HOME

Jak účinně a snadno šetřit přírodu ?

Pesimistické vyhlídky z hlediska stavu životního prostředí v následujících desetiletích (= ještě za našich životů) mě přiměly sepsat několik tipů na způsoby jednání, která téměř vůbec neomezují a přitom jsou citelně šetrná k přírodě. Z velké části šetří i peníze.
Test, jak jste na tom s "konzumací Země" a kolik modrých planet by bylo třeba, aby každý obyvatel země mohl žít ve stejném luxusu jako vy, si můžete zkusit zde.

1. Recyklace plastů, kovů, papíru, skla. Recyklace je extrémně účinná zbraň v boji s drancováním zdrojů většiny surovin. Kontejnery pro recyklaci jsou již dostupné v rozumné vzdálenosti většině  obyvatel ČR.

2. Úsporné žárovky. Klasické žárovky jsou spíše než zdroj světla zdrojem tepla. Úsporné žárovky déle vydrží, mají mnohem nižší spotřebu a finančně se vyplatí.

3. Vypínat spotřebiče.
Skutečně musí svítit lampa, hrát rádio či televize v místnosti, kde se zrovna nevyskytujete?

4. Úsporný splachovač na toaletu.
Krize z nedostatku zásob pitné vody je v dohledu a její důsledky mohou být děsivé. Zakoupením úsporného splachování ušetříte nemalé finanční prostředky i množství životodárné tekutiny.

5. Noste s sebou tašku na nákup.
Opakované zakupování plastových tašek je zbytečné. Je moudré odmítat i nabízené reklamní igelitky k nákupu každé maličkosti. 

6. Úsporné spotřebiče/výbava bytu.
Každý výrobek může být k přírodě více či méně šetrný. Např. LCD obrazovky jsou úspornější než klasické CRT monitory. Dvojitá plastová okna izolují lépe než jednoduchá stará okna atd...

7. Nevyhazovat nebezpečný odpad.
Kupříkladu vypotřebované jednorázové baterie sbírají ve většině elektro-obchodů.

8. Dejte přednost sprše před koupelí!
Sprcha je příjemnější, zdravější, rychlejší a šetří vodu!

9. Oboustranný tisk.
V době počítačů a domácích tiskáren je tisk dokumentů téměř na denním pořádku. Tisknete na papír oboustranně, abyste ušetřili celých 50% tohoto vzácného materiálu, nebo plýtváte penězi a dřevem?

10. Používání použitého papíru.
Na řadu tisků, poznámek, kreslení apod. zcela dostačuje již použitý papír. Určitě máte přístup k množství jednostranně potištěného papíru, jehož druhá strana je plně využitelná.

11. Ekologický tisk.
Drtivá většina tiskáren (takže asi i ta vaše) umožňuje zvolit pro tisk ekonomický mód. Z vlastní zkušenosti vím, že je kvalitní, dobře použitelný a výrazně vám ušetří peníze za nové (či lépe recyklované) náplně do tiskáren.

12. Minimalizovat vypalování CD-R disků.
Málokdo to ví, ale výroba CD-R disků je enormně náročná na spotřebu vody, elektrické energie atd. Kapacita disku je 700 MB (megabajtů). Je zbytečné na CD (na které lze vypálit jen 1x) ukládat obsah ve velikostech jednotlivých MB. Pořiďte si raději USB Flash Disc

13. Používejte dobíjitelné baterie.
Velmi efektivní způsob ochrany přírody. Nabíjitelné (rechargeable) baterie lze dle výrobce nabít až 1000x. Úspora je impozantní.

14. Používejte hromadnou dopravu!
Automobilová doprava je z velké části zodpovědná za globální oteplování v důsledku nadprodukce skleníkových plynů. Dopravovat se hromadnou dopravu je mnohdy pohodlnější, bezstarostnější a levnější.

15. Myčka na nádobí - spojení příjemného s užitečným.
Mýt nádobí je obrovskej vopruz. Proč se mu nevyhnout a neušetřit cca 50% vody?

16. Nahrazení papírových faktur a výpisů elektronickými. V dnešní době je možnost nechat si zasílat namísto papírových výpisů z účtu z bank či faktur za mobilní telefony nebo internet elektronický dokument. Je to jednodušší, levnější, ekologičtější a někdy z toho máte i další výhody.

Osobní stránky Zbyněk Petřík / 2001-2006