Zpět na úvod

Moji draci a navijáky

Patrně tak v roce 1984, nebo 1985 jsem dostal Parašutistu, který se měl pouštět jako drak. Stál 39 Kčs, byl vysoký 25 cm a padák měl průměr 90 cm. Modrá figurka parašutisty měla na hlavě plnící otvor na vodu pro zvýšení zátěže při létání za silného větru. Vyrobce: výrobní družstvo IRISA Vsetín. Musím však dodat, že jsem s parašutistou neuměl létat. Také jsem měl z IRISy raketu Luna, vystřelovala se na gumu (prakem) a vracela se na padáčku.

V IRISe vyráběli draci lidé doma (invalidé), od konce 70. let a v průběhu 80. let dvacátého století bylo vyrobeno celkem ve Vsetíně 60 tisíc draků všech typů. Draci se vyváželi do socialistických zemí, nejvíce do NDR a MLR (východní Německo a Maďarsko). Výroba draků probíhala v období únor-červen, aby se podařilo zásobit trh před podzimní sezonou. Mimo vynikajícího krabicového draka byl vyráběn také akrobatický dvoušňůrový, rogalo a patrně nejvíce plochý drak s ocasem. Výroba draků nebyla zisková pro vysoký podíl ruční práce. Poptávka byla nejvíce po nejlevnějších dracích například za 16 Kčs. Přicházeli i stížnosti od majitelů draků, načež byly tisknuty letáky s postupy k pouštění draků. Cenové konkurenci draků vyrobených v Číně nebylo možné odolat, bohužel nebyla ochota zákazníků kupovat draky za vyšší částky, což je problém i v současnosti. K mé velké lítosti je tedy výroba draků ve Vsetíně již minulostí a veškeré výrobní zařízení a dokumentace byla zlikvidována.

Při školním výletě jsem v obchodním domě Kotva koupil krabicového draka, "Verbund - variantu krabicového draka" (to je "Grund" - trup o čtvercovém průřezu postavený na špičce - doplněný o křídla), myslím za 34 Kčs. Pamatuji se, jak jsem jako dítě váhal, zda nemám koupit lacinějšího jednoduššího draka do dvaceti korun. Bylo to asi tak v roce 1986, vyrábělo jej výrobní družstvo IRISA Vsetín. Drak měl křídla skloněné pod úhlem 90 stupňů a trup byl cca 80 cm dlouhý. Drak měl polyetylénový červený potah, plastové spojky, do kterých se zasouvali dřevěné tyčky o čtvercovém průřezu asi 6x6 mm. Draka jsem celého nerozkládal, jen jsem vždy složil křídla. Používal jsem hliníkovou cívku s vlascem o průměru 0,5 mm. Drak měl skvělé letové vlastnosti, dal se vypustit z ruky i za slabého větru. Pouštěl jsem ho nejvíce asi na 300 metrů dlouhém vlasci. Vyhrál jsem si skvěle, unesl i dvě shnilá jablka naříznutá do dvou třetin a zavěšená na vlasci před drakem, bombardoval jsem jimi Kovopodnik tak, že se rozvlnil vlasec škubáním. Prišel jsem o něj pak v Předhradí u jezera, v silném větru začal padat na křídlo a na zemi se částečně rozlámal. Byla to má vina, v té době už jsem na něm tolik nelpěl, a i když se dal opravit, tak jsem ho vyhodil (asi v roce 1988). Kdyby se znovu prodával, hned bych ho koupil.


Druhý drak byl typ "Conyne", stavěli jsme ho s Karasem v roce 1990. Předlohou nám byly informace v knize ABC leteckého modelářství, Naše vojsko 1964, strana 42 - 44. Měl délku 2 metry a potah byl z igelitu jako u mého prvního draka. Létal za silnějšího větru nestabilně - padal na křídlo (to způsobují patrně rovné plochy, skloněných je málo, nestačí všechno stabilizovat a také deformace kostry při větším zatížení). Létal na umělém provázku nejvíše asi 200 metrů. Už tehdy jsme zkoušeli fotit na samospoušť 60 s, ale nevyšlo z toho nic. Naše lety se setkali s velkým zájmem veřejnosti a vždy o diváky nebyla nouze :-) Potom visel v kůlně u stropu (byl nerozebiratelný), prověsil se, zkřivil se, a já nechal tátu, aby ho rozštípal.

My měli záves lana jen vpředu v jednom bode.


