Pražský orloj

Co je možno odečíst na astronomickém ciferníku orloje ?

 

Dejte mi správnou informaci a pohnu zeměkoulí

Ciferník orloje

    Stažení animace orloj.rar

Můžete mi psát na mail mrada@volny.cz

Častokrát jsem kráčel okolo pražského orloje a říkal si "Ten orloj je krásný, ale co on to vlastně všechno ukazuje ?".

Touha po poznání vedla k vytvoření této stránky. Najdete zde vysvětlení toho, co orloj ukazuje na svém astronomickém ciferníku. Astronomický ciferník orloje je odvozen z astronomického přístroje, který se jmenuje astroláb.

Přístroj zvaný astroláb byl vymyšlen před velmi dlouhou dobou. První zmínky o něm lze najít již před naším letopočtem. Tímto přístrojem je možno určit zemskou polohu a polohu vesmírných objektů (Slunce Měsíce planet a hvězd).

Pro objasnění toho, co pražský orloj na svém astronomickém ciferníku ukazuje vznikla flash animace umístěná pod tímto textem. Animace ukazuje co lze z ciferníku pražského orloje vyčíst.

Přeji vám příjemnou zábavu při zkoumání této animace.

Vyzkoušejte všechna tlačítka na animaci.

Na orloji lze odečíst čas  babylonský, staročeský, středoevropský a hvězdný. Na orloji lze přibližně určit datum, roční období a v znamení zvěrokruhu. Na orloji lze odečíst dobu východu a západu Slunce a výšku Slunce nad obzorem. Na orloji lze zjistit dobu východu západu Měsíce a také v jaké fázi je Měsíc.

Animace ukazuje kdy nastávají rovnodennosti a slunovraty, kdy je jaro, léto, podzim a zima, kdy nastává úplněk a kdy nový měsíc.

Pustíte-li si animaci pohybu orloje během dne a animaci pohybu orloje během roku, získáte názornou představu co vše se na ciferníku orloje pohybuje.

Tato animace si neklade za cíl dokonale přesně zachytit pohyb všech součástí orloje. Někde vznikají nepřesnosti, stejně tak jako při provozu orloje, a ten musí být pravidelně seřizován. Toto má být pouze názorná pomůcka, omluvte proto některé nepřesnosti při pohybu animace.