OPTICKÉ ÚKAZY V ATMOSFÉŘE
 
Optické úkazy v atmosféře tvoří rozsáhlý soubor jevů, které v přírodě patří k vůbec nejpůsobivějším. Mezi nejznámější patří duha, světelné kruhy a oblouky kolem Slunce - halové jevy, atmosférické zrcadlení, soumrakové jevy a další.

 
 
Nové umístění těchto stránek naleznete na adrese: ukazy.astro.cz
Od 9. prosince 2004 je spuštěna nová verze stránek!
 
DUHA HALOVÉ JEVY KORÓNA, IRIZACE, GLORIOLA NOČNÍ SVÍTÍCÍ OBLAKY - NOVÁ STRÁNKA!
 • Duha   
  Barevný oblouk vznikající na kapičkách vody osvětlených slunečními paprsky. Stránka obsahuje popis, princip vzniku, historii zkoumání duhy, www odkazy, fotografie.
   
 • Halové jevy    (Stálé rubriky: aktuální pozorování,  zdokumentované halové úkazy).
  Soubor bělavých nebo duhově zabarvených kruhů, oblouků a skvrn obklopujících na obloze Slunce či Měsíc. Vznikají odrazem a lomem světla na ledových krystalcích v ovzduší. Na stránce více o podmínkách vzniku, typech halových jevů atd.
   
 • Koróna, irizace, gloriola     
  Ohyb světla na drobných kapkách vody v oblacích, mlze nebo kouřmu vede ke vzniku koróny - světelných prstenců kolem Slunce či Měsíce lidově zvaných studánka. K dalším jevům vznikajícím v oblacích patří irizace a gloriola.
   
 • Noční svítící oblaky  (Aktuálně: NLC pozorovány 1. července 2004 z Prahy!)
  Tento vzácný druh oblaků se tvoří ve vysokých hladinách atmosféry v období kolem letního slunovratu. Z oblastí ve vyšších zeměpisných šířkách je lze občas pozorovat za pokročilého soumraku jako stříbřité závoje nízko nad severním obzorem.
   
 • Polární záře  - stránka s fotografiemi
  Fotografie polární záře pozorované v noci z 20. na 21. listopadu 2003 a polární záře v noci z 30. na 31. října, které byly pozorovatelné z ČR!
  Zdařilé snímky je možné vidět také na stránce ČAS.
   
 • Optické chvění a zrcadlení v atmosféře
  Rozdílná teplota a hustota vzduchových mas vede k lomu světelných paprsků, což se projevuje jako "tetelení" vzduchu. Na rozhraní vzduchových vrstev se mohou paprsky i odrážet. Příkladem takového jevu jsou zdánlivé "kaluže na silnici", což je odraz oblohy na vrstvě řidšího ohřátého vzduchu těsně nad rozpáleným povrchem vozovky.
   
 • Soumrakové jevy, zelený paprsek
  Skupina jevů vznikající rozptylem, lomem a absorpcí paprsků Slunce poblíž horizontu. Mezi tyto jevy patří barevné zabarvení oblohy nad místem západu či východu Slunce, soumrakové paprsky a další.
Jednotlivé stránky se zabývají podrobněji vybranými jevy a odkazují vždy v závěru na další internetové zdroje na stejné či příbuzné téma.
přehledná mapa stránek posun nahoru
TOPlist Autorem těchto stránek je Tomáš Tržický.  Popudem k jejich vytvoření byl můj amatérský zájem o uvedené jevy.  Názory a připomínky rád uvítám na mém  e-mailu.   Více o mně zde.