Napsali na : www.idnes.cz:
Do ME vozů GT zasáhnou v Brně dvě české posádky

Janiš s Jiříkem chtějí zlato

21.09.2007 11:29 - B r n o  -  Jen pár hodin před startem brněnského dílu evropského okruhového šampionátu vozů GT3 přišla pro české fanoušky příjemná zpráva. Po dlouhé přestávce se na start vrací Erik Janiš. Společně s Jaromírem Jiříkem budou patřit k favoritům obou víkendových závodů. Na start každého z nich se postaví téměř padesátka vozů. A cíl mají Janiš s Jiříkem jasný. Chtějí zlato.
 
Erik Janiš, mladý olomoucký jezdec a čerstvý pilot české reprezentace v závodech formule A1GP, znovu usedne s Jaromírem Jiříkem do vozu Lamborghini Gallardo, rakouského týmu S-Berg racing. Sehraná dvojice v předchozích závodech dokázala, že patří k nejrychlejším a na brněnském okruhu by společně rádi zabojovali o absolutní prvenství.

"Lamborghini jsem si zamiloval při první jízdě letos na jaře v Brně. Je to skvělý vůz. I proto se na závody moc těším. Kromě toho je parádní bojovat před domácím publikem. Doufám, že přijde hodně fanoušků," těší se  Erik Janiš, který do Brna  přijel přímo z  posledních oficiálních testů A1GP v Silverstone. "S Járou Jiříkem jsme už sehraná dvojka a mohli bychom útočit na nejvyšší příčky."
 
Z návratu svého kolegy se raduje i Jaromír Jiřík. "Jsem moc rád, už jsme sehraní a máme šanci udělat dobrý výsledek," říká Jiřík. "Tady na domácí trati snad budeme moci uplatnit to, co z Brna známe. Ale samozřejmě start v domácím prostředí má i jednu nevýhodu – a to obrovský tlak na výsledek."
 
Dosavadním nejlepším výsledkem české dvojice je prozatím druhé místo v úvodním závodě na okruhu Silverstone, ale o další možné úspěchy je připravila smůla v podobně nezaviněné havárie v Bukurešti nebo technických problémů v Monze.

Kromě Janiše s Jiříkem se v závodě představí ještě druhá česká dvojice – Jiří Skula a Martin Matzke s vozem Corvette Z06R GT3.

České posádky čeká velká konkurence. Přestože seriál ME vznikl teprve v loňském roce, jednotlivých závodů se pravidelně účastní na padesát vozů mnoha světoznámých značek. A nejinak tomu bude i v Brně. Atraktivní sportovní vozy jako Porsche, Ferrari, Viper, Lamborghini, Corvette, Aston Martin, Ascari, Ford a Morgan se na Masarykově okruhu divákům představí ve dvou hodinových závodech. Po brněnském závodě jezdce GT3 čekají už jen dvě finálové jízdy v Dubai. 

Program závodů GT3 v Brně:
Sobota 22. září
10.35 – 11.25 kvalifikace
14.45 – 15.45 1. závod

Neděle 23. září
11.30 – 12.30 2. závod

Pořadí ME po šesti závodech:
1. Gilles Vannelet (Fr.), Henri Moser (Švýc.) 36 bodů, 2. Luca Pirri (It.), Jürgen von Gartzen (Něm.) 21, 3.  Diego Alessi, Alex Frassinetti (oba It.) 18, 4. Ian Khan (V. Brit.), Stephane Daoudi (Fr.) 16, 5. Richard Williams, Edward Morris, Bradley Ellis (všichni V. Brit.) 14, 6. Nicolas Navarro, Maxime Dubrulle, Arnaud Peyroles, James Ruffier (všichni Fr.) 13, 7. Romain Bera (Fr.) a Stefan van Campenhoudt (Bel.) 10, 8. Martin Bartek (Švýc.) a Thomas Mutsch (Něm.) 9, 9. Erik Janiš, Jaromír Jiřík (oba ČR) 8.

 

Petr Gabriel