Můj software pro Linux


Lin/Win ToDo

PFM - souborový manažér

Přepínač klávesnice

Kylix2 knihovny

602 Viewer

Hledání

Přejmenuj

Vytvoř

Na této stránce najdete pár drobných prográmků které jsem napsal pro vlastní potřebu. Díky nim je pak moje práce v linuxovém desktopu příjemnější a komfortnější. 

Samozřejmě, neočekávejte žádné zázraky a absolutní bezchybnost těchto výtvorů, nejsou to profesionalní aplikace. Ale kdo ví, třeba se právě Vám budou hodit :


Lin/Win ToDo: Multiplatformní ToDo manažér (úkolovník)
Jednoduchý ToDo manažér pro Linux a Windows. Je programován v Kylixu3 OE, takže budete potřebovat runtime knihovny (ke stažení na stránce projektu).


Souborový manažér PFM
Jednoduchý souborový manažér pro linux vzhledem a ovládáním podobný Windows Commanderu. Rovněž inspirovaný MC a programem Worker. Je programován v Kylixu, takže budete potřebovat runtime knihovny (viz. odkaz níže).


Přepínač klávesnice (aktualizováno 13.2.2003)
Vzhledem k tomu že jsem si velmi oblíbil xwin manažér IceWM, napsal jsem si pro pohodlnejší život jednoduchý prográmek pro přepnutí systémové klávesnice (angličtina - čeština - slovenština).
IceWM umoznuje nakonfigurovat program tak, aby po spuštění byla jeho ikona zobrazená v tray oblasti - v mé konfiguraci vpravo dole u hodin. Po kliknutí na tuto ikonu se okno programu zobrazí na monitoru a Vy s ním můžete pracovat.
V tomto případě (tedy program 'keyboard') se zobrazí nabídka k výběru ze tří předdefinovaných klávesnic - české, anglické a slovenské. Po kliknutí na požadovanou položku (tedy obrázek státní vlajky dané země) se změní systémová klávesnice a rovněž ikona programu a okno zmizí zpět do tray oblasti.
Současně se přitom změní ikona aplikace v tray, takže aktuální stav je indikován vlaječkou země, jazyk které je právě nastaven. 

Samozřejmě, předpokládám že v ostatních xwin manažérech lze utilitku použít stejným způsobem, jen postup "přilepení" aplikace k tray bude trochu odlišný.

Program je psán v Kylixu 2 a v případě potřeby není problém změnit jej tak aby umožňoval nastavit jiné jazyky, a nebo aby byl plně konfigurovatelný a univerzánější.


Co je potřeba udělat před použitím programu (pro icewm 1.2.6):

  • mít nainstalované runtime knihovny pro Kylix 2 (viz. níže na této stránce)
  • rozbalit archiv s programem 'keyboard' někde do Vaší cesty
  • do souboru ~/.icewm/startup přidat řádek keyboard -ns & (příkaz obstará spuštění programu keyboard bez úvodního okna informujícího že program je GPL a pod. což je standardní součást všech programů psaných v Kylix OE)
  • do souboru ~/.icewm/winoptions přidat řádky
	unnamed.keyboard.tray: Exclusive  
	unnamed.keyboard.allWorkspaces: 1  
	unnamed.keyboard.ignoreWinList: 1 
	unnamed.keyboard.ignoreQuickSwitch: 1
	unnamed.keyboard.dTitleBar: 0
	unnamed.keyboard.dSysMenu: 0
  • restartovat IceWM

Samozřejmě,  před použitím "naostro" je docela vhodné nejdřív zkusit spustit program ručně - třeba z xtermu. A to buď příkazem 'keyboard' nebo 'keyboard -ns' (poslední spouští aplikace kylixu bez standardní úvodní hlášky o GPL licenci programu a pod.).
V případě problémů (např. nedostupné knihovny) pak budete informováni výpisem příslušných systémových hlášení.

Kromě zkompilované binárky si můžete stáhnout zdrojové soubory programu a rovnež vzorové konfigurační soubory pro icewm.

