Ronja total infopage

aneb vše na co jste se báli zeptat a byli jste líní to hledat

Tato stránka by měla pomoci novým zájemcům o stavbu optického pojítka Ronja. Jak jsem se presvědčil ve fóru na CZFree.net je pro nového zájemce o stavbu problém, rychle se zorientovat. Zvlášť pokud nemá dostatek času na pročítání fóra...
 1. Originál plánku, ten jediný a pravý přímo od Clocka je na ronja.jikos.cz

  Nedotažený pokus o český překlad je na http://www.starhill.org/ronja/indexronja.htm
  Snad je na cestě i kvalitnější překlad... viz.: Dobrá, přeložim to....
 2. Ronja "spoj" se skládá ze 4 tubusů. Rx (= přijímací jednotka) a Tx (= vysílací jednotka) jsou v tubusech AUI jednotka je poblíž PC a připojuje se na AUI konektor na síťové kartě.
 3. Autor důrazně!!! a oprávněně (vlastní zkušenost) upozorňuje na vhodnost stavby stylem "vrabčí hnízdo" v plechové (měď, pocínovaný plech) krabičce. To zaručí ty nejlepší parametry.
 4. Pokud se smířím lehkým zhoršením (vlastní zkušenost) parametrů (dosah, citlivost), lze se také vydat cestou stavby na plošném spoji (=DPS). Použil jsem DPS od autora jménem Skontorp (z Finska). Ten je vytvořil, ale nikdy nezkoušel. Jsou ke stažení zde. Soubor pcb-bmp.zip.
 5. Tyto DPS se dají koupit hotové u firmy Spoj. Cena DPS na "spoj" je 326Kč. Asi se budete bavit s p.Kohoutem, který je velmi ochotný. Stačí říct, že chcete DPS na Ronju a už bude vědět.
 6. Tyto DPS fungují, ale na desce Rx je chyba: Nesedí vývody toho FETu vůdči desce. Lze to opravit: jedním přeškrábnutím, jednou kapkou cínu a položením FETa "na břicho". Viz. oprava:
 7. Highlander stvořil interfece pro připojení k TP (RJ45). Rx i Tx zůstává původní a beze změn. Pouze jednotka AUI se nahradí jednotkou TP, jejíž schema je a DPS jsou zde.
 8. Součásky navrhuji nakupovat takto:
  Začít v GM Elektronic - je levnější.
  v COMPO na Karlově nám. koupit 100nF kondenzátory. Jsou kvalitnější a levnější (1.5Kč/ks.), než kdekoliv jinde (GM 3Kč/ks.).
  V GESu koupit náhradu - FET BF960
  na LED diody HPWT-BD00 se ptát ve fóru: (Kdo potrebuje HPWT-BD00?) a HPWT-BD00-E4000
  Doporučuji pátrat po těch HPWT-BD00-E4000 protože mají skoro 2x větší výkon za přibližně stejné peníze => 1.3x větší dosah.
  Nebo jich koupit 120ks. v Rystonu.
 9. Lupy 130mm koupit v Holešovické tržnici - u vchodu u McDonalda. Ve Vietnamském stánku ležícím na pomyslné spojnici mezi čísly 1 a 2 (čísla hal) lze tyto lupy sehnat za cca. 100Kč/ks.
 10. Jako reakce na touhu postavit pojítko na DPS s možností přejít časem na rychlost 100Mbit vzniknul projekt Crusader.
  Nejvíce se o něj zasloužil lada za další podpory členů CZFree v Praze. Mezi jeho výhody bude patřit snadná reprodukovatelnost, velkoseriová výroba a možnost 100Mbit. Nevýhodou bude patrně vyšší cena.
 11. Člověk hwsoft sestrojil návrh vlasního pojítka Dessto
 12. Pokračování příště.... :-)