aktuality  
starší  
kontakt  

 

 

vítr v Praze

jak bude foukat

plachtařská předpověď

 

  
  

Aktuality


9.11.07 Rogalo je v televizi>>
Krátká reportáž o létání na rogalech z pořadu Testoviny k vidění tady>>

1.11.07 Škola lítací má prázdniny

Předpokládám, že Vás příliš nepotěším, ale rozhodl jsem se pozastavit činnost školy s tím, že je velmi pravděpodobné, že nebudu v této činnosti dále pokračovat. Je to pro mne velmi složité rozhodování. Kurzy mne bavily a vždy jsem těšil na to že dokážu dalším lidem zprostředkovat úžasné zážitky, které létání přináší. Na kurzech jsem taky potkal řadu úžasných lidiček a týden soustředění na Rané byl pro vždy příjemným vytržením z normálního pracovního procesu.  Snad o tom svědčí i cena za kterou jsem kurzy dělal a která je výrazně nejnižší v celé republice.
 
Výuka létání sebou však přináší zároveň ohromné riziko pro toho kdo létání učí ve formě odpovědnosti za případná zranění nebo úrazy. Na našich kurzech za celou dobu existence nedošlo k žádnému vážnému úrazu a tak jsem došel k názoru, že bude lepší dál nepokoušet osud. Létání je adrenalinový sport a jako takový sebou přináší vždy určitou míru rizika.. Nechci již na sebe dobrovolně brát finanční ale hlavně morální riziko za to že se někomu něco v průběhu kurzu stane. Vlastně se o "své " žáky bojím a cítím určitou odpovědnost i když mají pilotní průkazy.   
 
V mém rozhodnutí mne podpořily i další události. Letos v květnu jsem při zalétávání postroje s pomocným motorem ukončil krátký let úderem vlastní hlavou do země a chvilkovým bezvědomím. Můžu si za to sám - chtěl jsem zase zkoušet něco nového, no a nepodařilo se to. Nic se mi vlastně nestalo, jen se rozjel neuvěřitelný kolotoč vyšetřování letecké nehody. A taky kolotoč v mé hlavě, kdy jsem začal uvažovat o tom, že to nemuselo skončit jenom boulí na hlavě.  Mám rodinu, vlastní firmu, spoustu kamarádů  a to vše bylo velmi vážně ohroženo.       
 
A tak jsem začal pátrat po tom jak je to z odpovědností v případě výuky. Bohužel současný právní výklad je takový, že jsem jako instruktor odpovědný za případné zranění i když po papírové stránce mám vše v pořádku. Tedy i kdybych dodržel všechny platné předpisy a postupy zůstávám pořád odpovědný za chvilkové selhání žáka, nebo za nevypočitatelný náraz větru či jiný rozmar počasí.  
 
Takže abych se vrátil k úvodu mého dopisu. Zatím končím a jedině pokud se podaří sjednat nějakou pojistku odpovědnosti platnou pro občasně nepravidelně provozovanou školu lítací, tak činnost obnovím.
 
Pokud někdo z Vás chce začít létat obraťte se na Petra Tučka ( tel: 603 818 814, aviatik@aviatik.cz , který snad bude nějaký kurz pořádat nebo na www.skyfly.cz je seznam škol létání.
 
Zdraví 
Vladimír koretz 

 

 

1.11.07 Konečně se mi podařilo zase zprovoznit web
Omlouvám se za delší odmlku, protože se mi podařilo nějak přešvihnout povolenou kapacitu webu a pak už mne to nepustilo chybu opravit. Teprve pomoc helplinky mi umožnila pokarčovat. 

18.2.07 Jak se dostat do televize...
aneb fotografie z mediálně známého případu, kdy pilotku padáku nasála v australské Manille bouřka. Pilotka přežila i když se několik desíek minut pohybovala ve výškách 8 - 10 km.  Podle fotek na které se můžete podívat tady>>  vypovídá o tom, že se vůbec tento případ nemusel odehrát pokud by pilotka a ostatní  měli trochu rozum. Odkaz pro ty kteří  se chtějí dozvědět trochu víc>>
nebo tady>>


18.12.06 Když se blíží silvestr... >>


26.9.06 Termín podzimního soustředění 2-7.10.06


11.9.06 Pár fotek z víkendu>>

            A pár fotek od Markéty>>

Slunečnice bohužel stále straší na západní straně Rané, ale přesto se celý víkend létalo 


9.9.06 Lékařské prohlídky nově

Od 1.7.06 platí, že doba platnosti lékařského posudku o zdravotní způsobilosti pro piloty jednomístných padákových a závěsných kluzáků je rozdělená na dvě kategorie:
1. u osob do 60 let věku je neomezená, nestanoví-li příslušný lékař s ohledem na zdravotní stav posuzované osoby lhůtu kratší,
2. u osob od 60 let věku je 12 měsíců, opět nestanoví-li příslušný lékař s ohledem na zdravotní stav posuzované osoby lhůtu kratší.