Třetí drak byl "Verbund drak", 2 metry dlouhý (vlasně to byla zvětšenina prvního - velmi osvědčeného draka). Vyrobil jsem ho v roce 1997, na konci zimy. Byl také nerozebiratelný, z latí o průřezu 10x10 mm, potažený černou šusťákovinou. Spoje byly lepené, zajištěné silnou nití a lepidlem. Ukázalo se, že tento drak měl kostru prostorově velmi tuhou, což je pro stabilní let perfektní. Pouštěl jsem ho na tom samém vlasci jako prvního, ale v postroji s navijákem přidělaným na těle. To pak v dubnu nakonec způsobilo, že se v silném větru drak utrhl i s blikátkem od kola (pouštěný od chatiček) a odletěl do Cerhenic, kde jsem ho už nenašel. Když se přetrhnul vlasec, mohl být tak 400 metrů vysoko a krásně plachtil unášen větrem do dálky. Krabicoví draci nespadnou nějakou vývrtkou, ale jen se kolébají unášeni větrem, až nepoškozeni usednou na zem.

Původní plánky k dvoumetrovému draku ze zimy 1996/97, oskenované na Rajčeti.
Zde.

na Kopečkách v březnu 1997. Dvoumetrový "Verbund" drak, u mé nohy je vidět hliníková cívka s vlascem.
Drak odletel do Cerhenic...

jižním větrem nesený dvoumetrový Verbund drak mezi Koblou a Kovopodnikem.
Za Kopeckama u Kobly

naviják na opasku v mém pokoji


Čtvrtý drak byl postaven už rozebiratelný, 110 cm dlouhý "Verbund drak" s křídly rovně. Když jsem to viděl, řekl jsem si, že je to geniální rešení - úspora hmotnosti a je skládací! Vyrobil jsem ho v červnu 1997 a létal na starém vlasci 0,5 mm. Dosáhl jsem s ním výsku 500 metrů u jezera v Předhradí a to vystoupal až nad naviják. Takže vlasec byl prohnutý po větru a pak šel proti větru k drakovi nade mnou!!! Na nošení nákladu je moc malý. Je také ze šusťáku a mám ho dodnes. Tato fotka je z vrchu Kostelík (mezi Ohařema a Polní Chrčicí) - září 2004.


Návod na stavbu.


Asi v zimě 96/97 jsem si vyrobil přístroj k měření rychlosti a směru větru. Dnes už je uvnitř snímač z cyklocomputeru, ale ještě jsem neumístil zobrazovací jednotku. Vítr se tedy musí odhadovat jen podle oka. Rotor jsem dal nový na podzim 2003, je nerezový, uložený ve dvou ložiskách.

Tocí se, ale na fotce to není videt.


Hledal jsem informace o dracích a průlom se mi podařil v červenci 1997, když me napadlo vypravit se do knihovny Národního Technického Muzea. Samozřejmě v našem jazyce nic nebylo, ale dvě německy psané knihy mi poskytly takové informace z drakové techniky, že jsem zahájil další činnost. Byla to především kniha Bröckelmann Karl, WIR LUFTSCHIFFER, 1909, 433 s. a dále kniha Scholz R., DIE EROBERUNG DER LUFT, 1920. Do draků jsem se znovu pustil od října 2001 a to stavbou většího navijáku. Konstrukce draka je převzatá z časopisu "Domácí dílna" svázaného s "Vynálezy a pokroky" ročník 1910. Tam draka použili k nošení antény "Domácí stanice pro jiskrovou telegrafii." Konstrukce je to myslím velmi dobrá (pěkně složitelná), já ji upravil rozšířením přední a zadní nosné plochy ze čtvrtin na třetiny (prostřední třetina je volná). Přidal jsem křídla a po nevyhovujícím sklonu 180 stupňů jsem je dal na 90 st. Stabilita je už dobrá. Tento drak je ze čtyř latí 2 m dlouhých (průřez 40/7 mm). Tyto jsou rozepřeny čtyřmi asi 142 cm latěmi (průřez 20/15 mm). Tím je rozepřen drak 2 m dlouhý, o straně čtverce 1 m (142 cm dlouhé latě jsou úhlopříčky čtverce). Takže když obalíme látkou tuto kostru, je třetina ze 2 m asi 67 cm a dokola je pruh 4 m dlouhý. Úhlopříčné latě mají zářez 7 mm široký, aby se mohli nasadit na latě 40/7 mm. Křídla jsou 1m dlouhá a vyztužují je 2 m dlouhé latě o průřezu 12/12 mm. Šusťákový potah na všech stranách přešijeme, aby se netrhal. Ke kostře jsem potah opatrně přibil malými hřebíčky (látku pod hlavičkami hřebíčků zesílíme třeba izolepou). Hmotnost má 2,9 kg a celkovou plochu 7,2 m2. S prvním drakem o 5,5 m2, a to ještě špatné profukovací látky (čalounická netkaná textilie) a foťákem s jednopovelovou vysílačkou, se vznesl sám při větru asi 7 m/s. Hmotnost draka byla 2,7 kg + 0,55 kg průzkumný kontejner. Odvinuli jsme 650 m poutacího drátu. 24.listopadu 2001 létal nejvýše 200 m a pak vítr začal slábnout a museli jsme přitahovat. Náš fotoaparát zabírá při focení úhel 63 stupňů. Záběr na zemi byl dlouhý 145 m, vypočtená výška draka byla v tu chvíli tedy 120m.

