Web Hints

Dobrý den a vítejte. Doufám, že zde se nacházející informace pro Vás budou užitečné a že jsem zde nenapáchal mnoho faktických ani gramatických chyb. Snažil jsem se, aby byly stránky čitelné pokud možno ve všech prohlížečích, nicméně můžete si přečíst, které z nich bych vám pro tyto stránky doporučil.

Myslím, že na začátku by se určitě slušelo uvést několik zajímavých odkazů především na nejrůznější manuály nebo třeba na download prohlížečů.

Bezesporu jedním z nejzajímavějších elementů je podle mého názoru META; už jenom proto, že asi ani nemůže existovat úplný seznam možných hodnot jeho parametrů se svými významy. A proto jsem se rozhodl dát dohromady několik příkladů užití tohoto elementu.

Na stránkách W3C se můžete dočíst, že pánové z tohoto konsorcia se rozhodli HTML už dále nevyvíjet. Nové verze se tedy již asi nedočkáme, vše totiž patrně směřuje k přechodu na XML. Oslím můstkem mezi těmito dvěma by měl být jazyk třetí - XHTML.

V době, kdy jsem ještě neměl možnost psát stránky v ničem lepším než Notepadu, mě vždycky hrozně rozčilovalo, že jsem musel buď opisovat nebo odněkud kopírovat takové pasáže dokumentu, které jsou neustále úplně nebo skoro stejné (jako je především všechno mezi <HEAD> a </HEAD>). Některé editory dnes už umožňují to, že dáte-li jim pokyn, aby vytvořily nový dokument, automaticky Vám předloží tzv. "default template" (tuším, že do češtiny se to překládá jako "šablona" nebo tak nějak). Nicméně pro ty editory, které tuto funkci nemají, jsem si vyrobil dva soubory (jeden pro HTML a druhý pro XHTML), které nejdříve otevřu a pak uložím pod správným jménem. Vám tu nabízím jejich obsah ke zhlédnutí.

Máte-li hotové nějaké stránky, jistě chcete, aby byly navštěvovány. Základním způsobem, jak toho docílit, zůstává říci o nich vyhledávacím strojům. Protože domluva s nimi není vždy úplně jednoduchá, pokusil jsem se shrnout některé své zkušenosti s těmito službami.

Stává se poměrně často, že člověk napíše nějakou stránku, pak si ji prohlédne v různých prohlížečích a zděsí se, protože tenhle neumí tohle a jiný zase tamto. Dokonce ani průběžná kontrola už při tvorbě není vždy stoprocentní zárukou očekávaného výsledku. Proto jsem se rozhodl, že by nebylo naškodu vytvořit seznam toho, co jednotlivé browsery neumí. Záhy jsem zjistil, že to rozhodně nelze sepsat vše a už vůbec ne najednou. Ale pokusím se postupně provést alespoň průřez tím nejdůležitějším. Pro začátek jsem prošel všechny elementy HTML 4.01 a sepsal ty, které daný prohlížeč vůbec nezná. Tím mám na mysli, že buď sice na tento element nějak reaguje, ovšem ne tím způsobem, jakým by měl, a nebo že na něj nereaguje vůbec, tj. že ať už ho člověk použije s jakýmikoliv jeho atributy, výsledek je stejný, jako kdyby ho nepoužil vůbec. Prozatímní výsledky mého zkoumání můžete zhlédnout v těchto tabulkách: Internet Explorer, Netscape 4.76, Netscape 6 a Opera.

To je momentálně všechno, nicméně věřím, že další (snad) zajímavá témata brzy přibudou.


© 6.2.2002 Ondřej Kučera, ondrej.kucera@centrum.cz

    TOPlist