Prohlídku může vystavit praktický lékař. Zkušenost z dosavadní praxe po zavedení této změny je však taková, že se vyplatí navštívit určeného leteckého lékaře, který již ví, co vše je potřeba. U praktického lékaře se může stát, že Vás prožene všemi možnými prohlídkami a nakonec zaplatíte víc.

Doba platnosti pilotního průkazu zůstává 2 roky.  Více>>

 

13.7.06 Podbrezová se blíží, proto pokyny od Broni

Ahoj kluci,

Ráda bych Vás upozornila, že jste se ještě mnozí nepřihlásili na „Pohár Podbrezové“. Určitě si říkáte, že je ještě spousta času. Ale  jak Vás některé znám, stejně to nestíháte. A já pak mám zbytečné starosti s pozdním vyřizováním pojištění, FAI licence atd.Zašlete mi prosím ihned zprávu, zda jedete na 2. část MČR do Podbrezové. Naše soutěž začíná 5.8.2006 tj. sobota  Registrace do 10 hodin v internátu u mě. Pohár začíná 9.8.2006 tj. středa a létá se i v neděli 13.8. Startovné 50 EUR

Ostatní podrobnosti k „Poháru Podbrezová“ najdete na: http://sport.zelpo.sk/rogalo/2006/index_sk.htm

 Nejpozději  zítra (v pátek 14.7.) musím nahlásit SPZ aut, proto mi urychleně napište: Na jakém kluzáku budete létat, jaké máte GPS, SPZ auta s kterých budete vyjíždět na startoviště a Ti co chtějí zajistit ubytování na internátě mají také spěchat, bude tam brzy obsazeno. Také mi napište zda chcete snídaně nebo večeře, za 70 SK.

 Ti drahouškové, kteří nemáte FAI licenci pro rok 2006, ihned uhraďte 200 Kč na náš účet nebo složenkou a napište mi, abych Vám ji objednala. Je třeba také myslet na pojištění SLZ na škody způsobené třetím osobám, pokud nemáte pojištění na 500 000 Sk, zašlete na účet LAA Kč 270,--  (do zprávy pro příjemce napište imatrikulaci ZK) a dostanete certifikát na pojištění s limitem plnění 500 000 Kč. Také si zajistěte pojištění léčebných výloh v zahraničí (cestovní). A samozřejmě předpokládám, že máte v pořádku pilotní průkaz a technický průkaz.

 


25.6.06 Právě probíhá mistrovství Evropy, tady jsou výsledky>>

... a ve středu skončilo. Naše výprava dosáhla velmi pěkného výsledku. Dan se umístil na nádherném 6. místě, Honza Krofta na velmi pěkném 29.místě, Petr Nedoma (54), Mirek Čáp (59), Radek Dykast (70) a Petr Tuček (78).V družstvech skončili naši kluci na krásném 7. místě z 23 zemí. Klukům patří poděkování za jejich pěkné výkony.


7.5.06 Konečně se letos poprvé létalo
Snad o tomto víkendu bychom se mohli konečně sejít i přes nepříznivou předpověď počasí. Tak zněl svolávací mail. Nakonec z toho byla pouze sobota plná příjemného poletování. Od prvních poskoků až po Petrův osobní rekord přes čtyři hodiny. Tady je pár fotek>> 


6.2.2006 Corrida - konečně se někdo chce podělit o svoje zážitky z létání. Tentokrát vyprávění Pavla Řádka o prvních letech a sletech v Jeseníkách.


15.1.06 81 Paragliders  aneb záběry světového rekordu >>


28.9.05 Dorazilo mailem ještě pár hezkých fotek z víkendu >>

V případě zájmu o fotku v plném rozlišení je možné kontaktovat autora, mail je na každé fotografii


25.9.05 Víkendový kurz a setkání rogalistů na Rané

Spousta sluníčka, spousta lidí na zemi, spousta věcí ve vzduchu, spousta starých fotek, ale taky spousta piva a snad úplně všichni, kteří byli u začátků létání na rogalech u nás. Víkend se podařil a tady je pár fotek >>


 

6.9.05 Setkání rogalistů k 30. výročí létání u nás na Rané

 Uskuteční se v sobotu dne 24. září 2005 na Rané u Loun.

