přečtěte si o naší cestě do Dubaje

 Singapur a Sri Lanka
 

Singapur 21.9.2000

Ráno celí unavení sezením v letadle a čekáním na letišti v Sydney konečně přistáváme v 2.30h v Singapuru po 7,15 hod letu. Taxíkem se jedeme ubytovat do hotelu Furamakrásné zahrady Singapuru do centra města.Ve 3.30h jsme na místě. Ubytování, krátký spánek a již v 9.30h opouštíme pěšky hotel a jdeme si prohlédnout město. Je zde teplo 26 °C, dusno, vlhko jako v prádelně. Občas sprchne. Míříme do čínské čtvrti . Nejprve navštívíme indický chrám na rohu ulice. Je ve tvaru pagody a je na něm spousta ozdob. Před vchodem si musíme sundat boty a vstupujeme bosí. Je zde zakázáno fotografovat, tak ho jen rychle procházíme. Je to pro nás exotická kultura. Z chládku v chrámu opět vcházíme do rušných ulic čínské čtvrti. Míjíme a prohlížíme spoustu obchůdků se suvenýry, sošky z jadeittu, mince, sochy, vyřezávané předměty, porcelán, látky aj. Prohlížíme sušené potraviny od hub až k rybám a dovídáme se , že to nejsou potraviny, ale lékárna. Procházíme parkem, kde  prodávají bonsaje a sošky různých velikostí. Lucie Výborná hodně cestovala po Číně a tak nám přibližuje tuto vzdálenou kulturu.

budhistický chrám v Singapuru V poledne obědváme na ulici  v čínské jídelně hůlkami. Opět prší. Po dešti pokračujeme dál uličkami a najednou vidíme uprostřed paneláků budhistický chrám. Jako  oáza v poušti. Uvnitř je přítmí a vůně tyčinek, prodávaných ve formě spirál. Vstupujeme dovnitř a cítíme najednou klid a mír. Snažíme se vstřebat poklidnou atmosféru tohoto místa v jinak uspěchaném okolním světě. 

Vycházíme zpět do rušného velkoměsta. Přicházíme dopohled na deštivý Singapur obchodní čtvrti s mrakodrapy a k jezírku s bývalou koloniální zástavbou na druhém břehu. Z dálky vidíme divadlo, kostel parlament. Začíná pršet a my se zastavujeme na kávu v jedné z četných kaváren na nábřeží. Po dešti se vracíme zpět do čínské čtvrti a procházíme jí až do 19.00h. Vstřebáváme atmosféru města a pak jen do hotelu, krátký odpočinek a masáž chodidel u čínského specialisty. V 0. 30h odlétáme do Colomba na Srí Lanku.

Cesta letadlem nám trvá 3,5h, opět časový posun, vzdálenost 2750 km.

Sri Lanka
Přilétáváme do Colomba v 2.30h..
i takhle vypadá Sri Lanka Řidič z Travelbagu nás odváží z letiště do přepychového hotelu Holiday Inn poblíž pobřeží.Cesta z letiště vede předměstími plnými odpadků. Každou chvíli nás staví a kontroluje vojenská hlídka. Čtyřicet kilometrů cesty nám trvá více než hodinu. Na chvíli uléháme ke spánku. Jsou čtyři hodiny ráno a my si objednáváme budíček v 7.00h. V 8.00h hotelová snídaně a v 8.30 už vyrážíme na cestu. Na tuto cestu máme objednaného řidiče s autem. Jedeme do 126km vzdáleného města Kandy, prý nejkrásnějšího na Srí Lance. Jedeme opět chudšími čtvrtěmi Colomba,, dlouho trvá než vyjedeme z města. Obyvatelé tmavší pleti zde chodí čistě ustrojeny, ženy v sárí, muži v saronzích.Podél silnice krámky se zeleninou, ovocem – ananasy, banány kokosy, vše je uskladněno na zemi. V ulicích je ruch, plno aut, tříkolky „Tuktuk“, taxíky, aj.Jezdí se opět vlevo a při odbočení či změně směru se troubí. Plno lidí všude v ulicích. Za městem se střídají rýžová pole s háji palem a políček. Pěstuje se kokos, kešu oříšky, gumovník, ananas aj. Vše se prodává  na zemi u silnice.

na Sri Lance jsme viděli i slonyZa městem zastavujeme u sloního sirotčince. Jdeme k řece, kde se koupají sloni.Je vlhko, dusno, vedro. Procházíme okolo  krámků se suvenýry , okolo se to hemží prodavači, kteří nabízejí své zboží a turisty, kteří se občas nechají přesvědčit. Cesta náhle končí v řece a my už vidíme jen  samé slony s pohaněčem v řece a dav turistů na břehu, kteří si je fotí. Též Lucie fotí jako divá a zůstáváme zde 2 hodiny. Já už si sedám nad řeku do chladné restaurace, odkud je na slony krásný výhled. Přece jen už působí nevyspání a horko. Vedle mne usedá stará vrásčitá Australanka a dáváme se do řeči o cestování, Srí Lance, slonech aj. Zdeněk celý zmožený vedrem a focením usedá vedle nás, ale to už náš řidič dává pokyn k odchodu a jedeme dál směrem na město Kandy. Ještě máme cestou krátkou zastávku ve Spice Garden. 

