A bude to!

 

A co ty „létající kondenzátory“ nebo taky liftery, řekne si možná čtenář znalý obsahu několika článků z tohoto webu, věnovaných lifteru, hexalifteru a vůbec této podivné zábavě (nebo snad výzkumu?).  A teď už tady nebylo dlouho nic. A ukazuje se, že je to škoda a že toho bylo pořád málo. Vysvětlovat je pořád co. Celá řada lidí totiž vůbec nepochopila, v čem vznášení lifteru spočívá. Prostě se - podle nich - připojí stejnosměrné vysoké napětí řádu desítek kilovolt, ten divný „létající“ kondenzátor se nabije a začne se odpuzovat od země. A je to – řekli by Pat a Mat!

Ale ono to takhle není. Plus polarita cca 20 kV se sice dá na horní měděný drátek lifteru, ale minus polarita se dá na dolní aluminiový polep a nikoliv na zem! Lifter totiž není uzemněn! Takže ten náboj vzniká mezi elektrodami lifteru a nikoliv mezi lifterem a zemí! Co od čeho se tedy odpuzuje? Jedna elektroda kondenzátoru od druhé? Ale ty se odpuzují i když spočívají na podložce (tam tedy velmi krátce!), i když je 116 cm nad podložkou! Tak proč to vlastně lítá?

Už delší dobu používám u lifterů jednu „zákeřnou“ otázku. Zkuste si na ní odpovědět i Vy: co se stane, když polarity na elektrodách „létajícího“ kondenzátoru přehodíte?  Nebo  přepólujete – řekli by elektrikáři. Je zajímavé, že cca jedna polovina nezasvěcených  lidí odpoví, že by měl letět dolů – neboli se přimáčknout k podložce. A ta druhá polovina odpoví, že letí zase nahoru! Tato zdánlivě nelogická odpověď je však pravdivá. Nemá cenu se následně ptát, proč tomu tak je. Tady už jsou odpovědi značně rozdílné a hypotéz o příčinách vznášení lifteru znám z badatelských kruhů cca 10 a od nezasvěcených dvakrát tolik. Připomíná mi to hypotézy o vzniku piktogramů v obilí, o podstatě fenoménu UFO nebo o příčinách vzniku UBO (u toho mne zvláště potěšila „pepřová“ hypotéza Projektu Záře - jen tak dál pánové, to je ten správný směr – ať se čtenář zasměje a je to).

Dokonce i pan Mirko Navara ve svém sisyfovském článku „Změnil WM magazín taktiku?“ z r. 2004  se ve své kritice pražské besedy WM magazínu zmínil o lifteru a mně osobně takto: „Program uváděl Václav Urban, který ho prokládal ukázkami lifteru – lehké konstrukce, vznášející se odpudivou silou elektrického náboje“. A je to! Ale pane Navara, tohle snad akademicky vzdělaný člověk trochu znalý fyziky vůbec nemůže říct!!! Vy jste asi při probírání kondenzátorů ve fyzice na základní škole chyběl! Ještě jednou – co od čeho se odpuzuje? A proč lifter letí pořád nahoru? Poznámku v poslední větě „Václav Urban mi vystupováním i prezentací lifteru připomínal frekventanty Psychotronické laboratoře exministra Kahudy“ zkomentuji na závěr. Pana Kahudu ani pana Navaru osobně neznám. Jsem absolventem technické kybernetiky fakulty elektrotechnické ČVUT z prosince 1970 a dodnes mne štve, že jsem mne tam naučili jen okleštěnou verzi Maxwellových rovnic a tím i - dnes tam vyučované  - jen jediné z mnoha části základů elektrotechniky,  Kvůli lifteru jsem se musel vrátit k původním Maxwellovým rovnicím z poloviny 19. století a znovu pochopit, jak to tenkrát ten Maxwell (a předním Faraday, Galvani a po ně Whitaker nebo Tesla) myslel a proč k tomu potřeboval éter. O tom se teď mluvit nesmí, zato tady máme „kvantovou elektrodynamiku“, ze které se mnohým lidem docela dobře žije. Ani ta ale  vznášení lifteru zatím nedokázala vysvětlit. Dovolte ještě jednu "zákeřnou" otázku: připadá Vám normální, že zvuk - tedy jedna část z tzv. "elektro-magnetického" záření se šíří rozkmitáním vzduchu do vln a další část - světlo - ten vzduch jenom proráží ve formě paprsků (složených z kvant)?

Ještě že v Japonsku se výzkumný tým firmy HONDA experimentálně zabývá stejným BB efektem – tedy ztrátou váhy klasického kondenzátoru v závislosti na výši připojeného stejnosměrného (a poté i střídavého) vysokého napětí. Jak jejich výsledky, tak i amatérské experimentování s liftery ukazuje zcela jednoznačně na závislost  elektrického a gravitačního pole. A tým firmy Honda přišel na ještě jednu závislost, kterou by pan Navara a Sisyfos snad ani neměli slyšet. Je to závislost síly nadlehčování kondenzátoru na jednotlivých fázích Měsíce! Že by opravdu všechno souviselo se vším?

Ale zpátky k lifterům. Objevily se zprávy o tom, že se experimenty s liftery provádějí na nejmenované elektrotechnické průmyslové škole. Snad se mi také podařilo přemluvit přednášejícího elektrotechnické fakulty ČVUT Praha, aby do svých přednášek z teorie elektromagnetického pole zařadil zmínku o efektu „létání“ kondenzátorů a vybídl studenty k bakalářské nebo možná i diplomové práci. Potěšilo mne také, že dne 26.08.2004 se na stránkách věnovaných celosvětovému lifterování objevil další český hexalifter v provedení pana Michaela  Kročila z Dukovan. Výborně! Protože tam ale nebylo uvedeno, jak vysoko byl hexalifter vypuštěn, považuji náš český rekord 116 cm nad podložkou za zatím nepřekonaný.  Snad jej překoná níže ukázaný maxilifter, jehož vypuštění už delší dobu plánuji. A bude to!