Napsali na www.idnes.cz:

Pokračuje ME vozů GT3. Kdo zastaví fordy?

3. července 2008  10:16

Devadesát jezdců se o víkendu zúčastní dalšího podniku ME vozů GT3 v Německu. A mezi nimi i pětice Čechů. Početné startovní pole na relativně pomalém a úzkém okruhu, s minimálním převýšením, ale velkým množstvím zatáček, kde bude předjíždění obtížné, slibuje atraktivní podívanou. Podaří se někomu z nich přerušit dosavadní vítěznou sérii vozů Ford GT?

Letošní ročník seriálu evropského mistrovství vozů GT3 se již nezadržitelně blíží ke své polovině a závodům zatím stále vládne jediná značka – Ford GT.

Její jezdci vyhráli všechny čtyři letošní závody a patří tak i k favoritům následujících dvou závodů, které se o tomto víkendu uskuteční na německém okruhu Oschersleben. A to i přesto, že na základě rozhodnutí pořadatele seriálu povezou všechny tři vozy Ford GT, nasazované týmem Matech GT Racing, již 70 kg zátěže. 

"Dalších 70 kg zátěže může vůz hodně ovlivnit. To je, jako byste vedle sebe vezl dalšího pasažéra," říká Alex Mortimer, člen vítězné posádky z Monzy. "Jak moc to změní jízdní vlastnosti vozů, ale zjistíme, teprve až to budeme moci v pátečním tréninku vyzkoušet.“

"Alex ani já jsme v Oscherslebenu nikdy předtím nezávodili, takže náš první cíl bude seznámit se s okruhem," doplnil ho jeho spolujezdec Ellis Bradley.  "Ale s vozem jsme už oba perfektně obeznámeni, tak se utěšujeme, že stačí jen naskočit a můžeme vyrazit,“ usmívá se.

Mezi těmi, kteří se budou snažit přerušit vítěznou sérii americké značky, bude tentokrát i pětice českých jezdců. Nejzkušenější z nich, Jaromír Jiřík, usedne znovu do vozu Porsche 997 GT3 Cup S, se kterým se mu v Itálii dařilo natolik, že vedení belgického týmu Muehlner Motorsport neváhalo a českého jezdce angažovalo i pro další závody.

"Doufám, že auto bude dobře nastavené, protože tahle trať by našim vozům měla vyhovovat. Okruh znám, před dvěma roky jsem tam dokonce s lamborghini dojel jako osmý celkově,“ říká Jiřík, který by si takový výsledek samozřejmě rád zopakoval i letos.

Kromě Jiříka nebudou na startu chybět ani další dva pravidelní účastníci evropského šampionátu – Jiří Skula a Martin Matzke, kteří společně usedají do vozu Corvette Z06R GT3 českého týmu MM-Racing. Ti si o minulém víkendu se svým vozem vybojovali v závodech německého šampionátu ADAC GT Masters na okruhu v  Norisringu 4. a 5. místo a do Oscherslebenu tak přijíždějí optimisticky naladěni.

"Ten závod se nám moc povedl, dokonce bych řekl, že i víc, než jsme očekávali. Konečně jsme neměli žádné technické problémy a závod jsme si užívali,“ neskrýval svoji radost z výsledků Martin Matzke. "Byl to opravdu skvělý víkend, vše fungovalo, jak mělo. A moc mě také potěšila účast českých diváků,“ doplnil ho spokojený Jiří Skula.

Český tým také teď v Německu poprvé nasadí do závodů i svůj druhý vůz. Jeho posádku utvoří další dva Češi - Pavel Jakušev a Vladimír Hladík, pro které bude víkendový start mistrovským debutem.  

Evropské mistrovství vozů GT3 se na okruh v Oscherslebenu vrací podruhé. Premiéru zde tyto závody měly již v prvním ročníku v roce 2006. První hodinový závod startuje již v sobotu a druhý pak v neděli dopoledne. Českým fanouškům nabídne přímý přenos z obou závodů televizní stanice TV Sport 5.