To je botanická zahrada, kde pěstujíbotanická zahrada - Sri Lanka koření. Místní průvodce, doktor medicíny a odborník na pěstování nejen léčivých rostlin ,nám se zápalem vykládá vše o každé rostlince, kterou tam pěstují. Tak vidíme kakaovník, pepř, skořici, santal, zázvor, hřebíček, vanilku, aloe veru aj. Dávají nám ochutnat tzv. kakaový čaj, nápoj na Srí Lance prý velmi oblíbený. Je to 1 lžička kakaa, 1 lžička mléka, 1 lžička čaje a kapka banánové esence zalité horkou vodou.Velmi chutné. Pak nás průvodce vede do krámku s prodejem koření a výrobků z rostlin, ale my už nemáme čas a jedeme dál. Před městem Kandy zastavujeme na oběd, kde jedí výhradně cizinci. Dáváme si zeleninové rizoto a pivo. Pak už jen projížďka městem, zastavujeme nad městem na vyhlídce. Hned se na nás vrhnou místní prodavači a vnucují nám přívěsky, trička a jiné suvenýry. Vyfotíme město a jedeme hned zpět dolů na parkoviště před chrámem. Vystupujeme a opět  je houf prodavačů okolo nás a také žebráci. 

obyvatelé Sri LankyVcházíme do chrámu, musíme si nechat udělat osobní prohlídku, nejspíš hledají zbraně a Zdeněk nemůže vstoupit v kraťasech, tedy si obléká parae z Tahiti. Musí být zakryty nohy a kolena. Těsně před chrámem si  ještě musíme odložit boty do místní šatny a vstupujeme bosí. Je vedro k padnutí, odpoledne. V chrámu je mnohem příjemněji. Chrám je budhistický, zasvěcený Budhovu zubu. Místní princezna po smrti Budhy našla po jeho spálení v popelu jeho zub a ve vlasech ho přenesla sem do chrámu. Tady ho uložili do skřínky a je v několika dalších skříňkách dobře schován. Jen jednou za rok při slavnosti je všem ukazován v průvodu slonů. Též mají v chrámu několik soch Budhů – korejský, tibetský aj, kteří se od sebe  trochu liší a  v hlavním sále výjevy z Budhova života. V chrámu trávíme 3 hodiny- prohlídka s průvodcem i bez něj, je vedro a v chrámu je příjemný chládek.V 17.00h opouštíme chrám i Kandy a jedeme zpět do Colomba. Cesta nám trvá zpět 3hod, velký a rušný provoz, kola, auta , zácpy, houkání aut. My už to chvílemi nevnímáme, protože zmožení únavou už v autě pospáváme. Večer projíždíme výstavné čtvrti boháčů a pak v kontrastu chudá a omšelá předměstí, loučíme se s touto krásnou a zelenou zemí plnou kontrastů a další den už máme letět na Maledivy .


Singapur
Městská aglomerace a stát v JV Asii na ostrovech v Singapurském zálivu.Plocha 641 km2, 3 miliony obyvatel a 4663obyv/km2 hustota zalidnění. Úřední jazyky : angličtina, čínština, malajština a tamilština. Měna je singapurský dolar 1 SGD= 100 centů.
Největší ostrov Singapur 572 km2 má mírně zvlněný povrch, 177 m.n.m.Teplé a vlhké tropické rovníkové podnebí.Významný přístav, křižovatka leteckých cest, rozvinutý cestovní ruch. Založen v r. 1160 Malajci, nyní nezávislá republika.

Srí Lanka
Stát Srílandská demokratická socialistická republika na ostrově Cejlon v Jižní Asii. 65610 km2, 18,1milionů obyvatel. Hustota zalidnění 276obyv./km2
Úřední jazyk: sinhálština a tamilština. Měna : srílandská rupie LKR = 100 centů.
Pobřeží nízké s korálovými útesy, ve vnitrozemí pohoří často i skalnatá,( 2524m.n.m.). Tropické vlhké podnebí s monzunovými dešti. Tropická vegetace vždyzelených lesů, travnaté a kulturní porosty.Rozvojový stát s významným plantážním zemědělstvím a těžbou nerostů. Nejstarší osídlení od 6 st. Př. N. l.
Hlavní město Colombo. Rozvinutý cestovní ruch, ale poznamenáno etnickými nepokoji na severu země.
jdi na Nový Zéland

Main | Úvod | USA | Tahiti | Nový Zéland | Singapur | Maledivy | Dubai

jdi na Maledivy