SKOK Z OKNA

Jedno z několika mouder, které mi moji rodiče již od útlého mládí vštěpovali znělo velmi rozumně a věrohodně a já se rozhodl jej aplikovat. "Když všichni budou bez přemýšlení skákat z okna, skočíš snad taky ?" - říkali mi s mírnou ironií a snad i vírou v to, že se ve svém životem vyhnu davovému běsnění tu a tam provázející lidstvo. Domnívám se však , že vlastně nikdy nedocenili hloubku onoho příměru o skoku z okna.

Nejsem ještě tak starý, abych mohl sepisovat memoáry, ale zažil jsem již mnohé skoky z okna. Když se psal rok 1988 a mě bylo tehdy 15 let, nedal se přeslechnout hukot a cvrkot většiny, otevřeně i skrytě vybízející a provádějící sebezničující skoky do lůna KSČ, k jejich volebním urnám nebo dokonce přímo do náruče samotné komunistické strany s chatrným poukazem, že to tak dělá každý, kdo chce něco dokázat , kdo musí uživit rodinu .... a podobně. Tehdy jsem ještě nebyl vystaven pro svůj nízký věk pokušení skočit spolu s ostatními, vybaven však zděděným moudrem jsem již začínal chápat, že mé okolí buďto stejné moudro nezískalo, nebo jej naprosto nesprávně aplikuje.

Když se ze skokanů z okna stali přes noc sametoví revolucionáři, z uvědomělého ředitele mé střední školy nadšený demokrat, který zcela "demokraticky" nařídil již 20.11  autoritativně ukončení výuky a hromadný povinný odchod na demonstraci, která se konala na Václavském náměstí, pochopil jsem, že tato látková revoluce je jen dalším skokem z okna, alespoň ta v režii těch, které jsem viděl já. Samozřejmě nelze předpokládat, že mladíček byl schopen fundovaně analyzovat všechny procesy, které ve společnosti té doby probíhali, že by pochopil technologii předání moci a tvorby nového ústavního pořádku , nově ustanovený zákon zachování kariéristů a bezcharakterních v něm však vzbuzoval nedůvěřivost. I tentokrát jsem se proto rozhodl důvěřovat svému myšlení a hledal jsem spolu s dalšími mladými lidmi alternativu k šílenství, které se ve společnosti začínalo rozmachovat okolo idolu zlatého telete, jehož potřebnost mi nikdo nedokázal smysluplně vysvětlit, jen dokola opět poukaz, že to tak dělá každý, kdo chce něco dokázat , kdo musí uživit rodinu a podobně. Nic nezáleží na tom, že naše mládí nebylo schopné kromě drobné rebelie, neodborných, naivních a idealistických projevů nic dalšího než zachovat si čisté svědomí.

Zůstal jsem postižen svým dospíváním i v dalších letech, kdy jsem začal poznávat jak se podniká a pracuje v naší zemi. Opět jsem jinak vyhodnotil stav věcí a sveřepě nepřijal argumenty proč podvádět na daních, korumpovat a nechat se korumpovat neboť mi zněli až přespříliš povědomě: "dělá to tak každý, kdo chce něco dokázat, kdo musí uživit rodinu". 

Nakonec se množství usneslo, že nejlépe bude mé milované vlasti v náručí Evropské unie, bez ohledu na velká rizika, odnárodnění, ztrátu či omezení suverenity - protože jak jinak - je tam přeci každý, každičký kolem nás. Už jsem asi na tento argument trochu alergický , ale nějak se mi nechce z toho okna skočit, zvláště když skokani mi nikdy kromě faktu, že tak činí každý, nedokázali přinést žádný další přijatelný argument. Předpovědi o zářných zítřcích a ekonomickém blahobytu totiž nepovažuji za smysluplnou argumentaci. 

Rodiče by na mne mohli být hrdí a pyšní,  kdyby však zamýšleli takové následky svého moudra. Já jsem však spokojen a hodlám jej předat všem svým dětem tak jako se předává olympijská pochodeň. Sice jsem nedocílil pronikavých kariérních výkonů, nemám tučné bankovní konto, jsem politicky nespolehlivý živel , ale zažívám pocit , který je nad jiné krásný, byť s úděsem a lítostí v očích, přec kochám se pohledem na lidi bezdůvodně vyskakující z oken. Přiznávám, že tu a tam mne trochu láká si to také vyzkoušet, ale zatím té lákavé představě a snad i zábavě množství odolávám.

Jaroslav Janovec

     

 

 

 

poslední aktualizace

27.11.2003

 

PODPORUJEME kvalitní nezávislé časopisy

 

ČESKÉ LISTY: Čechova 1100, Hradec  Králové , 500 02

NÁRODNÍ MYŠLENKA PO.BOX 18, Hodkovice  n. M ,  463 42

 

doporučujeme:

      TOPlist  


Upozorněte na naše stránky přidáním ikony

 

 


NAVRCHOLU.cz

 

KONTAKTY:     e-mail:  sponh@volny.cz     -      TEL: 732238161