CIVILIZACE

Velmi rádi se vychloubáme svou kulturností a hodnotami tzv. Evropské nebo euroatlantické civilizace. O jaké hodnoty jde ? Snad o ty, které přiměly desítky a snad i stovky Amerických a Britských vojáků nelidsky zacházet s válečnými zajatci v Iráku, nebo o ty , které drží na americké základně na Kubě bez soudu a bez obvinění stovky lidí, nebo snad ty , které ovládaly vojáky ve Vietnamské My-lai v březnu 1968 nebo snad dokonce ty, které ještě před 60 lety nahnaly miliony lidí do koncentračních táborů.  

     Ono to s tou naší kulturností a naopak s barbarstvím Arabů, Číňanů nebo Basků není tak jednoduché. Není to ani sto let, co v Evropě v zákopové válce zcela nelidsky, nesmyslně a hloupě umírali miliony zcivilizovaných. Loupeže, znásilňování, mučení , ponižování a jiné nelidské chování provázelo před 60 lety druhou světovou (tedy spíše Evropskou) válku a byli to naši dědové a pradědové , kdo se tak choval. Co se tedy za těch 60 let změnilo, které hodnoty jsme nově objevily a začlenili do našich, teď tedy již civilizovaných, životů ?

Někdo může namítat (dělá to třeba s oblibou předseda senátu), že Evropa v posledních 50 letech nezažila válku. Když si odmyslíme války na Balkáně, soustavné boje v Severním Irsku (i to je válka) a nějaké ty šarvátky v bývalých zemích SSSR, pak určitě přitakáme. Absence války v Evropě však nemá nic společného s naší kulturností či vyšším stupněm civilizace. Je to produkt konzumního způsobu života, východiskem kalkulu, který mocní vytvořili po poslední válce a který nabádá k míru v zájmu vyšších zisků. Co je na tom špatného ? Jen to, že takový mír není produktem smysluplných hodnot a ve chvíli, kdy bude ekonomicky výhodnější vést válku (tak jako pro ropu v Iráku) bude válka vedena a to třeba i v Evropě. Když Angličan mučí Iráčany ve věznici Abú Ghrajb, proč by za dvacet let nemohl zrovna vás pomočit ve věznici v Ruzyni ? Řekneme si: pár pomatenců a zvrhlíků. Ale kdeže. Když si pořádně prohlédnete zveřejněné fotky tak zjistíte, že celý personál byl do nelidského počínání buďto přímo zapleten, nebo jej alespoň tiše toleroval (viz. foto). I toto mučení je totiž produktem konzumu, jen místo peněz a televizního pořadu, konzumují vojáci cizí bolest, bezmoc zajatého a vlastní moc nad jejich osudem.

Když jsou hodnoty naší civilizace prezentovány, jeden by řekl, že jsme vznešení , moudří a kulturní lidé. Podle organizace OSN pro výživu (FAO) sice 21% obyvatel našeho kontinentu žije v chudobě a 5 % dokonce hladoví, ale to nám nebrání v tom myslet si o sobě, že jsme vrcholem civilizačního úsilí lidstva. Když ale budeme hodnotu po hodnotě z propagačního letáčku Evropy detailně rozebírat, zjistíme, že Evropa je civilizací hlavně konzumní, další svobody zejména proklamuje a není je schopna svým obyvatelům účinně zajistit. Uznávám jako fakt , že je zajisté projevem svobody projevu, že tento článek mohu napsat. Je však také pravdu, že jej nikdy neotiskne žádné veřejné medium a mnoho lidí, kteří své názory projevují se musí obávat labellingu a ostrakismu. Je také pravda, že před referendem o vstupu ČR do EU se veškerá svoboda projevu scvrkla jen a jen na svobodu projevovat to, co vyžadují architekti prosazující vstup do EU. Vystačíte-li si se svobodami zajišťující konzumní a povrchní způsob života, pak v Evropě je pro vás ráj. To však neznamená, že jsme vyspělou a kulturní civilizací. Stalin , Hitler a jejich posluhovači, odcizení a nelidskost velkých linkových provozů v celé Evropě, masové dopisy pracujících požadující smrt toho či onoho, Norští vojáci bavící se mučením psů v Kosovu, stejně jako Britové v Iráku jsou jen špičkou barbarství v nás.

Jaroslav Janovec

 

 

 

poslední aktualizace

10.5.2004

 

PODPORUJEME kvalitní nezávislé časopisy

 

ČESKÉ LISTY: Čechova 1100, Hradec  Králové , 500 02

NÁRODNÍ MYŠLENKA PO.BOX 18, Hodkovice  n. M ,  463 42

 

doporučujeme:


Upozorněte na naše stránky přidáním ikony

 

   TOPlist  


NAVRCHOLU.cz


KONTAKTY:     e-mail:  sponh@volny.cz     -      TEL: 732238161