Napsali na www.idnes.cz

ME vozů GT vrcholí, Jiřík chce uhájit páté místo

Jaguary se vracejí do závodů gétéček

16.11.2007 15:22 - D u b a j  -  Evropský šampionát vozů GT3 jde do finále. Na účastníky čekají již jen dva závěrečné závody, ve kterých se rozhodne o držiteli letošního mistrovského titulu. Na jeho zisk si stále ještě brousí zuby šestice jezdců. Premiéru ohlásila značka Jaguar, která se tak vrací do vrcholných závodů gétéček.
 
Dějištěm finálového klání ME bude paradoxně mimoevropský okruh v Dubaji. Ovšem tamní pořadatelé nejsou žádnými nováčky. V loňském roce se úspěšně zhostili finále světového mistrovství a letos slibují evropskému šampionátu totéž. 

Na startu finálového dvouzávodu nebudou chybět čeští zástupci. Do Spojených arabských emirátů se těší především Jaromír Jiřík, který je nyní společně s Erikem Janišem na průběžné páté pozici v celkovém hodnocení šampionátu.

"Vždycky si kladu hodně vysoké cíle, takže bych se v Dubaji chtěl  dostat na podium," plánoval Jaromír Jiřík. "Ale bude to hodně těžké, konkurence je velká. Když dojedu na bodech, budu taky spokojen, protože je potřebuji, abych si pátou příčku v mistrovství udržel. A to by pro mě byl veliký úspěch."

Do vozu tentokrát s Jiříkem usedne ruský jezdec Kuzminykh, který nahradil Erika Janiše startujícího v seriálu formule A1GP. Kromě Jiříka nechybí v Dubaji česká dvojice Jiří Skula a Martin Matzke s vozem Corvette. Těm se při posledním závodě v Brně konečně podařilo prolomit smůlu, která je doposud pronásledovala, a v Dubaji by tento trend rádi potvrdili.

Hlavní událostí závodu bude dlouho očekávaný debut vozů Jaguar. Britská značka, která má na svém kontě v závodech sportovních vozů nemálo úspěchů, po měsících příprav a testování poprvé oficiálně představí v mistrovském závodě vůz Jaguar XKR GT3.

"Dosáhli jsme našeho cíle a je pro nás velmi vzrušující, že můžeme představit dva jaguary právě tady Dubaji v našem prvním závodě evropského mistrovství GT3." řekl šéf týmu Richard Lloyd. "Pevně věříme v budoucnost tohoto seriálu, a měli jsme proto velký zájem představit náš vůz již o tomto víkendu."

Premiéru v Dubaji bude mít i Jean-Denis Deletraz. Stálý účastník MS gétéček a loňský vítěz dubajského závodu si sem letos přijede zazávodit, jak říká, pro legraci. Ale ve skutečnosti nejen kvůli ní.

"Letos jsou to tři roky, co závodím pod záštitou švýcarské společnosti ACM.ch," vysvětlil Deletraz. "Bez nich bych nikdy nedosáhl těchto úspěchů, a tak bych jim rád poděkoval. Rozhodli jsme se proto spojit naši lásku k motoristickému sportu s marketingem a společně s Lloydem La Marcem z vedení firmy usedneme do jednoho vozu. Dubaj je důležitá pro jejich obchodní vztahy, a protože se zde nejede závod MS, rozhodli jsme se využít naší společné vášně k Lamborghini."

Zcela opačné pocity má šestice jezdců, kteří stále bojují o titul. V čele průběžného hodnocení je prozatím švýcarsko-francouzská dvojice Henri Moser a Gilles Vannelet se 47 body. Pouhých osm bodů za nimi se drží Jurgen von Gartzen a Luca Pirri, kteří největší rivaly dvakrát porazili při posledním závodě v Brně. Se ztrátou šestnácti bodů stále mají teoretickou šanci na titul i Francouzi Arnaud Peyroles a James Ruffier. O tom, kdo z nich nakonec ceněnou trofej získá, ale rozhodnou až tyto dva poslední závody.

 

Petr Gabriel