Poučíme se někdy?

Mnozí z Vás už jistě slyšeli, že by se v bytě měly vypínat ze zásuvky všechny elektrospotřebiče, které nejsou používány. Mnohým matkám radí zkušenější ženy, aby malému děcku na noc nechaly rozsvícenou noční lampičku. A zase jiní  se už jistě setkali s pojmem resenomie reseny, případně se jménem pana Kubeše. Co to má všechno společného? Podívejte se na následující dvě fotografie:

 

Na levé fotografii je zhasnutá stolní lampa, připojená do zásuvky. Stůl, na kterém lampa stojí, je v postaven v nepříjemném místě. A že to není na první pohled vidět? Proto je v popředí umístěn resenometr, který ukazuje polovinu stupnice -  50 resenů - dávku záření, ve které není radno se zdržovat delší dobu (dle p. Kubeše).   Na pravé fotografii je situace po rozsvícení lampy.  Výchylka resenometru se snížila na polovinu a to už je jakž takž obyvatelný prostor, i když  pro malé děti není zrovna ideální (experiment se konal dne 12.08.2001 v Lenoře na Šumavě - rozlišovací schopnost webkamery 640x480).

A poučení? Přesně podle motta tohoto webu - vědět a neškodit. Neškodit sobě, neškodit ostatním a zvláště ne malým bezbranným dětem. Nejlépe je totiž nepoužívaný spotřebič zcela vypnout ze zásuvky. Pak jeho přívodní šňůra nepůsobí jako anténa pro různého typu vysílače - TV, mobilní a hlavně rozhlasové. Je také možno na noc vypnout zásuvky v celém bytě - snad kromě ledničky. Pokud již necháte spotřebič zapnutý, raději jej používejte - rozsviťte, poslouchejte apod. Zvláště v dětském pokoji a zvláště když je lampička od dětské postýlky  - pokud možno - dostatečně vzdálená! Situace, kdy spotřebič je připojen do funkční zásuvky a není používán, je z hlediska resenomie p. Kubeše nejhorší z možných a dlouhodobě může způsobit značné zdravotní potíže. To platí samozřejmě i o přijímačích a přehrávačích různého typu, které jsou ve slavu "sleep" nebo "stand by" a svítí na nás většinou červeným světélkem, že jsou připraveny k okamžité činnosti. 

Ach ty lidská lenosti! Stačí přece vzít do ruky dálkový ovládač a jen zmáčknout! 

P.S.: V televizním programu Klekánice na ČT 1 se p. Kubeš objevil na několik minut, ačkoliv natáčení podle jeho slov trvalo 6 hodin. Nebyl představen neutrálně nebo alespoň kontroverzně (on je kontroverzní!), ale jako naprostý nedouk a blázen zcela podle mínění spolku skeptiků SISYFOS, který mu letos udělil Bludný balvan. Kdybych s ním sám nemluvil, tak bych toho mnoho  nevěděl. A to si představte, že jak ČT, tak spolek Sisyfos tohle všechno předvádí za naše peníze!