Snímek plochy se zobrazenou aplikací je na vedlejším obrázku.
keyboard

Kylix 2 - knihovny (aktualizováno 13.2.2003)
Momentalně se ve volném čase bavím zkoušením programování v Kylixu. Jeden z důvodů je to že mám pár aplikací napsaných v Delphi a docela rád bych je používal i na svém linuxovém desktopu, takže je zkouším portovat.
Pro jejich spuštění je ale nutné mít v systému potřebné runtime knihovny, pro Kylix 2 si můžete stáhnout pomocí výše uvedeného odkazu potřebný balíček.
Soubory je vhodné rozbalit do některého z adresářů uvedených v /etc/ld.so.conf a pak zadat příkaz ldconfig pro znovunačtení knihoven.


602VIEW (0.1)
Taky máte pár souboru ve formátu nepřekonané "t602" a z nostalgie nebo lenosti se vám je nechce převádět do jiného formátu? Jestli ano, třeba se vám bude hodit tato utilitka a pro prohlížení už nebudete muset startovat emulátor DOSu a vaši (legální) kopii tohoto editoru.
Jedná se o jednoduchý, multiplatformní prohlížeč souborů "*.602". Program "okoukne" obsah a použité kódování dokumentu (tj. ASCII, CP852, KEYBCS2 nebo KOI8-CS) a podle vaší aktuální platformy jej zobrazí v kódování cp1250 nebo iso8859-2. V případě že nemáte podporovanou diakritiku, lze zapnout zobrazení v ASCII formátu bez háčků a čárek.
Rovněž je tady možnost uložit přechroustaný text do běžného textového souboru - podle toho jak jej máte zobrazený s diakritikou nebo bez.
Pro lepší integraci do vašeho prostředí lze program spouštět s parametrem - jménem souboru který chcete zobrazit.
V této verzi je podporováno pouze jednoduché zobrazení textu, tedy normální a tučné písmo, kurzíva, horní a dolní index, podtržení a velké (resp. široké a vysoké) písmo.
Myslím však, že pro většinu běžných potřeb jsou funkce programu docela postačující.
obr. 602view


HLEDÁNÍ (0.1)
Multiplatformní (Tcl/Tk) program pro hledání souborů podle jejich jména a obsahu. Vzhled programu simuluje zjednodušený vyhledávací dialog "Windows Commanderu". Nalezené soubory odpovídající podmínkám hledání jsou zobrazeny v seznamu; tento výstup je pak možné uložit do textového souboru, zobrazovat a editovat obsah jednotlivých položek, zvýraznit soubory s atributem spustitelnosti a případně vybraný soubor i spustit. Jedná se vlastně o pokus "zpřítulnit" standardní hledání pomocí příkazu 'find' a přizpůsobit jej práci v XWindows. Program samozřejmě nedosahuje dokonalosti příkazu 'find', ale pro jednoduchou práci mi celkem postačuje.
obr. hledani


PŘEJMENUJ (0.2)
(aktualizováno 13.2.2003)
Multiplatformní (Tcl/Tk) program pro přejmenování série souborů. Kořenové jméno lze přitom oříznout zleva a/nebo zprava a přidat k němu libovolnou předponu a/nebo příponu. V unixových systémech lze jistě stejného výsledku dosáhnout např. použitím jednoduchého shelloveho skriptu, nicméně jsem stejný program (původně napsaný ve Visual Basicu) používal v práci pod MS Windows a v Linuxu mi velmi chyběl. Protože často pracuji s velkou sérií souborů které potřebuji pro lepší srozumitelnost jistým způsobem přejmenovat, používám jej relativně často.
obr. prejmenuj


VYTVOŘ (0.2)
(aktualizováno 13.2.2003)
Tcl/Tk skript pro vytvoření prázdného souboru se zadaným jménem. Využívá služeb utilit 'touch' a 'chmod'. Tento prográmek jse si napsal protože pri psaní nových skriptů můžu udělat několik věcí jednodušeji a hlavně rychleji než v příkazovém řádku (alespoň podle mého názoru).
Jednoduše v souborovém manažéru kliknu na tlačítko "vytvořit soubor" a pak jenom zadám jeho jméno a případně atribut spustitelnosti (pozor, ekvivalent chmod a+x). Dalším tlačítkem si jej pak otevřu v editoru 'vim' nebo 'nedit'. Takže nemusím spouštět xterm, hledat cílový adresář, používat příkaz 'touch', pak případně 'chmod' a nakonec i 'gvim' resp. 'nedit'.
Jak by ale pravil klasik : Proti gustu, žádný dišputát.
obr. vytvorit soubor


Komentáře a připomínky můžete zasílat na e-mail : pcernoch zavinac volny.cz