pso
Petr Porazil
Návrh hardware
adr
bvh

PEDA - Professional(Portable,Peter's) Electronic Design Automation


Novinky 12.2.2011

Petr Porazil Home
peda
Linux a PIC
PIC32MX
Zavaděč (boot)
Programátor pprg
RS232 příklad
RS232 knihovna
TTL RS232
Solární systém
Ukázky aplikací PIC
Download
Konečně jsem vyšetřil trochu času a vylepšil pedu. Přidal jsem možnost procházet knihovny a editovat součástky. Ty se needitují graficky (to je možné už dlouho), ale edituje se přímo zdrojový textový soubor. Tento způsob editace je mnohem rychlejší, obzvlášť u pouzder.

Novinky 16.9.2010

Přes léto jsem na pedě dost pracoval. Vytvořil jsem několik plošných spojů, které se dokonce podařilo i vyrobit. Jedním z nich je USB programátor PICů viz stránka pprg.

Jaké jsou tedy hlavní změny? Tady je jejich seznam: Předělal jsem knihovny součástek a připravil jsem mově příklady v peda-examples, které už využívají tyto knihovny. Knihovny jsou uloženy v textových souborech, ze kterých se pomocí skriptu Make-lib vygenerují jednotlivé součástky.

Úvod

Kdysi dávno v minulém století, to jsem byl ještě mladý a nadšený, jsem začal psát vlastní software na návrh plošných spojů. Důvod byl ten, že software, který používám je starý a funguje pod DOSem a v té době nic použitelného pro linux nebylo.

Nadšení vyprchalo, takže dodnes používám stejný DOSový software (Orcad a Pcad), ale blíží se doba, kdy budu muset přejít na něco jiného. Dnes už existuje několik použitelných programů, např. gEDA nebo kicad, ale žádný mě úplně nenadchl, proto jsem oprášil svůj starý software a vznikla PEDA. Pořád ještě nemá kvality výše zmiňovaných programů, ale má určité pro mně důležité vlastnosti. Například umí importovat knihovny a schemata z orcadu a plošné spoje z pcadu.

Filozofie systému

Celý systém byl plánován na to co dělám já, to znamená přístroje které obsahují několik menších desek. Proto zatím funguje tak, že k jedné desce je jen jedno schema.

Systém podporuje projekty, Projekt má jeden obrázek, předpokládám, že to bude nějaké propojovací schema celého přístroje a odkazuje na jednotlivé schemata. Měl by sloužit k tomu, aby bylo možné jedním kliknutím vygenerovat dokumentaci k celému přístroji. To znamená všechny schemata osazovací výkresy a rozpisky včetně jedné souhrnné rozpisky pro celý přístroj.

Systém umožňuje použít jednu desku v několika přístrojích (projektech). Někdy se stává, že se deska v jednotlivých přístrojích mírně liší osazením. Proto peda podporuje několik verzí pro jedno schema. Verze se můžou lišit hodnotami součástek, případně označením, jestli se daná součástka osazuje nebo ne. Pro návrh plošného spoje nemají verze význam, ten je pro všechny stejný. Ale dokumentace (osazovací výkres a rozpiska) je pro každou verzi jiná.

Kompilace

Původně jsem začal s grafickou knihovnou Qt2, momentálně pro kompilaci potřebujete Qt4. Postup kompilace je jednoduchý. Ze stránky download stáhnete zdrojové kódy peda-x.xx.tar.gz, rozbalíte a zkompilujete následujícími příkazy: x.xx je číslo verze

Zdrojové kódy jsou k dispozici i na Source Forge. Nejnovější vývojovou verzi je možné stáhnout z git repozitory příkazem
git clone git://peda.git.sourceforge.net/gitroot/peda/peda

Spuštění

Aby bylo možné program vyzkoušet, je potřeba mít alespoň nějaké knihovny a jejich konfigurační soubor. Dále je potřeba soubor NEW.tdb. Nejjednodušší je stáhnout a rozbalit soubor peda-examples, ten obsahuje knihovny a potřebnou adresářovou strukturu.

Peda se musí spouštět s adresáře data, kde jsou dva příklady. Test.tdb je jednoduchý příklad nakreslený v pede, mx_cpu2 je naimportovaná deska, která skutečně funguje.

Ovládání

Menu

V horní části okna je standardní menu.

Vrstvy

Pod menu je pruh vrstev. Levým tlačítkem se volí aktivní vrstva, prostředním se zapíná a vypíná viditelnost, pravým se otevře dialog editace vrstev. Pokud je vrstev víc, že se nevejdou do okna, je možné pruh levým tlačítkem posouvat.

Filozofie vrstev je taková, že nezáleží na jménu vrstvy, každá vrstva má nastavenou funkci. Samozřejmě je potřeba jména vrstev nějakým způsobem sjednotit, aby bylo možné používat různé knihovny, ale to už je otázka použití, vlastní software jména vrstev nezajímají (až na několik výjimek, které jsou zatím jen nabastlené a je potřeba je opravit)

Kromě funkce má každá vrstva dvě barvy, normální a zvýrazněnou.

Vrstvy s funkcí wire, představují spoje a to jak ve schematu, tak na plošném spoji. Tam je ještě potřeba nastavit do které vrstvy mědi daná vrstva patří. Např.: vrstvy COMP a PINTOP budu ve výsledku na jedné vrstvě mědi. Toto nastavení je nutné aby fungovalo DRC a Continuity check.

U plošných spojů osazených oboustranně je potřeba nastavit párování vrstev. Potom se mirrováním součástky provede její přesunutí na druhou stranu desky.

Funkce

V pravé části okna je panel funkcí. Současně je možno mít zvolené dvě funkce, jednu pro levé a druhou pro prostřední tlačítko myši. Pravé tlačítko má trvale funkci Escape. Kolečko myši má dvě funkce, posun a zoom. Funkce se mění v závislosti na poloze myši v rámci okna. To je slabou tečkovanou čarou rozdělené na 9 částí, v prostřední části je aktivní funkce zoom, v ostatních posun. Jednotlivé části se liší směrem posunu.

Parametry

Ve spodní části je panel parametrů. V horním řádku se nastavují parametry pro funkci pravého tlačítka, ve spodním pro funkci prostředního tlačítka. Vpravo je ještě nastavení gridu a zobrazení souřadnic. Souřadnice je možno přepsat a potom kliknutím na button L nebo M vyvolat funkci levého nebo prostředního tlačítka.(C) Petr Porazil 2010-11, poslední úprava 12.02.2011