Napsali na : www.idnes.cz:
Šampionát vozů GT3 odstartoval na Silverstonu

Češi zůstali půl vteřiny od zlata

10.05.2007 14:51 - S i l v e r s t o n e  -  Velká naděje pokažená špatnou týmovou strategií, ale také radost ze stříbra. Takové byly pocity české posádky Jaromír Jiřík, Erik Janiš po dvou úvodních závodech evropského šampionátu vozů GT3 na anglickém okruhu Silverstone. Češi jedoucí s vozem Lamborghini Gallardo dokonce ve druhém klání sahali po vítězství. Nakonec zůstali o půl vteřiny druzí za rudým gétéčkem Ferrari.

 
První závod na Silverstonu vyhrál Gilles Vannelet s mladým Švýcarem Henri Moserem na ferrari. Ti vyráželi na trať ze třetí řady startovního roštu, ale start se jim podařil a na konci prvního kola byl jejich vůz třetí. Pak se rozpoutala vzrušující bitva. První byl vůz Aston Martin DBRS9 vedený Diego Alessim, ale o další pozice tvrdě bojovali Vannelet, Bera (Ford GT), Williams (Porsche 997 GT3 Cup) a Erik Janiš (Lamborghini Gallardo).
 
Ten startoval ze druhé řady a ve tvrdém souboji si vedl dobře. Pořadí jezdců ve vedoucí skupince se měnilo každým kolem. Pak však došlo k situaci, která významně ovlivnila další vývoj závodu v neprospěch české posádky. Na trať vyjel safety car a když se o chvíli později otevřely boxy, nestihlo vedení rakouského týmu (v něm Češi startují) na situaci včas zareagovat.

Zatím co celé startovní pole zamířilo ihned do boxů k zastávkám, v té chvíli na druhé pozici jedoucí Janiš pokračoval do dalšího kola. Kvůli této chybě ztratil mnoho pozic. Když jej o chvíli později ve voze vystřídal Jiřík, propadla se posádka téměř na konec závodního pole. I když Jiřík ve druhé části závodu zabojoval a předjel mnoho soupeřů, na lepší jak 13. místo nedosáhl.

"Zvolili jsme špatnou strategii a pozdě jsme zajeli do boxů," komentoval problémy Janiš. "Je to moje premiéra zde na okruhu, velmi moc se mi líbil a dráhu jsem se rychle naučil. Doufám, že zítra to bude lepší."

Po druhém závodě bylo vše špatné zapomenuto. Jiřík startující z desáté pozice předstihl několik soupeřů a bílé Lamborghini Gallardo předal Janišovi. Ten mohl plně předvést svoje umění. Zdolával jednoho soupeře za druhým, až se usadil na třetí pozici za Francouzem Navarem na dalším lamborghini.

Ani ten nebyl pro mladého olomouckého jezdce nezdolnou překážkou. Pak před ním zbývala jen dvojice rudých vozů Ferrari, přičemž druhé z nich pilotované Němcem Roessler bylo o kolo zpět a poněkud nesportovně bránilo přímému útoku na stájového kolegu Vanneleta. Když se Janiš před výtečníka dostal, zbývalo do konce závodu poslední kolo. A to bylo na další předjetí málo.

"Naštěstí to bylo poslední kolo. Jinak mě lamborghini snadno předstihlo," přiznal Vannelet.

Cílovou čáru, za kterou ho radostně vítal celý tým včetně spolujezdce Jiříka, tak Janiš proťal jako druhý v těsném závěsu za rudým Ferrari.

"Rozhodl jsem se začít závod opatrně, abych připravil Erikovi dobrou pozici. On je rychlejší než já, a tak jsem co nejdřív zamířil do boxů, aby měl co nejdelší jízdu," vysvětloval Jiřík týmovou strategii. "Bylo velmi těžké držet si pozici, okolo bylo stále mnoho vozů a místa na trati málo. Ale auto je opravdu dobré díky neuvěřitelné práci našeho týmu."

Za dva týdny pokračuje seriál v Bukurešti na zcela novém městském okruhu.

Výsledky 1. závodu:
1. Vannelet, Moser (Ferrari 430) 1:01:29.278 hod, 2. Pirri, Von Garten (Corvette Z06R GT3) -4.838 vt., 3. Laginiez, Makowiecki (Aston Martin DBRS9) -10.489,  4. Spooner, Willmott (Ascari KZ1R GT) -21.675, 5. Tuchbant, Amado (Lamborghini Gallardo GT3) -22.840, 6. Gibbon, Collins (Ascari KZ1R GT3) -30.270, 7. Lemee, Sourd (Corvette Z06R GT3) -31.769, 8. Duqueine, Mortimer (Dodge Viper Competition Coupe) -36.182, ... 13. Janiš, Jiřík (Lamborghini Gallardo GT3) -51.547.

Výsledky 2. závodu:
1. Moser, Vannelet 1:01:48.455 hod., 2. Jiřík, Janiš -0.500 vt., 3. Dubrulle, Navarro (Lamborghini Gallardo GT3) -0.795, 4. Frassinetti, Alessi (Aston Martin DBRS9) -12.171, 5. Sardelli, Seiler (Aston Martin DBRS9) -48.601, 6. Daoudi, Khan (Ferrari 430) -49.804, 7. Buncombe, Williams (Porsche 997 GT3 Cup) -1:01.747 min., 8. Rodrigues, Mateu (Aston Martin DBRS9) -1:07.074. 
 

Petr Gabriel