Na dalších dracích jsem začal pracovat po zakoupení německé knihy: David Pelham, DRACHEN, 1977, 220 s. Čekal jsem od toho asi víc, ale nějaké poznatky to přineslo. Tak tedy od konce srpna 2003 do půlky září jsem vyrobil dva krabicové draky. Dřevěné kostry jsem použil z rozebraných předešlých draků, kteří se moc neosvědčily. Potah komor je z podstrešní folie JUTADACH 135. Konstrukce je převzatá z "Vynálezů a pokroků 1910" uvedených dále. Vyvázání šňůr je tam také znázorněno.Drak "A" má hmotnost: 2,66 kg. Výšku: 1,94 m. Šířku: 1,3 m. Hloubka: 0,46 m. Výška komory s potahem: 0,65 m.
Drak "1" má hmotnost: 2,69 kg. Výšku: 1,94 m. Šířku: 1,33 m. Hloubka: 0,46 m. Výška komory s potahem: 0,65 m.

Celková plocha potahu: 1,3 m + 0,46 m = 1,76 m*4 = 7,08m*0,65 m = 4,576 m2

Hmotnost potahu: 0,135 kg/m2 * 4,576 m2 = 0,62 kg

Efektivní nosná plocha jednoho draka: 1,3 m * 0,65 m = 0,845 m2 * 2 plochy = 1,69 m2.

Měrná hmotnost je 2,7 kg/1,69 m2 = 1,6 kg/m2.

Podle "tabulky větru" je minimální rychlost větru pro vzlet 6 m/s.
Tabulka zdePlánky na krabicového draka z časopisu Domácí dílna 1910 (příloha Vynálezů a pokroků).
Zde.


22.11.2001. První let byl nestabilní kvůli vodorovným křídlům, které jsem později sklonil pod úhlem 90 stupňů. Let proběhl nad ZPA.

24.11.2001. Snímek Sokoliště z výšky 120 metrů a silnice ke Koble za Kopečkama.
My jsme v tuto chvíli 500m daleko.

Naše oblíbené místo na poli.

přistání po letu s fotoaparátem.
Draka jsme chytili do ruky.

Další fotografie zde.


rozšířená nosná plocha na třetiny, přidaná třetí nosná plocha vpředu, použita šusťákovina
Nakonec se neosvědčil

Radek mi nese dalšího dvoumetrového Verbund draka okolo Kovopodniku 8. 11. 2003. Drak se neosvědčil a velmi se kýval - byl demontován.

během října a listopadu 2001 jsem si vyrobil tento naviják. Kamarádi mi pomáhají na poli za ZPA (konec roku 2001).
naviják na draka

Na levé straně je pásová brzda a západka na zajištení bubnu navijáku proti otáčení. Kladka je vedena šroubovicí, která je poháněna řemenicí od osy bubnu (řemenice se musí přehazovat, aby se kladka posouvala doleva a doprava).

8. 11. 2003 u Kobly. Nově jsou použity odnímatelné nožičky z trubek namísto pevného rámu. Také jsou pomocí šroubu připevněny rukojeti klik.
naviják na draka

7. 12. 2006 u silnice na Tatce (poblíž kapličky). Na levé klice je zaháknutý mincíř jako siloměr pro měření tahu drátu. Na levé straně je vidět západka a pod ní pásová brzda. Použitý drát má průměr 0,8 mm. Mezi podzimem 2003 a létem 2005 jsem namontoval segmentové vyvažovací půlměsíce na hřídel u klik (vyvažují kliky).
naviják na draka

Na podzim 2007 jsem provedl odlehčení navijáku od postradatelných ocelových částí (některé vyměněny za hliníkovou slitinu - např. kliky a buben pásové brzdy) a hmotnost se snížila asi o 11 kg. Odstranil jsem vyvažovací půlměsíce z klik, protože je buben pomaluběžný - při větším tahu není zdrávo odvíjet rychleji než cca. 1 otáčka za 2 sekundy a namotávat ryhleji než 1 otáčka za 4 sekundy. Na bubnu se nachází 15 kg drátu o prům. 0,8 mm (3.797 metrů) a 5 kg o prům. 0,6 mm (2.272 metrů). Celkem tedy 6.070 metrů drátu o hmotnosti 20 kg. Nyní však po vánocích 2014 byl drát o průměru 0,6 mm odstraněn a na bubnu je jen drát o průměru 0,8 mm.

