O mne

      Od prosince roku 2000 jsem koncesovaný radioamatér. Radioamatértsvím jsem se zabýval již dávno před složením radioamatérských zkoušek. Jako UNLIS-HAM jsem vysílal v závodech pod klubovou značkou a na nátlaky kamarádů jsem složil úspěšně zkoušky. Jelikož rád vysílám na KV musel jsem složit zkoušku i z telegrafie. Na tuto zkoušku jsem se poměrně dlouho pilně doma připravoval. K nauce jsem používal výukové kazety s nahrávkami a PC. Pro naučení vysílání telegrafie jsem si koupil na burze starý vojenský ruční klíč. S potřebnou technikou a případnou praxí mi pomohli kamarádi z radioklubu. Pro lepší úspěšnost jsem si vybral složení zkoušek při pořádání radioamatérské školy v Holicích. Tato škola se koná jednou, někdy i několikrát do roka. Pořadatel této školy je radioklub OK1KHL, jehož jsem členem.
     Doma v Praze jsem za pomoci kamarádů nainstaloval 4el. YAGI na 28MHz s rotátorem od firmy CONRAD. Jelikož je to hodně slabý rotátor ( určený pro TV ANT ), musel jsem ho trochu upravit a na vrchol stožáru instalovat přídavné ložisko. Tuto variantu jsem zvolil z důvodu financí. Transceiver jsem měl v té době stejně jen na 28MHz a to PRESIDENT LINCOLN. Jelikož můj maximální povolený výkon činil 100W a transceiver je 30W, používal jsem ještě 100W PA. Na toto zařízení jsem udělal mnoho krásných spojení do celého světa. Ze začátku jsem používal LOG N6TR pro jeho znalost ze závodů a moji špatnou PC výbavu (386, 8M RAM a 17M HDD). Postupem času jsem pořídil lepší PC a lepší transceiver a to Kenwood TS-570D(G). Díky lepšímu PC (P75, 72M RAM a 1G HDD) jsem začal používat YP Log. Pro možnost provozu DIGI módů jsem si nainstaloval MixWin, který s oblibou používám stále. DIGI módy jsem začal provozovat až po zakoupení nového transceivru. Jelikož se hodně věnuji SSB závodům, zakoupil jsem ihned po prvním odzkoušení řečovou paměť. Tato paměť se hodně osvědčuje při volání výzvy, když vás nevolají žádné stanice, pak si na chvíli mohou hlasivky odpočinout. Pro další vylepšení jsem ještě zakoupil SSB filtr. Protože transceivr umí všechny radioamatérské frekvence a já měl doma jen ANT na 28MHz začal jsem se koukat po některé další ANT. Bydlím v soukromém činžovním domě a nemám tedy možnost stavění několika monobandérů. Zvolil jsem proto vertikální ANT pro 3,5 až 28MHz. Zakoupil jsem málo používanou HF8. ANT jsem za pomoci kamaráda OK1GK nainstaloval a používal. S ANT jsem byl spokojen, i když to je spíš takové nouzové řešení, nemusím nikomu vykládat, že monobander je mnohem lepší. Bohužel asi po 3 týdnech přešla Prahou větrná smršť a moje ANT to nepřežila. Zlomila se v dolní části, v silonovém izolátoru. ANT jsem odinstaloval, tak abych ji po opravě co možná nejlépe mohl znova nainstalovat. Ponechal jsem radiály a spodní úchyt ANT. Na přání majitele domu, jsem nakonec musel i toto odinstalovat. Na střeše zůstala opět osamocená 4el. YAGI a v této podobě je moje ANT výbava až do dnes.
      Doma se věnuji menším závodům, a to zejména RTTY. Na větší závody jsem jezdil do Holického radioklubu OK1KHL. Několikrát jsem se dokonce účastnil i jako závodník HQ stanice. Poslední roky jezdim pomáhat v HQ klukům z OL7R. Pod značkou OL5T mne je možno zaslechnout v závodech WPX a WW. A časem mne bude slyšet třeba i v jiných závodech. Momentálně se věnuji spíš RTTY závodům. Pro CQ WW SSB ( 2003 ) jsem pořídil z důvodu lepší ANT výbavy 4el. 3BANDER A4S. Jednou se možná bude vyskytovat i u mne doma. Měli jsme v klubu málo ANT a tak jsem ho tam chtěl nechat, včetně nového rotátoru. Ke konci roku 2003 jsem přidal k výbavě 400W PA a v příštím roce přibil další 400W a 1000W PA.Nyní se zabývám vysíláním do víc ANT najednou. To jsem si s úspěchem vyzkoušel v CQ WW SSB 2003 a CQ WW SSB 2004. V CQ WW SSB 2004 jsem vysílal dokonce nakonec do 3 ANT zárveň. V roce 2005 jsem si pořídil nový transciver IC 756 PRO II. Toto rádio je už plné DSP filtrů a umí KV + 6m. 6m pásmo jsem si vyzkoušel na chalupě v IARU 6m závodu a moc se mne to líbylo. ANT jsem používal drátový dipol mezi 5m vysokými dřevěnými klacky. Hned mne toto pásmo upoutalo a uvažuji o zakoupení 5 el. YAGI.
     O prázdninách jezdím s klubem do Chorvatska kde jsem se účastnili IOTA závodu pod značkou 9A0A. Díky novým povolovacím podmínkám jsme o značku 9A0A přišli. V roce 2004 jsme se účastili pod značkou 9A1CFN a v roce 2005 9A1CDO, příště to může být jiná. Před závodem vysíláme pod svými značkami, a tak je i možné zaslechnout i mne 9A/OK1TNM. Byli jsme už na mnoha ostrovech okolo Zadaru, ale teď jezdíme ke Splitu. V roce 2003 jsem se vydali na ostrov Dugi Otok. Jako přípravu IOTA závodu jsme si vybrali CQ WPX . Něco málo slov jsem o tom napsal v dokumentu IOCA 2003.
      Od roku 2003 jsem nyní novým klubovým QSL managerem. Jde o značky OL5T, OK5H, OK1KHL, OL5OH, 9A0A, 9A1CFN a 9A1CDO (9A pouze IOTA závod). QSL přijímám DIREKT nebo přes BURO. QSL bývá mnoho, a tak prosím vždy o strpení.
     Na VKV je mne hodně složité zaslechnout. Doma mám ručku TH D7E, ale používám ji na PR nebo APRS. Tuto ručku jsme si pořídil díky svému vnitřnímu TNC, které funguje bez problémů. Závodů na VKV se nevěnuji i když jsem jich pár odzávodil. Doma o VKV zařízením neuvažuji, ručka na PR mi stačí.