Několik vět o Chorvatsku a nudisitických kempech.
 
České nudistické kempy Chorvatské nudistické kempy Odkazy na města, rezervace a nár. parky Trajekty
Poslední údaje byly aktualizovány v LEDNU 2014.

Ceny benzinu - chorvatsky - anglicky
Aktuální zprávy o dopravě v Chorvatsku

Čistotu moře v jednotlivých destinacích se dozvíte zde

Zde najdete asi nejlepší stránku s odkazy na kempy ve Slovinsku, Chorvatsku, Srbsku, Černé hoře a Bosně. Stránka je pouze ve slovinštině, angličtině a němčině. Je ale naprosto srozumitelná i pro ty, kteří těmito jazyky nevládnou.

Pro všechny kteří jedou na Istrii je odkaz zde. Najdete zde interaktivní mapu Istrie, kde si zvolíte kemp který Vás zajímá. Musíte ovšem ovládat alespoň jeden světový jazyk.
Pro ty z vás, kteří neovládají, je odkaz zde.2013
V závěru měsíce července 2013 jsem opět navštívil kemp Sovinje. Protože informací je na internetu poskromnu, rozhodl jsem se, že zde vypíšu jeho klady i zápory pro ty, kteří by snad ještě chtěli v závěru léta kemp navštívit.

1) Protože nejsem velkým příznivcem masové turistiky a v kempu jsem byl už jednou před devíti lety, a byla zde až na výjimku vřeštících slovinských spratečků docela pohoda, rozhodl jsem se že i letos (VII/2013) se sem zajedu podívat. Jaké bylo moje překvpení, když jsem zjistil, že míst k ubytování přibylo asi 3x, ale sociálních zařízení ne. Proto mě překvapilo, že ani na záchodech ani ve sprchách nebyla až na výjimky tlačenice. Zato mě překvapila střední až nízká úroveň úklidu. Sprchové vaničky za celou dobu našeho pobytu nebyly uklizeny či snad dezinfikovány ani jednou. Záchodová sedátka nebyla umyta dezinfekcí ani jednou. Nutno ale říci, že záchody byly až na vzácné výjimky vždy čisté. Neustále chybělo tekuté mýdlo u umyvadel a na můj dotaz proč tomu tak je, se mi dostalo jasné odpovědi. Nemam.

2) Rozhodnete-li se kemp navštívit rezervujte si místo. Klidně vynechte kolonku chladnjak - žádné zde nejsou. Čekáte-li odpověď na rezervaci, čekáte zbytečně - žádná nepřijde. Ze tří urgencí mi odpověděli na jednu. Nicméně nutno dodat, že když jsme přijeli, místo nějakým záhadným způsobem rezervováno bylo. V objednávce místa je nutné uvést, jaký typ parcely (jsou podle velikosti rozděleny na 3 typy A - B - C) chcete. Jinak vám automaticky dají tu nejdražší - tedy "C". V recepci jsou velmi vstřícní, ale pozor! personál mluví jen chorvatsky a anglicky. Dáte-li na mé doporučení vyžadujte místa "pod maslinami", kde jste poněkud vzdáleni od vřískajích slovinských a italských dětiček. Jste také asi tak 2,5 minuty od moře, což vám ale vůbec nepomůže v případě nočních diskoték v Biogradu n.M., jejichž hudba, dá-li se tak tento druh hudebního projevu vůbec nazvat, do kempu doléhá velmi zdatně, a to každý den od cca 22 hodin do brzkých ranních cca 4-5 hodiny. Někdy se slévá i 5 "hudebních" produkcí najednou, což je obzvláště "výživné". Máte-li lehké spaní a v noci si chcete odpočinout - nejezděte sem! Jeďte raději sem, kde je naprostý klid.

3) V kempu až na pivo a limonády nedostanete ke koupi vůbec nic. Pivo cca 12 kuna, limo v podstatě totéž. Vše ostatní musíte koupit ve Tkonu, což je cca 2,5 km od kempu. Chléb dováží každý den do kempu pekař mezi 1/2 9 a 9 hod. Je výborný, ještě teplý, křupavý za 8 Kuna.

4) Kemp je vzhledem ke službám velmi drahý. Pobyt zde (auto, stan, osoba, elektřina, turistická taxa) stojí na den cca 26 Euro. Ceník máte zde. POZOR!!! Ceny jsou zde uvedeny bez DPH!!!, která je v HR 10% a bez tzv. boravišne pristojby, která je cca 6Kn denně.

5) UPOZORŇUJI ZEJMÉNA na velké množství hmyzu. Kdo má problémy s vosami, ještěrkami, mouchami, kobylkami, pavouky, mravenci, různými larvami atd. NEJEZDĚTE SEM!!! Je jich tady neuvěřitelné množství.

6) Pravověrní naturisté mezi které už léta letoucí patřím i já, budou pohoršeni tím, že jak na plážích, tak v kempu se neustále pohybují oblečení lidé. Někteří dokonce přijdou na pláž v plavkách, zde se svléknou, vlezou do vody a po vyjití z moře se opět velmi pečlivě do plavek, či jiných oděvů obléknou. Nemluvím o prepubertálních holčičkách, ale jejich rodičích. Bohužel už léta se toleruje v naturistických kempech Chorvatska tento trend Italů a Slovinců. Naskýtá se otázka, proč vůbec tyto kempy navštěvují. Asi by stálo za úvahu se touto věcí zabývat, a přes nějaké instituce (možná mezinárodní svaz naturistů) vyvinout na Chorvaty určitý tlak, aby se tak nedělo. N-kempů ubývá jak voňavého mýdla a díky dvěma národnostem asi zaniknou úplně, což by byla jistě škoda.