odlehčený naviják 14. 11. 2009 na Lipanech s vrchním drátem o průměru 0,6 mm.
naviják na draka

Od srpna 2011 do května 2012 byla provedena rekonstrukce a rozšíření navijáku. Přibyl přední díl s nepřetržitým měřením tahu drátu pružinovým siloměrem a vstupní kladka otočná o 360 stupňů (srpen - prosinec 2011) - inspiroval jsem se parním navijákem z roku 1897 na Blue Hill. Navíjecí buden lanka byl opatřen silnější hřídelí (prům. 20 mm) s kuličkovými ložisky (namísto původních třecích ložisek). Dále byl osazen převodový ruční pohon do pomala 2,25:1 pomocí ozubeného soukolí měnícího smysl otáčení, náhon řetězem z kola (leden - březen 2012).

Bylo konečně vyřešeno spolehlivé pohánění počitadla otáček bubnu, které od počátku mělo závady. Podstavec tvoří rám s izolátory do 25 kV (únor - duben 2012), izolátory byly demontovány v listopadu 2014. Pro rozměry a hmotnost se již naviják nemůže přenášet v jedné osobě, je nutné použít dopravu na vozíku za autem.

Odvíjení zajišťuje tah draků způsobený větrem a navíjení bylo nepříjemné v kleče, zády k drakům. Nyní je možno navíjet drát ve stoje čelem k drakům a s převodem dopomala. Původní navíjení klikou bez převodu bylo při tahu 18 kg již velice obtížné a v jednom člověku prakticky nemožné. Motorový pohon jsem zatím odložil, je uváděno (Moedebeck Taschenbuch 1923), že ruční pohon se dá používat přibližně do výšek 1.500 metrů.

Fotografie modernizovaného navijáku zde. Dobřichov 25.8.2012, dva draci.

V červenci 2013 byl nainstalován kruh s azimutovou stupnicí, kterou je možno nejdříve zorientovat do severu a následně odečítat azimut, ve kterém se nachází otočná kladka. Šroubovice, která zajišťuje posuv řádkování navíjeného drátu na buben, byla přepracována z kluzných na kuličková ložiska (březen - duben 2013). Vedlejší pozitivní výsledek úpravy řádkování je vyjímatelnost šroubovice. Pro odlehčení a zmenšení celého navijáku byla provedena demontáž izolátorů a spodního rámu (listopad 2014), v dubnu 2015 byly instalovány jednoduché čtyři patky. Naviják má nyní hmotnost 84 kg.

V prosinci 2017 jsem zakoupil cyklocomputer pro měření délky odvinutého drátu a rychlosti odvíjení. Měření délky drátu by mělo být mnohem přesnější, než podle počtu otáček bubnu navijáku z důvodu stále stejného obvodu velké kladky oproti měnícímu se obvodu bubnu s drátem. Z důvodu pohodlnější obsluhy navijáku jsem osadil zpět i spodní rám s podpěrnými izolátory, nyní se nemusí obsluha tolik ohýbat k zemi (17.12.2017). Byly odříznuty jednoduché čtyři patky z kousků lešenářských trubek.


V prosinci 2006 jsem zakoupil meteorologickou stanici TFA 35.1050 (WS 3600). Prodával ji internetový obchod METEOSHOP. V létě 2014 ale přestal fungovat přenos venkovních hodnot (venkovní teplota, vlhkost, srážky, směr a rychlost větru). Naštěstí jsem ale dostal v únoru 2015 novou meteostanici Ventus V155.


Řešením z patové situace v mojich dracích, kteří se mi nedařili, byl nákup dvou krabicových draků OCTAGON BOX od firmy německé firmy Elliot v září 2006 v prodejně draků v Kolíně, prodejna byla ale brzy zrušena. V roce 2010 jsem si dokoupil ještě další dva draky na internetu. Konečně se mohlo přikročit k spřažení více draků.

let u lipanské mohyly 16.11.2006

let u kapličky 7.12.2006


létání na Lipanech 14.4.200718.10. 2016 jsem zakoupil v OBI na stavbu metrového krabicového draka dřevěné tyčky o průměru 6 mm a rozpěrnou do křídel o průměru 8 mm. Potah na draka jsem po delším vymýšlení použil ze dvou kusů jednorázových montérek (polypropylen), koupeno také v OBI. 22.10.2016 jsem vyrobil draka dle návodu na těchto stránkách. Takového draka jsem vyráběl v roce 2007 ze šusťákoviny a tyčky jsem měl hranaté z truhlářství. Hned druhý den (23.10.2016) jsme jeli s novým drakem na drakiádu na Pičhoru v Dobřichově.