www.deniksport.cz:

26.3.2008

Ceny fair play dostaly Fikotová a Růžičková

Olympijské vítězky Věra Růžičková a Olga Fikotová-Connollyová obdržely hlavní ceny Českého klubu fair play za minulý rok.

Gymnastka Růžičková, která má zlato ze soutěže družstev na OH 1948 v Londýně, i diskařka Fikotová, jež vyhrála v Melbourne o osm let později, byly dnes na slavnostním vyhlášení v Praze oceněny za své celoživotní postoje.

Hlavní cenu za čin fair play dostal kvadriatlonista Miroslav Podborský, jenž v boji o titul na mistrovství světa počkal na soupeře, který vyběhl z depa nesprávným směrem.

Příběh atletky Fikotové a amerického kladiváře Harolda Connollyho sledoval v padesátých letech snad celý svět. Po slavné pražské svatbě a odchodu do USA chtěla diskařka dál reprezentovat Československo, to jí však komunistický režim neumožnil.

Na čtyřech dalších olympiádách proto Fikotová-Connollyová startovala v amerických barvách a v Mnichově 1972 byla dokonce vlajkonoškou výpravy USA. Angažovala se také v občanském životě: vystupovala proti válce ve Vietnamu, pracovala v hnutí Matky pro mír a působila i v ekologických organizacích.

Růžičková, která letos v létě oslaví osmdesáté narozeniny, se po roce 1989 výrazně podílela na obnově sokolského hnutí. Stála také u založení Českého klubu olympioniků a byla zvolena první předsedkyní jeho jihomoravské organizace.

Po skončení vlastní aktivní kariéry se věnovala výchově mladých sportovců, které vždy vedla k respektování zásad fair play.

Za sportovní kariéru v duchu fair play byli oceněni rovněž desetibojař Tomáš Dvořák a sportovní lékař Jaromír Jiřík, který už od osmdesátých let otevřeně bojoval proti podávání dopingových látek.

Kvadriatlonista Podborský obdržel hlavní cenu za čin, jímž si zavřel dveře k dvanáctému titulu mistra světa. Když se jeho největší konkurent Daniel Corner z Británie vydal na šampionátu v závěrečném běhu z depa špatným směrem, požádal Podborský rozhodčí, aby soupeře navedli na správnou trať, počkal a odstartoval až společně s ním. Corner, který nakonec zvítězil, vyjádřil na stupních vítězů Podborskému svůj velký obdiv a dík.

Diplomy za činy fair play obdrželi lyžař Jan Němec, florbalista Libor Schneider, orientační běžkyně Zuzana Kubátová, Klára Petráčková a Tereza Doškářová, triatlonisté Jiří Daněk, Petr Kružík a Vojtěch Dědek, lukostřelec Jan Vožech a tenista Bohdan Ulihrach, ten dokonce už podruhé v kariéře. Všichni buď bez ohledu na výsledek pomohli soupeři, nebo opravili ve svůj neprospěch chybný výrok rozhodčích.

Děkovný dopis předali zástupci klubu fair play basketbalistce Jaroslavě Bernasové, badmintonistce Evě Titěrové a volejbalistovi Janu Vodičkovi, mladoboleslavský fotbalista Václav Kalina ho převezme před nedělním prvoligovým utkáním proti Brnu. Oceněni byli i fotbalisté Zlína, kteří cestou z utkání zachránili život ženě, jež se na dálnici pokusila o sebevraždu skokem z mostu.