VÁNOČNÍ CUKROVÍ

vánoční cukroví pečené i nepečené

Vánoční cukroví

Vánoční cukroví

Vánoční cukroví je jednou z nejrozšířenějších vánočních tradic. Recepty určené k jeho pečení se skládají většinou z mouky, cukru, másla, vajec, kakaa, čokolády a různých druhů ořechů, mandlí a kandovaného ovoce. Typické recepty na vánoční cukroví nabízí cukroví z lineckého těsta, které se často ochucuje strouhaným kokosem, oříšky, cukrem nebo kakaem. Typickou vůní vánočního cukroví je vůně vanilky a rumu, typickým kořením je skořice.

Vánoční kapr

Vánoční kapr

Vánoční kapr a vánoční cukroví jsou jednou z nejrošířenějších vánočních tradic. Vánoční kapr ve štědrovečerní večeři je však tradicí nejmladší. Ryby se o vánocích začaly v jídelníčku objevovat až od 19. století. Poprvé se smažený vánoční kapr a recept na jeho přípravu objevil v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. Štědrovečerní tradicí se stal až od poloviny 20. století. Šupiny z kapra se dávají na štědrý večer pod talíře a potom do peněženky.

Vánoční punč

Vánoční punč

Vánoční punč a vánoční cukroví jsou jednou z nejrošířenějších vánočních tradic. Jeho základ tvoří víno s přídavkem rumu a cukru. Dalšími přísadami jsou plátky pomeranče, citrónu, kousky tropického ovoce, rozinky, oříšky a různé druhy koření jako badyán, hřebíček nebo skořice. Sklenice horkého punče zahřeje a provoní celý dům. Původ punče je mimo Evropu. Pochází z Indie, odkud se přes Anglii dostal do Evropy. Nejvíce chutná na vánočních trzích.

Vánoční trhy

Vánoční trhy

Nejkrásnější vídeňská náměstí se od konce listopadu až do Vánoc proměňují v nádherné vánoční trhy. Při procházce vánoční Vídní provoněnou jehličím, hořícími svíčkami a vánočním cukrovím, se šálkem horkého punče v ruce, na nás dýchala ta pravá vánoční atmosféra. Našli jsme si čas i na návštěvu hlavních vídeňských památek - Schönbrunn, Rathaus, Domkirche St. Stephan, rozzářených kouzlem vídeňského adventu.

Recepty

Recepty

Velkou zálibou maminky je vaření. Protože vařit umí, přemluvili jsme ji, aby se o některé své recepty podělila i s Vámi. U většiny receptů nemůžeme říci odkud pocházejí. Některé získala od babičky, jiné zkusila podle časopisu, jiné zase slyšela od kamarádky. Odkud jsou, není až tak důležité. Důležitější je výsledek, který vždy stojí za to. Pokud i Vy máte nějaké své recepty, o které se chcete s námi podělit, napište nám. My je vyzkoušíme a tady zveřejníme.

Řehůřkovi

Řehůřkovi

Jsme rádi, že jste dosurfovali až k nám a doufáme, že u nás najdete to, co hledáte. Nacházíte se na stránkách jedné moravské rodiny - Řehůřkovi. Naše stránky jsme založili v roce 1999. Z původně malých rodinných stránek se postupně vypracovaly na rozsáhlý informační portál, zaměřený především na cestování a recepty. Postupně rozvíjíme další doplňkové rubriky. Pro získání přehledu si můžete prohlédnout náš podrobný obsah.