Beseda WM magazínu se čtenáři v Praze

Tak se to konečně podařilo a dopadlo to nakonec lépe, než se dalo čekat. Tolik se asi dá ve zkratce říci o setkání zájemců o WM magazín, které se uskutečnilo dne 26.03.2003 v Praze pod heslem "Po 15-ti měsících znovu v Praze s 15. číslem WM magazínu".

 

Je to opravdu s podivem, že už je to více než 15 měsíců od chvíle, kdy v obskurním prostředí opuštěné tovární haly v rámci tam pořádaného "Veletrhu tajemství a záhad" bylo pokřtěno první číslo nového časopisu, jenž se skupina 2 odvážlivců pokusila prosadit na již značně přesycený trh časopisů, věnovaných nejrůznějším záhadám a tajemstvím. A nutno říci hned na počátku, že se jim tento celkem odvážný záměr podařil. Dnes je již vydáno 15 čísel, připraveno 16. číslo a počet pravidelných odběratelů již stoupnul na několik tisíc. Také současně vydávaná internetová verze WM magazínu je na našich webových luzích a hájích velmi dobře navštěvovaná. Je to mnoho nebo málo? Myslím, že pár dní před besedou udělený zlatý Bludný balvan Spolku Sisyfos byl pro WM magazín velmi dobrým oceněním a impulzem do další činnosti. Ale pojďme dál….

 

Do Kulturního sálu Smíchovského nádraží, kde se schází hlavně Humanistické centrum a také Hnutí Blaník, zavítala zvláštní skupina celkem 55 lidí. Vzhledem k omezené propagaci (výlep plakátků je v Praze pod pokutou zakázán, do 15. čísla WM magazínu se zpráva o konání besedy nedostala) to bylo více, než jsem jako pořadatel čekal. Většina z těchto lidí se sice znala z internetu a různých diskuzních fór (např. na www.mwm.cz, www.osud.cz ) ale nikdy se předtím neviděla. Je to vůbec možné?

 

Tu skupinu 55 přišedších bych rozdělil na několik podskupin. Jedna - ta nejvýznamnější - určitě patří hlavnímu protagonistovi tohoto podvečera: byl to Jiří Wojnar, šéfredaktor časopisu WM magazín, autor několika knih a vůbec postava silně kontroverzní. On je také to W v názvu magazínu. Při představování v úvodu jsem ho nazval "bývalým" spisovatelem a "současným " novinářem. Vím totiž, že příprava časopisu mu zabírá většinu času a na psaní nových knih toho moc nezůstane. A škoda…. 

Druhou osobností WM magazínu je Jiří Matějka - ono M v názvu. Bez jeho zkušeností už by WM magazín dávno sdílel osud některých časopisů tohoto zaměření (namátkou zmíním Skryté skutečnosti a Vědmu) - tedy přestal by existovat. Také jeho reportáže s cest jsou ve WM magazínu výrazným oživením.

Další podskupina - ta největší - byla složena ze čtenářů, z nichž někteří viděli ono autorské W poprvé. Doufám, že se jim vrylo nesmazatelně do paměti. Ne každého zajímalo zvolené téma "Zapomenuté energetické technologie starověku". Pro esoterika moc technologické a pro strojaře a stavbaře moc elektrikářské. Ale W. mluvil hlavně o bibli a "technologickém" pohledu na Starý zákon. To už bylo zajímavější a jeho popis fungování Šalamounova chrámu po vložení Archy úmluvy byl brilantní, i když pro některé zřejmě málo stravitelný. Však také diskuze se po ukončení besedy v tomto sále přenesla do přilehlé restaurace Vltava a byla čím dál tím zajímavější. Ten kdo se nepřipojil, může litovat.

Další podskupinou byli členky a členové Hnutí Blaník, kteří se sice navenek nijak zvlášť neodlišovali od ostatních účastníků, ale věděli o sobě a i s čerstvým nositelem stříbrného Bludného balvanu Jiřím Maškem (www.osud.cz) pomohli k zdárnému průběhu besedy. Díky!
No a jak jsem se k tomu všemu dostal já? Mám rád záhady, nové myšlenky a rád přemýšlím nekonformně. Poté, co jsem přes veškerou snahu tuto besedu nedostal do programu Lidové university Městské knihovny v Praze (kam by určitě patřila), rozhodl jsem se ji uspořádat - třeba na vlastní "triko". Bylo to poněkud riskantní, ale nakonec to vyšlo a zlatý Bludný balvan to vše nakonec nasměroval poněkud jinak. 

Takže - co říci závěrem? Docela dobrá věc se podařila, čtenáři WM magazínu se mohli zeptat těch, co jej vydávají - tedy W&M - na cokoliv chtěli a většinou požadovali další setkání. Že by ty mobily a obrazovky lidem nestačily? Hm - tak snad zase na podzim….

P.S. A fotografie - abych nezapomněl - jsou v rubrice Společnost na stránkách WM magazínu 

 

.TOPlist