Takže shrnuto a podtrženo: Kladem je relativně malá zalidněnost pláží i kempu, zápory jsou potom uvedeny v popisu. Je jich bohužel víc.2012
V polovině července 2012 jsem opět navštívil kemp Baldarin, nejen kvůli čistým záchodům, které jsou v Baldarinu jak to tak vypadá standardem. Opět jsem byl překvapen, co stačili Chorvati za pouhý jeden rok vybudovat. Nevím jen, jestli k lepšímu. Totiž tam, kde byly husté porosty makie, kde byly vysekány "plácky" pro stan ev. auto, a kde jste měli naprosté soukromí jsou letos pláně posypané šotolinou s jen velmi mírným a řídkým stínem, který vrhají prořezané stromy vzrostlých borovic, které jako jediné zůstaly stát. Viz. obr. zde a zde . Tyto plochy jsou potom označeny čísly, platí se za ně zvlášť a mají přívody elektřiny a vody viz zde. Touto úpravou se snížil počet ubytovacích možností "neplacených" tedy původních míst a tak jsem zažil neuvěřitelnou záležitost, a sice tu, že na recepci nově příchozí nejdříve poslali do kempu, aby si našli volné místo a teprve potom je náležitě odbavili. A věřte mi nebo ne, kemp byl plný. Však to také bylo vidět (plné pláže) a slyšet (prakticky nepřetržitý vřískot slovinských spratků).

2011
V polovině července 2011 jsem opět navštívil kemp Baldarin, neboť čisté záchody to mám rád, jak praví básník. Čisté byly i tentokrát, ale počasí - škoda mluvit. Ze 13 dnů pobytu svítilo slunce snad dvakrát, všechny ostatní dny pod mrakem, ne chladno, ale zima. Na noc jsme se museli balit do dek a spacáků. K tomu vydatné bouřky a déšť, takže jsme chvíli žili na bahně atd. Prostě jsme to odpískali a odjeli domů dříve. Pro ty z vás, kteří jezdí jakýmisi krkolomnými cestami přes Ptuj, Macelj atd., není to třeba. Jel jsem přes Ljubljanu bez dálniční známky!!! naprosto v pohodě. Měl jsem sice zapnutou navigaci, ale při cestě zpět mně vyhořel zdroj, takže jsem jel bez navigace a bez jakýchkoli komplikací. Ljubljana - ostatně celé Slovinsko - je značeno naprosto vynikajícím způsobem.

2010
V polovině července 2010 jsem opět po dlouhých devíti letech navštívil FKK kemp BALDARIN na ostrově Cres. Cesta byla strašná. Ucpané dálnice, celnice SLO - HR atd. ale: Nestačil jsem zírat, co dokázali Chorvati za těch devět let vybudovat. Tam kde byly před lety takové ty umývárny jen aby se neřeklo, jsem nalezl supermoderní hygienická zařízení, navíc neustále uklízená, takže ani v noci ani nad ránem zde nikdy nebyla špína. Teplá voda kdykoli. Takže pokud chcete vážit onu 1250km dlouhou cestu (objížděl jsem Ljubljanu, přes Ptuj kvůli horentním poplatkům za slovinské dálnice) vřele vám tento kemp mohu doporučit.
Stručně.
Nechci nikoho nabádat k lumpárnám, ale když vás přijede více, do kempu projdete bez problémů. Za recepcí v první ostré zatáčce na sebe počkáte, a když nebudete hloupí, tak si vás nikdo za celou dobu pobytu ani nevšimne. Označte řádně stan i auto, chovejte se tak, aby si na vás nikdo nestěžoval a nemusíte mít strach, že by někdo přišel a cosi kontroloval. Jakmile s kontrolou začnou tak věřte, že jsou vybaveni takovou technikou, aby o vás zjistili i jakou máte doma ve skříni košili. Místo si hledejte až za druhými umyvárkami, hezky v lesíku po pravé straně jsou kouzelná místečka k pobývání. Něco fotek zde, kde jsou také moje zážitky z roku 2001.
Nezapomeňte si repelenty nebo raději tento roztok, protože vás s téměř 100% jistotou budou obtěžovat komáři, komáři, komáři a vosy, vosy, vosy.
2009
V srpnu 2009 jsem opět navštívil FKK kemp NUDIST na ostrově HVARU nedaleko města VRBOSKA prostě proto, že jsem začal používat autovlaku (už je zrušen) Praha - Split, poté trajektem Drvenik - Sučuraj a autem do kempu a tento je nejblíž. Cestou ze Sučuraje je ještě jeden a sice Mlaska, ale ten není plně nudistický. Je to tu "půl na půl".
Stručně.

Pořádek v umývárnách po 19 hodině začíná být katastrofický. A specialitu letošního pobytu bych charakterizoval jako komáři , komáři, komáři.