Základní informace

státní vlajka
hinomaru
císařský znak
státní zřízení konstituční monarchie
rozloha 377.435 km2
nejvyšší hora Fudži san (3.776 m)
počet obyvatel cca 125.000.000
hlavní město Tokio (cca 12.000.000 obyvatel)
měna JEN = 100 SEN
úřední jazyk japonština

 

Japonsko

 

Japonská hymna

Autor textu není znám (verše pocházejí z básnické sbírky).
Hudbu složil Hajaši Hiromori.

Japonsko je demokratický stát. Všichni dospělí občané mají právo volit a být voleni v národních i místních volbách. Nejsilnější stranou je v současnosti Liberálně demokratická strana (džimintó), která je u moci od roku 1955. Nejvyšším orgánem státní moci je parlament (gikai). Má horní (sangiin) a dolní (šúgiin) komoru. Členové obou komor jsou voleni ve volbách. Většina nových zákonů musí být schválena oběma komorami parlamentu.
Japonsko je rozděleno na 47 prefektur. Každá prefektura má svou volenou vládu. Vlastní řídicí orgány má i každé město a vesnice.

Císařská rodina při svatbě korunního prince.
Zleva: Princezna Sajako, císař Akihito, korunní princ Naruhito, korunní princezna Masako, císařovna Mičiko, princ a princezna Akišino.

 

Princezna Aiko Tošinomija s otcem,
korunním princem Naruhitem,
a matkou, korunní princeznou Masako.

 

 

Císařský palác v Tokiu.

 

Parlament v Tokiu.

Japonsko má i císaře. Podle japonské ústavy je císař symbolem státu a jednoty lidu. Nemá žádné pravomoci spojené s vládou. Japonská monarchie trvá již po mnoho století. Je to nejstarší monarchie na světě vládnoucí bez přerušení. Nynější císař Akihito nastoupil na trůn v roce 1989 po smrti svého otce císaře Hirohita (období vlády japonských císařů je označováno názvem jenž si zvolí císař při nástupu na trůn - období vlády císaře Hirohita je Šówa a po jeho smrti se hovoří o císaři Šówa. Nynější období vlády císaře Akihita je nazýváno Heisei). Císař s císařovnou mají tři děti a žijí v Císařském paláci v Tokiu.

 

Zpět na stránku Japonsko.