Státní dotace    HN.IHNED.CZ, 10.3.2010
Ministerstvo zaplatilo miliony za "virguli"
Ministerstvo průmyslu vydalo 29 milionů na sporný vědecký projekt. Vynálezy fungují jen v rukou senzibila.

Ministerstvo průmyslu vydalo miliony na přístroj, který si průměrně zručný kutil může udělat doma v garáži. V rámci podpory české vědy přidělilo 29milionovou dotaci vynálezu přístroje, jenž najde ukrytého či zasypaného člověka. Z projektu vzešly tři nápady. Dva z nich se skládají ze stojanu, trubky a lékařského stetoskopu. Navíc potřebují, aby je ovládal senzibil.

Autoři projektu vycházejí z toho, že každá živá bytost vydává záření. A protože je podle jejich teorie dokáže přijímat citlivé ucho senzibila, postačí k hledání stetoskop se silonovou trubicí na podstavci.

Obsluha zařízení musí mít podle popisu ještě v ruce virguli. "Zcela nepochybně se jedná o šarlatánský podvod," soudí profesor Václav Hořejší z Akademie věd. Na projektu se podílela Vojenská akademie v Brně, soukromá společnost Z.L.D. a obecně prospěšná společnost AKADEMIE. Ta je také majitelem registrovaného užitného vzoru pro vynález.

Z projektu však nakonec přece jen nějaký výsledek vzešel. Zaregistrovala si jej pražská společnost Z.L.D. Přístroj, jímž se Z.L.D. chlubí, dokáže pomocí antény se dvěma oddělenými cívkami detekovat elektromagnetické vlny lidského těla, a tak člověka najít. "Žádný jiný pasivní systém něco podobného nedokáže," chlubí se ředitel firmy Vladimír Dudycha. V praxi tento vynález však dosud nikdo neprověřil.


VYNÁLEZ
Stetoskop, trubička a stativ v rukou senzibila měly prý pomoci hledat lidi v závalech.
NÁKRES: ÚŘAD PRŮMYSLOVÉHO VLASTNICTVÍ

Autor/ři:  Petr Weikert
 www.ihned.cz/autori
 
Copyright © 2010 Economia, a.s., divize Nová média, člen UVDT, Sekce vydavatelů internetových titulů.  iHNed ISSN 1213-7693
Informace o inzerci, inzertní kontakt inzerce(z)ihned.cz, redakční kontakt redakce(z)ihned.cz. Další kontakty zde.