Program:
13 hod             setkání u „Skleníku“
14 hod             výstup na vrchol Rané
15 hod             ukázky staré a nové techniky

Pokračování v „Ponorce“

Buřtya hezké fotky, případně filmy s sebou. Těšíme se na shledanou. Bližší informace:Broňa Haničáková  LAA ČR tel.: 271 085 279, e-mail: hanicakova@laacr.cz, Jan Brskovský LAA ČR tel.: 777 090 340, Jiří Šubrt KLN tel.: 723 141 851


30.7.05 Spousta fotek z 2. kola mistrovství ČR ve Francii od Petra Čejky


30.7.05 Mistrovství ČR - 1. kolo v Krkonoších  jak to viděl Petr Dolák

a k tomu pár fotek>>


 22.6.05 Clean Hunter
letos proběhne ve dnech 27.6.-.8.7. To znamená, že si opravdu v těchto dnech moc nezalétáme. Věnujte pozornost  podrobným informacím zde>>


19.5.05 Soustředění
Jen v krátkosti ke kurzu, který proběhl v termínu 11.-.18.5. Létalo se 8 dní, pouze ve středu byla na programu díky počasí teorie. Počasí nám přálo, jen v sobotu na zkoušky zesílil vítr. Máme 6 nových pilotů a tady je pár fotek ze zkoušek a z nedělního létání >>


18.5.2005 Informace k poháru Podbrezové
napsala a poslala Broňa


20.5.04

Týdeni kurz bude 11.6 do 18.6.2005 na Rané.


4.4.05 Termíny závodů MČR v ZL

1. část Krkonoše 2. 6.  - 7. 6. 2005   1. briefing bude 2. 6. v 10 hod v kempu Čistá (organizuje Dan)
2. část Laragne 16.7. – 23. 7. 2005   1. briefing bude 16.7. v 10 hodin dolní kemp Laragne

Termíny dalších závodů:
Speedbar open - vlekání>>

Maďarsko – Dunaujvaros - vlekání 2.5. – 22.5.2005

 POHÁR PODBREZOVÉ bude 2.8. – 7.8. 2005
Na tento závod budete potřebovat FAI licenci 2005. Vyřídím Vám ji já. Stačí, když mi v Krkonoších na 1. závodech zaplatíte 200 Kč. Pojištění na škody způsobené 3. osobám na Slovensko je obsaženo v zákonném pojištění ZK, které jste už jistě všichni zaplatili (150,-- Kč).

 -Broňa-


3.4.05 Víkend se podařil

Létalo se oba dny, přijela i spousta pilotů, asi nejlepší přelet měl Dan (94 km) Tady jsou krásné fotografie  z víkendu pořízené profesionální fotografkou.>>

 

Tady jsou náhledy na moje fotky >> (je možné poslat v plném rozlišení)


28.3.05

Ahoj všichni,
vzhledem k tomu, že začalo jaro je čas se dát dohromady a začít poletovat.
 
 Takže první návrh je sobota a neděle 2.4.05 - 3.4.05 na Rane v 10hod.  Zkusime protahnout kridla.
DULEZITE urcite me telefonem ( 777 741234) nebo E-mailem potvrdte kdo jede.
Sejdeme se jako obvykle na parkovisti u skleníku.
 
Jako vždy (pro víkendové létání) platí - v pátek večer po počasí zavolejte to bude termím konečného rozhodnutí zda se akce koná nebo ne.
 
Akce je vhodná  i pro ty co se chtějí jenom podívat jak to létání vlastně vypadá, jste vítáni.
 

26.3.05 Red Bull a Rio
povídání Přemka Beneše, který se zúčastnil extremního závodu Red Bull >>


 1.3.05 Steve Fossett a jeho let kolem zeměkoule >>

je neuvěřitelné, že se dá postavit letadlo o váze cca 1700kg s rozpětím přes 30 mettrů co uveze 10 tun paliva. Zkuste si pod čtyřistakilovýho ultralajta pověsit skoro 3 škodovky jestli dokáže vzlétnout a ve vzduchu se nerozpadne. 

 


  1.2.05 Přežil jsem zní název obrázku z letošního mistrovství světa, který lze nalézt na mých oblíbených webovkách www.davisstraub.com ...

