Kopula, krize a Číňanova pomsta

 

Toto není ekonomický blog, ale pár věcí o probíhající ekonomické krizi je snad možno zmínit, zvláště když se to týká i jedné z mých profesí. Při hledání příčin této snad nejhlubší krize v dějinách ekonomického vývoje této civilizace se různí „analytici“ dopracovali k různým závěrům – tak už to bývá. Jeden z jejich nejmalebnějších závěrů je o tom, že existuje rovnice, která zničila WALL STREET a byla tak podstatnou příčinou probíhající krize. Toto je znění oné rovnice:

 

Pr[TA < 1, TB < 1] = Φ2(Φ -1(FA(1)), Φ -1(FB(1), γ ))

 

Týká se funkce Gaussovy kopule (neplést s kopulací!) a slouží k rozložení rizika při sekuritizaci cenných papírů. Tím ať se ale zabývají různí odborníci nebo ekonomičtí publicisté – např. zde.

 

Mne spíše zajímá to, co se v tomhle článku ani v žádném jiném na toto téma v médiích hlavního proudu nedočtete. Autorem této rovnice je totiž Číňan – David X. Li. A nabízí se myšlenka, že právě on byl tou tajnou čínskou zbraní, která srazila americký akciový trh na kolena. Umožnil tak Číně podstatně rychleji převzít pomyslnou štafetu nejsilnější ekonomiky na téhle Zemi, což se bezpochyby brzy stane. Prostě Číňanova pomsta.  Spekulace, řeknete si, zjednodušení. To ano, ale kdo ví?

 

Další věcí, kterou se nikde v médiích hlavního proudu nedočtete, je pojmenování onoho opravdového zla, které krizi způsobilo a které by bylo třeba vytrhat i s kořeny. Je to dominace dolaru jako světové měny a koncept tzv. kapitálové přiměřenosti, který umožňuje každé bance „vyrábět“ nejen dolary, ale i jakékoliv jiné peníze prakticky z ničeho. Zabývá se tím i několik „alternativních“ filmů – např. ZEITGEIST a ZEITGEIST ADDENDUM . Stojí to opravdu za to. Kladou si totiž tu základní otázku – co jsou vlastně dnes peníze? Před převratem jsme se ušklibovali, že naše „štátovky kryté prací československého ludu“. A co vidíme dnes? Dolary jsou také kryté pouze prací amerického lidu – ale asi už jen těch u rotaček, na kterých se ony peníze tisknou. No - ještě možná těch ve zbrojním průmyslu. Moc se už toho v USA nevyrábí a trend je jasný – vše do Číny!

 

Tenhle schizofrenní finanční systém už na této Zemi „funguje“ už od roku 1971, kdy byly dolary naposledy kryté zlatem. Tehdy bylo 35 dolarů za trojskou unci. To byly časy - viz graf!

         

 

A teď už zlato „uteklo“ až na 1200 dolarů za trojskou unci! To by se už do tohoto grafu nevešlo. Kurs narostl za 38 let o 3430 %! A ještě přesněji - za jeden jediný rok je zlato dražší o 90%. Je vám už jasné, kam investovat, pokud máte nějaké volné peníze? Ale pozor - tohle jsou lineární výpočty a realita je velmi nelineární  Jak to půjde dál?

 

No – zdá se. že jsme díky převratu spadli z louže pod okap – jak by řekla teta Kateřina s nejoblíbenější české knihy - Jirotkova Saturnina. A nezbývá než doufat, že "země BRICH", tedy Brazílie, Rusko, Indie a China nebudou příliš dlouho váhat (jako váhal jejich prvovzor Občan BRYCH ve starším českém filmu) a "bouchnou" do toho. Jinak se na této Zemi nic nezmění a ani současná krize tomu nepomůže. Ale pozor: jeden z mála sektorů v USA, který nadále funguje výborně, je ten vyrábějící zbraně! Aby pak něco nebouchlo u nich...