Tyto stránky provozuje Česká pštikologická společnost  
     
  Informace zde uvedené vyjadřují oficiální stanoviska ČPS, avšak leckdy se sem bohužel vloudí i to, s čím ČPS třeba nemusí souhlasit. Ale takový už je život.
Hlavní strana
Zpravodaj ČPS
Odborná pštikologie  
 
Akce ČPS
Stanovy ČPS
IUP
 
FAQ - dotazy čtenářů
Fotogalerie
Převážně nevážně
 
Pštika v čase vánočním (23.12.2001)

Napadlo vás někdy, jak strašidla tráví Vánoce? Myslíte si, že zimní období je pro pštiky obdobím zahálky? Kdepak! Víme přeci, že pštika je strašidlo celoroční. Přesto i u ní lze vystopovat jistou nostalgii, která ji přepadne ve vánočním čase. Snad je to tím, že si pštika připomíná dobu, kdy ještě nebyla pštikou, ale člověkem a mohla slavit Vánoce tak, jako většina z nás.

Zkuste se v tomto předvánočním čase zastavit a zamyslet se: jak si vlastně představujete opravdovou zimu?

Je večer, venku tma, meluzína kvílí v komíně, za oknem vánice, aspoň dvacet pod nulou. Čas jak stvořený pro strašidla a strašidelné příběhy. Vzpomeňte si - v takovém prostředí se přeci odehrává děj Kubuly a Kuby Kubikuly a strašidla Barbuchy, povídá se o čertech a jiných podivných strašidlech. A co pštika?

Ta se v tuto roční dobu dává do spolku s paní Meluzínou. Vzájemně se trumfují v tom, kdo úpěnlivěji kvílí. Meluzína vyhrává - je to její povolání a my víme, že pštika spíše úpí než kvílí. Prochází se nad zamrzlou řekou, vichr jí rve již tak dosti chatrný šat a svištící sníh kolem ní tvoří víry. Nešťastník, který takovou pštiku potká na zasněženém mostě, večer za metelice, je takřka najisto ztracen. Bafnutí doprovázené strašlivým zjevem pštičím, ubožákovi zhasne světélko již tak prokřehlého sebevědomí. Kdo přežije, prchá do nejbližší hospody posilnit se něčím ostřejším a povyprávět v teple sedícím sousedům o svém hrůzném zážitku. Vespolek se pak kolem půlnoci vydávají na cestu domů, přecházejí onen most a ačkoliv jim alkohol dodal kuráže, tisknou se k sobě a po očku se ohlížejí, nečíhá-li někde to hrůzné strašidlo jménem pštika. Ta ale již bloumá kdesi opodál a lítostivě vzpomíná na léta svého člověčenství, kdy ještě nebyla pštikou, ale obyčejnou ženštinou, která v čase vánočním mohla sedět doma za pecí a nevystrkovat nos do zimního nečasu.

Proto i vy, lidé dnešní, mějte na paměti, že kolem vás potuluje se mnoho nadpřirozených a tajuplných bytostí, které se o Vánocích stávají námětem báchorek a krásných strašidelných příběhů.

Šťastné a veselé!

-hec-

 

Zpět  Nahoru

 

© 2000