Napsali na : www.idnes.cz:
Vozy GT pojedou na okruzích poprvé o evropský titul

Nový seriál silných vozů má být levnější než MS

Posáka Kox, Lamy s vozem Aston Martin DBR9
05.05.2006 15:14 - S i l v e r s t o n e  -  Zcela nový šampionát se představí divákům o víkendu při závodě mistrovství světa vozů GT na okruhu v britském Silverstone. Stane se tak téměř přesně rok po té, co byla myšlenka tohoto mistrovství poprvé představena veřejnosti. Jeho oficiální název je mistrovství Evropy FIA GT3. U jeho premiéry nebude chybět český zástupce Jaromír Jiřík.

Promotérem nového seriálu je společnost SRO, která zajišťuje také organizaci světového seriálu FIA GT. Nová série má být levnější alternativou toho světového mistrovství.

Jeho snahou je oslovit nejznámější výrobce sportovních vozů a nabídnout jim prostor pro prezentaci  posledních modelů. Na vozech jsou povoleny pouze omezené úpravy a ty tak budou jen minimálně rozdílné od civilních verzí. Proto jsou také výrazně levnější a nižší by měli být i provozní náklady jednotlivých týmů.

Vozy používají jednotné pneumatiky Michelin a příprava automobilů je časově omezena. Týmy nasadí povinně tři vozy a každou značku mohou reprezentovat maximálně tři týmy. Závodní víkend se sestává ze dvou samostatně klasifikovaných hodinových závodů, před kterými proběhnou dvě dvacetiminutové kvalifikační jízdy.

Každý jezdec pojede jednu kvalifikaci, přičemž první kvalifikace určí pořadí na startu 1. závodu a druhá u 2. závodu. Nejrychlejší řidič v každém voze rozjíždí druhý závod, pomalejší závod první. Klání mají letmý start a mezi 23. a 37. minutou jízdy se musí jezdci vystřídat.

Nový seriál se u výrobců setkal s nečekaným ohlasem, a tak startovní pole již nyní zahrnuje 51 atraktivních sportovních vozů renomovaných značek, jakými jsou Aston Martin DBRS9, Acari KZ1R, Corvette Z06, Dodge Viper Competition C, Ferrari 430, Lamborghini Gallardo, Maserati Gransport Light, Porsche 997 GT3 Cup a Venturi Heritage.

Účast v seriálu je otevřená pouze pro soukromé týmy a neprofesionální jezdce, ale pořadatelé připouští i starty bývalých profesionálních jezdců starších 45 let. Většina jezdců se proto rekrutuje z národních mistrovství sportovních vozů jako je například francouzský či britský šampionát GT, Porsche Carrera Cup nebo belgický Belcar.

Mnozí, jako například sympatická blondýnka Lilian Bryner, Enzo Calderari či Toni Seiler, přicházejí ze světového mistrovství GT. Známá jména reprezentuje trojnásobný vítěz Le Mans Klaus Ludwig nebo bývalý pilot formule 1 Tiff Needell, který dnes působí jako televizní komentátor.

Potěšitelné je, že zástupce bude mít i Česká republika. S vozem Lamborghini Gallardo GT3 týmu Berg Racing Car se totiž představí Jaromír Jiřík. 

Kalendář závodů
7. května – Silverstone (Velká Británie)
2. července – Oschersleben (Německo)
30. července -Spa-Francorchamps (Belgie)
3. září - Dijon (Francie)
17. září  - Mugello (Itálie)

 

Petr Gabriel