www.olympic.cz:

26.3.2008

Český klub fair play dnes uděloval výroční ceny za rok 2007


Přehled cen fair play za rok 2007
 

Hlavní cena za čin

 
Miroslav PODBORSKÝ - český reprezentant kvadriathlonu, jedenáctinásobný mistr světa. V boji  o získání dalšího titulu na mistrovství světa  se jeho největší soupeř Daniel Corner z Velké Britanie v závěrečném běhu  vydal na trať nesprávným směrem, což znamená diskvalifikaci. M. Podborský v depu požádal rozhodčí, aby jeho soupeře navedli na správnou trať, počkal a společně s ním odstartoval. Tímto gestem ztratil minutový náskok, který měl z předchozích třech disciplín. Zvítězil Daniel Corner, který na stupních vítězů M. Podhorskému zasalutoval a vyjádřil mu svůj velký obdiv a dík.
 
Hlavní cena za celoživotní postoj
 
Věra RŮŽIČKOVÁ , gymnastka, olympijská vítězka soutěže družstev na OH 1948 v Londýně. Po skončení úspěšné sportovní kariéry působila jako trenérka u státní reprezentace i ve svém domovském oddíle Sokol Brno 1. Po roce 1989 se výrazně podílela na obnově sokolského hnutí. Veškerý svůj volný čas nezištně věnovala výchově mladých sportovců, které vždy vedla k respektování pravidel fair play. V roce 1975 se stala jednou ze zakladatelů Českého klubu olympioniků a zasloužila se o vznik Jihomoravského regionálního klubu olympioniků a byla zvolena jeho první předsedkyní. 10. srpna 2008 se dožívá 80 let. Stále se aktivně angažuje v olympijském a sportovním hnutí.
 
Olga CONNOLLY-FIKOTOVÁ , atletka, diskařka, olympijská vítězka z Malbourne v roce 1956. Tam se seznámila s americkým kladivářem Haroldem Connollym, za kterého se provdala a odešla do USA. Ponechala si  i československé občanství a Československo chtěla nadále reprezentovat. To ji tehdejší režim z politických důvodů neumožnil, proto na OH v letech 1960, 1964, 1968 a 1972 startovala v barvách USA. V Mnichově byla dokonce kapitánkou amerických atletů a vlajkonoškou  olympijské výpravy USA. Angažovala se i v občanském životě. Vystupovala proti válce ve Vietnamu, pracovala v hnutí Matky pro mír a působila i v ekologických organizacích.

 

Diplom za celoživotní postoj
 
MUDr. Jaromír JIŘÍK, sportovní lékař, který mnoho let spolupracuje s reprezentanty, byl šéfem lékařské komise reprezentace zápasu, členem olympijské výpravy a nyní působí v lékařské komisi Autoklubu ČR. Přivedl k největším úspěchům naší tenistku Helenu Sukovou. Jako bývalý gymnasta, reprezentant v motocyklových soutěžích a dosud aktivní závodník na automobilových okruzích je vzorem kolegům i svým mladým svěřencům v odhodlání s jakým soutěží v duchu fair play. Svým svěřencům nikdy nedával ani nedoporučoval zakázané látky a proti jejich podávání vždy otevřeně bojoval.