Historie

 

 

 Prvními kluzišti byly samozřejmě zamrzlé rybníky a řeky. První umělé kluziště bylo postaveno už v roce 1876 v Londýně /Chalsea/.Absolutně největší zastřešený zimní stadion byl postaven v roce 1960 v Tokiu, ledová plocha zabírá 4000m2. Japoncům patří i další prvenství - největší otevřené kluziště, postavené v roce 1976 s plochou 15400m2. Ledové plochy nalezneme nejen v Kanadě, USA, Švédsku a dalších evrop. zemích, ale také ve slunném Španělsku dokonce také v černé Africe, např. Pobřeží slonoviny.  

 

 Pravidla a soutěže

První mezinárodní krasobruslařské soutěže se konaly roku 1882 ve Vídni, podle soutěžního řádu zvaného"Regulativ". Ten byl odvozen z učebnice žáků Jacksona Hainese - Dr. Korpera,Wirtha a Diamantidiho"Spuren auf dem Eise" /Stopy na ledu/, vydané roku 1881.Tento regulativ později převzala také Mezinárodní bruslařská unice (ISU), a tak vznikla pravidla, kteráv pozměněné podobě fungují dodnes. K výraznějším změnám došlo zavedením krátkého programu a ve změně poměrů mezi hodnocením povinné a volné jízdy.

 
  Rozvíjející se dovednosti krasobruslařů a narůstající požadavky na zprůhlednění a objektivnější hodnocení přiměly ISU vytvořit nový systém hodnocení, který je platný od sezony 2004/2005 a odsunul stávající tzv. "6kový systém" do historie. Základem nového systému je nový výpočet soutěžních výsledků a jednotlivých hodnot předvedených prvků. Zavedení digitálního video-systému umožňuje rozhodčím přehrát si jednotlivé prvky znovu a tak je lépe a objektivněji zhodnotit  
   Při prvních vídeňských soutěžích zaujal   Nor Axel Paulsen,který předvedl svůj slavný skok, který dodnes patří k povinným prvkům.-  První mistrovství Evropy se konalo už v roce 1891, ještě před založením ISU. - Prvním mistrem Evropy se stal Němec Oskar Uhlig.  - První mistrovství světa se konalo 1896  v Petrohradě. Opět vyhrál Němec, tentokrát Gilbert Fuchs. O pět let později vyhrál svůj první světový titul legendární   Švéd  Ulrich Salchov.To se mu podařilo ještě 9krát.  - Jeho úžasný rekord napodobily v letech 1927-1936 stejně legendární Norka Sonja Henieová a v letech 1969-1978 tako Irina Rodninová, která své první čtyři tituly ve sportovních dvojicích získala s Alexejem Urmanovem a dalších šest titulů se svým manželem Alexandrem Zajcevem.- Ženy začaly o titul mistryně světa bojovat v roce 1908 v Davosu. O první titul mistryně Evropy teprve v roce 1930 ve Vídni. První evropskou mistryní se stala Rakušanka Fritzi Burgerová. - Ve Vídni 1930 se také poprvé uskutečnilo mistrovství Evropy sportovních párů. O světový titul soutěžily také daleko dříve - již od roku 1908. Nejmladší krasobruslařskou disciplínou jsou tance na ledě. Na světových šampionátech se objevily teprve v roce 1956 v Paříži a o dva roky později také na evropském mistrovství v Bolzanu. Od roku 1976 jsou tance na ledě součástí Zimních olympijských her.  
 

home

Krasobruslení a olympijské hry 

  •  1908 v Londýně proběhla první olympijská soutěž v krasobruslení. Na pořadu byly čtyři disciplíny: bruslení žen a mužů, sportovní dvojice a speciální figury. Soutěž  ve speciálních figurách už pak ale nikdy nebyla opakována. Prvním olympijský¨m vítězem se stal Ulrich Salchow.
  • Druhý olympijský závod proběhl na Letních olympijských hrách 1920 v Antverpách šest let po posledním mistrovství světa 1914. Celkem se zúčastnilo 9 mužů, 6 žen a 8 párů ze šesti zemí.
  • V roce 1924 proběhly první Zimní olympijské hry v Chamonix. Zúčastnilo se jich 29 soutěžících z toho 16 mužů, 13 žen z jedenácti zemí.
  • Zimních olympijských  her 1976 v Innsbrucku se zúčastnilo již 105 olympioniků (52 mužů a 53 žen) z 18 zemí.
 

 

made by Elizabethqueenbork