Nechceme Grippeny, chceme zdravé, šťastné a vzdělané děti!

     My, lidé sdílející myšlenky Provolání pro 21. století, členové přípravného výboru Blaníku - hnutí pro 21.století, nesouhlasíme s nákupem nových vojenských letadel. Tento nákup neúměrně a zbytečně odčerpává zdroje z pro nás všechny mnohem potřebnějších a důležitějších věcí. Obracíme se současně také na všechny ostatní lidi, kterým není lhostejné, jak a za co stát utrácí jejich peníze.

Za nákup 24 letadel Grippen hodlá český stát vynaložit 50.000.000.000,- Kč. Dalších 5 miliard pak na přezbrojení, je třeba připočíst i miliardy na úpravy a opravy letišť. Některé odhady celkových výdajů však dosahují částky až 100.000.000.000,- Kč.

Požadujeme, aby jako gesto dobré vůle a přihlášení se k mírovým ideálům byla suma výdajů nejméně za 1 letadlo, včetně příslušného poměru nákladů na přezbrojení, tedy asi 2,1 mld. Kč, věnována do oborů či programů, které naše děti naučí bránit mír silou argumetu a myšlenky, nikoliv silou zbraně.

Co všechno lze za cenu 1 letadla pořídit?

Přejeme si, aby všechny členské státy NATO věnovaly 2 % svých vojenských investičních rozpočtů již pro rok 2003 dětem.

Šroubování dalších vojenských výdajů považujeme za anachronismus 20. století. 11. září 2001 jsme poznali, že ani ty nejmodernější zbraně, ani ty nejdražší stíhací letouny, nejsou schopny zabránit ničivým škodám v nových metodách vedení války…

Pojďme tedy peníze investovat raději do dětí, do budoucnosti této Země!