 

 

 


20.1.05 Konečné  výsledky z mistrovství světa

Asi nejdříve jsou k dispozici výsledky z mistrovství tady>> Podívejte se na let z 19.1. kde průměrná rychlost vítěze je přes 70 km/h. A to nebyla celá trať pouze po větru >> (ke stažení je tam také soubor pro See You, takže se můžete i podívat na průběh letu) 


9.1.04 V Austrálii začalo mistrovství

Výsledky  závodu najdete tady, nebo na stránkách u  Moyesů, případně tady jsou stránky mistrovství

A kdo si chce stáhnout fotku všech týmů v plném rozlišení (700 KB) tak může tady


8.1.05 Ozval se Martin Kunst:  Dál následuje jeho mail
Tuhle hračku ušil kamarád. Inspirací je originál ze Švédska, který je bohužel nad moje možnosti (cca 5000 Euro). Zatím jsem nalétal asi tak 20 minut a to celkem ve stresu, takže je celkem brzo na nějaké závěry. Startoval jsem z mírného svahu, foukalo asi 3m/s proti. Stačilo mi udělat asi tři čtyři kroky a letěl jsem. Stoupání asi tak 1,5 - 2 m/s- to je ale jen odhad. Největší problém jsem měl ukočírovat zatáčky pod plynem, protože ten motor s vrtulí je na dost velký páce od závěsu a vždycky když jsem se snažil vychýlit tělo do zatáčky odešly mi nohy na druhou stranu. Ale snad to vychytám. To chce jen čas, čisté nebe abych měl dostatek výšky a cvičit a cvičit. V republice vím o dalších několika lidech kteří Mosquito provozují a nemohou si jej vynachválit. Zatím jediný významný problém je v tom, že LAA na podobný aparát nemá kolonku. Naštěstí se na tom pracuje a do jara by to mělo být hotové. Postroj bude spadat pod závěsné kluzáky a mělo by stačit jen přeškolení (něco v duchu aerovleku apod.). Nalétám pár hodin a napíšu Ti článek a dodám i lepší fotografie. Jejich kvalita odpovídá počasí, zadekováno ve třech stovkách.
Určitě se uvidíme na nějakém z jarních kurzů na Rané, takže ho tam vezmu pokud Tvůj zájem přetrvá. Čau Martin.


27.12.04 Motorové rogalo, které jsem měl na vlekání změnilo majitele. Je teď hangárované u Rokycan a další podrobnosti najdete zde

Majitel je Martin Bibko tel:776 185 742, vlekař František Herink tel: 603 308868


23.11.04 Další zpráva tisku. Stačí se podívat na následující odkaz. Jako by mi něco připomínalo bývalé totalitní časy.

http://www.novinky.cz/04/43/37.html nebo tady je celý článek i s komentáři 


12.11.04 Dnes ve 14 hodin byl v Kunovicích představen nový český pětimístný letoun. Prohlédněte si první letové fotografie na http://www.marecek.cz/view.php?cisloclanku=2004111601


10.11.04 Večírek se vydařil. O víkendu proběhlo na Rané vyhlášení nejlepších rogalistů v restauraci Ponorka. Akci pořádal svaz PG a ZL a velmi se vydařila. 


  22.10.04 Vyšší škola akrobacie - v sekci video je zajímavý závod s trakem.


20.10.04 Dnes začíná podzimní soustředění na Rané, které při příznivém počasí potrvá do neděle. Kdo se chystá přijet později, raději zavolejte.

 


 12.10.04 Poslední letošní

od 20.10. do 24. 10. 2004  (středa - neděle) vyhlašuji  asi poslední letošní možnost létání   -  kurz na Rane.

27.9.04 Další povedený víkend. Přes odpudivou předpověď počasí se počasí nakonec zachovalo přívětivě a tak se celý víkend mohli pokračovat ve výcviku.

Na letišti měli piloti větroňů svahovací soustředění a tak se některým rogalistům podařilo pohlédnout se shora do kabiny větroňě za letu. Na svahu létali také dvě repliky glajtrů - školních výcvikových kluzáků, které se používaly za první republiky. Jeden z nich přistál pod sedlem Rané a tak jsme se zařadili mezi dobrovolníky, kteří pomáhali odstartovat kluzák z úpatí pomocí gumového lana.


20.9.04 Víkend na Rané se podařil, počasí přálo jak začátečníkům , tak pilotům.

Fotky bohužel zatím nejsou, protože již v červnu zaplacené rozšíření webového prostoru se nedostavilo a nedaří se mi to dobojovat do vítězného konce....

Létání  bude pokračovat tento prodloužený víkend 25-28.9. Ozvěte se mi kdo pojede