Psi mohou vycítit v moči rakovinu

 

25.09.2004 - (BBC, DPA) ,  Darius N. 

LONDÝN - Cvičení psi dokáží pomocí svého mimořádně citlivého čichu vystopovat výskyt některých rakovinových nádorů v lidském těle.
K tomuto závěru dospěl tým britských vědců v posledním vyd=E1ní časopisu British Medical Journal.
Tým vedený doktorkou Carolyn Willisovou z nemocnice v britském Amershamu dosáhl touto metodou úspěchu při odhalování rakoviny močového měchýře.
"Psa lze vycvičit tak, aby zachytil pachy charakteristické pro rakovinu měchýře," uvedla doktorka Carolyn Willisová.

"Vycházíme z toho, že rakovinné buňky produkují velké množství abnormálních metabolických látek. Některé z nich mohou mít zcela specifický zápach," zdůraznila.
Psi mají, jak známo, mimořádně vyvinutý čich, a dokáží tyto chemikálie odhalit, a to i když jsou v látce - například v moči - přítomny jen v nepatrném množství."
Vědci vycvičili v první fázi po sedmi měsících šest psů k tomu, aby se naučili rozpoznávat vzorky moče odebrané pacientům s rakovinou.
Při dalších pokusech, kdy zvířatům poskytli vzorky zdravých i nemocných, vyšlo najevo, že psi uspěli při diagnóze ve 22 z 54 případů, tedy ve 41 procentech.
Každé zvíře vykonalo devět testů, při nichž určilo moč nemocného člověka mezi šesti jinými vzorky tím, že si lehlo.
Psi rozpoznali dokonce i počáteční stadium rakoviny ledviny u člověka, který jinak nejevil jakékoli příznaky. Claire Guestová, která čtyřnožce pro pokusy vycvičila podobně jako při odhalování drog, sice uvedla, že nejlépe uspěli lovečtí psi křepeláci, avšak podle ní je stále ještě brzy na to, aby mohla jednoznačně říci, které ze psích plemen je skutečnou jedni=E8kou.
"Nasadili jsme také kokršpaněly, labradora i obyčejného voříška," uvedla.
"Věříme, že by nám psi mohli pomoci při diagnóze jiných rakovin, například rakoviny kůže," uvedl profesor David Neal.


in www.pravo.cz

Podle zahraničního televizního dokumentu dokáží psi čichem diagnostikovat a lokalizovat rakovinu i přímo na těle pacienta. V některých případech se tak stalo i u psů necvičených, kde pes očicháváním a lízáním okolí postiženého místa, resp. neklidným chováním upozornil na onemocnění. Je možné také vycvičit psa pro hledání osob s tuberkulózou, např. i na ulici, což může mít v budoucnu (vzhledem k šíření se rezistentních TBC kmenů)  význam z hlediska národní bezpečnosti.

Psychotronika (parapsychologie) občas zkoumá možnost, zda psí čich není univerzálně nebo v některých případech doplněn paranormálním tzv. magnetickým čichem, kdy vstupuje do role astrální tělo (pes vnímá skrze tzv. tělo duše, fluid oduší)