na těle hmyzu a ten je pak přenese na další rostlinu. Hmyz opyluje květy rostlin proto, aby rostliny uzrály a měly plody, kterými se potom hmyz živí Hmyz květy rostlin neopyluje - to se děje působením větru a vody. Hmyz na květech pouze saje sladký nektar.
4 Kde si staví hnízdo čápi? Čápi si staví hnízdo na vysokých komínech či stožátech vždy v blízkosti lidí Čápi si staví hnízdo vždy na zemi u vody, aby mohli snadno lovit žáby Čápi si staví hnízda na komínech , stožárech, osamělých stromech v blízkosti lidí i na stromech v uprostřed lužních lesů.
5 Který náš pták má největší vejce? Labuť Čáp Káně
6 Starají se ryby o svá mláďata? Ne nikdy, samice nakladou jikry, samci je oplodní a pak už se o vývoj plůdku nestarají - jiker kladou ryby velké množství, aby se alespoň některé dokázaly vyvinout v dospělou rybu Ryby se o své potomky starají velmi svědomitě - vychovají jen několik potomků o které se starají až do dospělosti Některé ano, ale jen krátkou dobu. Např. candátí samec hlídá před nebezpečím snůšku jiker do doby než se vylíhne plůdek (a někdy i první dny života plůdku).
7 Jak se vyvíjejí žáby? Žáby rodí na souši živá mláďata Malé žáby se pod vodou líhnou z vajec Z vajíček se ve vodě vylíhnou pulci, těm narostou nohy a vstřebá se ocásek - tak se vyvinou malé žabky
8 Zajímavou rostlinou je kopytník evropský - jeho květy jsou velmi nenápadné - mají zeleno fialovou barvu, voní pepřem a jsou ukryty v hrabance. Jakým způsobem je rostlina opylována? Kopytník je rostlina "slimákosnubná" - slimáci okusují dužnaté okvětní lístky a přitom na svém lepkavém těle přenášejí pyl. Kopytník opylují vosy, které se vyhrabávají ze svých zimních úkrytů v zemi. Kopytník roste vždy na březích vod a je opylován vodou zjarních potoků posílených vodou z tajícího sněhu.
9 Dává čmelák žihadla? Ne, čmeláci žádná žihadla nemají Málokdy, čmeláci žihaldla mají, ale pouze samičky a dělnice. Nejsou ale útočné a bodají jen v obraně

Ano, žihadlo mají pouze samci a používají jej při souboji o samičku i při vlastní obraně před nepřáteli.

10 Jedním ze symbolů jara jsou zajíčci březňáčci. Rodí se holí a slepí? Ano, jako všichni savci Ne, malí zajíčci vidí a mají srst - je to proto, že nemají noru a musí být chráněni před chladem a musí vidět nepřítele. Malí zajíčci se rodí osrstění, aby byli chráněni před chladem, ale jsou slepí, aby v prvních dnech života neutekli zaječici z pelíšku

Možnost si otázky stáhnout (v *.pdf - 69 kb)
Otázky, či nesrovnalosti k odpovědím napište
Zpět na Hlavní stránku