Napsali na : www.idnes.cz:
Dvě české posádky se chystají na premiéru ME gétéček v Rumunsku

Kdo přežije, může vyhrát. Tvrdí Janiš

18.05.2007 16:26 - B u k u r e š ť  -  Čtyři jezdci a dva vozy Lamborghini. To je české zastoupení v evropském šampionátu vozů GT3 při jeho premiéře na novém městském okruhu v rumunské Bukurešti. Na dráze, která vznikla přímo v centru města na silnicích okolo budovy parlamentu, je čeká obrovská konkurence téměř padesáti vozů. Závod se jede už o nastávajícím víkendu. A český pilot Erik Janiš tvrdí, že mezi svodidly není místo na chyby.

Jedním z české čtveřice je i Erik Janiš, mladší bratr Jarka Janiše, který v Bukurešti také startuje. Ovšem ve světovém mistrovství a se silnějším vozem Ferrari. Erik se skvěle uvedl při posledním závodě ME v Silverstone, kde doslova zaskočil všechny soupeře. Stíhací jízdu tam nakonec proměnil ve stříbrnou pozici. A jak se mu líbí zdejší okruh?

"Pro mě je to velká novinka, je to vůbec poprvé, co mám možnost vyzkoušet si městkou trať, kde se jezdí těsně kolem svodidel. Tady není odpustitelná žádná chyba, je to hodně ostré, jezdit  mezi těmi svodidly takhle rychle. Přesto se nám podařilo hned v úvodu zajet dobrý čas, který vydržel až do konce a zůstali jsme na prvním místě," prohlásil Erik Janiš po úvodním tréninku, ve kterém byl nejrychlejší.
 
A jakou strategii plánuje na závod? "Viděli jsme tady mnoho kolizí, kde jezdci auta téměř odepsali, a to je trošku svazující. Musíme jet opatrně a zároveň taky rychle, abychom auto měli stále v pořádku. Tady se žádná chyba neodpouští," řekl mladý olomoucký jezdec. "Není tu moc míst na předjíždění, sám jsem zvědavý, jak to při závodě bude vypadat. Asi se spíš bude čekat na chyby soupeřů."

A jakou má mladší z bratrů Janišových představu o konečném umístění na městské trati? "Určitě bychom chtěli získat body a udržet se v kontaktu se špičkou. Tady je to o tom, kdo dojede, kdo přežije, ten může vyhrát. Budeme se snažit nedělat chyby a postupovat dopředu," uvažoval mladší Janiš.  

Ten startuje ze zkušeným Jiříkem v Lamborghini Gallardo GT3 rakouského týmu S-Berg Racing. Kromě nich se na startu objevilo ještě jedno Lamborghini s českou posádkou. Je to Jiří Skula a Martin Matzke. Ti sice šampionát absolvují s vozem Corvette Z06R, ale ten jim minulý týden poškodil požár při závodech v Mostě, a tak zvolili náhradní variantu - zapůjčení vozu od francouzského týmu First Racing.

V pátek mají jezdci evropského šampionátu na rozdíl od kolegů v podniku MS již tréninky a zítra je čeká první závod. Druhý pak následuje hned v neděli dopoledne.

 

Petr Gabriel